|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 12 Nov 2010 08:10 Naslov sporočila: ČEBELJI ROP |
|
|
S spletne strani ČZS:
V poletnih mesecih , pa vse do jeseni se čebelarji pri čebelah nenehno srečujemo z nevarnostjo imenovano čebelji rop. V tem obdobju čebele v svojih naporih, nabrati zadostno zalogo hrane za prihajajoče zimsko obdobje, nabirajo v naravi vse sladke stvari, od skromnega nektarja rastlin pa vse do soka poškodovanega sadja. Do sladkega obroka se poskušajo dokopati na vse možne načine, tudi s silo, zato napadajo tudi sosednje čebelje družine.
Potreba po hrani je toliko večja, kolikor je močnejša družina, tako da je značilno, da so prav čebele iz močnih družin nagnjene k ropanju. Te brez velikih problemov najdejo šibkejše ali brezmatične družine iz katerih kradejo med. Ohrabrene z uspehom svojih čebeljih kolegic se jim pridružijo še ostale čebele. Tako nastane medsebojna borba, ki lahko zajame celi čebelnjak in povzroči pogin številnih čebel in uničenje celih čebeljih družin.
Ropa čebeljih družin običajno ni težko opaziti, kajti na bradah panjev je vse polno čebel, ki se neusmiljeno pretepajo in koljejo. V notranjosti panja dobesedno vre, nekaj podobnega kot tik pred rojenjem. Po tleh pred čebelnjakom je vse polno mrtvih čebel. Kakor hitro opazimo prve spopade čebel stražark s tujkami, vsem čebeljim panjem pripremo žrela. Domačim čebelam smo s tem obrambo dokaj olajšali.
V kolikor so se spopadi razvili že v ropanje , žrelo zožimo na širino ene čebele, brado pa operemo s kisom ali položimo tja v petrolej namočeno krpo. V najhujšem primeru napadeno družino odpeljemo na drugo stojišče, ki je vsaj nekaj kilometrov stran. Pri saniranju ropanja moramo predvsem izslediti čebeljo družino, ki pošilja roparice. V ta namen za nekaj minut pripremo žrelo napadene družine, za katerim se naberejo čebele, ki nameravajo izleteti. Žrelo odpremo in na izletavajoče čebele potresamo moko, nato pa opazujemo, kam se tako označene čebele usmerjajo. Družino roparico iz našega čebelnjaka, najlažje opazimo po tem, da iz nje izletava in prihaja bistveno več čebel kot pri sosednjih družinah. Takšno čebeljo družino zapremo in odnesemo za nekaj dni v klet. Ko jo po treh dneh zvečer vrnemo v čebelnjak, se bo naslednjo jutro takoj vrgla v iskanje vode in cvetnega prahu in tako pozabila na ropanje.
Niso redki primeri, ko se napadena čebelja družina napadalkam vda brez vidnega odpora. Gre za tako imenovano tiho ropanje, ki ga težje preprečimo, ker ga navadno prepozno opazimo, največkrat šele takrat, ko je družina že brez medu. Večinoma se to dogaja pri družinah, z oslabelim naravnim obrambnim nagonom. Temu se v bodoče izognemo z zamenjavo matice.
Žalostno, vendar resnično je, da ropanje v brezpašni dobi v večinoma primerih povzroči čebelar sam, ker nepravilno ravna pri pregledu družin, krmi čebele podnevi oziroma ima v čebelnjaku slabiče ali brezmatične družine. Previdnost in pedantnost pri slehernem delu v čebelnjaku in pa močne družine z zdravimi mladimi maticami so najboljše jamstvo, da ostanejo neuspešni tudi najtrdovratnejši navali roparic. Najboljši ukrep za preprečevanja ropanja je preventiva.
Čebelarji moramo posebej paziti:
1. da imamo v čebelnjaku samo močne družine, katere se zlahka ubranijo od eventualnega ropa,
2. da imajo čebelje družine v panjih vedno dovolj hrane ,
3. da imamo v čebelnjaku kakovostne panje brez rež in razpok,
4. da v brezpašni dobi ne odpiramo panjev, v kolikor pa je to nujno, čebele pregledujemo na hitro rano zjutraj ali kasno zvečer,
5. da čebele krmimo izključno zvečer, ko čebele nehajo letati in pri tem pazimo na snažnost,
6. da sladkorne raztopine ne polivamo in pokladamo v količinah, ki jih čebele čez noč pospravijo,
7. da po točenju , prazne sate vračamo v panje kasno zvečer,
8. da okoli čebelnjaka in panjev ne puščamo ničesar, kar diši po medu ali sladkorju.
Čebelarji zavedajmo se, da je čebelji rop zlahka povzročiti, umetnost pa ga je ustaviti. In ko boste naslednjič opazovali ropanje pri sosedu se ne veselite, kajti ko bodo roparice tu opravile delo je na vrsti vaš čebelnjak
__________
In k temu bi vsekakor kazalo še dodati, da v čebelnjaku nimamo brezmatičnih družin .
Nazadnje urejal/a Čelar 26 Feb 2015 14:53; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 25 Avg 2014 06:55 Naslov sporočila: Pozornost pri krmljenju čebel |
|
|
V zadnjih dneh kar nekaj čebelarjev odkrito poroča, da imajo težave zaradi pojava ropanja. Bodite torej pozorni pri krmljenju čebeljih družin, ker so čebele zaradi vremenskih razmer zelo občutljive ali "rahle" kot se je izrazil eden od teh čebelarjev.
Krmite pozno zvečer in pazite, da tekočine ne polivate in da vam krmilniki ne puščajo. Takoj, ko se bo vreme izboljšalo slabiče podrite in jih združite z močnejšimi družinami. Pozornost posvetite tudi potrebni količini hrane v panjih, ker imate sedaj še dovolj časa, da čebele zadostno nakrmite. Ne dovolite si tega, da bi potem že koncem januarja ali v začetku februarja v panje tlačili razne pogače ali celo dolivali sladkorno tekočino. To počnejo le najslabši čebelarji, ki si imena čebelar niti ne zaslužijo.
Sedaj v avgustu in še septembru pomislite na to, da se zima lahko zelo zavleče vse tja do aprila in da tudi april pogosto čebelam ni ravno najbolj prijazen mesec. Čebele torej sedaj primerno oskrbite z dovolj hrane in v zimskem času jih rešite varoj. Splača se torej sedaj potruditi, da boste vi in vaše čebele mirno preživeli zimo ter da vas tudi še tako slaba pomlad ne bo spravljala v obup in ogrozila razvoja ali celo preživetja vaših čebel.
S čebelami je pač tako, da koliko jim daš toliko ti potem vrnejo. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 24 Sep 2014 08:24 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: Spletna stran ČZS
POZOR - PRED ROPANJEM ČEBEL
V brez pašnem obdobju od poletja vse do novembra (ob toplih dnevih) se pri čebelah srečujemo z nevarnostjo, imenovano čebelji rop. V tem obdobju želijo čebele nabrati zadostno zalogo hrane za prihajajoče zimsko obdobje. V naravi nabirajo vse kar diši po sladkorju. Do sladkega zalogaja poskušajo priti na vse možne načine, zato napadajo sosednje čebelje družine, ki so po moči precej slabše in nimajo dovolj močne obrambe - straže.
Čebele stikajo okoli čebelnjaka in po sosednjih panjih, če pri vstopu v drugi panj, ne naletijo na odpor (obrambo) torej pridejo v njega in seveda nazaj ven, pomeni to začetek ropa. Čebela, ki se vrne iz sosednjega panja polna medu povede ostale čebele iz svojega panja v boj in če čebelar tega dovolj kmalu ne opazi je napadena družina izgubljena. Ko čebele izropajo eno družino potem še z večjo silo iščejo naslednje dokler ne izropajo celotnega čebelnjaka. Zgodi se tudi da najmočnejše družine zaradi ropanja in izgub postanejo šibkejše in postanejo tudi same tarča roparic, mogoče celo sosedovim čebelam.
KAKO OPAZIMO ROP ?
· na bradah panjev je vse polno čebel, ki se neusmiljeno pretepajo in koljejo, ( ni nujno, da se pretepajo in neusmiljeno koljejo. Odvisno od moči napadene družine. če je napadena družina brezmatična in živalno že oslabljena pogosto ni prav nobenega spopada in lahko na rop sklepamo le po povečanem številu čebel na žrelu ropanega panja )
· v panju se sliši nenormalno šumenje, podobno kot pred rojenjem,
· po tleh pred čebelnjakom je polno mrtvih čebel ( pri velikem in močnem ropu je res tako - če to zaznate, potem ste v hudih težavah in z najboljšim ukrepanjem nekaj lahko rešite, vsega pa vsekakor ne )
· čebele letajo iz napadenega panja in panja, ki ropa tudi v mraku,
KAKO UREPATI ?
· vsem čebeljim družinam pripremo žrela, napadeni družini smo s tem obrambo precej olajšali, ( danes da, vendar se bo jutri že nadvse zgodaj zgodba nadaljevala. Ukrepati je torej potrebno radikalno in če se le da napadene družine odpeljati vstran )
· če je spopad že v obliki ropa, zožimo žrela samo na eno čebelo, [u]( brez drugih ukrepov vam to ne bo veliko pomagalo )[/u]
· pred žrela namestimo prozorna pleksi stekla, da otežkočimo vdor roparicam, ( tega ukrepa ne poznam in tudi ne vem kje naj čebelar tako hitro dobi prozorna pleksi stekla. Glede na izkušnje bi si upal trditi, da si s tem ne boste veliko pomagali in tudi nadaljevanja ropa ne boste ne omejili in ne preprečili )
· celotno pročelje panja operemo s kisom, ( preverjeno nič ne pomaga! )
· najdemo družino, ki ropa ostale (z moko potresemo čebele na bradi panja, ki je napaden in opazujemo kam se čebele vračajo), ( največkrat je tako, da ko rop opazimo ne ropa le ena družina, temveč že več njih in je to posipavanje z moko sicer koristno, vendar bo izkušen čebelar tudi brez moke hitro ugotovil kdo so roparice in kdo ropane )
· takoj ko opazimo rop (pri hudem ropu lahko čebele izpraznijo panj v nekaj urah), zapremo žrela družine, ki ropa in družine, ki je ropana. Zvečer pa prestavimo roparice na lokacijo vsaj 5km oddaljeno od lastnega čebelnjaka. Paziti moramo, da ni v bližini drugega čebelnjaka. ( na to pa res ni treba paziti, ker se čebele tam ne bodo lotile svojih novih sosed in ponovno napadle. Vedno imejte v mislih, da je nekaj narobe z ropanimi družinami in ne s tistimi, ki ropajo!!!!!!!)
Nazadnje urejal/a Čelar 11 Avg 2016 05:09; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 11 Avg 2016 05:07 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: spletna stran ČZS
Preprečite rop čebelje družine [/size]
10.08.2016
V brezpašnem obdobju, ki je nastopilo je največ možnosti za pojav ropa čebeljih družin. Ker v naravi ni medenja, čebele povsod stikajo za viri hrane, tudi v drugih panjih. Tarča so brezmatične družine, družine s staro matico, ki oddaja malo feromonov, ter maloštevilne, šibke in z varojo močno napadene družine. Ko se prve stikajoče čebele prebijejo mimo stražark se rop začne.
Preprečiti rop je neprimerno bolj enostavno, kot ga ustaviti. Nekaj ukrepov za preprečitev: zaprite mediščna žrela, plodiščna pa priprite. V panje posegajte izjemoma in še to zvečer ali zgodaj zjutraj, satje ne sme priti v stik z drugimi čebelami. Pred krmljenjem preverite tesnenje krmilnikov in zamašite vse morebitne reže na panju. Še posebej če imate klasične AŽ krmilnike nalivajte raztopino samo zvečer in v takšnih količinah, da jo do jutra porabijo. Najboljši ukrep proti rojenju so močne, zdrave dobro prehranjene družine z mlado matico.
Rop hitro prepoznamo. Čebele množično silijo skozi žrelo ali razpoke v panj, med seboj se morijo, po tleh je polno mrtvic. Ukrepi za prekinitev navadno niso uspešni. Žrelo pripremo na eno čebelo ali pa vstavimo kovinski ali plastičen tulec, ki omogoča napadenim čebelam lažjo obrambo. V žrelo lahko vstavite plastično cevko, ostali del pa zaprete s penasto gumo. Žrelo spiramo s kisom, pomaga tudi krpa namočena v petrolej.
Družino, ki ropa najdete tako, da roparice potresete z moko in opazujete kam se vračajo. Če je možno, tako družino zaprite za tri dni v hladen prostor in roparski nagon jih bo minil. Izropano družino zvečer odprite in odstranite vse satje, panj pa očistite in pustite žrelo odprto, da roparice drug dan nimajo več kaj ropati.
In za konec: že antični Grki so imeli zakon, po katerem je za rop čebel kriv čebelar, katerega čebele so ropane.
Boštjan Kojek |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 17 Apr 2017 06:54 Naslov sporočila: |
|
|
SLOVENSKI ČEBELAR, letnik 1898, št. 1
Vprašanje /. Vsako spomlad, kadar svoje čebele spustim, pa še ni dovelj beriva, ter jeseni, ko se paša odtrga, prihajajo čebele iz sosednjega čebelnjaka na rop, in mi napravijo včasih znatno škodo. Kaj mi je storiti, da v prihodnje to preprečim? (Fr. K. na V.)
Odgovor: Ropanje je lažje preprečiti, kot potem ostaviti, ko so se čebele ropanja že navadile, zato pa mora biti čebelar previden. Naj nikoli ne pita v lepih dneh, ko čebele lete; najboljši čas pitanja je zvečer, da pospravijo čez noč med v celice in ne zamude nič časa. Pazi naj, da ne razlije, kadar pita, medu, in da ne namaže vseh končnic; izpraznjena koritca pa naj deva v kak zaprt, prazen panj, sicer diši v čebelnjaku. Spodrezovati se nikakor ne sme v lepem vremenu. Skrben čebelar naj ne trpi dalj časa brez- matičnih panjev v svojem čebelnjaku, kajti pri takih se najraje prične ropanje. Pomaga naj jim takoj na primeren način, oziroma jih združi z drugimi panji.
Kljub temu pa, da čebelar vedno previdno ravna, se večkrat prične ropanje, zlasti spomladi, ko še ni paše, ali kadar se ta odtrga. Čebele stikajo po njih nagonu povsod za medom in ni se čuditi, ako ga skušajo dobiti iz drugih panjev, iz katerih jim tako prijetno diši. Včasih skušajo to pri domačih panjih, navadno pa pri sosedovih. Take čebele, ki nameravajo ropati ali pa že ropajo, spoznati je lahko že po njih obnašanji.
Najprvo letajo okoli čebeljnaka in iščejo, če bi bilo mogoče kje zadej ali od strani priti do medu. Kadar opazi čebelar okoli čebelnjaka stikajoče čebele, takoj ve, kaj ima to pomeniti in zdaj je treba pozornosti Ko ropnice uvidijo, da zadej ne pridejo do medu, poskušajo to pri žrelih, in če jih človek pri tem opazuje, si mora misliti, da ravnajo s prevdarkom in premišljeno zvijačo. Taka tatica se vsede na brado ali na končnico panja in se počasi bliža žrelu, ter se hoče zmuzniti v panj, a domačinke jo takoj zapode.
Potem leta z nenavadno razprostrtimi perutnicami in doli visečimi nogami — domače jih drže skrčeno — prav hitro okoli žrela, se pomeša med domače in hoče, meni nič, tebi nič, kar naravnost skozi žrelo. Toda preuboga je, če je panj močan; prime jo hkrati več čebel, ter jo vlečejo za noge, perutnice in tipalnice, kot bi jo hotele razpotegniti, in srečna je, če more, na pol gola, uiti; zato so stare grešnice, ker imajo ščetinice potrgane, črne. Človek bi mislil, da se bo taka revica zdaj vendar nemudoma vrnila domov, toda, ko se tam kje na strani nekoliko odpočije in si pogladi ostanke razmršenih ščetinic, poskuša svojo srečo pri drugih panjih. Pri močnih se ji povsod slabo godi, dokler ne iz- stakne kakega revčeka z velikim žrelom, ali takega brez matice.
Pri takih ne najde tako hrabre straže in ker je izkusila že vse drugačne praske, kot je to, če jo kaka beraška čebelica malo za nogo prime, se kar zmuzne v panj, kjer se napije medu, da ga komaj domov nese. Zdaj se ne vrne več sama. Pripelje saboj več tovarišic in ako čebelar takemu ropanemu ne priskoči na pomoč, ga mu v kratkem času uničijo ali vsaj popolnoma osuše in se potem takoj drugega lotijo.
Da se ropanje prepreči, je treba takoj, ko se opazijo prve ropnice, slabe panje tako pripreti, da more samo po ena čebela skozi žrelo, ali pa se žrelo zamaši z ilovico, skozi katero se napravi s primerno palčico malo luknjico za posamezne čebele, če se stori to pravočasno, pomaga navadno. Drugo sredstvo zoper ropnice, katero vselej pomaga, pa je to-le: V l liter kropa se dene 5 d kg. kristalizovane karbolne kisline in 5 dkg glicerina. S to tekočino, ki ima zelo zopern duh, se namaže v začetku ropanja nekoliko pa- njeva brada, ako pa je ropanje že razvito, se denejo pred žrela ropanih panjev s tekočino napojene cunjice.
*****
Čebelji rop je huda čebelarjeva nadloga za katero pa si je največkrat kar sam kriv. Čebelarji so si izmišljevali razne "čarovnije" s pomočjo katerih bi čebelji rop preprečili ali ustavili. Tako vse do danes, ko lahko še vedno v neformalnih pogovorih slišiš ali celi kje prebereš v "strokovnih nasvetih" ogromno raznih prav neumnih priporočil kako ravnati, če do čebeljega ropa že pride. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 13 Jul 2018 04:29 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: spletna stran ČZS
Čebelji rop
12.07.2018
Vstopili smo v poletno obdobje, v čas ko v naravi primanjkuje čebelje paše. Ker nektarja in mane ni zadosti, čebele iščejo druge sladke snovi, kar jih vodi tudi do zalog hrane v satju šibkejših družin. Nastane čebelji rop, katerega posledice so zdesetkane čebelje družine v izropanih panjih, katere ostanejo brez hrane. Velikokrat pa so prizadete tudi družine roparic, ki s seboj poleg hrane, prinesejo tudi veliko število varoj in drugih povzročiteljev bolezni.
Rop prepoznamo z opazovanjem dogajanja pred in na bradi panja. Med čebelami prihaja do boja, pred panjem ležijo mrtve čebele, drobir in koščki voska. Roparice nemirno obletavajo panj, zmedeno lezejo po njem in iščejo odprtine preko katerih bi mimo domačih čebel prišle v notranjost. Aktivnost čebeljih družin ki so udeležene v ropu je večja kot pri ostalih družinah, čebele roparice pa izletavajo tudi zgodaj zjutraj in zvečer.
Če roparice prihajajo v panj v manjšem številu, lahko zaloge medu odnašajo neopazno in brez prisotnega boja. Takrat govorimo o tihem ropu, katerega znaki so manj izraziti, zato pa ga težje opazimo in prepoznamo. Velikokrat šele pri kasnejših pregledih ugotovimo da je do ropa prišlo, saj v panjih najdemo oslabljene čebelje družine, ki imajo izropane zaloge hrane.
Ko čebelji rop opazimo, moramo ustrezno ukrepati in ga čim hitreje ustaviti. Ropan panj nemudoma zapremo, ga poškropimo z kisom ter tako roparicam preprečimo vstop vanj in jih odženemo. Zvečer panj odpremo, žrelo pripremo na širino ene čebele, zapremo vse ostale odprtine v panju ter žrelo in ostale dele panja še enkrat poškropimo s kisom. Na žrelo lahko namestimo tudi begalnico, čebelji predor ali druge fizične ovire, ki roparicam otežujejo vstop v panj, domačim čebelam pa omogočajo lažjo obrambo pred njimi. Če z temi ukrepi ropa ne ustavimo, pa ropan panj zapremo in prepeljemo na drugo lokacijo, ki je vsaj 3 km zračne linije oddaljena od sedanje. Po premestitvi je potrebno družino redno spremljati in postopoma nakrmiti, ter tako poskrbeti da nadomesti izgubljene zaloge hrane.
Ker čebelji rop lažje preprečimo, kot pa ustavimo, moramo delovati tako, da s svojimi posegi in delom, ne ustvarjamo pogojev za njegov nastanek. V poletnem obdobju naj bodo posegi v panj čim hitrejši, opravljamo jih zjutraj ali pozno popoldne, ter na način, da čebelje družine čim manj izpostavljamo. Sate odlagamo v pokrite zaboje, ter jih ne puščamo v čebelnjaku ali njegovi okolici. Po koncu paše, na vseh panjih zapremo mediščna in pripremo plodiščna žrela. Poskrbimo tudi, da v čebelnjakih ni šibkih, brez matičnih ali z varojo preobremenjenih družin, ter da imjao vse družine dovolj zaloge hrane.
Rop se največkrat zgodi zaradi čebelarjevih napak pri krmljenju čebel, zato je potrebno temu opravilu nameniti še posebno skrb in pozornost. Sladkorne raztopine, sirupa, sladkornih pogač in sladkorja nikoli ne puščamo v čebelnjaku ali njegovi bližini, obenem pa pazimo da raztopine ne polivamo. Vsako razlitje lahko povzroči rop, zato je potrebno raztopino čim prej počistiti, pri krmljenju pa paziti na čistost opreme in čebelnjaka. Če čebele krmimo preko klasičnih pitalnikov AŽ ali nakladnem panju, pred pričetkom krmljenja preverimo tesnenje pitalnikov, katere po potrebi popravimo ali zamenjamo. Iztekanje sladkorne raztopine iz poškodovanjega ali nakvalitetno izdelanega pitalnika, bo namreč skoraj zagotovo povzročilo rop.
Pomembno je, da čebelarji spremljamo stanje v čebelnjaku, da delujemo preventivno, ter da s svojim delom ne ustvarjamo pogojev za nastanek čebeljega ropa, saj ga lahko v brez pašnem obdobju povzroči že naša najmanjša napaka.
Simon Golob, JSSČ |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|