Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




EVROPSKI PARLAMENT O ČEBELARSTVU

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Odnos države in družbe do čebelarstva
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 25 Jan 2018 10:37    Naslov sporočila: EVROPSKI PARLAMENT O ČEBELARSTVU Odgovori s citatom

Kako zaščititi čebele in v EU zagotoviti dober med?

Kar tri četrtine v Evropi pridelane hrane je odvisno od opraševanja, ki ga opravijo čebele. Poslanci zahtevajo boljšo zaščito teh žuželk in ukrepe proti lažnemu medu.

Okoljske storitve, ki jih evropskemu kmetijstvu z opraševanjem nudijo čebele, so vredne 14,2 milijarde evrov letno.

V zadnjih nekaj letih čebelarji vse bolj glasno opozarjajo, da se število čebel in čebeljih družin v Evropi zmanjšuje. Med vzroke prištevajo obsežno uporabo za čebele smrtonosnih pesticidov, viruse in zajedavce ter invazivne tuje vrste kot Varroa destructor in azijski sršen.

Odbor za kmetijstvo se je 23. januarja odzval s sprejetjem poročila madžarskega poslanca Norbert Erdösa (ELS) o zaščiti čebel. Ta v njem predlaga povečanje sredstev za državne programe čebelarstva, boljši nadzor nad pesticidi, ki škodijo čebelam, in ukrepe za varovanje različnih čebeljih vrst.

Med

V EU je 600.000 čebelarjev, ki skrbijo za 17 milijonov čebeljih družin. Vsako leto proizvedejo okoli 250.000 ton medu. EU je tako za Kitajsko največja proizvajalka medu na svetu.

Največ medu v EU proizvedejo v Romuniji, Španiji in na Madžarskem. Kakovost medu določa direktiva o medu, ki med definira kot naravno sladko snov in definira kriterije, ki jim mora med v EU zadostiti.

EU sicer za zadovoljitev domačega povpraševanja med tudi uvaža, predvsem iz Kitajske.

Ukrepi proti ponaredkom

Na trgovinskih policah po EU je mnogo medu, ki ne ustreza standardom. Kar 20 odstotkov vzorcev uvoženega medu, ki so jih preverile oblasti držav članic, ni ustrezalo evropskim standardom.

Trgovci tako prodajajo med, kateremu je bil dodan sladkorni sirup, ali pa evropski med visoke kakovosti mešajo s slabšim uvoženim medom.

Ker je slabši med cenejši, mu evropski čebelarji s svojim ne morejo konkurirati. Zato poslanci zahtevajo izboljšave v postopkih preverjanja kakovosti medu in strožje kazni za ponarejevalce. Zavzeli so se tudi za boljše označevanje izdelkov iz medu, tako da bi lahko potrošniki vedeli, od kod prihaja med.

Čebele in med v Sloveniji

Čebelarska zveza Slovenije vodi več projektov, katerih namen je izpostaviti vlogo čebel v ekosistemu in opozoriti na blagodejne učinke uživanja medu za zdravje. Sem spadajo evropski medeni zajtrk, čebelarski krožki in sajenje medovitih rastlin.

Leta 2014 je zveza dala pobudo za razglasitev svetovnega dneva čebel in bila lani tudi uspešna. 20. maj je tako svetovni dan čebel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 05 Mar 2018 06:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: AGROBIZNIS

Evropski poslanci pozivajo k boljši zaščiti zdravja čebel in boju proti ponarejenemu medu


03.03.2018

Med drugim predlagajo pol več denarja za čebelarje in da bi zavajajoče oznake 'mešanica medu iz EU in medu, ki ni iz EU' nadomestili z jasno navedbo držav, iz katerih prihaja med, vključno z odstotkom različnih vrst medu v končnem izdelku

avtor Petra Šubic

"EU potrebuje obširno in dolgoročno strategijo za izboljšanje zdravja čebel in obnovitev čebelje populacije,"so evropski poslanci zapisali v resoluciji, ki so jo pred dnevi sprejeli z veliko večino glasov. V resoluciji pozivajo k:

- akcijskemu načrtu EU za boj proti smrtnosti čebel,
- vzrejnim programom za povečanje odpornosti na tujerodne invazivne vrste (pršico Varroa destructor, azijskega sršena in hudo gnilobo čebelje zalege),
- razvoju inovativnih zdravil za čebele in večji dostopnosti teh zdravil,
- prepovedi vseh pesticidov, ki imajo znanstveno dokazano negativni vpliv na zdravje čebel, vključno z neonikotinoidi, in varni uporabi alternativnih izdelkov;
- vnaprejšnjem opozarjanju o času škropljenja pridelkov, da ne bi škodovali čebelam.

Evropsko čebelarstvo v številkah
- 600 tisoč čebelarjev je v EU.
- 250 tisoč ton medu je letna proizvodnja medu v EU, več ga ima le Kitajska.

- Leta 2016 so največ medu v EU proizvedle Romunija, Španija in Madžarska, sledile pa so Nemčija, Italija in Grčija.
- 250 tisoč ton medu EU uvozi, največ iz Kitajske, Ukrajine, Argentine in Mehike.
- 20% vzorcev medu, odvzetih na zunanjih mejah EU, ne spoštuje evropskih standardov, razkrivajo testiranja Skupnega raziskovalnega centra Evropske komisije.

Pol več denarja za čebelarje in posebne podpore po 2020


Proračun EU za nacionalne čebelarske programe bi se moral povečati za polovico, v skupno kmetijsko politiko po letu 2020 pa bi bilo treba vključiti posebne podpore za čebelarje. Poslanci predlagajo tudi uvedbo nadomestil za smrtnost čebeljih družin. Države članice bi morale javnost, zlasti otroke, bolje ozaveščati o prehranskih koristih medu in terapevtski uporabi čebeljih proizvodov.

S sledjivostjo v boj proti uvozu ponarejenega medu

Da bi zagotovili, da uvoženi med izpolnjuje stroge standarde EU, bi bilo treba uskladiti veterinarski mejni nadzor in nadzor na notranjem trgu, testirati ves uvoženi med in zaostriti zahteve glede sledljivosti. Komisija naj razvije učinkovite laboratorijske analitične metode, države članice pa naj uvedejo strožje kazni za kršitelje.

V pogajanjih o prostotrgovinskih sporazumih s tretjimi državami bi morali biti med in čebelji izdelki obravnavani kot občutljivi proizvodi oziroma naj bi se popolnoma izključili iz pogajanj, je še zapisano v resolucij.

»Storiti moramo vse, kaj je v naši moči, da zaščitimo naš med in čebele, saj je kar 76 odstotkov proizvodnje hrane v Evropi odvisne od opraševanja. Čebele so nepogrešljive za varnost preskrbe s hrano. Zavajajoče in nesprejemljive oznake 'mešanica medu iz EU in medu, ki ni iz EU' je treba nadomestiti z jasno navedbo držav, iz katerih prihaja med, vključno z odstotkom različnih vrst medu v končnem izdelku,«, je povedal evropski poslanec z Madžarske Norbert Erdős (EPP).

Z vsem tem je zadovoljen tudi evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP): “V resoluciji smo vključili številne predloge slovenskih čebelarjev. Ta resolucija pozdravlja uspešno slovensko pobudo za razglasitev 20. maja kot Svetovnega dneva čebel pri Združenih narodih in daje priznanje iniciativi za Evropski medeni zajtrk. Poleg tega države članice spodbuja k večji porabi medu v izobraževalnih institucijah z vključitvijo medu v sheme šolske prehrane,“ je izpostavil Bogovič. Omenja tudi predlog za podaljšanje programskega obdobja za nacionalne čebelarske programe do 30. oktobra v tekočem letu namesto do 31. julija, ko je sezona čebelarjenja na višku, kakor velja trenutno.??????
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Odnos države in družbe do čebelarstva Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow