Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




NAČIN PRIDOBIVANJA PROPOLISA V AŽ PANJU

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelarske tehnologije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 22 Feb 2017 08:46    Naslov sporočila: NAČIN PRIDOBIVANJA PROPOLISA V AŽ PANJU Odgovori s citatom

NAČIN PRIDOBIVANJA PROPOLISA V AŽ PANJU
Tomaž SAMEC, svetovalec JSSČ za zagotavljanje vame hrane


Izvleček

Propolis ali zadelavina je smolast čebelji proizvod, ki so mu že ljudje v antiki namenjali posebno pozornost in je tako ostalo še dandanes. Beseda propolis je grškega izvora in pomeni »pred mestom« oziroma »obramba mesta«. Čebele ga uporabljajo kot premaz svojega bivališča, za zadelovanje notranjih špranj in razpok kot tudi za popravilo satja. Propolis sestavljajo različne rastlinske smole, ki jim čebele dodajo še izločke svojih žlez slinavk in vosek, da postane bolj lepljiv. Pri višjih temperaturah je propolis lepljiv, pri nižjih pa krhek, tako da se ob lomljenju drobi. Barva propolisa je od zeleno rumene do temno rjave. Propolis vsebuje: smole in balzame (55 %), vosek (30 %), eterična olja (10 %) in cvetni prah (5 %).

Uvod

današnjem času je vedno bolj poudarjeno uživanje lokalno pridelane hrane. Tako moramo tudi čebelarji delati odgovorno in našim strankam ponuditi kakovostne in varne čebelje pridelke. Tako moramo pri procesih pridelave propolisa biti zelo pozorni, saj je eden od čebeljih pridelkov, ki močneje absorbira snovi iz okolice. Ta pridelek iz okolice intenzivno absorbira vse, kar je dobrega in tudi slabega. Čebelar mora biti pozoren kdaj in na kakšen način ga bo pridobival. Čebelarji ga povečini še vedno pridobivamo tako, da ga s topim nožem postrgamo z lesenih delov panja. Za načrtno pridobivanje propolis moramo v panje vstaviti namenske pripomočke za pridobivanje propolisa. Samo skladiščenje propolisa kasneje ni zahtevno, ali ga shranimo v temnih zaprtih posodah ali pa ga skladiščimo v hladilnih napravah.

MATERIAL IN METODE


Pri samem pridobivanju propolisa moramo dobro poznati njegove lastnosti, če želimo biti uspešni. Pozorni moramo biti tudi na lastnosti čebelje družine in njihov nagon po iskanju in nabiranju surovin za propolis. Osnovno surovino nabirajo starejše posamezne čebele v družini. Nabiralni nagon po nabiranju je odvisen tudi od potreb v čebelji družini kot tudi od moči čebelje družine. Torej močnejša je čebelja družina, toliko večje so njene potrebe po propolisu, zato je intenzivnejše tudi iskanje surovin za propolis. In nasprotno: kolikor šibkejša je čebelja družina, toliko manjše so tudi količine pridobljenega propolisa.

Za to je pomembno, da imamo v času pridobivanja namenskega propolisa močne čebelje družine. Vsak tip panja ima svoje dobre in slabe lastnosti. Za pridobivanje propolisa je tako primeren vsak tip panja, ki omogoča vstavljanje namenskih pripomočkov nad plodiščem oziroma tik ob gnezdu. Torej na mesta kamor čebele najraje odlagajo propolis. AŽ panj mora imeti tako vsaj toliko prostora, da lahko vstavljamo in menjujemo namenske mreže in tkanine. Namenska mreža za pridobivanje propolisa je primerna tista, ki ima velikost rež do 3 mm. Potrebno je biti tudi pozoren pri nabavi teh mrež, da niso izdelane iz odpadne plastike, ampak do so izdelane iz plastike primerne za živila. Pri uporabi tkanin pa smo pozorni, da je tkanina nebeljena (laneno platno, ...). V brez pašnem obdobju oziroma v času krmljenja čebelje družine naredimo skozi namensko mrežo in tkanino malo odprtino, da imajo čebele dostop do krmilnika.

AŽ panjih čebele rade kopičijo svoje zaloge propolisa zadaj na mrežici vratc v plodišču. Tak propolis ni primeren in ga ne uvrščamo v dobro čebelarsko prakso. Večina teh mrežic je iz pocinkane žice, zato te mrežice nadomestimo z namensko mrežo za pridobivanje propolisa in tkanino.

Rezultati za razpravo

1. Vstavljanje namenskih pripomočkov za pridobivanje propolisa na matično rešetko.

Matično rešetko iz panja odstranimo. Da matično rešetko lažje odstranimo iz panja predhodno odstranimo vse sate, ki jih imamo v medišču. Iz matične rešetke odstranimo vse voščene prizidke. Nato matično rešetko obrnemo za 1800 , položimo tkanino in namensko mrežo na sprednji del matične rešetke. Velikost namenske mreže in tkanine si predhodno prikrojimo glede na velikost našega AŽ panja oziroma na polovično velikost matične rešetke v AŽ panju. Tkanino in namensko mrežo pritrdimo na matično rešetko z risalnimi žebljički ali sponkami, pri tem uporabimo ročni spenjač. Nato matično rešetko ponovno obrnemo za 180 0 in jo vstavimo nazaj v panj. Prav tako vstavimo nazaj v panj sate, ki smo jih odstranili iz medišča.

2. Vstavljanje namenskih pripomočkov za pridobivanje propolisa na okvirju.

Pripravimo si okvir, ki ga bomo vstavili v prostor med raz- stojišči v plodišču. Sama velikost okvirja je odvisna od velikosti našega AŽ panja. Velikost namenske mreže in tkanine si predhodno prikrojimo glede na velikost našega okvirja. Tkanino in namensko mrežo pritrdimo na okvir z risalnimi žebljički ali sponkami, pri tem uporabimo ročni spenjač. Nato iz panja odstranimo sate, ki jih imamo v plodišču. Okvir na katerem sta pritrjena tkanina in namenska mreža z vijakom pritrdimo na notranjo steno med raztoji šči v panju. Po pritrditvi okvirja na notranjo steno panja vstavimo nazaj sate, ki smo jih odstranili iz plodišča.Povprečno je bilo v enem letu na namenskih mrežicah vstavljenih v AŽ- panjih pridobljenega 21,31 g propolisa.

3. vstavljanje namenskih pripomočkov za pridobivanje propolisa na okenca vratc v plodišču.

Vratca iz plodišča v panju odstranimo. Iz vratc odstranimo vse voščene prizidke. Nato med razstojišči vratc položimo tkanino in namensko mrežo. Velikost namenske mreže in tkanine si predhodno prikrojimo glede na velikosti vratc v AŽ panju. Tkanino in namensko mrežo pritrdimo na vratca z risalnimi žebljički ali sponkami, pri tem uporabimo ročni spenjač. Nato vratca vstavimo nazaj v panj.

Zaključki

Pri namenskem pridobivanju propolisa uporabljamo minimalno dva ali pa tri komplete namenskih mrež in tkano skozi leto. Še posebej se pripravimo na namensko pridobivanje propolisa v obdobju kostanjeve paše in kasneje ko

Namensko mrežo in tkanino menjamo skozi leto, ko so ti pripomočki dobro obloženi s propolisom. Takoj ob odvzemu zavijemo namenske pripomočke v živilsko folijo ter jih skladiščimo v temnem prostoru ali pa v hladilnih napravah. Pred obdelavo namenske pripomočke vstavimo v zamrzovalnik ( -18 0C) za 1 do 2 dni in nato posamezen komplet odvzamemo iz zamrzovalnika ter takoj postrgamo propolis.

Priporočilo čebelarjem je, da za namensko pridobivanje propolisa uporabljajo namenske mreže in tkanino, ki se vstavijo v AŽ panj nad gnezdom oz. tik ob gnezdu kamor čebelja družina najraje odlaga propolis za svoje potrebe.

Pridobivanje namenskega propolisa

Propolis človeštvo uporablja že tisoče let. Njegov pomen pridobiva predvsem v zadnjih desetletjih na osnovi raziskav vse bolj. Pri tem pa je zelo pomembno, da se čim več čebelarjev odloči za pravilno tehnologijo pridobivanja propolisa tudi v AŽ panju, ki je v Sloveniji najbolje zastopan. Ne glede na tip panja je mogoče tudi namensko pridobivat propolis v AŽ panju, če imajo čebelarji to znanje in tudi izkušnje pri pridobivanju tega čebeljega pridelka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelarske tehnologije Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow