Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




OZNAČEVANJE ČEBELJIH PRIDELKOV

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zakonodaja v čebelarstvu
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 11 Okt 2015 05:59    Naslov sporočila: OZNAČEVANJE ČEBELJIH PRIDELKOV Odgovori s citatom

OZNAČEVANJE ČEBELJIH PRIDELKOV

Pravilno označevanje čebeljih pridelkov je naloga in dolžnost vsakega čebelarja.

Pri tem mora upoštevati različne veljavne predpise:

Uredba (EU) št. 1169/2011 evropskega parlamenta in sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, spremembah uredb (ES) št. 1924/2006 in (ES) št. 1925/2006 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Komisije 87/250/EGS, Direktive Sveta 90/496/EGS, Direktive Komisije 1999/10/ES, Direktive 2000/13/ES Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Komisije 2002/67/ES in 2008/5/ES in Uredbe Komisije (ES) št. 608/2004,
Direktiva 2011/91/EU evropskega parlamenta in sveta o označbah ali znakih za identifikacijo serije, v katero spada živilo, Pravilnik o količinah predpakiranih živil Ur. l. RS, št. 110/02 s spremembami in
Pravilnik o medu (Ur. l. RS, št. 4/11 in 9/15) za posamezne izdelke pa tudi pravilnike, ki določajo pogoje za označevanje posameznih izdelkov kot sta npr.:
Pravilnik o žganih pijačah (Ur. l. RS, št. 75/0Cool,
Pravilnik o kakovosti medice in peneče medice (Ur. l. RS 4/2012) (Ur. l. RS, št. 37/10).

Za posebne vrste živil so posebne zahteve zapisane v slovenski in/ali evropski zakonodaji.

Pri označevanju predpakiranih živil je obvezna navedba teh podatkov:
1. ime živila;
2. seznam sestavin;
3. vsako sestavino ali pomožno tehnološko sredstvo, ki je navedeno na seznamu snovi, ki povzročajo alergije ali preobčutljivost (Priloga II uredbe 1169/2011);
4. količina nekaterih sestavin ali kategorij sestavin;
5. neto količina živila;
6. datum minimalne trajnosti ali datum uporabe;
7. posebni pogoji shranjevanja in/ali pogoji uporabe;
8. ima ali naziv podjetja in naslov nosilca živilske dejavnosti;
9. država izvora ali kraj porekla;
10. navodila za uporabo, kadar živila ne bi bilo mogoče enostavno uporabiti brez teh navodil;
11. pri pijačah, ki vsebujejo več kot 1,2 vol. % alkohola, dejansko vsebnost alkohola v volumskih odstotkih;
12. označba hranilne vrednosti;
13. označba serije (lot)
OZNAČEVANJE MEDU

1. Ime proizvoda: na nalepki mora pisati MED.

Izraz med lahko dopolnimo samo z izrazi, ki so opredeljeni v Pravilniku o medu in določajo bodisi:

a) izvor medu: npr.: Cvetlični med ali Nektar, Med iz mane ali Gozdni med
ali
b) način pridobivanja oziroma predstavitve: npr: Točeni med, Prešani med, Med v satju, Med s satjem ali dela satja v medu, Samotok, Filtrirani med, Pekovski med,…
ali
c) navedbo cvetov ali rastlin, če med izhaja v celoti ali delno iz navedenega izvora in ima njegove senzorične, fizikalno-kemijske in mikroskopske lastnosti: Akacijev med, Smrekov med, Hojev med,…
ali
d) regionalno, teritorialno ali topografsko poreklo, če je med v celoti navedenega porekla: Štajerski med, Med Zgornje Savske doline, Primorski med ali Med s Primorske, Med iz Prekmurja ali Prekmurski med, Alpski med, Gorski med, Nižinski med, Hribovski med…..
ali
e) posebne kriterije kakovosti: v tem primeru je potrebno pridobiti soglasje Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.


2. Neto količina: npr.: 450 g.

Velikost črk je predpisana v Pravilniku o količinah predpakiranih izdelkov. Za količine od več kot 200 g do 1000 g morajo biti črke, ki označujejo količino, velike vsaj 4 mm. Med številko in enoto mora biti presledek. Oznaka g ali kg mora biti zapisana z malimi črkami. Za označevanje neto količine lahko uporabimo izraze, kot so: »vsebina«, »neto količina«, »neto masa«, ali jo označimo samo s številko z enoto. Ne smemo pa uporabiti izraza »neto teža«.



3. Rok uporabnosti: je potrebno napisati z besedami, npr.:
»uporabno najmanj do konca: … (sledi mesec, leto ali samo leto)«
ali »uporabno najmanj do:… (sledi dan, mesec, leto)



4. Serija (lot): se napiše z veliko črko L + številka: npr. L 312
Lot oz. serija je enota živila v prometu, ki je predelano, izdelano ali pakirano pod enakimi pogoji npr. eno točenje, eno polnjenje,… Serija (lot) mora biti označena jasno in vidno s črko L in številko serije, ki je sestavljena iz poljubne oznake čebelarja. Lot sicer naj ne bo zapisan v datumski obliki, izogibajte se poševnic, vezajev,... Navedba roka uporabe je obvezna, kadar rok uporabnosti izdelka ni naveden z dnevom in mesecem. Za čebelarje koristnike sistema SMGO je navedba lota obvezna.


5. Ime in naslov proizvajalca in polnilca
Ime in naslov ali firmo in sedež proizvajalca ali tistega, ki živilo pakira, ali prodajalca, ki mora imeti naslov oz sedež v Skupnosti.

6. Država oziroma države porekla ali izvora, v kateri oz. v katerih je bil med pridelan.
Napišemo lahko, npr.: Poreklo medu: Slovenija.

OZNAČEVANJE SESTAVIN

Na živilih, ki so iz več kot ene sestavine je potrebno zapisati tudi sestavine. Sestavina« pomeni vsako snov, ali proizvod, vključno z aromami, aditivi za živila in encimi za živila, ter vsako sestavino v sestavljenih sestavinah, ki se uporabljajo v proizvodnji ali pri pripravi živila in so še vedno prisotni v končnem proizvodu, tudi če so v spremenjeni obliki

Seznam sestavin mora biti naveden pod naslovom, ki vključuje besedo »Sestavine«.

Seznam vključuje vse sestavine živila po padajočem vrstnem redu glede na maso, katera je bila zabeležena v času njihove uporabe pri proizvodnji živila.
Navedba količine sestavine ali kategorije sestavin, ki se uporabljajo v proizvodnji ali pri pripravi živila, je potrebna, kadar je določena sestavina ali kategorija sestavin:
a) navedena v imenu živila ali jo potrošnik običajno povezuje s tem imenom;
b) poudarjena na označevanju z besedami, slikami ali grafiko; ali
c) bistvena za opredelitev živila in se zaradi nje razlikuje od izdelkov, s katerimi bi jo bilo možno zamenjati zaradi njenega imena ali izgleda.
Navedba količine sestavine ali kategorije sestavin se izrazi kot odstotek, ki ustreza količini sestavine ali sestavin v času njene/njihove uporabe in se pojavi bodisi v imenu živila ali tik ob njem ali pa na seznamu sestavin v povezavi z navedeno sestavino ali kategorijo sestavin.
Navedba sestavin ni obvezna v primeru:
– živila iz ene sestavine, pri katerih je ime živila enako imenu sestavine
– ali ime živila omogoča jasno prepoznavnost narave sestavine
– pijače, ki vsebuje več kot 1,2 vol. % alkohola.
V primeru prodaje medu, cvetnega prahu, matičnega mlečka, surovega propolisa pa tudi medu s satjem, medu v satju seznam sestavin ni potreben, kljub temu, da je izdelek sestavljen iz medu in voska.

OZNAČEVANJE HRANILNE VREDNOSTI
Obvezna označba hranilne vrednosti vključuje:
a) energijsko vrednost
b) količine maščob, nasičenih maščob, ogljikovih hidratov, sladkorjev, beljakovin in soli.
Označevanje hranilne vrednosti postne obvezno od 13.12. 2016 naprej.
Označevanje hranilne vrednosti ni potrebno za več živil, med drugimi za:
– pijače, ki vsebuje več kot 1,2 vol. % alkohola,
-nepredelane proizvode, ki vsebujejo eno sestavino ali kategorijo sestavin (med, cvetni prah, matični mleček,..)
-živila, tudi obrtno proizvedena živila, ki jih proizvajalec majhnih količin proizvodov dobavlja neposredno končnemu potrošniku ali lokalnim maloprodajnim podjetjem, ki dobavljajo neposredno končnemu potrošniku.

OZNAČEVANJE ALERGENOV

Potrebno je označiti vsako sestavino ali pomožno tehnološko sredstvo, ki je navedeno na seznamu v Prilogi II uredbe 1169/2011 ali pridobljeno iz snovi ali proizvoda s seznama v Prilogi II, ki povzroča alergije ali preobčutljivosti, se uporablja v proizvodnji ali pri pripravi živila in je še vedno prisotno v končnem proizvodu, čeprav v spremenjeni oblik.

Ime snovi iz Priloge II se poudari z vrsto pisave, ki se jasno razlikuje od preostalega seznama snovi, na primer po črkah, stilu ali barvi ozadja.

Če seznama sestavin ni, potem je potrebno zapisati besedo »vsebuje«, ki ji sledi ime snovi ali proizvoda iz Priloge II.

Na seznamu so med drugim zapisane naslednje sestavine:

–arašidi (kikiriki) in proizvodi iz njih
–oreški, in sicer mandlji (Amygdalus communis L.), lešniki (Corylus avellana), orehi (Juglans regia), indijski oreščki (Anacardium occidentale), ameriški orehi (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), brazilski oreščki (Bertholletia excelsa), pistacija (Pistacia vera), makadamija ali orehi Queensland (Macadamia ternifolia) ter proizvodi iz njih, razen oreškov, ki se uporabljajo za alkoholne destilate, vključno z etilnim alkoholom kmetijskega izvora;
–žveplov dioksid in sulfiti v koncentraciji več kot 10 mg/kg ali 10 mg/l glede na skupni SO 2 , ki se izračunajo za proizvode, ki so pripravljeni za uživanje ali obnovljeni v skladu z navodili proizvajalcev;

Zaradi morebitnih sprememb seznama alergenih snovi priporočamo, da pri pripravi nalepk za sestavljena živila preverite seznam.

VELIKOST ČRK

Obvezne informacije o živilih morajo biti označene na dobro vidnem mestu tako, da so zlahka vidne, jasno čitljive in, kadar je primerno, neizbrisne. Nikakor niso prekrite, zakrite ali ločene z drugim pisnim ali slikovnim gradivom ali zaradi takšnega gradiva ali katerega koli drugega gradiva manj opazne.

Obvezni podatki se natisnejo na takšen način, da so jasno čitljivi, s črkami v velikosti, pri kateri je srednji črkovni pas označen pod št. 6 enak (v besedi čebelarstvo) ali večji od 1,2 mm. Pri embalažah, katerih je največja površina manjša od 80 cm2 je srednji črkovni pas označen pod št. 6 enak ali večji od 0,9 mm.

Ime živila, neto količina in odstotek alkohola morajo biti označeni v istem vidnem polju.
Vidno polje pomeni vse površine embalaže, ki jih je mogoče prebrati z ene same točke.

Med moramo označiti tudi tako, da vsebine ni mogoče spremeniti brez odprtja ali spremembe embalaže. V ta namen je najlažje uporabiti prelepko za med

Nedovoljene oznake:
Označbe na živilu ne smejo biti takšne, da bi lahko zavedle končnega potrošnika.
Prepovedano je pripisovanje zdravilnih lastnosti, učinkov in lastnosti v smislu preprečevanja, zdravljenja ali ozdravljenja bolezni ljudi ali opozarjati na take lastnosti.

Lahko pa dodatno na nalepke napišete tudi:
Pogoje shranjevanja
Hraniti v suhem, hladnem in temnem prostoru.
Če čebelar na nalepko napiše pogoje shranjevanja, jih mora seveda upoštevati tudi sam.
Navodilo za uporabo
Med kristalizira, utekočinimo ga s segrevanjem do 40 °C.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 04 Feb 2017 07:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS


Nov pravilnik o splošnem označevanju živil, ki niso predpakirana

03.02.2017

Dne 6.2.2017 bo začel veljati nov Pravilnik o splošnem označevanju živil, ki niso predpakirana (Ur. l. RS 66/2016). [/b] 
Ta pravilnik določa način označevanja živil v prometu:
ki niso predpakirana,
ki so pakirana na mestu prodaje na zahtevo končnega potrošnika in
ki so predpakirana za neposredno prodajo.

Živila predpakirana za neposredno prodajo v veliki meri prodajajo tudi čebelarji. To so živila, ki jih nosilec živilske dejavnosti, se pravi čebelar, zapakira brez prisotnosti kupca v enem izmed svojih obratov in ga trži v okviru istega ali drugih svojih obratov.

Predpakirana živila za neposredno prodajo, ki jih prodajamo na mestu, kjer smo jih zapakirali morajo imeti označeno:

a)ime živila
b)navedbe iz 2. točke dela A priloge VI Uredbe 1169/2011/EU za živila, ki so bila pred prodajo zamrznjena in se prodajajo kot odtajana;
c) ime ali naziv in naslov ali sedež nosilca živilske dejavnosti,
č) državo porekla ali kraj izvora za živila,
d) kategorija oziroma razred živila, če sta predpisana s posebnimi predpisi;
e) za živila, ki so z mikrobiološkega vidika hitro pokvarljiva datum uporabe
f) podatki o alergenih iz priloge II Uredbe 1169/2011/EU
 
Živila, ki so pakirana za neposredno prodajo in se tržijo v drugem obratu istega nosilca živilske dejavnosti, kot so bila zapakirana (npr. tržnica), pa morajo poleg naštetega imeti označeno še neto količino in datum uporabe.
 
Če prodajate v trgovini drugega nosilca dejavnosti, ta pravilnik za to vrsto živil za vas ne velja in ostaja vse po starem. 
 
 Če poenostavim, čebelarji, ki med prodajte samo doma in niste vpisani v Register živilskih obratov (pri popisu družin na obrazec označite: NE- pod oznako med in čebelje pridelke oddajam na trg), morate na nalepki za MED imeti označeno: ime izdelka, naziv proizvajalca, državo porekla, tisti, ki pa izdelke prodajate še kje drugje (npr. tržnica) morate biti vpisani v Register živilskih obratov in poleg zgoraj navedenih podatkov imeti zapisano tudi neto količino in datum uporabnosti.
 
Tudi če prodajate samo na domu imate LAHKO zapisano neto količino in datum uporabnosti. Čebelarji, ki ste v sistemu Slovenski med (SMGO) morate še vedno označevati tudi serijo/lot živila.
 
V vsakem primeru morajo biti vse oznake v skladu z Uredbo 1169/2011/EU in ostalo področno zakonodajo.  

Andreja Kandolf B., svetovalka za zagotavljanej varne hrane
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zakonodaja v čebelarstvu Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow