Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




AFERA DEBEVEC - začetek in nadaljevanjene neprijetne zgodbe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 18 Dec 2015 16:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: SLOVENSKE NOVICE

Kdo so čebelarji, ki so kupovali sporna zdravila, uprava 'ne more' razkriti

Ljubljana, 18.12.2015,| N.Š.K./STA

Direktor uprave za varno hrano Posedi miri, da je v Sloveniji pridelan med popolnoma varno živilo. V centru za zastrupitve ne delijo tega mnenja, saj opozarjajo, da med, v katerem so sporne kemikalije, ni varen in zahtevajo umik s trga. Posedi pojasnjuje, da medu, če je skladen s predpisi, ne morejo umakniti s trga.

Slovenski med je varen, skladen s predpisi in ne predstavlja tveganj, sta po izbruhu medene afere z neregistriranimi zdravili za varozo danes poudarila direktor uprave za varno hrano Janez Posedi in predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč. Državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša ne vidi razloga, da bi bil ugled kmetijstva ali čebelarstva okrnjen.

Posedi: Medu, skladnega s predpisi, ne moremo umakniti s trga

Direktor uprave za varno hrano Janez Posedi. (Foto: POP TV)
Posedi se je odzval tudi na zahteve vodje Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Mirana Brvarja, ki je dejal, da je med čebelarjev, ki so za zdravljenje varoze uporabljali insekticida amitraz in rotenon ter pesticid klorfenvinfos, treba izločiti iz prometa. Posedi je danes zagotovil, da je slovenski med na podlagi opravljenih analiz skladen s predpisi, varen in ne predstavlja nobenega tveganja za zdravje ljudi. Njegovega umika s trga zato ni mogoče zahtevati.

Med čebelarjev, ki so za zdravljenje varoze uporabljali insekticida amitraz in rotenon ter pesticid klorfenvinfos, ni varen in ga je treba izločiti iz prometa, pa je v četrtek poudaril vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar. Opozoril je, da gre za strupene snovi, ki so zdravju nevarne že v majhnih količinah.

Rezultati preiskave so sicer pokazali, da so v določenih vzorcih medu in satovja z zahtevno laboratorijsko analizo odkrili kemikalije, vrednosti le-teh pa so bile pod zgornjo dovoljeno mejo.

Na vprašanje, ali bodo razkrili, kateri vse čebelarji so kupovali sporne pripravke, je Posedi po poročanju STA dejal, da podatkov o prejemnikih pošiljk ne morejo objaviti, ker v njih niso bila samo sporna zdravila.
Da je med slovenskih čebelarjev zaupanja vredno in varno živilo, je poudaril tudi Noč. V zadnjih 10 letih so v interni kontroli analizirali prek 1200 vzorcev medu in niti eden ni bil v neskladju s predpisi. Zagotovil je, da bodo še več pozornosti posvetili osveščanju čebelarjev, da je treba kupovati legalna zdravila. "Naloga vseh skupaj pa je, da ta zdravila zagotovimo in da so njihove cene primerljive, kot so na evropskem trgu," je dejal.

Uprava za varno hrano očitno ne namerava razkriti, kdo so tisti čebelarji, ki so uporabljali sporne pripravke. Ves čas zatrjujejo, da je ves med varen, medtem ko zdravnik specialist opozarja, kako zelo nevarno je zaužitje teh kemikalij.

Pri nas sporne proizvodnje zdravil ni več, lahko pa obstaja v tujini
Na upravi ocenjujejo, da nezakonite proizvodnje zdravil v Sloveniji v tem trenutku ni več, lahko pa obstaja v sosednjih državah. Posedi je zato zagotovil, da bodo z nadzori v tej smeri nadaljevali v skladu z razpoložljivimi viri in sredstvi, medu pa bodo posvetili še večjo pozornost, saj je to tudi živilo, ki je lahko ponarejeno.

Državna sekretarka pa je poudarila, da ostaja varnost hrane njihova prioriteta. Opozorila je, da je šlo v primeru preiskave podjetja APIS M&D z Vrhnike za kršitev pri proizvodnji in prodaji zdravil, ni pa problem v samem medu. "Ne vidim razloga, da bi bil s tem okrnjen ugled kmetijstva ali čebelarstva," je dodala.

Slovenski čebelarji opozarjajo, da ne podpirajo uporabe nedovoljenih sredstev za zatiranje varoj.

Slovenski čebelar na svoj način dokazuje, da je med varen
Razkritje je močno omajalo ugled slovenskih čebelarjev, saj uprava za varno hrano nima točnih podatkov, kateri so tisti čebelarji, ki so uporabljali sporne pripravke. Ve le za manjši del, torej za tiste, ki so palčke kupovali prek pošte. Pri teh so analize vzorcev sicer pokazale, da niso presežene mejne vrednosti, kar pa ne pomeni, da v medu in satovju ni kemikalij, ki so nevarne za naše zdravje. Čebelarji, ki teh pripravkov niso uporabljali, so prepričani, da se jim dela krivica. 

Na svojem Facebook profilu se je glede afere odzval čebelar Miha Novak, ki pravi: "Vsi, ki čebelarimo pošteno in po predpisih, smo danes občutili krivico, da se nas vse meče v isti koš. Svoj med uživam brez slabe vesti, tako jaz kot moja družina, in mislim, da enako velja za večino čebelarjev v Sloveniji." 
Odkritje pretreslo Slovenijo

Veterinarji uprave za varno hrano in veterinarstvo so poleti po ugotovljenih nepravilnosti v družbi APIS M&D z Vrhnike, ki pripravlja pripravke za zdravljenje varoze, z namenom ugotavljanja ostankov aktivnih in pomožnih substanc ter organskih spojin v vosku in medu opravili nadzor pri 20 čebelarjih, ki so jim odvzeli 20 vzorcev medu in 21 vzorcev satja z medom.
Uprava je ugotovila, da čebelarji v velikem odstotku uporabljajo neregistrirane preparate za zdravljenje varoje. Ostanke aktivnih učinkovin so ugotovili tako v medu kot v satju. Po navedbah uprave količine ostankov v medu sicer ne predstavljajo tveganja za zdravje potrošnikov, medtem ko izdelki iz medu s satjem, ki se pojavljajo na trgu, lahko predstavljajo tveganje za zdravje ljudi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 18 Dec 2015 16:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: MMC

"Slovenski med je varen"
Po aferi z zdravili za čebelje bolezni

18. december 2015 ob 15:33,
zadnji poseg: 18. december 2015 ob 15:58
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA

Slovenski med je varen, skladen s predpisi in ne predstavlja tveganj, po izbruhu afere z neregistriranimi zdravili za varojo poudarjajo država in čebelarji.

Za zdravljenje varoje so nekateri čebelarji uporabljali prepovedane strupene kemikalije, ki so zdravju škodljive že v majhnih količinah, zato so v četrtek z ljubljanskega kliničnega centra sporočili, da bi morali sporni med umakniti. Na to so se odzvali predstavniki države in čebelarjev.
[i]
Posedi: Med je skladen s predpisi[/i]


Slovenski med je na podlagi analiz skladen s predpisi, varen in ne predstavlja nobenega tveganja za zdravje ljudi, zato njegovega umika s trga ni mogoče zahtevati, je na tiskovni konferenci povedal direktor uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Janez Posedi.

Noč: Med je zaupanja vredno živilo

Da je med slovenskih čebelarjev zaupanja vredno in varno živilo, je poudaril tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč. V zadnjih 10 letih so v interni kontroli analizirali več kot 1.200 vzorcev medu in niti en ni bil v neskladju s predpisi.

Zagotovil je, da bodo še več pozornosti posvetili ozaveščanju čebelarjev, da je treba kupovati zakonita zdravila. "Naloga vseh skupaj pa je, da ta zdravila zagotovimo in da so njihove cene primerljive, kot so na evropskem trgu," je dejal.

Na upravi ocenjujejo, da nezakonite proizvodnje zdravil za bolezen čebel varoja v Sloveniji v tem trenutku ni več, lahko pa obstaja v sosednjih državah. Posedi je zato zagotovil, da bodo nadzor v tej smeri nadaljevali v skladu z razpoložljivimi viri in sredstvi, medu pa bodo posvetili še večjo pozornost, saj je to tudi živilo, ki je lahko ponarejeno.

Strniševa: Težava v proizvodnji, ne v medu

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša pa je poudarila, da ostaja varnost hrane njihova prioriteta. Opozorila je, da je šlo v primeru preiskave podjetja APIS M&D z Vrhnike za kršitev pri proizvodnji in prodaji zdravil, ni pa težava v samem medu. "Ne vidim razloga, da bi bil s tem okrnjen ugled kmetijstva ali čebelarstva," je dodala.
Al. Ma.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 19 Dec 2015 07:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: uradna spletna stran Ministrstva za kmetijstvo

18. 12. 2015
Slovenski med varen za potrošnika. Nadzor z namenom zaščite potrošnika odkril kriminalno dejanje.

Ljubljana, 18. 12. 2015 – Strokovne institucije iz področja varovanja zdravja, varne hrane in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so na današnji novinarski konferenci sporočile, da je slovenski med varen in ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi.

Z namenom podrobnejše pojasnitve zadnjih dogodkov, povezanih s Poročilom o posebnem nadzoru nad proizvodnjo, prometom in uporabo pripravkov za zatiranje varoj v letu 2015, v zvezi s katerim so se v zadnjih dneh v javnosti pojavile nekatere netočnosti in odprta vprašanja, je bila danes na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sklicana novinarska konferenca. Na njej so predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje RS, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Čebelarska zveza Slovenije in državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, podali dodatne informacije o tem, da so slovenski med in živila v Sloveniji varna.

Državna sekretarka mag. Tanja Strniša je na začetku povedala, da ministrstvo s svojimi politikami in ukrepi vedno najprej zasleduje visoko stopnjo varnosti živil in njihovo kakovost. Zatrdila je, da je varnost hrane in potrošnika prva skrb ministrstva. Po njenem mnenju je najpomembnejše, da je Uprava za varno hrano s pomočjo policije odkrila kršitelja z nelegalno proizvodnjo in prodajo zdravil in s tem zaščitila slovenskega potrošnika.

Generalni direktor dr. Janez Posedi je na kratko povzel poročilo, s katerim je Uprava izvedla nadzor nad podjetjem, ki je nedovoljeno proizvajalo in prodajalo veterinarsko zdravilo proti zajedalcem čebel varoe. Pri tem je izpostavil, da je postopek nadzora veterinarske uprave potekal že vrsto let, vendar metode niso zalegle saj se je kršitelj vrsto let izmikal.  Septembra leta 2014 je bila oblikovana skupina, ki je morala pridobiti podatke, kdo so potencialni kupci, kako je možno priti do zdravila in opraviti navidezen nakup, na podlagi katerega je bila izdana sodna odredba za vstop v zasebne prostore, kjer se je zdravilo proizvajalo in kamor inšpektorji pred tem niso imeli možnosti vstopa. Zaradi dolgotrajnih postopkov se je izdaja poročila tudi časovno zavlekla. Po njegovih besedah  v analizah vzorcev medu, ki jih je uradno izvedla Uprava za varno hrano v okviru rednega monitoringa v zadnjih letih, nikoli niso v medu našli substanc, ki bi bile prepovedane ali bi presegale mejne vrednosti. Tudi v analizah medu, ki jih obravnava to poročilo, v medu ni bilo najdenih nobenih substanc,  ki bi bile prepovedane ali bi presegale mejne vrednosti. Prav zaradi tega umik medu iz trga ni mogoče zahtevati, saj je le ta skladen s predpisi in povsem varen.

Peter Otorepec iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedal, da je edina snov, ki je bila najdena v vzorcih medu, ki bi lahko potencialno predstavljala tveganje, bila prisotna v tako majhnih vrednostih, da na zdravje ljudi nima nobenih škodljivih učinkov. Zatrdil je, da na podlagi podatkov, ki so jih preučili lahko trdi, da takšen med ne predstavlja nevarnosti za zdravje.

Boštjan Noč iz Čebelarske zveze Slovenije je izpostavil, da je slovenski med varno živilo. »Moja otroka sta med zajtrkovala včeraj, danes in ga bosta tudi jutri«, je povedal in dodal, da je v zadnjih 10 letih bilo preko 1200 vzorcev interne kontrole na medu in noben vzorec ni bil oporečen. Povedal je, da Čebelarska zveza Slovenije obsoja prodajo nedovoljenih zdravil in pozdravlja nadzor v tej smeri.  Potrebno bo še več izobraževanja in ozaveščanja čebelarjev, pomembno pa je predvsem dejstvo, da je slovenski med popolnoma varno živilo in da lahko potrošnik brez skrbi uživa slovenski med.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 19 Dec 2015 08:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom


Ne, ni še konec. Sedaj bodo svojih 5 mimut izkoristili še razni čebelarji, ki so ugotovili, da bi tudi sami zase iz tega lahko kaj iztržili ali pa se vsaj v medijih pojavili. Vesel sem, da že nekaj let nisem član ČZS, ker s takšnimi, ki na nesreči kolegov želijo kovati dobiček zase, se res ne želim družiti. Bojim se, da je to šele začetek in da se bo jih pojavilo še več, ki bodo sedaj modrovali in nakladali ter se delali pomembne. Res zelo bedno!


Vir: DNEVNIK

Kmetijsko ministrstvo ter vodstvi uprave za varno hrano in čebelarske zveze po aferi Debevec panično mirijo, da je slovenski med varen
Tatjana Pihlar
19. december 2015

Odgovorni skušajo kljub množični uporabi neregistriranih pripravkov za čebele javnost pomiriti, da je ves med varen. Čebelar Milan Meglič pa poudarja: “Zakonodaja je dovolj jasna: kdor dela z nedovoljenimi sredstvi, je osumljen, da ima v pridelkih nekaj, česar tam ne bi smelo biti.”

Državni sekretarki za kmetijstvo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanji Strniša, direktorju uprave za varno hrano Janezu Posediju in predsedniku Čebelarske zveze Slovenije Boštjanu Noču poguma ne manjka. Včeraj so skupaj sklicali novinarsko konferenco in zagotovili, da je slovenski med kljub množični uporabi neregistriranih zdravil za čebeljo varozo varen in ne predstavlja nikakršnega tveganja za zdravje ljudi. Toda v poročilu inšpekcije za varno hrano o opravljenih analizah medu in satja pri čebelarjih, ki so kupovali nedovoljene strupene pripravke v ilegalnem laboratoriju Čebelarstva Debevec na Vrhniki, med drugim piše, da »uživanje medu, ki izvira iz tistih čebelnjakov, kjer čebelarji uporabljajo kemična sredstva, pa ta niso registrirana, lahko predstavlja tveganje za zdravje ljudi«.

Trditev, da je med varen, na trhlih temeljih

Takole so inšpektorji utemeljili svoje opozorilo: »Uporaba neregistriranih pripravkov in tehničnih kemikalij je tveganje za številne ostanke snovi v vosku in medu, ki jih z običajnimi laboratorijskimi analizami ni mogoče ugotoviti ali jih je težko ugotoviti.« V omenjenem poročilu tudi piše, da čebelarji v velikem odstotku uporabljajo preparate za zdravljenje varoze, ki niso registrirani za zdravljenje čebel. Trditev odgovornih, da je ves slovenski med varen, torej sloni na trhlih temeljih.

»Za slovenski med, ki je v prometu, po naši oceni trenutno nimamo nobenega razloga, da bi trdili kar koli drugega, kot da je varen,« pa je na »zaslišanju« pred vodstvom čebelarske zveze izjavil prvi mož uprave za varno hrano Janez Posedi in dodal, da ta njegova ocena izhaja iz rednih nadzorov medu, ki jih opravljajo njegovi inšpektorji.

Toda ti so denimo v letu 2014 analizirali vsega 75 vzorcev medu v prometu, a strupenega in prepovedanega klorfenvinfosa na primer, ki ga je za svoje preparate uporabljal čebelar Marko Debevec in ki so ga zdaj našli tudi v satju, takrat ne bi mogli odkriti, ker analitske metode za njegovo odkrivanje še ni bilo. Razvili so jo šele letos poleti, ko so pri Debevcu našli fitofarmacevtska sredstva in ugotovili, da je v njih tudi nevarna kemikalija klorfenvinfos. Pri rednem nadzoru medu lahko v laboratorijih odkrijejo le tiste snovi, za katere so razvite analitske metode, zato je trditev, da je ves slovenski med varen, izrečena na pamet.

Množično se oskrbujejo na sivem trgu

Zajedalec varoja je največji problem slovenskih čebelarjev. Prav vsi morajo v boju z njim uporabljati zdravila. Slaba polovica kupi registrirana, ki jim jih priskrbijo veterinarji, preostali se znajdejo po svoje. Povečini jih iščejo na sivem trgu, tudi čez mejo. Milan Meglič sodi med tiste čebelarje, ki varoje že šestnajst let zatirajo izključno s sonaravnimi sredstvi, z mravljinčno in oksalno kislino. Pred dvanajstimi leti je bil na Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS) pobudnik tovrstnega zdravljenja. Zveza je s pomočjo evropskega denarja prirejala delavnice, na katerih so izobrazili več kot štiri tisoč čebelarjev, a se je projekt sfižil. »Ogromno denarja je šlo v nič. Veterinarji so bili proti zatiranju varoj s kislinami, tudi ČZS, ki je to organizirala, je pozneje postala pasivna. Toda v Nemčiji, Avstriji, Švici kemije skoraj ni več v čebelnjakih. Njihova filozofija je: če čebel pred varojami ne moreš obvarovati s sonaravnimi sredstvi, raje ne čebelari, kemije pa nikar ne uporabljaj. Tam je namreč na prvem mestu uporabnik medu,« opozarja Meglič.

Osebno je zelo vesel, da so inšpektorji razkrinkali ilegalno proizvodnjo pripravkov za zatiranje varoj pri Debevcu. »Že zdavnaj bi se morala začeti ta akcija, pa ne le proti Debevcu, ampak proti vsem, ki uporabljajo nelegalna sredstva. Čas je, da se sivi trg z zdravili prekine, saj to ne pelje nikamor. Je sramota za stroko in državo ter škoda za porabnike medu. Škoda je le, da so se čebelarji v tej situaciji znašli nepripravljeni, zato se zdaj vsak rešuje, kot se ve in zna. Upam, da ni namesto enega Debevca nastalo petdeset drugih debevčkov. Del čebelarjev je bil res zaveden. Verjeli so Debevčevi propagandi in ga tiho podpirali, tudi v strokovnih krogih, sicer bi se prej odzvali. Meni pa ni vseeno, kaj se dogaja, kajti v nevarnosti je tudi slovenski med z geografsko zaščito, zaščiten v Bruslju,« poudarja Meglič.

»Tiste, ki zdravimo sonaravno, so celo zasmehovali«

Trenutno je v ospredju dilema, ali je med čebel, ki so jih zdravili z Debevčevimi pripravki, varen ali ne. »Zakonodaja je dovolj jasna: kdor dela z nedovoljenimi sredstvi, je osumljen, da ima v pridelkih nekaj, česar tam ne bi smelo biti. Trditi, da je nekaj varno, pa nisi prepričan, kaj in koliko je neke snovi v medu, je reševanje samega sebe brez strokovnih osnov. Sum, da hrana ni varna, lahko ovrže le analiza, ki pa je ne bo mogel nihče plačati, ker so zelo drage,« meni Meglič.

Ugotavlja tudi, da skuša pri tej aferi vsak oprati svoje ime. ČZS je sicer pred leti sprejela doktrino zdravljenja čebel s sonaravnimi sredstvi. »A te doktrine ni nihče vzel zares. Tiste, ki zdravimo sonaravno, so celo zasmehovali.« Meglič potrjuje, da so začeli čebelarji pri zimskem zatiranju varoj res uporabljati oksalno kislino, vendar je to po njegovem le del rešitve, saj jesensko zatiranje varoj ni rešeno. »Julija in avgusta je bila v čebelnjakih 'vrhnika' in še marsikaj.«

Čigav med kupiti?

Ljudje so zaradi afere Debevec zbegani, čigav med je sploh varen. Milan Meglič, ki čebelari na območju Kranjske Gore, jim svetuje: »Naj gredo k čebelarju, ki mu zaupajo, in naj ga vprašajo, ali varoje zatira z legalnimi sredstvi. Zahtevnejši porabnik bo tudi vprašal, ali ta sredstva puščajo ostanke v živilih ali ne,« svetuje Meglič, na vprašanje, ali bi sam uporabljal kemična sredstva za zatiranje varoj, ki jih predpisujejo veterinarji, pa odgovori odločno: »Absolutno ne, ker ne maram nobenih ostankov v medu!«
************

Vir: DELO, 19.12.2015

Marjeta Šoštarič
sob, 19.12.2015, 06:00
Grenka resnica

Z ministrstva in uprave za varno hrano se trudijo sprati madež, ki je padel na vse čebelarje.

Afera z ilegalno proizvodnjo in prodajo pripravka za uničevanje čebeljega zajedavca, za katero so s svojim poročilom o že pred meseci razkrinkanem podjetniku-čebelarju z Vrhnike poskrbeli inšpektorji uprave za varno hrano, zagotovo ni potrditev dobrega in usklajenega dela nadzornih služb v državi, ki želi tudi z dvigom zaupanja v doma pridelano hrano dati pospešek njeni izdatnejši pridelavi.

Potem ko smo skorajda že pozabili, da so v vročem juliju organi nadzora skupaj z organi pregona prečesali domovanje vrhniškega »izumitelja« najbolj učinkovitega zdravila za varozo, ki je čebelarjem uničevala marljivi zarod, in za katerega so že leta (ne)uradno vedeli ne le v čebelarski srenji ampak tudi v nadzorni veterinarski službi in vsaj kakšno leto tudi na ministrstvu, saj so jih na to opozarjali iz osrednje čebelarske organizacije, se je zgodil veliki pok. Javnosti posredovano (s)poročilo - izsiljeno ali ne zaradi novinarske vztrajnosti, da predstavijo epilog poletne akcije - je v podrobnostih razkrilo ugotovitve inšpektorjev in kdaj natančno so potekala vzorčenja, analize. Vse lepo in prav, če ga ne bi pospremile »žive« izjave prve inšpektorice z uprave za varno hrano, ki je v zanosu predstavljanja uspešno opravljenega dela vesoljni Sloveniji sporočala tudi, da je kar tretjina medu na trgu lahko oporečna in zdravju škodljiva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 19 Dec 2015 08:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: FINANCE, Agrobiznis

Afera z medom ni tako huda
18.12.2015  16:25

Slovenski med je varen, trdijo na kmetijskem ministrstvu in čebelarski zvezi po razkritju, da je vsak četrti čebelar varojo zatiral z neregistriranim zdravilom iz vrhniškega podjetja APIS M&D
Petra Šubic , STA

Po najdbi neregistriranih zdravil za varojo pri Čebelarstvu Debevec, ki vsebujejo prepovedane kemikalije, so inšpektorji ostanke kemikalij našli tudi v medu in satju. Kmetijsko ministrstvo in čebelarska zveza mirita, da je slovenski med varno in zaupanja vredno živilo.

Medtem ko po svetu podpirajo idejo Slovenije, da bi Združeni narodi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel in tako počastili rojstni dan utemeljitelja modernega čebelarstva Antona Janše, imamo na žalost čebelarsko afero, za katero naj bi vedela tudi čebelarska zveza, profesorji, kmetijski ministri in državni sekretarji. Kot piše Tatjana Pihler v Dnevniku, je podjetje APIS M&D z Vrhnike ilegalno proizvajalo čudežne palčke za uničevanje čebeljega zajedavca varoje, pri tem pa uporabljajo tudi prepovedane pesticide. Debevčeva "zdravila" naj bi kupilo vsaj dva tisoč čebelarjev.
Vsak četrti čebelar z ilegalnim zdravilom

To je kar četrtina vseh čebelarjev in pri nekaterih od njih so inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ostanke strupenih kemikalij iz "čudežnih palčk" našli tudi v medu in satju. In to skoraj pri polovici vzorcev satja in pri četrtini vzorcev medu. Te vzorce so inšpektorji odvzeli že avgusta, rezultate pa so sporočili šele po štirih mesecih, v tem tednu, piše Tatjana Pihler.

Kaj so inšpektorji našli

Inšpektorji so v podjetju APIS M&D našli veliko različnih kemikalij, zlasti prepovedanih fitofarmacevtskih sredstev, ki dokaj poceni, pravi Jernej Drofenik, vodja sektorja za fitofarmacevtska sredstva na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Našli so tudi zdravilo - kartonske paličice za odstranjevanje zajedavca varoja - in ga analizirali. Poleg amitraza, ki ga lahko vsebujejo tudi registrirana zdravila, ter klorfenvinfosa in razgradnega produkta rotenona, ki nista dovoljena, so našli tudi cel spekter organskih topil in njihovih nečistoč, vendar nobeno od topil ali nečistoč ni prešlo ne v satje ne v med, je pojasnil Drofenik. Hkrati ne gre za količine, ki bi bile zdravju škodljive.
Na afero z medom se je odzval Janez Posedi, direktor uprave za varno hrano, ki zagotavlja, da je "slovenski med na podlagi opravljenih analiz skladen s predpisi, varen in ni tvegan za zdravje ljudi, zato ni mogoče zahtevati, da bi ga umaknili s trga".

Čebelarska zveza: Slovenski med je varno živilo

Med slovenskih čebelarjev je zaupanja vredno in varno živilo, poudarja tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč. To govori na podlagi analize več kot 1.200 vzorcev medu iz interne kontrole v zadnjih 10 letih, kjer niti en vzorec ni bil v nasprotju s predpisi. Noč zagotavlja, da bo čebelarska zveza še bolj osveščala čebelarje, da je treba kupovati legalna zdravila. A ta zdravila moramo zagotoviti po primerljivih cenah kot na evropskem trgu, dodaja.

Ni več ponarejenih zdravil za varojo


Na upravi ocenjujejo, da pri nas ni več nezakonite proizvodnje zdravil za bolezen čebel varoza, lahko pa jo imajo v sosednjih državah. Janez Posedi je zato zagotovil, da bodo z nadzori čebelarjev nadaljevali, ker je med živilo, ki je lahko ponarejeno.

Varna hrana je prednostna naloga kmetijskega ministrstva, zatrjuje državna sekretarka Tanja Strniša. Opozarja, da zaradi sporne proizvodnje in prodaji zdravil ni problem v samem medu. Zato en vidi razloga, da bi bil okrnjen ugled kmetijstva ali čebelarstva, še dodaja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 22 Dec 2015 06:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: DELO

Grenka resnica

20.12.2015

Afera z ilegalno proizvodnjo in prodajo pripravka za uničevanje čebeljega zajedavca, za katero so s svojim poročilom o že pred meseci razkrinkanem podjetniku-čebelarju z Vrhnike poskrbeli inšpektorji uprave za varno hrano, zagotovo ni potrditev dobrega in usklajenega dela nadzornih služb v državi, ki želi tudi z dvigom zaupanja v doma pridelano hrano dati pospešek njeni izdatnejši pridelavi.

Potem ko smo skorajda že pozabili, da so v vročem juliju organi nadzora skupaj z organi pregona prečesali domovanje vrhniškega »izumitelja« najbolj učinkovitega zdravila za varozo, ki je čebelarjem uničevala marljivi zarod, in za katerega so že leta (ne)uradno vedeli ne le v čebelarski srenji ampak tudi v nadzorni veterinarski službi in vsaj kakšno leto tudi na ministrstvu, saj so jih na to opozarjali iz osrednje čebelarske organizacije, se je zgodil veliki pok. Javnosti posredovano (s)poročilo - izsiljeno ali ne zaradi novinarske vztrajnosti, da predstavijo epilog poletne akcije - je v podrobnostih razkrilo ugotovitve inšpektorjev in kdaj natančno so potekala vzorčenja, analize. Vse lepo in prav, če ga ne bi pospremile »žive« izjave prve inšpektorice z uprave za varno hrano, ki je v zanosu predstavljanja uspešno opravljenega dela vesoljni Sloveniji sporočala tudi, da je kar tretjina medu na trgu lahko oporečna in zdravju škodljiva. Ker je omenjeni proizvajalec in prodajalec spornega pripravka tega pač poslal na toliko naslovov.

Kako, če pa v poročilu piše, da v medu uporabnikov nedovoljenega zvarka niso odkrili ostankov prepovedanih snovi? Da je prehitela samo sebe in bila, milo rečeno, nespretna v komuniciranju, s katerim je prst uperila v čebelarje in njihovo zvezo, nam poskušajo zdaj pojasnjevati z ministrstva in uprave za varno hrano, kjer se trudijo sprati madež z dela vseh 10.000 slovenskih čebelarjev. Pa tudi z dela same institucije, v kateri je zaposlena. 

Kako sicer pojasniti molk, v katerega so se najprej zavili tako na upravi za varno hrano kot na ministrstvu, ko odgovorni niso zmogli odgovoriti na vprašanja, kot, denimo, zakaj je poročilo z ugotovitvami iz julijskega inšpekcijskega nadzora objavljeno šele zdaj; kaj je delala veterinarska inšpekcija v zadnjih letih, daje proizvodnja in distribucija nelegalnega pripravka lahko kljub vsem opozorilom in trkanju na vrata odgovornih, da naj ukrepajo, potekala neovirano. In ne nazadnje, kako ob taki odzivnosti sploh še lahko zaupamo v delovanje institucije, za katero so ob njeni ustanovitvi z združevanjem nadzornih služb na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zagotavljali, da bo delovala kot dobro utečen stroj. Za koga že?

Resje, daje sedanji direktor uprave na tem mestu šele od marca letos in daje marsikaj od tega, kar deluje, kot pač deluje v tem sistemu, podedoval od predhodnice. Res je tudi, da slabosti, ki izvirajo iz dolgoletnega obvladovanja te scene, ni mogoče čez noč odpraviti. Če sploh ob vseh zakulisnih igrah, zaradi katerih je ob televizijskem nastopaštvu prve inšpektorice zdaj na zelo tanki nitki obviselo tudi vse, za kar so si ob promoviranju slovenske hrane do zdaj prizadevali na ministrstvu.

Marjeta Šoštarič
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2015 08:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir. POP TV 24 UR

Je našim čebelarjem mar za naše zdravje, ali jim gre zgolj za denar?

Ljubljana, 23.12.2015, | 24UR ZVEČER
Stroka vrača udarec čebelarjem. Le vsak peti čebelar je kupil uradno registrirano in preverjeno zdravilo, ki ga sicer potrebuje prav vsak čebelar, saj brez tega zdravila čebele danes zime ne morejo preživeti. Kje je torej zdravilo kupilo ostalih približno 8000 čebelarjev? Soočenje pristojnih: Janeza Posedija, Boštjana Noča, Boruta Zemljiča in Andreja Kirbiša.

Iz 24UR ZVEČER: Strupena zdravila v medu

Veterinarji so opozorili, da je v letošnjem letu samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila za zatiranje varoze. ''Glede na to, da čebele v Sloveniji žal danes ne morejo preživeti zime brez zdravljenja proti varozi to najverjetneje pomeni, da čebelarji uporabljajo neregistrirana zdravila s črnega trga ali nelegalno uvožena zdravila,'' menita dekan veterinarske fakultete Andrej Kirbiš in predsednik veterinarske zbornice Borut Zemljič. 

Predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč je v oddaji 24UR ZVEČER komentiral, da veliko čebelarjev uporablja sonaravna sredstva, denimo oksalno kislino, ki jo je pred tremi leti promovirala tudi država, zdaj pa naj ne bi bila dovoljena, saj so registrirali drugo zdravilo. Poudaril je, da ČZS absolutno nasprotuje kupovanju zdravil na črnem trgu in dodal, da večina čebelarjev torej uporablja nekoč dovoljeno naravno zdravilo za zatiranje varoze. ''Čebelarji težko razumejo, da je bilo pred tremi leti zdravilo dovoljeno, zdaj pa ne.'' 

''Če zdravilo ni registrirano, potem se ga ne sme uporabljati,'' pa je odvrnil Kirbiš in nadaljeval, da ni normalno, da tako malo čebelarjev uporablja izbran nabor zdravil.

Objava imen?


Inšpektorat je opravil pregled 20 vzorcev medu in tako se je tudi razkrila uporaba nedovoljenih zdravil. Janez Posedi, direktor uprave za varno hrano, je pojasnil, da trenutno še čakajo pravno mnenje, ali lahko objavijo imena. Če bo pravno mnenje ugodno, bodo imena objavili, je zatrdil Posedi.

Je med varen?


Zemljič je na to vprašanje odgovoril, da so v analiziranih vzorcih našli ''nek koktelj zdravil, za kar pa se ne ve, kako zdravila delujejo, če so skupaj'', zato bi lahko odgovor podali šele po nekoliko širši analizi.
Kirbiš je poudaril, da lahko za omenjenih 22 odstotkov čebelarjev, če so sledili tudi vsem ostalim predpisom, zagotovo trdijo, da je med varen. Za ostale pa tega ne morejo trditi. 

Veterinarji so v izjavi zapisali: ''Ob tem bi znova poudarili, da se snovi, ki so prepovedane ,v nobenem primeru ne sme uporabljati pri proizvodnji živil, kar med vsekakor je, in zato je vsakršno trgovanje ali posredovanje takšnih snovi hud prekršek.'' Posedi je to v oddaji 24UR ZVEČER komentiral: ''Ta izjava drži. Samo da ne gre za prepovedano substanco, ampak za nedovoljeno''. Pojasnil je, da bodo to vrzel med prepovedano in nedovoljeno substanco zaprli, saj želijo, da jim javnost zaupa. 

Zemljič je izrazil osebno menenje veterinarja, in sicer da lahko dvomi v kvaliteto tega medu. ''Če želijo čebelarji dobit zaupanje, je potrebno opravit analizo in ugotoviti, kaj je in česa ni v medu. Na podlagi 20 vzorcev je težko trditi, ali je med dober ali ne.''

Noč se s tem strinja, da ''tako jasno pokažemo, da je slovenski med varen, v nasprotnem primeru pa je proti kršiteljem treba ukrepati''. 
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2015 19:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir. DELO

ZPS poziva k obširnejšemu nadzoru medu

Nadzorne inštitucije naj to naredijo za zaščito zdravja potrošnikov in ugled čebelarjev, ki spoštujejo predpise.
Ba. Pa., STA
sre, 23.12.2015

Ljubljana − Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v luči skrb vzbujajočih podatkov o uporabi nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze pozvala k obširnejšemu nadzoru, ki bi ga glede na razsežnost problema »nedvomno morale čim prej izvesti nadzorne inštitucije, če hočejo zaščititi zdravje potrošnikov in povrniti ugled tistim čebelarjem, ki spoštujejo predpise«.

Proti kršiteljem bi morale inštitucije ustrezno ukrepati, kar bi moralo biti tudi v interesu ministrstva za kmetijstvo, ki aktivno promovira Kupujmo slovensko. »Potrošniki vedno bolj posegajo po slovenskih pridelkih, izguba njihovega zaupanja pa bo nedvomno bistveno dražja od stroškov nadzora,« so v ZPS zapisali za STA.

»Glede na aktualno situacijo, ki je razgrnila pomanjkljiv nadzor ter nerazumno ravnanje skoraj 80 odstotkov čebelarjev glede uporabe nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze, bi bilo testiranje zelo zaželeno,« saj bi potrošniki le tako prejeli nedvoumen odgovor, brez skrivanja imen, kateri med ne vsebuje nedovoljenih zdravil.

Kot so še dodali, so cvetlični med pod drobnogled vzeli že leta 2009, ko so preverjali fizikalno-kemične in senzorične lastnosti, pristnost medu, ali vsebujejo nedovoljena zdravila in ali so deklaracije ustrezne. Med 12 preverjenimi vzorci so le trije prejeli oceno zelo dobro.

»ZPS niti za delovanje niti za testiranje ne prejema nobenih javnih sredstev. Testiranje plačujejo naši člani, ta vir pa žal ne zadošča, da bi lahko izvedli dovolj obsežen in celovit test medu na slovenskem trgu,« so še pojasnili.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2015 17:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odziv Upravnega odbora Čebelarske zveze društev Maribor

Maribor, 18. 12. 2015

ZAPISNIK 26. izredne razširjene seje Upravnega odbora Čebelarske zveze društev Maribor


Razširjena seja je bila izredno sklicana na dan 18. 12. 2015, s pričetkom ob 17. uri v prostorih Pohorske vile Pivola 8, Hoče.

Seja se je pričela ob 17. uri in je bila zaključena ob 19.00. uri.

Dnevni red:

1. Predstavititev in potrditev internega akta glede Zakona o davčnem potrjevanju računov.

2. Obravnava nastale problematike v zvezi z informacijami in dezinformacijami o ostankih v medu.

3. Informacije o stališču izredne seje UO ČZS in razgovora z upravo za varno hrano in oblikovanje stališč in ukrepov čebelarjev glede nastale situacije.

4. Razno – pobude, vprašanja.

Sklep 2:
Zaključke posameznih stališč, ki jih je javno in medijsko izpostavila ČZS, smo soglasno akceptirali:
- Ne podpiramo uporabo zakonsko nedovoljenih sredstev za zatiranje varoje v slovenskem čebelarstvu.
- Obsojamo zavajanje čebelarjev s strani podjetja APIS M&D glede sestavin pripravka za zatiranje varoje.
- Zahtevamo prevzem odgovornosti za podajanje neutemeljenih in tendencioznih javnih izjav glede varnosti slovenskega medu za potrošnike.
- ČZS – Javna svetovalna služba v čebelarstvu (ČZS, JSSČ) ves čas daje velik poudarek zagotavljanju varnih čebeljih pridelkov. S tem namenom je v letu 2003 sprejela in uveljavila doktrino o sonaravnem zatiranju varoj in v skladu z njo čebelarje izobražuje in usposablja ter izvaja tudi druge številne dejavnosti v tej smeri
- ČZS, JSSČ si želi tvornega sodelovanja s pristojnimi službami na področju zdravstvenega varstva čebel.

Ad. 3
Sklep 3:

UO ČZD Maribor soglasno daje pobudo ČZS, da najame odvetnika, ki naj po pravni poti prouči možnost ovadbe odgovorne osebe ge. Andreje Bizjak, ki je s svojimi dezinformacijami v medijih povzročila veliko materialno in nematerialno škodo čebelarjem in zasadila dvom potrošnikov o varnosti uživanja slovenskega medu.Za škodo se mora obremeniti inštitucija in odgovorna oseba, ki jo vodi. Ni za prezreti, da je ga. Bizjak na odgovorni javni službi in da je v času podajanja zavajajoče in zelo škodljive izjave javnemu mediju poznala dejstva analiz in oblatila tretino slovenskega medu, kar pa pomeni za potrošnike praktično ves slovenski med in vse druge čebelje pridelke. Menimo, da tako nerazsodna oseba ne more biti na tako odgovornem mestu.

Zahtevamo tudi, da se v TV medijih, ki so s podajanjem dezinformacij v javnosti širili nezaupanje v slovensko čebelarstvo, ob istih terminih in v isti količini objavijo preverjene in korektne informacije in ugotovitve. Škoda, ki je nastala je nepopravljiva, vendar menimo, da bi morali mediji preveriti tudi na prizadeti strani vse informacije pred javno objavo v »prime time« terminih, kar pa sklepamo da niso, in jim je cilj le povzročitev afere.

Ad. 4
Sklep 4:

ČZS pozivamo naj zahteva brezplačne, preko MKGP redne kemijske analize za slovenske čebelarje o škodljivih ostankih, ki puščajo sledi v slovenskem medu in jih tudi pri registriranih sredstvih izloči v naboru ponudb pri veterinarski službi.

Zahtevamo izenačitev oziroma poenotenje cen registriranih sredstev in pripravkov za zatiranje varoje z ostalimi trgih v EU (kot so Avstrija, Italija, Češka, Madžarska, Poljska, Hrvaška ipd.), saj se bo na ta način rešilo vprašanje »črnega trga«..

Sklepamo, da je pomembno, da čebelarji še naprej intenzivno vzpodbujamo zaupanje potrošnikov in medijev v slovensko čebelarstvo in v slovenske čebelje pridelke, predvsem z odprto komunikacijo in javnimi nastopi, kjer lahko pojasnimo nastalo situacijo. Vsak čebelar je odgovoren za svoje pridelke in svojo proizvodnjo, vendar moramo skupaj stopiti in složno delovati na trgu, saj je slovensko čebelarstvo trenutno na veliki prelomnici in le s korektnim delom, sodelovanjem in medsebojnim zaupanjem bomo prebrodili to krizo.

Opozarjamo na doktrino, ki jo je ČZS sprejela že leta 2003 o sonaravnem zatiranju varoje. Zaradi trenutne situacije zahtevamo, da se da večji poudarek pri izobraževanju vseh čebelarjev na apitehnične ukrepe, HACCAP in praktičnem usposabljanju za zatiranje varoje s sredstvi, da izključimo pojav ostankov v čebeljih pridelkih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 25 Dec 2015 12:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir; blog PLAGIATOR

petek, december 25, 2015
Kako dolgo bo še molčal kmetijski minister mag, Dejan Židan?


ir: MMC

Zaradi afere z medom poziv k razrešitvi Janeza Posedija

Zmanjšano povpraševanje po medu
24. december 2015
Ljubljana - MMC RTV SLO

Ekolog Gorazd Pretnar je premierju Cerarju in resornemu ministru Židanu poslal pismo, v katerem predlaga, naj se zaradi medene afere razreši generalnega drektorja uprave za varno hrano Janeza Posedija.

Razlog: Janez Posedi bi lahko ukrepal in sporni med čebelarjev, ki so kupovali doma narejena zdravila, umaknil s trgovskih polic. Pa tega ni storil. Direktor uprave za varno hrano to zanika. Po naših informacijah minister za kmetijstvo Dejan Židan Posedija zaradi pisma ne namerava razrešiti. Medtem pa čebelarji ugotavljajo škodo, ki jim jo je napravila afera. Povpraševanje po medu je namreč močno upadlo.
*********

Dr. Gorazd Pretnar pri mnogih čebelarjih, ki so večkrat doživeli zastrupitve svojih čebel s FFS, uživa velik ugled. Največkrat je bil tudi edini od vidnih slovenskih znanstvenikov, ki se je zanje zavzel ter javnosti posredoval strokovne poglede na pojav zastrupljanja čebel ter pozival oblasti, da storijo kaj, da se ta kemična morija čebel konča.

S tem svojim pismom predsedniku vlade z zahtevo po zamenjavi direktorja urada za varno hrano mag. Janeza Posedija, katerega celotna vsebina pa javnosti ni poznana, dr. Gorazd Pretnar tudi zahteva, da se ves letos pridelan med čebelarjev, ki so dokazano uporabljali sporne Debevčeve palčke, umakne iz prodaje. Odprto pa še ostaja vprašanje zakaj dr. Pretnar tako ostro zahteva odstavitev Posedija, ki je bil pred kratkim izbran na to funkcijo, ki jo je pred tem dolga leta opravljala znana ter pogosto kritizirana dr.Vida Čadonič Špelič in ki je tudi glavna krivka za vse kar se je v preteklih letih na tem področju nepravilnega dogajalo. Kot kandidata za to delovno mesto so takrat nekateri mediji omenjali tudi dr. Pretnarja, ki pa zanika, da bi ga to zanimalo in da je nameraval kandidirati. Zakaj torej zamenjava Posedija, ko pa je ta na tej funkciji tako kratek čas, da mu res težko očitamo krivdo za izbruh več let trajajoče krize na področju zagotavljanja sredstev za zatiranje varoje in danes imenovane"medena kriza" in ob tem niti prav ne vemo kaj so mu sodelavci in drugi igralci v tej nesrečni zgodbi, ob nastopu službe sploh povedali ter na kaj opozorili o razmerah na področju zdravstvenega varstva čebel.? Glavna krivka Čadoničeva se je pravočasno umaknila in danes mirno direktorjuje na Upravni enoti v Novem mestu, ter se dela kot, da se je vse to sploh nič ne tiče.

Pogrešate koga v vsej tej kolobociji, ki še ni nič pametnega javno povedal? Prav imate! Kmetijski minister mag Dejan Židan se še ni oglasil. Lepo molči in upa, da bo vse minilo in da se ga v tem cirkusu ne bo omenjalo in se bo vse izšlo brez zanj usodnih strokovnih ter političnih posledic. Naj kar molči in se tudi on dela, da se ga to nič ne tiče. Kar pa seveda ne drži in se ga še kako zelo tiče, ker je eden glavnih krivcev za izbruh te nesrečne "medene afere". Skupaj z nekaterimi funkcionarji ČZS je zrušil nacionalni program zatiranja varoje, podlegel je pritiskom nekaterih funkcionarjev ČZS in dovolil večletno popolno anarhijo na področju zagotavljanja sredstev za zatiranje varoje. Ni posegel v dalj časa trajajoč in slaboumen spopad med ČZS in NVI glede tega kdo bo glavni na področju zatiranja varoje v državi in v katerem so si nekateri s ČZS želeli prodobiti celo strokoven primat, čeprav je vsakomur kristalnio jasno kdo lahko na področju zdravsvenega varstva čebel deluje in kdo predstavlja veterinarsko stroko ( spomnite se samo zahteve ČZS, da v svoji svetovalni službi zaposli veterinarja, ki bo pokrival področje zdravstvenega varstva čebel ??!!). Vodstvu ČZS je minister ugodil skoraj v večini njihovih raznih zahtev od katerih so nekatere bile prav čudne. Ni ukrepal, ko so začela prihajati prva opozorila, da nekateri strokovnjaki KIS prevzemajo ČZS in skozi čebelarsko organizacijo uresničujejo neke povsem svoje cilje in da skupaj s ČZS minirajo ugled in strokovnost NVI. In seznam grehov ministra Židana bi tako lahko še nadaljevali. Pri tem pa je še posebej zanimivo, da je Židan tudi sam veterinar in je toliko večje lahko naše začudenje, odkod torej pri njem tak prikrit odpor do NVI? Seveda, pot na fotografiranje na sedež EU v Bruslju ter potem še obetajočo pot v palačo OZN v ZDA, so mu tlakovali na ČZS in ne na NVI.

Minister za kmetijstvo mag, Dejan Židan ni preprečil izbruha te načrtovane in namerno sproducirane "medene afere", za katero je danes že kristalno jasno, da se je nič krivim slovenskim čebelarjem dogodila kot stranski produkt več let trajajočih hudih medsebojnih nasprotij in konfliktov med institucijami v sestavi njegovega kmetijskega ministrstva in njihovimi najvidnejšimi ter najodgovornejšimi ljudmi.

Kdo so glavni igralci te za čebelarje tako zelo nesrečne zgodbe:

1. ČZS in nekateri njeni vidni funkcionarji s predsednikom Boštjanom Noćem na čelu ter tudi nekateri funkcionarji regijskih čebelarskih organizacij in nekateri zaposleni v javni svetovalni službi ČZS

2. Minister Dejan Židan kot odgovorna oseba kmetijskega ministrstva z nekaterimi svojimi visokimi državnimi uradniki zaposlenimi na svojem ministrstvu

3. Vodja KIS in nekateri tam zaposleni strokovnjaki, ki so sočasno tudi funkcionarji ČZS ali s čebelarsko organizacijo sodelujejo kot strokovni sodelavci in so čebelarsko organizacijo dobesedno ugrabili za svoje potrebe in interese

4. Inšpekcijske službe s svojo šefico Andrejo Bizjak na čelu

5. Vodstvo NVI, ki si je dovolilo zapletati se v povsem nekoristne in pogosto prav neumne konflikte z nekaterimi vidnimi predstavniki ČZS glede zdravstvenega varstva čebel in je pri tem celo javno degradiralo svoje lastne veterinarje, ki so opozarjali na škodljive posledice anarhije na področju zatiranja varoje in želeli pomagati čebelarjem ( primer veterinarke v Celju ) in ker je več let bilo povsem gluho za mnoga opozorila tudi mnogih svojih veterinarjev, ki so na terenu zadolženi za zdravstveno varstvo čebel in je tako tudi sokrivo za nekaj tisoč praznih čebeljih panjev

Janeza Posedija, direktorja direktorata za varno hrano, ki to delo opravlja zelo kratek čas, kot kakšnega posebnega krivca za to kar se je čebelarjem dogodilo, enostavno ne vidim. V tem primeru "medene afere" gre preprosto za veliko in namerno sproducirano slovensko veterinarsko vojno v kateri se bojejo vsak proti vsakemu ter vsi proti vsem in vsi seveda to počnejo preko hrbtov ter v veliko škodo nič krivih slovenskih čebelarjev, ki bodo na koncu očitno edini plačali tudi najvišjo ceno.

Kot sem obljubil že v prejšnem prispevku, se tudi danes zavezujem, da bom o tej temi še pisal in se trudil razkriti "grehe" posemeznih grešnikov, ki jih zgoraj navajam, s predstavitvijo nekatrih konkretnih dokazov njihove krivde, ki sem jih zbral v nekaj zadnjih letih trajanja te vsesplošne anarhije na področju zatiranja varoje. Skrajni čas je, da se molk prekine in se o vsem javno spregovori. Zaslužnim zasluge in krivim krivdo! Ker nedolžnih v tej "čebelarski aferi" seveda ni in to velja tudi za del čebelarjev, ki so se pač morali znajti kot so vedeli in znali. Nadaljevanja bodo torej na teh straneh še sledila. Skrajni čas pa bi tudi že bil. da novinarji elektronskih in tiskanih medijev prenehajo nekritično ter papagajsko prenašati izjave posameznih predstavnikov te velike slovenske veterinarske vojne in prisluhnejo tudi tistim, ki poznajo mnoga več let trajajoča ozadja tega kar se nam danes dogaja.

Večina velikih borcev te veterinarske vojne sedaj skozi medije kriči: med čebelarjev, ki so tiste zvarke kupovali pri Debevcu in jih vtikali v svoje panje, je potrebno umakniti iz prodaje. Kako le, lepo vas prosim? Deset let bi naj Debevec nekatere čebelarje zalagal s tistimi palčkami in tistega medu že zdavnaj nikjer več ni. Tehnično bi se dalo morebiti umakniti le med iz letošnjega leta. Od količin letošnjega leta pa ga tudi veliko več ni, ker ga je nekaj odkupil Medex in drugi veliki odkupovalci in tudi ti, ki zalagajo slovenske trgovske verige v medu niso ugotovili ali našli nič spornega. Prav tako ti veliki borci kričijo: varen je med na trgovskih policah! Malo morgen, cenjene gospe in gospodje, dušebrižniki. Med slovenskih čebelarjev je najmnaj toliko varen kot medovi pridelani v Romuniji, Bolgariji, Turčiji, na Kitajskem ali državah Južne Amerike, pripeljani in potem ponujeni kupcem v Sloveniji. Kaj ti gospodje vedo o doktrinah in konkretni praksi zatiranja varoje ter o drugih higijensko sanitarnih standardih v teh navedenih in še mnogih drugih državah od koder se v Slovenijo uvaža med? Nič! Prenehajte se torej sramotiti pred slovensko javnostjo in ne zavajajte ter ne lažite ljudem in ne delajte slovenskim čebelarjem dodatne škode. Ker prava resnica te "medene afere" bo zagledala luč sveta in nekdo bo za to vsekakor moral prevzeti odgovornost. Najprej seveda vrhovni šef, minister Dejan Židan, potem pa še vsi ostali! Tako bi bilo edino prav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2015 07:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, pa smo dočakali tudi to. Zaostrovanje odnosov z NVI ne bo koristilo nikomur. Če Pušnik to piše tudi v imenu ČZS, in verjetno je tako, ker je to njegovo odprto pismo objavljeno na uradni spletni strani ČZS in se nihče od funkcionarjev ČZS od posameznih njegovih navedb ni ogradil, potem se bodo razmere vsekakor še zaostrile in nasprotja zelo poglobila. Pušnik bi med ostalim uvedel obvezno članstvo v ČZS, ukinil bi terenske veterinarje NVI in sploh ima "prav zanimive" zamisli, ki jih zagovarja in ki v veliki večini niti niso tako zelo nove. Pri tem pa se je potrebno zavedati, da je slovensko čebelarstvo zašlo v krizo prav zaradi dolgoletnega delovanja in vpliva mnogih takšnih "Pušnikov" in takšnih ter podobnih pobud in zahtev. Nič pa ne omenja kakšne temeljite kadrovske prenovitve organov v čebelarski organizaciji od ČZS, preko regijskih organizacij do društev. Dokler se to ne bo dogodilo, ne bo napredka in bo slovensko čebelarstvo zapadalo iz krize v krizo.

Odprto pismo ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.


28.12.2015

Zaradi nastale situacije ob medijskem linču nad slovenskim medom in Čebelarsko zvezo Slovenije moram opozoriti na nekaj dejstev, ki so pomembne tako za stroko, kot tudi zaradi objektivne informiranosti javnost.
 
O TEHNOLOGIJI ČEBELARJENJA:

Dobra čebelarska praksa in Smernice dobrih higienskih navad v čebelarstvu na načelih sistema HACCAP zahtevajo, da čebelar v času, ko čebele pridobivajo čebelje pridelke (od marca do avgusta, propolis pa tudi do oktobra) v gospodarskih – pridobitnih čebeljih družinah, ne vstavlja nobenih zdravil - sredstev za zatiranje varoje, kar zagotovo spoštujejo osveščeni čebelarji. V  tem času so čebelarju na voljo, v borbi za ohranitev čebelje družine,  apitehnični ukrepi, torej tehnologija odstranjevanja varoje iz čebelje družine brez uporabe katerihkoli sredstev. Torej niti sintetičnih akaricidov, ki bolj ali manj puščajo ostanke v vosku (ne glede ali so registrirani ali ne),  niti sonaravnih sredstev, ki jih priporoča doktrina ČZS o sonaravnem zatiranju varoje.

Javna svetovalna služba v čebelarstvu si prizadeva že od svoje ustanovitve, da čebelarje prepriča, da se da z apitehničnimi ukrepi in sonaravnimi  sredstev, ki so dovoljena  tudi v  ekološki oz. BIO pridelavi čebeljih pridelkov, uspešno čebelariti. Seveda zahteva tak pristop veliko več izobraževanja, predavanj, predvsem pa praktičnega usposabljanja, saj je ta način bolj zahteven za čebelarja in seveda tudi v interesu pridobivati pridelke brez kakršnihkoli ostankov.

Apitehnični ukrepi so lahko enostavni in bolj zahtevni. Enostavni ukrepi temeljijo na odnašanju varoje iz panja z ličinkami trotov (izrezovanje trotovine vsaj trikrat v sezoni) ter z odnašanjem pokrite zalege -  ličink čebel (vsaj trikrat v sezoni) v rezervno družino, kjer pustimo, da se izležejo mlade čebele, jih  tam z sonaravnimi sredstvi očistimo varoje in tako očiščene čebele vrnemo, kot suhe čebele, v gospodarski panj, ker bi nam sicer v gospodarskem panju primanjkovalo čebel. Bolj zahtevne metode so lovilni sat s pripiranjem matice, skrajšanje obdobja zaleganja, izrezovanje zadnje čebelje zalege, obremenjene z varojo, vstavljanje lovilnega sata z nepokrito  trotovsko ali čebeljo zalego v družino brez zalege ipd.

Ta način borbe proti varoji zahteva vsaj 50 %, še bolje,  enako število rezervnih družin po možnosti na drugem stojišču, ki je oddaljeno vsaj 10 km.
Tu je tudi eden od odgovorov, zakaj je čebelnjakov – stojišč več kot čebelarjev. Čebelar ima v neokrnjeni naravi čebelnjak, kjer čebele pridobivajo prvovrstne čebelje pridelke, v bližini doma, zaradi pogostih intervencij pa rezervne družine v narejencih ali umetnih rojih.
 
Predpogoj za vrhunsko kakovost čebeljih pridelkov je:
1.  paša čebel v preletni razdalji čebel v neokrnjeni naravi (zunanji dejavnik) in
2.  ustrezna tehnologija, ki v čebeljih pridelkih ne pušča ostankov akaricidov.
 
DOKTRINA ČEBELARSKE ZVEZE SLOVENIJE OD 25. 1. 2003
SONARAVNO ZATIRANJE VAROJE V SLOVENSKEM ČEBELARSTVU


Že januarja 2003 leta je Čebelarska zveza Slovenije sprejela »doktrino« Sonaravno zatirane varoje v Slovenskem čebelarstvu. »DOKTRINA« je bila plod skupnih prizadevanj čebelarjev, na čelu z kranjskogorskimi, pod vodstvom Milana Megliča in sodelavcev ter veterinarjev takratnega Veterinarskega zavoda Slovenije – Oddelka za zdravstveno varstvo čebel, ki so pod motom »Alternativno zatiranje varoe – korak k  ekološkemu čebelarstvu« marca 2001 v Kranju prepričevali čebelarje, naj zaradi nevarnosti ostankov v medu zaradi akaricidov preidejo na metode zatiranja varoje s sonaravnimi sredstvi, ki so v splošni rabi in ugodno vplivajo na odpornost čebel proti varoji.

Tudi takrat so veterinarji vedeli, da sonaravna sredstva niso registrirana kot zdravilo, pač pa so v splošni rabi in so lahko odlično alternativno sredstvo ob pogoju upoštevanja navodil, ki jih je izdelala veterinarska stroka (čas uporabe, način uporabe, koncentracije, doze itd.).
Čebelarska zveza Slovenije je v celoti podprla in osvojila projekt in ga v nadaljevanju realizirala z vsestransko podporo Ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo  in prehrano. Tako je bilo od leta 2001, predvsem pa od leta 2003, intenzivno pa  od 2005 in 2007 v  okviru Programa ukrepov na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji, opravljeno preko 300 izobraževanj, in že takrat v tem programu preko 4000 čebelarjev.

Bistveni poudarki  »Doktrine« so: 
nadzor nad prometom s čebelami,
pravilna razporeditev čebelnjakov (pašni red!),
istočasno zatiranje varoje znotraj geografsko zaključenega območja,
obvezno zatiranje varoje v rojih in narejencih,
obvezni apitehnični ukrepi.

Tehnika zajema :

spremljanje naravnega odpada varoje,
obvezno zatiranje konec julija ali avgusta in ponovno v septembru s hlapilniki z mravjlinčno kislino.
Posebej je poudarjeno, da od pomladi pa do iztočenja medu zadnje paše v sezoni NI DOVOLJENO UPORABA NOBENEGA SREDSTVA ZA ZATIRANJE VAROJE!

Za zatiranje varoje v čebeljih družinah brez zalege se uporablja oksalna kislina v končni koncentraciji okrog  2,1 % ali 15 % mlečna kislina. Za zimsko zatiranje se uporablja samo oksalna kislina z metodo kapanja zaradi varnosti čebelarja.

V gornjem dokumentu je poudarjeno sodelovanje  (citiram):
»Pomembno vlogo pri uvajanju in izvajanju vseh elementov sonaravnega zatiranja varoje bodo imela čebelarska društva in po novem Zakonu o veterinarstvu, veterinarski pomočniki v čebelarstvu.

ČZS bo v sodelovanju z VF-NVI sprejeto Doktrino prilagajala in dopolnjevala glede na nove raziskovalne dosežke, ki bodo predhodno uveljavljeni tudi v čebelarski praksi.

Čebelarska zveza Slovenije se s sprejetjem te Doktrine aktivno vključuje v program pridelave zdrave hrane v Sloveniji. Čebelarska zveza Slovenije zato poziva vse člane, kot tudi nečlane, da se vključijo v ta program, ki jim bo zagotavljal, zaradi višje kakovosti pridelkov, ki jih delo po tej Doktrini omogoča, tudi boljši uspeh pri trženju. Pri uvajanju te Doktrine bo ČZS v sodelovanju z VF - NVI nudila svojim članom tudi vso strokovno pomoč.«

 Kaj se je izrodilo:
VF – NVI je pozabila, da skrbi za čebele izključno čebelar in nosi v celoti materialno škodo, če mu čebele propadejo. Veterinarska služba ne nosi nobenega rizika!

VF – NVI si želi podrediti uporabo vseh registriranih sredstev za zatiranje varoje tako akaricidov, kot tudi sonaravnih organskih kislin, timola in eteričnih olj, zaradi materialnega interesa. Pri tem je strokovno nesprejemljivo, da v zadnjih petih letih ponuja sočasno obsežen nabor sintetičnih akaricidov in ne upošteva rezistence teh akaricidov, katerih izbor je prepuščen čebelarju.

VF – NVI poudarja nujnost nakupa registriranih sredstev za zatiranje varoje pri veterinarjih v Sloveniji ne glede na to  da smo vendar v EU in da so daleč večje države v EU uredile to področje z nacionalnimi zakonodajami, močnimi raziskovalnimi inštitucijami in tržiščem. Kaj je s prostim pretokom blaga, ljudi itd.? Kaj je z v Sloveniji toliko dražjime sredstvi za zatiranje varoje v primerjavi z tistimi v Nemčiji, Avstriji, Italiji, Češki, Poljski, ki so tudi v EU? Razlike v ceni so nemogoče visoke. Vsaka drobna ekonomija je izredno draga, zato s takimi monopolističnimi težnjami pri zdravilih in biocidih,  tako za ljudi, živali in škropiva za rastline ta naš mali zaprti trg samo podražujejo in ga delajo nekonkurenčnega.

 Naša zahteva je, da so cene sredstev primerljive, saj je sicer jasno, da je trg neurejen in sproduciran v »črni trg«.
Ob tem se postavlja upravičeno vprašanje ali so pri proizvodih, ki prihajajo na slovenski trg iz držav EU in drugih trgov Severne in Južne Amerike, Azije in Afrike bila uporabljena sredstva za zatiranje varoje registrirana v Sloveniji? Ali ni to tudi  »črni trg«?
 
Jasno je, da so lobiji na vseh mogočih področjih. Posebej so močni na področju hrane, zdravil, denarja, tehnologije, informatike in še česa.
Vendar ljudje ne moremo pristati na to, da neka naravna snov postane predmet monopola določene interesne skupine, v skrajnem primeru še vodo in zrak.

Tako tudi čebelarji ne moremo sprejeti monopola nad uporabo mravljinčne, oksalne in mlečne kisline, tudi kakšnega eteričnega olja in sicer takega, ki sočasno rešuje problem varoje in ostankov v čebeljih pridelkih.
Prav smešna je trditev, da je celo laboratorijsko čista mravljinčna kislina »črni trg«, če ni kupljena pri veterini. Kaj določa 25. člen uredbe komisije ES št. 889/2008. Ali je stroka nanjo čisto pozabila?
 
Veterinarski službi je čisto vseeno, katero sredstvo čebelar uporablja, samo da je registrirano in da je kupljeno po astronomskih cenah pri veterini. Res je, da čebelar dobi napotek, da ne smejo razpadni produkti sintetičnih alaricidov zaiti v med, vendar ne znajo pojasniti na uporaben način, kako to narediti v znamenitih AŽ panjih, ki jih je v Sloveniji preko 90 %. Strokovno vprašanje o rezistenci, pri tako velikem naboru ni predmet obravnave in programov letnih načrtov stroke! Če bi bilo, nebi že nekaj let bilo prepuščena samo čebelarjem vsa skrb, kako ohraniti čebele. Če gre za enake akaricide, registrirane v Sloveniji ali v kakšni drugi državi EU, pa je res vseeno, saj prvi in drugi puščajo ostanke v vosku, od tam pa morebiti v medu. Odgovor stroke, samo da je ostankov v mejah MRL!!!

Ko smo se čebelarji marca 2015 zavzeli, da se naj v Sloveniji prepovejo akaricidi, ki vsebujejo kumafos (Perizin in Chek Mite)-najhujši pripravek, ki nekaj let ne razpade in se kopiči v vosku, je veterinarska stoka na vseh nivojih izrazila, da ni potrebe, in je bila proti prepovedi, saj je MRL za Kumafos v medu 100 ppb Pravijo: Dozdajšnje analize so pokazale vsebnost ostankov zdravil tudi v slovenskem medu, vendar njihove vrednosti glede na veljavno zakonodajo (Uredba komisije EU, št. 37/2010) niso presegle meje največje dovoljene količine ostankov (MRL, Maximal residue limits).

Torej:
Registrirana in neregistrirana! Pri uporabi lahko zaidejo ostanki! Seveda!
Tudi pri uradu za varno hrano je bistven le MRL in da je sredstvo le registrirano v Sloveniji!

Veterina nudi, samo da je kupljeno pri slovenski veterin cel nabor in ne upošteva problema rezistence in ostankov predvsem v vosku:
Perizin   (Kumafos)
Chek Mite (kumafos)
Bayvarol (pimetrin, flumetrin)
Apivar (amitraz)
Varidol  (amitraz)
 
Za uporabnika čebeljih pridelkov je pa pomembno, da ni nobenih ostankov, saj jih prebivalci vendar  kupujejo kot domače zdravilo. Večino medu v manjših  (ljubiteljskih)   čebelarstvih  itak  porabijo družine čebelarjev. Povprečna poraba medu po prebivalcu Slovenije je namreč 1,3 kg.( Opomba avtorja tega teksta: z ženo, oba čebelarja  porabiva v gospodinjstvu letno okrog 60 kg medu, oz povprečno 5 kg na mesec.)
Torej je čebelarjem še daleč v največjem interesu pridelati zdrave čebelje pridelke.

V Sloveniji imamo na voljo tudi sredstva za zatiranje varoje, ki ne puščajo ostankov v čebeljih pridelkih in  prednosti uporabe le teh je, da ni rezistence!

Te so:
Mravljinčna kislina, registrirana(Formivar, Formic Acid 85 %); MAQS-gel)
Oksalna kislina (dihidrat oksalne kisline) registrirana (Api-Bioxal 35 g € 11,77: v primerjavi z 250 g oksalnega  dihidrata, kar stane okrog € 8,00 in kar je 1050 % razlika v ceni
Mlečna kislina
Timol (Thymovar-traki, Apiguard-gel) – sicer pušča vonjave v vosku in propolisu!
Eterična olja (ApiLaif Var- timol, kafra evkaliptusovo olje)
Enaka sredstva imajo na  razpolago tudi države v EU. Je pa problem, ker jih tam ne smemo kupovati, ker so cenejša, saj je za našo oblast to »črni trg«, čeprav smo tudi mi v EU. Saj, če nebi bila ta cenejša, kje bi pa bil motiv, da gredo kupovati čez mejo. Torej državi aparat ustvarja in je kriv za t.i. « črni trg«.

Kako pa je z nakupi v i trgovski mreži v Sloveniji, ki plačuje DDV in davek od dobička?  Pred 15 leti so veterinarji dejali in napisali: »Ta sonaravna sredstva niso registrirana kot zdravilo, pač pa so v splošni rabi in so lahko odlično alternativno sredstvo ob pogoju upoštevanja navodil, ki jih je izdelala veterinarska stroka (čas uporabe, način uporabe, koncentracije, doze itd.)«. 
Zadnji dve leti pa NVI pogreša ta promet in  prihodek iz ekstra profitov, zato tak napad na čebelarje, našo stanovsko organizacijo in z vsemi topovi nad  slovenskega medu, ki ga tako ne bo več veliko na razpolago,  saj ga je »stroka« uspela uničiti. Ob tem se sprašujem, kaj bo s čebelami, ki so tako ogrožene zaradi vseh prisotnih dejavnikih.

Kratkoročno je lobiranje stroke pri zatiranju čebelarjev, saj je v končni fazi sploh več ne bomo potrebovali. V veliko večjih državah v EU ni veterinarjev specialistov za čebelarstvo. Kar pozanimajte se čez naše meje Slovenije. Saj pa tudi naša stoka  »zdravi« čebelje bolezni in bolezni čebelje zalege kako:
hudo gnilobo čebelje zalege – z ognjem čebelarja;
nosemo cerano – je ne zdravi, ni zdravila, zdravilo je tehnologija čebelarja,
poapnela zalega  -  je ne zdravi, ni zdravila, zdravilo je tehnologija čebelarja in kisline, itd.

Kaj torej preostane  čebelarju. Bori se za ohranitev kranjske sivke in produktno odgovarja za svoje izdelke.
 
KAJ POMENI PRODUKTNA ODGOVORNOST ČEBELARJA in SLEDLJIVOST


V Sloveniji  je čebelarska zveza Slovenije in JSS v čebelarstvu  z velikimi napori, poleg ostalih akcij izpeljala program označevanje, da med slovenskega čebelarja lahko sledimo do izvora. Čebelarji so osvojili prakso označevanja medu tako da je označen pridelovalec - čebelar, njegov naslov, lot (iz katerega je evidentirano, kje je med pridelan in kdaj), Slovenski med z geografsko zaščito, Kraški med in Kočevski med pa še z obveznim vzorčenjem in dodatnimi evidencami in kontrolami.

Konzumni med in med iz uvoza ima označene podatke o državi porekla. Zelo čuden je podatek:  med iz EU in izven EU, pa še odstotek mešane strukture ne pove taka označitev. Ne dvomimo, da so  pri uvoženem medu ostanki sintetičnih akaricidov v mejah MRL. Tak med hvali direktorica ge. Andreje Bizjak, direktorico Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Seveda ji je uspelo med potrošniki zasejati dvom o medu slovenskega porekla in podreti projekte dviga kakovosti na osnovi nepremišljene izjave ob razkritju prodaje enega podjetja na podlagi števila poštnih pošiljk, za katere se niti ne ve, kaj je bilo v njih. Podjetje Apis M&D v Vrhniki ima v svojem proizvodnem in prodajnem programu še veliko pribora in opreme, ki z »zdravili« nimajo nobene veze.

 Kljub temu, da na podlagi analiz medu, pridobljenih v panjih po paši in tretiranih z Debevčevimi palčkami ni bilo ugotovljenega niti enega primera preseženega MRL.;  tudi se ni šlo v analizo, ali je posamezni prejemnik v opazovanem obdobju  dobil več pošiljk in kaj je bilo sploh v njih. Je med tistih čebelarjev, ki so prejeli v dobri veri Debevčeve »ekološke« palčke sploh šel v na trg? Morda pa ga je čebelar z družino použil sam? Seveda ne odobravamo in obsojamo zavajanje o vsebini palčk proizvajalca Pač pa smo ogorčeni, da si je še pred zaključkom sodnega postopka drznila direktorica ge. Andreje Bizjak, direktorico Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin dati pavšalno oceno v javnosti o oporečnosti slovenskega medu. Sprašujemo se ali bo odgovarjala ona in urad, ki ga vodi in poravnala ogromno škodo, ki jo je po krivici povzročila vsem slovenskim čebelarjem.
 
NADZOR, EVIDENCE IN IZOBRAŽEVANJE:


Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že leta podpira čebelarstvo in izvedbo in nadzor preko veterine in preko Javne svetovalne službe v čebelarstvu.

OBVEZNE EVIDENCE v ČEBELARSTVU so:

Čebelarski dnevnik  - Dnevnik veterinarskih posegov
Vodenje množice obrazcev za vodenje notranjega nadzora v čebelarstvu.
Porabljeno je veliko sredstev za OBVEZNO IZOBRAŽEVANJE čebelarjev:
smernice dobrih higienskih navad v čebelarstvu po načelih HACCAP
veterinarsko izobraževanje pri veterinarju
izobraževanje o apitehnični ukrepi pri svetovalcu JSSČ
in drugih izobraževanj, potrebnih za čebelarje.
Neurejeno stanje je predvsem pri tistih, ki niso člani stanovske čebelarske organizacije. Žal ni obveznega članstva, tako kot je pri lovcih ali ribičih, čeprav bi vsaj zaradi zdravstvenega varstva in reda bilo podobno potrebno obvezno članstvo tudi v čebelarstvu.

Je pa izredno dvolično stališče NVI, da je za zdravstveno varstvo odgovorna ČZS in JSS v čebelarstvu, čeprav veterina celo prepoveduje JSS sodelovanje na tem področju. Že leta v ČZS dopovedujemo stroki, da je potrebno večje sodelovanje, celo stalni predstavnik veterine v ČZS in da brez mreže veterinarskih pomočnikov po občinah v čebelarskih društvih ne bo uspeh. Obstoječe število (Cool veterinarjev zadošča le za usmerjanje, usposabljanje, ne pa za operativna dela, še najmanj pa za trgovanje s sredstvi za zatiranje varoje. Velika škoda je, da se 8 visoko izobraženih veterinarjev ubada z delom prodajalcev, bolje bi bilo, če bi svoje napore usmerili v praktično izobraževanje, svetovanje in sodelovali pri koristnih raziskavah in bili v pomoč čebelarjem. Če tu ne bo prišlo do večjega sodelovanja in upoštevanja potreb čebelarjev, je res škoda sredstev, ki jih država namenja VF NVI.
 
Povzetek predlogov  ob želji, da se izboljša in uredi stanje v čebelarstvu:
Sanirati posledice, ki jih je povzročila ga. Andreja Bizjak in ugotoviti, v povezavi s  katerimi lobiji je sproducirala afero.
Uzakoniti obvezno članstvo v čebelarskih društvih, ki imajo koncesijo MKGP na področju paš in pašnega reda, ter takoj urediti tudi to vprašanje, ki je na tapeti že vsaj tri leta.
Urediti »črni trg« zdravil tako, da je ta dejavnost  v skladu z možnostmi, ki jih daje EU.
Prepovedati uporabo sintetičnih akaricidov, ki puščajo ostane v čebeljih pridelkih, kar je v interesu čebelarjev, predvsem pa potrošnikov za varno hrano.
Pospešiti z vsemi silami in možnostmi sonaravno čebelarstvo in EKO pridelavo tudi v čebelarstvu tako, da so stroški take pridelave primerljivi v EU in s preizkušenimi alternativnimi sredstvi.
Raziskati in dopustiti sprejemljiva alternativna sredstva za zatiranje varoje.
Reorganizirati veterinarsko službo v čebelarstvu, da bo reševala probleme na razumni način in dobronamerno v korist slovenskega čebelarstva ter potrošnikov. Problematike in naših predlogov je veliko, samo pristojni jih morajo slišati in ukrepati. (glejte tudi tistega , ki sem ga dal komisiji za zdravstveno varstvo čebel 22. 7. 2014)
 
Torej res spoštovani kmetijski minister  g.  Dejan Židan,
Pomagajte po svojih močeh, svojem strokovnem znanju in praktičnih gospodarskih izkušnjah nam čebelarjem in kranjski čebeli in pomagajte nam proti povampirjeni  in vsemogočni birokracij  s tako nesmiselno regulacijo in začnite z nujno regulacijo in  deregulacijo, ki je v EU, daleč bolj pa v Sloveniji nujno potrebna.
 
Vlado Pušnik, čebelar, zagovornik in praktik sonaravnega čebelarjenja                 Maribor, 26. 12. 2015
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2015 07:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, sedaj pa še Atelšek s svojo demagogijo in opravičevanjem!

Vir: spletna stran ČZS

Prelepo je bilo, da bi lahko trajalo dlje.

28.12.2015

ČZS je z aktivnostmi ob čebeljem zajtrku pritegnila zavest Slovencev v nujnost samooskrbe z zdravo domačo hrano, številne »kmete« -proizvajalce doma pridelane hrane je pozvala v gibanje, ki je povzročilo veliko povpraševanje po bolj zdravi in manj »špricani« hrani. Številne trgovine so pričele naročati vrtnine, žitarice in tudi med pri domačih proizvajalcih, ker je povpraševanje po doma pridelani hrani strmo naraščalo. Po dolgih letih oskrbe našega trga z proizvodi iz Padske nižine, Egipta in Španije se je trg usmeril na domačo grudo.
 
Z aktivnostmi ob razglasitvi rojstnega dneva Antona Janše 20.maj. kot dneva čebel na svetovnem nivoju je Čebelarska Zveza napravila veliki spektakel. Številne diplomacije celega sveta so že podprle razglasitev in se zahvalile ČZS za tako domiselno aktivnost in predlog.  S ponosom smo čebelarji prežeti, saj nam je svetovna čebelarska javnost izrazila spoštovanje naši praksi, znanosti in na kraju še Kranjici, kot vrhunskemu dosežku slovenskih čebelarjev.   Tako majhna dežela pa toliko znanja, da ne moreš verjet.
 
Nekomu smo hudo stopili na žulj. Interesi velikih špekulantov z drugorazredno v vodi pridobljeno zelenjavo… Interesi farmacevtskih multinacionalk in njihovih lobijev po dogovorjenem trgu so naenkrat bili ogroženi.  Potrebno je bilo nekaj narediti, da se ustavi nadaljnje gibanje k samooskrbi slovenskega prebivalstva. In s tem zaščiti tuje interese.
 
Temu je bilo treba napraviti konec!
Udariti je bilo treba po populistični gonilni sili slovenske samooskrbe – po čebelarjih. Saj v vsej tej zgodbi sploh ne gre za Debevca, ne gre za ostanke dovoljenih in nedovoljenih sredstev v medu. Gre za to, da se zaustavi gibanje.
 
Veterinarska uprava je dolgo let vedela, da Debevc v Vrhniki proizvaja sredstva za zaščito čebel pred varoo. Kolikor sem slišal komentarje mu je izrekla tudi kazni. V čebelarskih krogih se je dolgo cca 20 let govorilo o učinkovitem  naravnem sredstvu, ki je ob odsotnosti veterinarske stroke, ob odsotnosti učinkovitega sredstva, ki ga je ponujala veterina, ob stalnem spreminjanju odločitev zdaj dovoljeno in zdaj isto prepovedano, reševal  številne slovenske čebelarje pred propadom.

Čebelarska zveza Slovenije je na številnih posvetovanjih tudi z VURSOM zahtevala, da se sredstva Debevca proučijo, ali ustrezajo normativom ; se legalizirajo ali zavržejo. Stroka je mimo tega dopuščala, da je Debevc s svojo proizvodnjo nadaljeval neovirano.  Še več, stroka na katero smo se zanašali je prepovedala predavatelju g. Avguštinu in ostalim predavateljem, ki so po sklepih UO ČZS predavali o sonaravnih ukrepih za zatiranje varoe nastopati med čebelarji. Že dolgo let se v čebelarstvu trudimo, da z biološkimi metodami ob pomoči organskih spojin držimo varoo na  vajetih. Žal vsi čebelarji ne ravnajo tako.
 
Zgodil se je 17 december. Na POP TV je inšpektorica Bizjakova vehementno zatrdila, da je v slovenskem medu vsaj 30% zastrupljenega medu. Poročilo, ki ga je UVHVVR izdal,  pa temu ne pritrjuje. Še več, potrjuje, da je le v 20 tih analiziranih vzorcih medu čebelarjev, ki so uporabljali Debevčeve pripravke, 14 vzorcev popolnoma neoporečnih  v nadaljnjih 6 vzorcih pa so prisotni ostanki amitraza v dovoljenih količinah. V javnost pa je bila vržena slastna kost in narejena gromozanska škoda. V podzavesti množice ljudi bo izrečena beseda  zastrupljeni med ( prav gotovo) še dolga leta odzvanjala. Še posebej zagrete insinuacije Uroša Slaka, da smo slovenski čebelarji z medenim zajtrkom zastrupljali slovenske otroke.
 
Kaj res je in kaj ne?
 
Pred nekaj več kot tridesetimi leti. ko je v naše kraje prišla varoa, smo bili čebelarji prepuščeni samemu sebi. Dolgo let smo očiščevali čebele od varoj z tobakom, fluvalinatom, ušivcem, materno dušico… s sredstvi, na katere se je varoa navadila in niso več učinkovala. Naše težave – ne samo naše, saj se je to dogajalo po celem svetu je zaznala farmacevtska industrija. Na trg je poslala uspešne in manj uspešne proizvode, po katerih so čebelarji množično izgubljali svoje družine. Analize medu, voska in propolisa so pokazale, da je v čebeljih proizvodih veliko razgradnih elementov, pa tudi veliko ostankov, še posebej kumafosa iz prepovedanega pozneje dovoljenega »zdravila« Chec mat. Z grozo smo na Zvezi in čebelarji spremljali angažiranje veterinarjev pri prodaji kar 18 tih sredstev proti varoi po izbiri in ne po stroki. Že dolgo vemo, da so učinkovita le sredstva na katera se varoa ne navadi. Mnenja smo bili, da treba za celo državo uporabiti le eno sredstvo in naslednje leto drugo.  Hudi strup v obliki Kumafosa le za nujne primere. Toda veterina se je iz organizacije za zaščito čebel spremenila v trgovino z velikim interesom tujih proizvajalcev. Ponujajo vsemogoče pripravke, ki pa so v večini strupi. Mnogi čebelarji posegajo - posegamo po teh sredstvih in iščemo rešitve po manj strupenih, predvsem pa manj dragih domačih proizvodih, kot so mravljinčna in oksalna kislina.
 
Ker smo drugače reagirali, kot pa je interes tujega kapitala, je bilo potrebno na tuje lastniški televiziji,  sprožiti vojno zoper slovenske čebelarje, ki so neposlušni, škrti in preveč samoiniciativni, da se jih zaustavi.
 
Spoštovani minister!
 
Strahovita škoda nam je bila narejena. Inšpektorica Bizjakova je 20.12. na sestanku UO ČZS ob prisotnosti Dr  Posedija izjavila:  « Uroš Slak je name pritiskal, pa sem mislila, da je to šou«.

Če je za direktorat za zdravo prehrano nastop na TV šou, ne oziraje se na dolgoletne posledice njene izjave in njene reklame za uživanje medu tujih grosistov in še to popolnoma neupravičeno, potem takega državnega urada ne potrebujemo. Saj reklamira tujo proizvodnjo in tuj dohodek. Čebelarji znatno prispevamo v državni proračun tudi za vašo in Bizjakino plačo in upravičeno pričakujemo najmanj pošteno obravnavo problema, na strokovnem nivoju ob upoštevanju obojih argumentov. Ne pa izključevanja, blatenja in sejanja nezaupanja v javnosti.
 
Na svetu še ni bilo vojne v kateri ne bi vsi vpleteni izgubili.
 
Predsednik komisije za ocenjevanje medu pri ČZS
Ivan Atelšek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2015 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: MMC

Sestanek čebelarjev in ministrstva: Slovenski med je varen
Miran Brvar z UKC Ljubljana bi sporni med izločil iz prometa

29. december 2015
Domžale - MMC RTV SLO/STA

Vodstva slovenskih čebelarskih organizacij so se sestala in razpravljala o nedavnem razkritju nelegalne proizvodnje in uporabe zdravil za zdravljenje varoze z državno sekretarko Tanjo Strniša.

Analize vzorcev medu pri čebelarjih, ki so uporabljali ta prepovedana zdravila, so pokazale, da v le teh ni bilo prisotnih ostankov nedovoljenih učinkovin. Tudi redni monitoring medu zadnjih let ni v nobenem vzorcu pokazal presežnih vrednosti ostankov zdravil, tako da na podlagi analiz lahko trdimo, da je med varen, je poudarila državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo Tanja Strniša.

Najpomebneje je, da so inšpektroji uprave za varno hrano uspešno razkrili kršitelja in s tem preprečili nadaljnjo proizvodnjo, prodajo in uporabo teh zdravil, so po sestanku na Čebelarski zvezi Slovenije sporočili s kemtijskega ministrstva.

Čebelarstvo je dobro organizirano


Državna sekretarka je še povedala, da je čebelarski sektor s čebelarsko zvezo in čebelarskimi društvi eden najbolj organiziranih sektorjev v Sloveniji, ki se lahko pohvali s številnimi projekti. Prav tako si že leta prizadevajo za sonaravno zatiranje varoze in dajejo poudarek tehnologijam in ukrepom, ki zmanjšujejo tveganje za ostanke zdravil v medu.

Čebelarji bodo vztrajali na poti zagotavljanja varnih in kakovostnih čebeljih pridelkov. Pri tem pa je pomembno dobro sodelovanje med čebelarji in javno veterinarsko službo, zato ministrstvo načrtuje oceno trenutnega sistema, je sklenila Strniša.

"Sporni med bi morali izločiti"

Kot smo že poročali so sredi decembra iz uprave za varno hrano in veterinarstvo sporočili, da so na pristojno sodišče naznanili sum nepravilnosti v podjetju Apis M&D z Vrhnike, ki pripravlja pripravke za zdravljenje varoze. V odzivu na razkritje je vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar opozoril, da med čebelarjev, ki so za zdravljenje varoze uporabljali sporno zdravilo omenjenega podjetja, ni varen in da ga je treba izločiti iz prometa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 31 Dec 2015 06:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: DELO

Čebelarji: Škoda je ogromna, zahtevamo odstop glavne inšpektorice
Predsednik ČZS se zaveda, da so čebelarji, ki so sporno zdravilo kupovali na črnem trgu, storili prekršek.

S. P., STA
sre, 30.12.2015

Lukovica - Škoda, ki so jo slovenski čebelarji utrpeli zaradi afere z uporabo neregistriranega zdravila za zatiranje varoje, je ogromna in jo je težko izmeriti, so danes opozorili predstavniki čebelarske srenje in pozvali k takojšnjemu odstopu direktorice inšpekcije za varno hrano Andreje Bizjak.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč je na današnji novinarski konferenci na Lukovici spomnil, da so pristojne institucije že več kot deset let pozivali, naj raziščejo informacije o proizvodnji neregistriranega zdravila v podjetju Apis M&D, zdaj pa se pozornost neupravičeno preusmerja na čebelarje.

Noč se zaveda, da so čebelarji, ki so sporno zdravilo kupovali na črnem trgu, storili prekršek, vendar opozarja, da nobeden od pregledanih vzorcev medu ni bil neskladen z zakonodajo. »Večje garancije za to, da je med varen, ni,« je dejal.

Zato so zelo kritični do izjave direktorice inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Bizjakove, da je tretjina medu sporna, česar analize ne potrjujejo. Bizjakovo zato pozivajo k odstopu, če tega ne bo storila, pa želijo njeno razrešitev, je povedal tajnik ČZS Anton Tomec.
Poziv so naslovili tudi na vodjo Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Mirana Brvarja, ki je dejal, da med čebelarjev, ki so za zatiranje varoje uporabljali sporno zdravilo, ni varen in ga je treba izločiti iz prometa. Želijo, da se opredeli do svojih navedb in jih ustrezno utemelji, je povedal Tomec.
Čebelarji zaradi afere že beležijo ogromno škodo, ki jo je v tem trenutku še težko natančno izmeriti, je povedal Noč in znova pozval k ureditvi trga z zdravili za bolezen varoza. Ta so v Sloveniji precej dražja kot v tujini; na Češkem so denimo trikrat cenejša. Navedbe veterinarjev, da stane zdravilo za varozo toliko kot kilogram medu, kar je približno devet evrov, pomenijo, da bi čebelarji v Sloveniji za zdravila plačali 1,5 milijona evrov, na Češkem pa milijon evrov manj, je izračunal.

Spomnil je, da so čebelarji zelo dobro organizirani, veliko energije vlagajo v izobraževanje in kot zveza dobro delujejo. »Žal je to nekoga zmotilo,« je dejal in dodal, da »gre zagotovo nekomu v nos«, ker želijo urediti trg z zdravili.

Čebelarji si sicer prizadevajo za sonaravno zatiranje varoje, v kar so v minulih letih vložili veliko naporov. »ČZS si nenehno prizadeva, da so med in ostali čebelji pridelki varna hrana. Cilj slovenskih čebelarjev je med brez ostankov kemijskih sredstev,« je dejal Vlado Auguštin iz javne svetovalne službe v čebelarstvu pri ČZS.

Leta 2003 so denimo sprejeli doktrino o sonaravnem zatiranju varoje v slovenskem čebelarstvu. To med drugim pomeni nadzor nad prometom s čebelami, pravilno razporejanje čebelnjakov, obvezno zatiranje varoje v narejenih družinah in izvajanje apitehničnih ukrepov, da bi bila uporaba kemičnih sredstev čim manjša, je naštel.

Vodja javne svetovalne službe Lidija Senič je povedala, da so od leta 2005 svetovali in opozarjali čebelarje o pridelavi varne hrane in produktni odgovornosti posameznika, izdali so smernice dobrih higienskih navad za čebelarje, objavili številne članke in izvedli številne delavnice ter seminarje.
Ker želijo čebelarji potrošnikom ponuditi kakovosten in varen med, so že pred leti s pomočjo kmetijskega ministrstva ustanovili lasten laboratorij, je povedala svetovalka za področje varne hrane pri javni službi Andreja Kandolf Borovšak. »Rezultati kažejo, da med izkazuje višjo kakovost, kot jo predpisujejo državni pravilniki,« je dejala. V akreditiranih laboratorijih spremljajo tudi ostanke na zdravila, vsi doslej pregledani vzorci pa so bili varni in skladni s predpisi.

Čebelarji so nad dogajanjem zadnjih dni zelo razočarani. »Slovenski čebelarji živimo s čebelami in za čebele,« je dejal dolgoletni čebelar Vlado Pušnik in dodal, da ima Slovenija zelo dobre pogoje za pridobivanje kakovostnih čebeljih pridelkov, saj več kot polovico države prekriva gozd.
»Trdim, da so naši čebelji pridelki vrhunske kakovosti. Ne zaslužimo si tega pogroma,« je poudaril Pušnik. Čebelar Ivan Atelšek je dodal, da se trudijo pridobiti čim bolj zdrav in čist med, ki mu ne bi nič odvzeli in nič dodali. »Na to, kar delamo slovenski čebelarji, smo lahko izjemno ponosni. Verjamem, da bo ta madež, ki je bil vržen ven namenoma, kmalu odpravljen in da bo povrnjeno zaupanje v naš med,« je sklenil.

ČZS verodostojnega seznama čebelarjev, ki so kupovali sporno zdravilo, na podlagi govoric ne more pripraviti, je dejal Noč in dodal, da so za to pristojne druge institucije. Na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so za STA danes povedali, da možnost objave imen čebelarjev še proučujejo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 31 Dec 2015 07:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran POP TV 24 UR

Uprava čebelarjem, ki zahtevajo odstop inšpektorice: nihče ne bo odstopil, niti ga ne bomo odstavili
Ljubljana, 30.12.2015, STA / S.S./B.G.

Na Čebelarski zvezi Slovenije poudarjajo, da je bila čebelarjem narejena velika škoda. Pravijo, da je med varen, kar so pokazale številne analize. Inšpektorico Andrejo Bizjak pozivajo k odstopu, a pristojni odgovarjajo: "Opravljanje zakonskih obveznosti in nalog ne more biti razlog za odstop ali pa odstavitev."

Sredi tega meseca so iz uprave za varno hrano in veterinarstvo sporočili, da so na pristojno sodišče naznanili sum nepravilnosti v podjetju Apis M&D z Vrhnike, ki pripravlja pripravke za zdravljenje varoze. V odzivu je vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar opozoril, da med čebelarjev, ki so za zdravljenje varoze uporabljali sporno zdravilo omenjenega podjetja, ni varen in da ga je treba izločiti iz prometa.

Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), je v odzivu na medeno afero dejal, da imajo občutek, da se je zgodba predstavljala enostransko in je bila uperjena proti čebelarjem. 

Poudaril je, da je bilo ključno, da se je ujel nekdo, ki je kršil pravila, vendar je v izjavi uprave za varno hrano zapisano, da je med v skladu z zakonodajo. ''Naredila se je ogromna škoda, ker je uradna oseba podala izjavo, ki je bila v neskladju z uradno izjavo,'' je dejal Noč. ''Škoda je enormna,'' je nadaljeval, saj so podjetja odpovedala že naročen med. Dodal je, da je dobro, da je inšpektorat odkril kršitelja in ni prav, da čebelarji kupujejo na črnem trgu, a v vzorcih medu vseeno ni preseženih količin nedovoljenih snovi. 

Poudaril je, da je bilo narejenih v preteklih letih več analiz in da so bili vsi vzorci v skladu z zakonodajo in tako lahko trdimo, da je med varen. ''Šlo je za zavajanje javnosti,'' je dejal Noč in dodal, da zelo dobro delujejo, kar je po njegovem očitno ''nekoga zmotilo''. Dejal je, da je očitno nekoga zmotilo, da na ČZS želijo, da se trg z zdravili uredi in da so cene, podobne kot v drugih državah. Na Češkem so zdravila za zatiranje varoje trikrat cenejša kot pri nas, je povedal Noč. Prav tako se jim zdi sporno, da ne smejo kupovati enakih registriranih zdravil v Avstriji, kjer je zdravilo cenejše. 
Noč je dejal, da nimajo težav s tem, da objavijo imena spornih čebelarjev, a oni nimajo tega seznama. 

Pojasnili so, da so organizirali več delavnic o zatiranju varoje in da veliko vlagajo v zagotavljanje kakovosti in varnosti čebeljih pridelkov. Zanikali so trditve, da ČZS ne stori dovolj za informiranje in izobraževanje čebelarjev. 
Inšpektorico pozivajo k odstopu

Opravljanje zakonskih obveznosti in nalog ne more biti razlog za odstop ali pa odstavitev oseb, ki te naloge opravljajo.
Matjaž Emeršič, Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Na Čebelarski zvezi Slovenije so se sestala vodstva slovenskih čebelarskih organizacij, ki so razpravljala o nedavnem razkritju nelegalne proizvodnje in uporabe zdravil za zdravljenje varoze. na srečanju so sprejeli izjavo, v kateri so zapisali ugotovitev, da preseženih vrednosti spornih kemikalij v medu ni. V izjavi so sprejeli, da je šlo za načrtni napad na lokalno čebelarstvo. Pozvali so k takojšnjem odstopu inšpektorice Andreja Bizjak, sicer naj se jo razreši, prav tako pa naj zdravnik Miran Brvar utemelji svoje navedbe.
Strniša: Med je varen 

Na omenjeni posvet so povabili tudi Tanjo Strniša s kmetijskega ministrstva, ki je zatrdila, da je med slovenskih čebelarjev varen. Strniša je izpostavila, da so analize vzorcev medu pri čebelarjih, ki so uporabljali ta zdravila, pokazale, da v le teh ni bilo prisotnih ostankov nedovoljenih učinkovin. Tudi redni monitoring medu v zadnjih letih ni v nobenem vzorcu pokazal presežnih vrednosti ostankov zdravil, tako da na podlagi analiz lahko trdimo, da je med varen.

Razočarani čebelarji

Čebelarji so nad dogajanjem zadnjih dni zelo razočarani. "Slovenski čebelarji živimo s čebelami in za čebele," je dejal dolgoletni čebelar Vlado Pušnik in dodal, da ima Slovenija zelo dobre pogoje za pridobivanje kakovostnih čebeljih pridelkov, saj več kot polovico države prekriva gozd.
"Trdim, da so naši čebelji pridelki vrhunske kakovosti. Ne zaslužimo si tega pogroma," je poudaril Pušnik. Čebelar Ivan Atelšek je dodal, da se trudijo pridobiti čim bolj zdrav in čist med, ki mu ne bi nič odvzeli in nič dodali. "Na to, kar delamo slovenski čebelarji, smo lahko izjemno ponosni. Verjamem, da bo ta madež, ki je bil vržen ven namenoma, kmalu odpravljen in da bo povrnjeno zaupanje v naš med," je sklenil.
Pomembno, da so razkrili kršitelja

Po njenem mnenju je tudi v tem primeru najbolj pomembno, da so inšpektorji uprave za varno hrano uspešno razkrili kršitelja in s tem preprečili nadaljnjo proizvodnjo, prodajo in uporabo teh zdravil, so po sestanku čebelarjev sporočili s kmetijskega ministrstva.
Uprava za varno hrano: opravljanje obveznosti ne more biti razlog za odstop
Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so se odzvali z besedami, da spoštujejo mnenja, predloge, pobude in zahteve, a da opravljanje zakonskih obveznosti in nalog ne more biti razlog za odstop ali odstavitev oseb, ki jih opravljajo. 

"Potrebno je poudariti, da je ključni namen nadzora ugotavljanje spoštovanja pravnih norm, ki jih morajo upoštevati tako pravne kot tudi fizične osebe, tako pri proizvodnji ilegalnega zdravila, kot tudi pri njegovi dejanski uporabi. Pri tem mora nadzorni organ delovati samo v okviru pooblastil, ki jih ga daje zakonodaja. V navedenem primeru je Uprava uspešno odkrila proizvajalca ilegalnih zdravil za zdravljenje varoe in preprečila nadaljnjo proizvodnjo in promet s tem zdravilom. Pri tem smo upoštevali vse pravne norme, ki veljajo za nadzorne organe in v nobene delu nismo prekoračili pooblastil," trdijo.

Državna sekretarka je še povedala, da je čebelarski sektor s čebelarsko zvezo in čebelarskimi društvi eden najbolj organiziranih sektorjev v Sloveniji, ki se lahko pohvali s številnimi uspešnimi projekti in tudi s tem, da si že leta prizadeva za sonaravno zatiranje varoze in daje velik poudarek tehnologijam in ukrepom, ki zmanjšujejo tveganje za ostanke zdravil v medu.
Na koncu je še izrazila pričakovanje, da bodo čebelarji vztrajali na poti zagotavljanja varnih in kakovostnih čebeljih pridelkov. Pri tem je po njenem mnenju potrebno dobro sodelovanje med čebelarji in javno veterinarsko službo, zato ministrstvo načrtuje oceno učinkovitosti sedanjega sistema.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 2 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow