Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




OPTIMIZACIJA PRIDELAVE CVETNEGA PRAHU (OSMUKANCA)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelarske tehnologije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 23 Feb 2017 09:15    Naslov sporočila: OPTIMIZACIJA PRIDELAVE CVETNEGA PRAHU (OSMUKANCA) Odgovori s citatom

OPTIMIZACIJA PRIDELAVE CVETNEGA PRAHU (OSMUKANCA)
Nataša LILEK, Marjan DOLINŠEK, Boštjan NOČ


Cvetni prah predstavlja čebelji družini glavni vir beljakovin, mineralov, maščob in ostalih sestavin. Zaradi teh sestavin pa se uporablja tudi v prehrani ljudi. Govorimo o cvetnemu prahu osmukancu, ki ga s pomočjo osmukalnikov odvzemamo čebelam. Pridelava cvetnega prahu bi lahko bila glede na našo geografsko lego in pestrost rastlinskih vrst večja. Vzrok za nizko pridelavo je lahko tudi v tem, da nimamo optimizirane njegove pridelave. V minulih letih smo izvedli testiranje obstoječih zunanjih osmukalnikov s slovenskega tržišča na donos cvetnega prahu in ustreznost materiala, iz katerega so izdelani. Pred testiranjem smo popisali čebelje družine, ter jih razvrstili v kategorije, tako da smo izključili vpliv družine na rezultate donosa cvetnega prahu. Rezultati so bili po treh letih testiranja zelo različni, nakazali pa so, da je večina obstoječih osmukalnikov brez predhodne domače predelave težko uporabna ali izdelana iz nekvalitetnega materiala. Na podlagi informacij, ki smo jih pridobili med testiranji, je bil izdelan in testiran prototip zunanjega osmukal- nika.

Za izdelavo prototipa zunanjega osmukalnika smo se odločili, zato ker večina obstoječih panjev, ki jih uporabljajo slovenski čebelarji, ne potrebuje dodatne predelave. Naša izhodišča so bila, da mora biti prototip narejen iz kvalitetnega materiala, biti mora enostaven za namestitev in v optimalnih razmerah mora imeti dober donos cvetnega prahu, ki ob čebelarjevem upoštevanju higienskih zahtev omogoča pridelavo kakovostnega cvetnega prahu.

UVOD

V zadnjih desetletjih se vrstijo raziskave cvetnega prahu, ki kažejo, da je cvetni prah popolno hranilo. Vsebuje vse, kar potrebuje človeški organizem za življenje. Gre za izvrstno dopolnilno sredstvo v človeški prehrani, vsebuje idealno razmerje sestavin, ki jih organizem potrebuje za delovanje (Kurinčič Tomšič, 2008). Čebele imajo telo pokrito z dlačicami, na katere se oprime cvetni prah, ko čebela sede na cvet. Nabrana zrnca cvetnega prahu čebele med seboj lepijo s slino, nektarjem ali medom iz mednega želodčka. Pri tem procesu ga hkrati obogatijo s svojimi encimi. Med letom se čebele očistijo, tako da cvetni prah spravijo v strukturo za prenašanje cvetnega prahu-košek, ki se nahaja na zadnjih nožicah. Čebele prinašajo cvetni prah v panj v koških svojih nožic. Takšen skupek cvetnega prahu vsebuje do 10 % nektarja, ki je nujno potreben za zlepljanje zrnc peloda (Campos in sod., 2008). Za pridobivanje osmukanca so čebelarji izdelali posebne naprave, ki se imenujejo osmukalniki. Osmukalnik je sestavljen iz drobnih luknjic, skozi katere se mora čebela obložena s tovorom cvetnega prahu stlačiti, če želi priti v panj.

Pri tlačenju skozi drobne luknjice se ji cvetni prah osmuka z njenih nogic. Tako pridobljenemu cvetnemu prahu pravimo tudi obnožina (Kandolf, 2008). Za pridobivanje cvetnega prahu so v Sloveniji dobre možnosti (Klun, 1977), ki pa jih še vedno premalo izkoriščamo. Eden izmed vzrokov za to je, da nimamo optimizirane tehnologije pridobivanja cvetnega prahu - osmukanca. V Sloveniji se čebelari v veliki večini v AŽ panjskem sistemu, za katerega so brez predhodne predelave panja najbolj uporabni zunanji osmukalniki. Na tržišču obstaja več tipov zunanjih osmukalnikov, vendar smo pri nakupu le-teh pogosto v dilemi katere izbrati, zato smo se na Čebelarski zvezi Slovenije odločili, da testiramo osmukalnike, ki so na voljo na našem tržišču in uporabnikom ponudimo informacije o njihovi uporabi.

MATERIAL IN METODE

testiranje je bilo vključenih pet različnih tipov zunanjih osmukalnikov, ki jih je možno kupiti na slovenskem tržišču. Osmukalniki so bili izdelani iz različnih materialov kot so les, plastika, kombinacija lesa in aluminija, itd. V vseh testiranih osmukalnikih so bile osmukalne ploščice iz plastičnega materiala z različnimi oblikami luknjic. Preden smo osmukalnike namestili na čebelje panje, smo čebelje družine vključene v poskus popisali in jih ocenili glede na njihovo stopnjo živalnosti na dobre, povprečne in slabe. Vsak tip osmukalnika smo namestili na eno dobro, povprečno in slabo čebeljo družino. S tem dejanjem smo želeli izključiti vpliv moči čebelje družine na boljše/slabše dnevne donose cvetnega prahu. Po namestitvi osmukalni- kov smo jih tri dni pustili odprte, da so se čebele nanje navadile. Pri namestitvi smo bili pozorni, da smo zamašili vse odprtine in prehode, kjer bi čebele brez težav prihajale v panje. Cvetni prah smo pobirali dnevno in beležili donose cvetnega prahu. Po tednu dni spremljanja smo isti tip osmukalnika namestili na drugo skupino čebeljih družin in tako naprej, dokler določen tip osmukalnika ni bil testiran na vseh čebeljih družinah. Prototip novega osmu- kalnika smo izdelali in preizkusili v letu 2015.

REZULTATI Z RAZPRAVO

Po opravljenih testiranjih smo ugotovili, da večine osmu- kalnikov, ki so na voljo na našem tržišču, ne moremo namestiti brez poprejšnje domače predelave. Naleteli smo tudi na težave, ki so posledica kvalitete materialov, iz katerih so narejeni. Pri nekaterih smo morali za pritrditev uporabiti celo žeblje in mašiti odprtine, ki so nastale ob nameščanju, skozi katere so čebele uhajale v panj, ker osmukalniki na določenih mestih niso dovolj tesnili. Odprtine za prehode so se včasih pojavile tudi po nameščanju osmukalnika, saj so se materiali krivili pod vplivom sonca. Nekatere smo morali doma predelovati, da smo jih lažje pritrdili na žrelo panja. Težave so se pojavile tudi pri patentu odpiranja in zapiranja osmukalne ploščice, saj jo je velikokrat odprl/zaprl že sunek vetra.

Težave so povzročale tudi različne osmukalne ploščice, pri katerih so bile odprtine za prehod prevelike, tako da so čebele skupaj z večino prinesenega cvetnega prahu brez težav uhajale v notranjost panja. Velike pomanjkljivosti smo zaznali tudi pri predalčkih osmukalnikov. Ti so bili izdelani bodisi iz lesa bodisi iz plastike, velikokrat z različnimi robovi in zarezami, v katere se je zaril cvetni prah, nato pa v njih začel plesneti. Poleg tega jih je bilo zelo težko čistiti. Še posebej problematični pa so bili leseni predalčki, saj se je na lesu razvila črna plesen. Takšnih predalčkov, kljub večkratnem pranju in odstranjevanju plesni z brusnim papirjem, nismo več mogli popolnoma očistiti, premazovanje predalčkov z barvami za zaščito lesa pa ni priporočljivo.

K povečanemu plesnenju pripomore tudi kondenz, ki se zaradi ventilira- nja čebel čez noč nabere na strešici osmukalnika, tako da naslednji dan kaplje padajo v sveže nabran cvetni prah, zaradi česar se v njem poveča vsebnost vode, s tem pa tudi dovzetnosti za razvoj mikroorganizmov. Predalčke osmu- kalnikov je bilo v nekaterih primerih težko namestiti, saj so se aluminijasta vodila ob večkratni uporabi nekoliko ukrivila, zato niso omogočala dobre prožnosti.

Poleg testiranja materiala osmukalnika smo spremljali tudi donose cvetnega prahu. Ti so se od osmukalnika do osmukalnika zelo razlikovali. Tri leta zapored je največji donos dosegel isti osmukalnik, medtem ko se material, iz katerega je bil izdelan, ni najbolje obnesel. Težko ga je bilo namestiti na panj, osmukalna ploščica se je zelo težko odpirala in zapirala, pod vplivom sonca se je plastika, iz katere je bil narejen, zelo zvijala itd. Sklep našega testiranja je bil, da na tržišču ni osmukalnika, ki bi ga čebelar lahko uporabil brez poprejšnje domače predelave in bi bil izdelan iz materiala, ki ne plesni, čebelarju pa bi ob optimalnih zunanjih razmerah omogočal razmeroma dober donos cvetnega prahu.

Testiranja novega osmukalnika (prototipa)

letu 2015 smo oba prototipa osmukalnika testirali na enak način kot je opisan v poglavju 2 Materiali in metode. Za kontrolni osmukalnik smo uporabili osmukalnik, ki se je v poprejšnjih testiranjih izkazal za najbolj donosnega.
enomesečnem obdobju testiranja smo beležili količino donosa cvetnega prahu in spremljali obstojnost materiala.

obeh prototipih je bilo v tem obdobju zbranih v povprečju 2,6 kg cvetnega prahu, v kontrolnem osmukalniku pa 2,4 kg. Iz tega smo sklepali, da je donos obeh prototipov osmukalnikov primerljiv s kontrolnim osmukalnikom. Prototipa osmukalnikov je bilo preprosto namestiti na žrela panjev, manj zadovoljni pa smo bili z obstojnostjo materiala. Za izdelavo je bil poleg nerjaveče pločevine uporabljen smrekov les, veliki težavi sta bili plesnenje osmukalnika in nabiranje kondenza na notranji strani strešice osmukalni- ka. Tako kot pri testiranju lesenih osmukalnikov z našega tržišča se je tudi na novih prototipih začela pojavljati črna plesen, ki je z lesa ni bilo več mogoče odstraniti. Osmu- kalnik je imel tudi nekoliko premajhne odprtine za izhod trotov, zato so ti ostajali v njem. Pri osmukalniku s horizontalno osmukalno ploščico je bila nekoliko premajhna naletna deska, tako da so se čebele motile in vstopale v panj skozi tulce namenjene izhodu.

Obstojnost materiala osmukalnika ni bila zadovoljiva, zato je projektna skupina oblikovala izboljšavo, ki je omogočila drugačen prehod zraka iz notranjosti panja, tako da ves zrak ni šel v celoti skozi osmukalnik. Izboljšan osmukalnik je nekoliko dvignjen (15 mm), tako da zrak iz notranjosti prehaja ven že na žrelu panja. Poleg tega so na sprednji strani osmukalnika, na mestu ki je namenjeno izhodu čebel, narejene odprtine . Za preprečitev plesnenja je najpomembnejša sprememba poti izhoda vlažnega zraka izpod osmukalnika. Tako predelana prototipa sta bila na čebelje panje nameščena avgusta in septembra.

Plesnenja, ki se je pojavljalo pri prvih prototipih, po rekonstrukciji obeh osmukalnikov nismo več opazili oz. je bilo minimalno. Predalčki osmukalnika so se izkazali kot zelo dobri. Omogočajo enostavno odvzemanje cvetnega prahu in lažje čiščenje. Tudi osmukan cvetni prah je bolj čist, ker čebele iznašajo drobir iz panja po zaščitni plošči, ki je nameščena nad osmukalnim predalčkom. Čebelarji se moramo zavedati, da je treba cvetni prah pobirati vsaj enkrat na dan (če je le mogoče, je priporočeno pobiranje dvakrat na dan), vsak dan pa je treba temeljito očistiti predalček pod tekočo pitno vodo ter ga posušiti. Priporoča se, da ima čebelar za vsak osmukalnik še po en rezervni smukalni predalček.

ZAKLJUČKI

Obstoječi osmukalniki s slovenskega tržišča so brez predhodne domače predelave težje uporabni. Tudi materiali iz katerih so izdelani, niso kvalitetni in vplivajo na samo kakovost pridelanega cvetnega prahu (plesni). Izdelana prototipa osmukalnikov sta prvi korak k bolj higienski pridelavi cvetnega prahu. Predvsem pa je zelo pomembno, da jih pred namestitvijo ni potrebno predelovati, dodelovati in se lahko takoj namestijo na panje. Vsekakor se zavedamo, da bo s časom uporabe lahko prišlo še do novih idej za izboljšave. Z optimizacijo tehnologije bi lahko glede na naše vegetacijske pogoje cvetni prah pridelovali v večji meri.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelarske tehnologije Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow