Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




NAREJENCI

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Nega in vzreja čebeljih družin
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 28 Apr 2016 05:52    Naslov sporočila: NAREJENCI Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS

Narejenci - apitehnični ukrep in dodaten vir dohodka

27.04.2016

Sodobniki Antona Janše postavljajo začetke delanja narejencev v osemnajsto stoletje, vendar pa Janša v svoji knjigi Popolni nauk o čebelarstvu navaja, da so gorenjski čebelarji že dolgo pred tem časom delali narejence, njihovo znanje se je ustno prenašalo, bolj pa so cenili naravne roje. V omenjeni knjigi si lahko preberemo nazorne opise sedmih različnih načinov delanja narejencev, ki praktično veljajo še danes. Ko smo na konferenci Coloss, letos na Lukovici, predstavili kranjiča in janševo metodo narejanja družin z dodajanjem oprašene matice, znanstveniki niso mogli verjeti, da so naši čebelarji v tistem času že imeli takšno znanje.

Tudi danes cenimo roje, ki nastanejo po naravni poti, vemo, da je njihov razvoj bliskovit in da prekašajo narejence, vendar kakor radi pravimo, roj na veji še ni roj v panju.  V sodobnem čebelarstvu so roji zaradi gospodarskih in praktičnih vzrokov nezaželeni, zato čebelarji s pravilno tehnologijo čebelarjenja zaviramo pojav rojilnega razpoloženja. Ta pojav obvladujemo tako, da matici ves čas dajemo na voljo dovolj prostora za zaleganje in sočasno razširjamo gnezdo. Preprečevanje rojenja je bolj zahtevno in potrebno v prostorsko omejenih AŽ panjih. Dolgo uveljavljena metoda prevešanja satov (sate z zalego smo prestavili iz plodišča v medišče), s katero smo zagotovili matici v plodišču več prostora za zaleganje in s tem zavirali nastanek rojilnega razpoloženja ima več slabosti. Pridobivanje medu iz večkrat zaleženih satov ni higiensko, ob zalegi je navadno še venec predelane jesenske krme, ki predstavlja tveganje za kvaliteto medu, satje, ki je bilo tretirano s kemičnimi sredstvi za zatiranje varoj, ni primerno za pridobivanje medu,…. Rojilnega razpoloženja s prevešanjem ne ustavimo dokončno, ampak ga samo preložimo v kasnejši čas. Kdor želi tudi v AŽ panjih pridelovati kakovosten med brez prevešanja, ima na voljo narejanje mladih in rezervnih družin.

Narejence najlažje naredimo tako, da močni gospodarski družini odvzamemo sat ali dva z zalego in čebelami. V satih odvzetih za narejence, naj bo tudi nekaj mlade zalege, zaradi boljše starostne strukture čebel.  Ob zalego dodamo še dva sata s hrano in satnico. Aprila ob burnem razvoju družine je dovolj en sat z zalego, maja dva sata z zalego, 2-3 satnice in sat s hrano, junija tri sate z zalego in dve satnici in sat s hrano, julija pa že štiri sate z zalego in sat s hrano. Narejencu po devetih dnevih potrgamo zasilne matičnike in vstavimo zrel kakovosten matičnik ob zaprto zalego. Odbran pokrit matičnik ovijemo z alufolijo. Tako zaščiten matičnik čebele ne morejo pregristi. Nazaščiten pustimo le del matičnika, ki ga matica pregrize, da se osvobodi. Matičnike pridobimo iz pazljivo izbrane čebelje družine, ki mora biti mirna, nerojiva, številčno najmočnejša in dobra medarica.

Namesto matičnika lahko dodamo tudi oprašeno ali neoprašeno matico. Neoprašeno dodamo v matičnici šele po devetih dneh, pred tem pa podremo vse zasilne matičnike. Oprašeno matico dodamo že v prvih urah po pripravljanju narejenca. Pozneje v poletju ne delamo več narejencev z matičniki, ampak samo z oprašeno matico. Priporočljivo je, da narejenca prepeljemo na drugo lokacijo oddaljeno vsaj tri kilometre, da se pašne čebele ne vrnejo v družino, kjer smo odvzeli sate z zalego in čebelami. Če takšnega prostora nimamo in pustimo narejence na istem stojišču, dodamo nekaj več čebel. Priporočljivo je, da postavimo narejenca za en dan v hladen prostor in ga šele naslednji večer postavimo v čebelnjak. Na prazno mesto v panju, kjer smo odvzeli sate z zalego vstavimo satnice za gradjo. S tem zaposlimo mlade čebele, jih pomaknemo od rojilnega razpoloženja in hkrati obnavljamo fond novega satja.

Iz gospodarske družine smo z odvzemom pokrite zalege odstranili nekaj varoj. Ko se bo v narejencu vas zalega izlegla, varoja ne bo več zaščitena v pokriti celici, ampak bo na čebelah. Takrat je čas za pršenje po satih s pripravki, ki jih predpiše veterinar. Večer pred pršenjem narejence nakrmimo z nekaj decilitri sladkorne raztopine. Tako smo dobili narejence, ki so praktično neobremenjeni z varojo. Kljub temu spremljamo naraven odpad varoj na kontrolnem vložku, ker obstaja možnost reinvazije iz okoliških družin.

Tako pridobljene mlade družine se bodo do jeseni lepo razvile in bodo drugo leto dobre gospodarske družine. Če pa imamo dovolj čebeljih družin in ne želimo širiti obsega čebelarstva, lahko mlade družine prodamo in s tem ustvarimo dodaten dohodek iz čebelarstva. Glede na to, kam prodamo čebele moramo ločiti pojma trgovanje in promet s čebelami.

Trgovanje

premik na drugo lokacijo ali prodaja čebel, čebeljih družin ali matic med  državami EU oz. uvoz iz tretjih držav;
imetnik čebel si mora pridobiti certifikat – veterinarsko spričevalo, ki ga izda območni uradni veterinar MKGP UVHVVR

Promet


premik na drugo lokacijo ali prodaja čebel, čebeljih družin ali matic znotraj države Republike Slovenije;
imetnik čebel si mora pridobiti potrdilo pristojnega veterinarja VF NVI
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 23 Maj 2020 03:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS

Izdelava in oskrba narejenca
22.05.2020


V preteklosti so čebelarji nove čebelje družine delali predvsem iz rojev, katerih je bilo iz prostorninsko majhnih kranjičev razmeroma veliko. Pri sodobnem načinu čebelarjenja pa lahko za enak namen izdelujemo narejence. Ker gre za dokaj nadzorovan proces, je poraba časa za njihovo izdelavo in oskrbo razmeroma majhna, rezultat njihove izdelave pa niso le nove družine pač pa tudi zmanjšano rojilno razpoloženje, izvedeni apitehnični ukrep odvzema zalege in spodbujanje čebelje družine k gradnji satja.

Za izdelavo narejencev, iz močnih čebeljih družin odvzamemo sate s čim dlje časa pokrito zalego, skupaj s čebelami. Odvzamemo tudi sat s hrano, z medom in cvetnim prahom. Potrebujemo še neizdelano satje, zrel pokrit matičnik ali mlado oprašeno matico ter seveda ustrezen panj kamor bomo novo družino vstavili. Narejence delamo ko so čebelje družine na višku razvoja, v času glavne pašne sezone oziroma maja, junija in julija. Glede na to da se mora narejenec do zime razviti v razmeroma številčno in močno družino, je bolje narejence delati zgodaj in jim s tem omogočiti dovolj časa za njihov razvoj.

Narejence delamo iz močnih, dobro razvitih čebeljih družin, katerim kot proti rojilni in apitehnični ukrep odvzamemo sate s pokrito zalego. V panju najprej poiščemo matico in jo zaščitimo, ter na ta način preprečimo da bi jo pomotoma odvzeli skupaj s sati. V kolikor narejenca delamo zgodaj, v mesecu maju ga lahko naredimo iz 1-2 sata pokrite zalege, v juniju z 2-3 sati pokrite , konec junija ali v začetku julija pa zanj potrebujemo 3-4 sate pokrite zalege. Zraven dodamo še sat s hrano ter neizdelano satje, v juliju pa jim dodamo že satje, katero je že izdelano.

Panj z odvzetimi sati prenesemo na drugo, vsaj 3 km, oddaljeno lokacijo. Ker čebele za svoj nemoten razvoj v svoji sredi potrebujejo matico , bodo ob njeni odsotnosti v narejencu, iz morebitne mlade nepokrite zalege potegnile zasilne matičnike. Ker matice iz zasilnih matičnikov zaradi manjše kvalitete niso tako primerne za čebelarjenje, narejence po 8 dneh pregledamo in potrgamo vse tovrstne matičnike. Ko smo to opravili v narejenca vstavimo bodisi mlado oprašeno matico, zaprto v matični kletki, bodisi jim na sat z zalego dodamo zrel pokrit matičnik (v kolikor pa narejence delamo v maju ali juniju), katerega ob strani zaščitimo z »alu folijo«. Ker stremimo k temu da so v čebeljih družinah le genetsko najbolj kvalitetne matice, narejencu obvezno dodamo matico ali matičnik ki izvira in najboljše čebelje družine v čebelnjaku ali pa sta kupljena pri registriranem vzrejevalcu matic.

Ko se bo v narejencu polegla vsa pokrita zalega, bodo tudi vse varoje prisotne le na čebelah, kjer bodo veliko bolj dovzetne za sredstva za njihovo zatiranje. Takrat ko v narejencu ni več pokrite zalege tako opravimo zatiranje varoje, po navodili veterinarjev VF-NVI in na ta način narejenca očistimo varoje.

Pri nadaljnji oskrbi je pomembno da razvoj narejenca redno spremljamo, da spremljamo zaleganje matice ter da ga po potrebi ( če ni donosov iz narave ) krmimo.

S tem ko smo gospodarski družini odvzeli del čebel in pokrite zalege, ter na njihovo mesto postavili neizdelano satje smo v prvi meri zmanjšali rojilno razpoloženje čebelje družine, saj smo zmanjšali gostoto čebel, izboljšali razmerje med pokrito in odkrito zalego, mladim čebelam omogočili gradnjo satja, delovanje voskovnih ter krmilih žlez, matici pa omogočili zaleganje. Sočasno s tem smo izvedli tudi apitehnični ukrep odstranitve pokrite zalege ko smo iz prvotnega panja skupaj z zalego odstranili tudi del varoj. Le te pa smo nato s sredstvi za zatiranje uničili, ko v narejencu ni bilo več pokrite zalege. Ker smo satje z zalego nadomestili z neizdelanim satjem, katerega smo vstavili tudi v narejenca pa smo poleg vsega poskrbeli tudi za menjavo satja. Poleg tega pa nam narejenci služijo tudi kot rezervne družine katere lahko prodamo ali pa jih v naslednji sezoni porabimo za ojačitev gospodarskih družin, za nadomestitev družin ki so tekom zime propadle ali pa porabimo kot nove družine za širjenje čebelarstva.

Simon Golob
JSSČ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Nega in vzreja čebeljih družin Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow