Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




AKTUALNA SPOROČILA, NAVODILA IN NAPOTILA VF-NVI!

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni komentarji in medsebojno obveščanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 11 Jan 2016 06:59    Naslov sporočila: AKTUALNA SPOROČILA, NAVODILA IN NAPOTILA VF-NVI! Odgovori s citatom

NAVODILO VF-NVI, JANUAR 2016



Navodilo imetnikom čebel glede prometa s čebeljimi družinami, čebelami ali maticami (premik čebel znotraj države)


http://www.vf.uni-lj.si/si/wp-content/uploads/sites/6/2015/03/Promet-%C4%8Debel-PDF-Navodilo-VF-NVI-6.1.2016.pdf

**************
Obrazec

PROMET S ČEBELAMI
(obrazec za premik čebel znotraj države)

1. IZJAVA ČEBELARJA

Podpisani: …………………………………... Tel.:
Naslov: ………………………………………

Želim premakniti čebelje družine z lokacije (obvezno se vpiše oznaka SI čebelnjaka- stalnega ali začasnega ali SI stojišča in št. čebeljih družin):

Čebelnjak/stojišče: SI……………………. Št. družin: ……………..
Šifra k.o.: ………………………… Št. parcele: …………………….
Ime k.o.: …………………………. Koord. X, Y : …………………….


Na naslednjo lokacijo (obvezno se vpiše oznaka SI čebelnjaka, predvideni datum premika in število družin, ki se premikajo; če se čebele premikajo v neregistriran čebelnjak, se obvezno vpišejo vsi podatki razen oznake SI čebelnjaka in datuma povratka; če se čebele premikajo zaradi paše ali prezimovanja, se vpiše tudi datum nameravanega povratka):

Čebelnjak/Stojišče: SI ………………………..
Šifra k.o.: ………………………… Št. parcele: …………………….
Ime k.o.: …………………………. Koord. X, Y : …………………….
Predvideni datum premika: ………… Število družin, ki se premikajo: ……
Predvideni datum povratka: …………

S podpisom potrjujem, da čebele v navedenem čebelnjaku ne kažejo znakov značilnih za hudo gnilobo čebelje zalege (iz priloge 1 Pravilnika o ukrepih za ugotavljanje, zatiranje, obveščanje in preprečevanje hude gnilobe čebelje zalege – Pestis apium).

Datum: Podpis čebelarja:



2. POTRDILO


Univerza v Ljubljani Zap. št.: …………………….
Veterinarska fakulteta Enota: ………………………
Nacionalni veterinarski inštitut Veterinar: …………………..


Potrjujem, da za območje, v katerem se nahaja čebelnjak, ne velja prepoved prometa zaradi pojava hude gnilobe čebelje zalege, niti ni postavljen sum bolezni.

Veljavnost potrdila je 7 dni od dneva izdaje. Če se pojavijo nova dejstva, ki vplivajo na veljavnost potrdila, NVI potrdilo prekliče še pred potekom roka veljavnosti. Potrdilo se izdaja na željo čebelarja na podlagi Pravilnika o ukrepih za ugotavljanje, zatiranje, obveščanje in preprečevanje hude gnilobe čebelje zalege – Pestis apium (Ur. l. RS št. 119/06, 38/07).

Potrdilo se izdaja v dveh izvodih, od katerega enega prejme čebelar, drugi se arhivira pri NVI.

Opombe:
Datum in ura izdaje: Žig Podpis veterinarja VF NVI:


Nazadnje urejal/a Čelar 09 Mar 2017 07:36; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 25 Sep 2017 06:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na NVI Murska Sobota smo izvajali mednarodne delavnice iz področja zdravstvenega varstva čebel

V okviru evropskega projekta BTSF( Better Training for Safer Food) so v Sloveniji že tretje leto zapored potekale delavnice za strokovnjake na področju zdravstvenega varstva čebel in zakonodaje v zvezi s tem področjem. Del teh delavnic je bil v dveh terminih na leto tudi na NVI Murska Sobota, kjer je bil izveden prikaz laboratorijskih preiskav za odkrivanje hude gnilobe čebelje zalege, nosemavosti, tropileoze in malega panjskega hrošča, kot tudi prikaz zdravljenja čebeljih družin, ki so v lasti VF, stacionirane na dvorišču našega inštitutu. Prav tako smo udeležence seznanili z ureditvijo zdravstvenega varstva čebel v Sloveniji.

Prva letošnja delavnica se je odvijala na naši enoti v četrtek 15.6.2017 od 15. do 19. ure, druga pa 7.9.2017. Kot predavatelji so sodelovali Wolfgang Ritter, priznan biolog, raziskovalec na področju varooze in tropileloze, veterinar in vodja inštituta za zooprofilakso iz Padove Franco Mutinelli (strokovnjak na področju malega panjskega hrošča), dr. Aleš Gregorc s Kmetijskega inštituta, ter naši sodelavci mag. Vida Lešnik, Alenka Žugelj, Mateja Ratiznojnik, Andreja Šinko in lokalni veterinar Jože Matavž. Pri organizaciji so seveda pomagali tudi naši tehnični sodelavci, za kar se jim najlepše zahvaljujem. Najpogostejši udeleženci teh delavnic so inšpektorji, uradni veterinarji z različnih evropskih držav, ki pokrivajo zdravstveno varstvo čebel. Vsako leto je bilo nekaj udeležencev tudi iz Slovenije. Goste in predavatelje je v imenu Veterinarske fakultete in Nacionalnega veterinarskega inštituta pozdravil tudi predstojnik NVI, izr. prof. dr. Tadej Malovrh, ki je zaželel dobrodošlico vsem prisotnim, uspešno in učinkovito delo ter čim več absorbiranega znanja.

Prva delavnica je minila v krasnem vremenu, dobrem vzdušju, predvsem pa v spominu na našo preminulo sodelavko mag. Lidijo Matavž, ki je bila začetnica pri organizaciji teh delavnic in je na naš NVI MS pripeljala priznane strokovnjake s področja zdravstvenega varstva čebel. Iz spoštovanja in pripadnosti delu naše kolegice, sta pomagala pri izvedbi ter pri tem tudi aktivno sodelovala, Lidijin mož, Jože Matavž s prikazom zdravljenja čebel skozi letne čase, ter Lidijina sestra Nina Jakiša, ki je skrbela za slovensko-angleški-slovenski prevod.

Na drugi, zadnji delavnici iz tega sklopa nas je obiskala tudi novinarka z Vestnika, ki je naredila kratko reportažo o našem dogodku. Kljub dežju je bila tudi ta, zadnja delavnica uspešna in mednarodna poznanstva, ustvarjena skozi triletno obdobje bodo ostala dobra priložnost za nadaljnje sodelovanje.

Vodja enote NVI MS mag. Mojca Nushol

*****
Toplo priporočam v branje:

povezava:

http://www.vf.uni-lj.si/si/wp-content/uploads/sites/6/2015/03/Poro%C4%8Dilo-mikroklimatski-2017-kon%C4%8Dna-verzija-1.pdf
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 01 Feb 2018 09:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Litijev klorid

Novice

V čebelarskem svetu smo se razveselili novice o odkritju litijevega klorida kot nove učinkovine za zdravljenje varoze. Vendar je trenutno vse skupaj še na stopnji raziskav, zato bo potrebno do uporabe zdravila še nekaj časa počakati. Tudi avtor raziskave in objavljenega članka na to temo, dr. Peter Rosenkranz z Univerze v Hohenheimu, opozarja čebelarje pred nedovoljeno uporabo. Avtorjevo obvestilo za javnost smo z njegovim dovoljenjem prevedli in ga objavljamo tudi za naše čebelarje.

Ljubljana, 29.1.2018 Veterinarji za ZV čebel na VF NVI

Univerza Hohenheim: Izjava za javnost

Univerza Hohenheim opozarja na nekontrolirano uporabo litijevega klorida


Zaradi velikega zanimanja za novo odkrito snov v boju proti varozi, avtorji raziskave opozarjajo, da litijev klorid še ni bil odobren za uporabo v veterinarski medicini in zato svarijo pred kakršnim koli lastnim preizkušanjem le tega v čebelnjakih.

Iz Univerze v Hohenheimu so 12. januarja 2018 čebelarji, novinarji in raziskovalci obvestili javnost o naslednji novici: v raziskovalnem projektu, v katerem sodelujejo Univerza Hohenheim iz Stuttgarta in biotehnološka družba SiTOOLs so odkrili, da sol litijevega klorida ubije varojo, ne da bi pri tem škodovala čebelam. To je žarek upanja v boju z agresivno pršico. Čeprav so opravili že nekaj kliničnih poskusov zdravljenja z litijevim kloridom na čebeljih družinah, raziskovalci opozarjajo, da mora biti litijev klorid najprej odobren kot veterinarsko zdravilo, šele nato ga bo dovoljeno uporabljati za zatiranje varoje.

Direktor Čebelarskega državnega inštituta Univerze v Hohenheimu dr. Peter Rosenkranz je izjavil: »Objavljene ugotovitve kažejo, da je litijev klorid zelo učinkovita in obetavna nova snov za boj proti varozi. Vendar znanstveniki izrecno poudarjamo, da še ni pripravljen za praktično uporabo in ravno tako ni odobren kot veterinarsko zdravilo. Za pridobitev vseh obveznih dovoljenj za uporabo litijevega klorida v veterinarski medicini so potrebna še dodatna testiranja. Uporaba litijevega klorida v čebeljih družinah je zaenkrat neodgovorno dejanje in hkrati tudi očitna kršitev nemškega zakona o zdravilih.«

Projekt BeePax


Dognanja izhajajo iz projekta BeePax podjetja SiTOOLS in Univerze Hohenheim, na pobudo dr. Stefana Hannusa iz biotehnološkega društva SiTOOLS. Odkritje litija za boj proti pršicam je rezultat skupnih raziskav in uspešnega povezovanja strokovnega znanja na področjih molekularne biologije in čebelarstva. Projekt je financiran s strani Bayerische Forschungsstiftung v višini 303.800 EUR za dobo dveh let. Organizacija podpira tehnologijo usmerjeno v prihodnost, s poudarkom na tesnem sodelovanju med podjetji in znanostjo in s tem prenosom znanja v prakso.

Opomba VF NVI
: enako kot nemška, tudi slovenska zakonodaja, predvsem z vidika zagotavljanja zdravja potrošnikov in zdravstvenega varstva živali ter varovanja okolja, v čebelarstvu prepoveduje uporabo neregistriranih zdravil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 22 Okt 2018 05:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Previdno pri zatiranju varoje

Požari v nestanovanjskih stavbah
22.10.2018
SVETI TOMAŽ

Ob 0.01 je v Mali vasi v občini Sveti Tomaž zagorel čebelnjak. Gasilci PGD Koračice in Pršetinci so požar pogasili. Čebelnjak velikosti 3x4 metre je v celoti pogorel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni komentarji in medsebojno obveščanje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow