|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 17 Mar 2016 06:53 Naslov sporočila: PREMIKI ČEBELJIH DRUŽIN |
|
|
Vir: spletna stran ČZS
Premiki ( prodaja ali nakup, odvoz na pašo ) čebel!
Približuje se čas, ko bodo začeli čebelarji premikati čebelje družine. Te premikamo iz različnih razlogov, največ zaradi prodaje oz. nakupa ter zaradi prevoza čebel na pašo .
Pri premikih čebel zaradi prodaje mora čebelar predhodno podpisati izjavo, ki je objavljena na povezavi http://www.czs.si/Admin/load.php?sif_ob=12&sif_file=objave_podrobno&sif_parent=165 .
S podpisano pisno izjavo čebelar zagotovi, da njegove čebelje družine ne kažejo kliničnih znakov hude gnilobe čebelje zalege. Izjavo pismeno potrdi tudi območni veterinar VF NVI in s tem zagotovi, da na območju 3 km od čebelnjaka ni hude gnilobe čebelje zalege in ni prisoten sum na to bolezen.
Seznam območnih veterinarjev VF NVI je skupaj z njihovimi telefonskimi številkami in naslovi objavljen na spletni strani http://www.czs.si/content/D8
Pred premikom čebel, zaradi prodaje je imetnik čebel dolžan upoštevati 27. člen Pravilnika o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranje hruševega ožiga (Uradni list RS, št. 18/04, 44/04, 21/05, 21/07 in 19/09)
V obdobju trajanja nevarnosti okužbe s hruševim ožigom je treba o načrtovanem premeščanju čebel še pred premestitvijo obvestiti pristojnega fitosanitarnega inšpektorja. V dogovoru z njim bo čebelar pred premeščanjem čebeljih panjev izbral primeren karantenski ukrep, če bo svoje čebele premeščal z okuženega območja hruševega ožiga na ogroženo območje sadjarske pridelave.
Vse podrobne informacije o okužbah s hruševim ožigom dobite na spletni strani :
http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/karantenski_skodljivi_organizmi/posebno_nadzorovani_organizmi/hrusev_ozig/ |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 21 Dec 2016 07:57 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: spletna stran ČZS
Prevoz čebel na pašo v letu 2017
Prevoz čebel na pašo.
20.12.2016
Smo v času, ko razmišljamo predvsem o prodaji pridelkov, ki smo jih uspeli pridelati v pretekli čebelarski sezoni. O prevozu čebel v tem času skoraj ne pomislimo pa vendar je priporočljivo, da se seznanimo s pravili, ki se nas prevoznikov še kako tičejo in jih je potrebno poznati in upoštevati tekom pašne sezone.
S poznavanjem območij medovitih rastlin in dovoljenega števila čebeljih družin na hektar površine se je oblikoval pašni kataster čebelje paše, ki je podlaga za pripravo in izvajanje čebelarskega pašnega reda na posameznem območju. Čebelarski pašni red izvajajo čebelarska društva za območja pasišča, ki jih potrdi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Čebelar mora najmanj 30 dni pred prevozom čebel na pašo oziroma za uporabo stojišča za prezimovanje pri izvajalcu pašnega reda pisno podati predlog za namestitev čebel.
Pri tem mora navesti:
ime in priimek ter kontaktne podatke
registrsko številko čebelnjaka
število čebeljih panjev po posameznem čebelnjaku
lokacijo željenega stojišča (parcelna št.)
dogovor čebelarja in lastnika zemljišča o namestitvi čebel na določeno zemljišče
čas načrtovanega dovoza in odvoza čebel na/s stojišča
ali gre za nepredvidljivo pašo
in podpis
Izvajalec pašnega reda mora najpozneje v 15 dneh od prejema predloga za namestitev čebel odločiti o soglasju o namestitvi čebel. Pri izdaji soglasja mora izvajalec, če obstaja dogovor med čebelarjem in lastnikom zemljišča ta dogovor upoštevati. Ob nepredvidljivih pašah mora izvajalec svojo odločitev sporočiti po elektronski pošti ali telefonu najpozneje v 24 urah po prejemu predloga, v roku 15 dni pa še pisno po pošti. V primeru, da izvajalec ne izda soglasja ali ne izda zavrnitve za namestitev čebel se šteje, da dovoljuje dovoz čebel. Po pridobitvi soglasja mora izvajalec pred premikom čebel na pašo pridobiti še potrdilo Veterinarske fakultete Nacionalnega veterinarskega inštituta (VF NVI) o zdravstvenem stanju čebeljih družin. Prav tako je VF NVI zadolžen za vnos podatkov o premiku čebel v register čebelnjakov.
Pri premikih čebel moramo še povrniti stroške na čebelji panj, ki nastanejo pri razporejanju čebel na stojišče. Stroški se obračunavajo v protivrednosti 10 odstotkov priporočene maloprodajne cene enega kilograma medu. Povprečno maloprodajno ceno enega kilogram medu v preteklem letu ugotovi in objavi rejska organizacija za kranjsko čebelo v čebelarskem glasilu na stanje 31. decembra v preteklem letu.
Po pridobljenem soglasju izvajalca, dovoljenju VF NVI in povračilu stroškov se čebele lahko prepelje na stojišče. Stojišče mora biti od meje območja izvajanja pašnega reda oddaljeno najmanj 200 m. Prav tako morajo med seboj stojišča oddaljena najmanj 200 m zračne razdalje. Od stacionarnega čebelnjaka mora biti oddaljen najmanj 500 m, v kolikor je čebelnjak naseljen z 40 čebeljimi družinami, če je število družin manjše od 40 je ta razdalja lahko najmanj 200 m. Za prezimovanje mora biti oddaljen najmanj 1000 m, če je v čebelnjaku manj kot 40 družin je ta razdalja lahko najmanj 500 m. Ob postavitvi čebel moramo takoj na vidno mesto namestiti kopijo izjave VF NVI o ustreznem zdravstvenem stanju čebel.
Izvajalec pašnega reda je dolžan obveščati čebelarje o pomembnih dogodkih in spremembah na stojiščih, ki so za čebele neugodne in bi lahko za posledico imele umik čebel s stojišča.
Čebelar mora čebel odstraniti s stojišča v 72 urah, če se paša konča in ni obetov za njeno obnovitev, kot napove Opazovalno napovedovalna služba medenja pri Čebelarski zvezi Slovenije (ONS). Če čebelar povzroči škodo lastniku zemljišča, lahko ta zahteva umik čebel. Čebelar je dolžan čebele odpeljati v 48 urah od zahteve lastnika zemljišča in povrniti povzročeno materialno škodo.
Izvajalci pašnih redov so dolžni priznani rejski organizaciji do 30. oktobra v tekočem letu poročati podatke o svojem delu. Iz posredovanih podatkov priznana rejska organizacija pripravi skupno poročilo in ga posreduje izvajalcem javnih služb s področja čebelarstva in ministrstva do 31. decembra v tekočem letu. V poročilu se mora zapisati naziv izvajalca pašnega reda, število predlogov čebelarjev za namestitev čebel na pašo po posameznem izvajalcu pašnega reda, število izdanih potrdil na namestitev čebel na pašo, število pripeljanih čebeljih družin po posamezni vrsti paše po posameznem izvajalcu pašnega reda in število zavrnjenih vlog z obrazložitvami.
Ob poznavanju vseh naravnih danosti za medenje rastline na določenem območju, ob znanju določanja števila čebeljih družin na hektar medovite rastline in ob upoštevanju zakona in pravil čebelje paše pa imamo še vedno težave v največji meri izkoristiti dane možnosti predelave medu. Na območjih kjer paša dovoljuje preko 200 čebeljih družin na 1 km² bi morali zagotoviti dovolj stojišč za prevozne čebelnjake. Strokovnjaki javne gozdarske službe in kmetijsko svetovalne službe bi morali spodbujati in ozaveščati lastnike gozdov na teh območjih k oblikovanju stojišč za prevozne čebelnjake. Korist od teh stojišč bi imeli tako čebelarji kot tudi lastniki zemljišč.
Aleš Bozovičar, svetovalec JSSČ za tehnologijo čebelarjenja |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|