|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
MAXI
Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50 Prispevkov: 48
|
Objavljeno: 11 Sep 2015 19:39 Naslov sporočila: Čebelarjenje v prostorninsko neomejeno velikem panju AŽ |
|
|
Tehnologija čebelarjenja v prostorninsko neomejeno velikem listovnem panju (AŽ)
Uvodne misli
Ljubiteljski čebelar si lahko privošči, - bolj kot tržni čebelar, - poleg izbora panja, oz. panjskega sistema tudi najrazličnejše načine čebelarjenja, prilagojene različnim pašnim in čebelarjevim okoliščinam. Če ostanem le pri čebelarju, je zelo pomembna okoliščina, če ima ljubiteljski čebelar čebele pri svojem domu ali daleč od njega.
Seveda bi vsak čebelar najraje imel čebele čim bliže in vsak dan na očeh. Ne mislim, da bi vsak dan odpiral panje. Največje veselje mu je (če ima možnost) sedeti na zavetni klopci ob pročelju čebelnjaka in se naslajati ob pogledih, zvokih in vonjavah, ki prihajajo iz panjskih žrel in in preletih čebel. Koliko zanimivih in poučnih prizorov je od tam videti. Na njihovi podlagi lahko čebelar nato po potrebi tudi kaj ukrene v panjih samih.
Imenitno in nekakšen višek uživanja in blagodejnosti je, če tak čebelar lahko celo počiva in prespi pri čebelah, kar mu omogoča primerna ureditev notranjosti čebelnjaka (če ga seveda ima). To vse spada v pojem "apiterapija" in uresničevanje gesla "živeti s čebelami".
Drugače je, če čebelar nima idealnih možnosti imeti čebele pri domu ali pa je pogosto od doma odsoten. Takrat mu čebele toliko bolj "rojijo" v glavi. Saj je kot ljubitelj čebel s čebelami dobesedno zasvojen. To je tako imenovano čebelarjenja na daljavo ali iz daljave. Sanjarjenje o potrebah vsake njegove čebelje družine, ko mu bo le čas dopuščal, mu je v tem primeru zasilni nadomestek vsakodnevnih stikov z njegovimi čebeljimi družinami.
Z vsako obliko panja in družinami v njem ima čebelar lahko veselje.
Kaj vse pa imam na voljo pri mojih "raztegljivih" AŽ-panjih, oziroma standardnih listovnih panjih AŽ, v neomejeno* veliki, oziroma poljubno veliki prostorninski rabi:
- V njih lahko razvijem čebelje družine do maksimalne moči v dveh združenih plodiščnih etažah, pri meni devetsatnih..
- Ima dvoje, od plodišča oddvojenih, a vseeno z njim tesno povezanih mediščnih etaž. Lahko tudi štiri.
- Ima lahko priključeno še dvoje spodnjih etaž, za še druge ugodnosti čebelje družine in posebnih čebelarjevih zamisli pri čebelarjenju v taki panjski sestavi.
_______________________
*Neomejena panjska velikost je seveda v tem primeru teoretična. Podobno, kot pri nakladnih panjih. V praksi uporabljam najbolj sestavo treh AŽ-panjev v novo panjsko enoto, ki sem jo poimenoval AŽ-maksi "trojček".
Osnovna taka enota pa je AŽ-maksi "dvojček", ki združuje dva AŽ-panja.
Kot mali, ljubitelski čebelar lahko s takimi panjskimi enotami, - skupaj s čebeljo družino, - preigravam vedno nove in nove načine čebelarjenja.
Doslej sta se mi izkristalizirala ob večletnih preizkusih in izboljšavah naslednja načina:
V AŽ "dvojčku"
- "Gnezdo" čebelje družine (z matico, zalego, shrambo peloda in shrambo medu za potrebe družine) imam celo leto v dveh panjskih etažah spodnjega AŽ-panja.Te se med seboj povezujejo preko distančnega vložka iz letvic na mestu prvotnega okvira z matično rešetko.
- "Medišče" je sedaj v dveh etažah gornjega priključenega AŽ-panja. Čebele lahko prehajajo v gornji panj skozi izrezano ali izvrtanimi vehami skozi strop spodnjega panja in podnico gornjega. To je edini poseg v standardno panjsko konstrukcijo AŽ- panjev, ki se lahko po potrebi ponovno vspostavi v prvotno stanje.
Prvo mediščno etažo odprem spomladi (odstranim tanko pokrovno ploščo nad veho), ko družini že primanjkuje prostora v "gnezdu". Ker ima družina dovolj prostora za zaleganje v spodnjih dveh etažah in je žrelo spodaj, praviloma ne širi gnezda v medišče. Zato mi ni treba prekrivati veho z matično rešetko.
Ko se družina še bolj razvije in dovolj močno zaseda tudi prvo medišče, spustim čebele tudi v drugo mediščno etažo s tem, da odstranim nad distančnim vložkom blazino penaste gume.
Ker imam rad mešan med iz vseh virov, ki so čebelam na voljo v mojem "pašnem" okolišu, jemljem "čebelarjev" med iz teh medišč običajno le enkrat, po končani glavni paši, ko pustim mediščni prostor izpraznjen, a še vedno dostopen čebelam.
Ob izpraznjenem medišču tretiram družino proti varozi in jo postopno po potrebi dokrmim za dobro prezimovanje in zgoden pomladanski razvoj.
- Čeprav ima družina v tako veliki, "raztegljivi" panjski prostornini dovolj prostora za razvoj in sploh vse njihove potrebe v panju, se vendar katera vsede na roj. Ko to zapazim po obnašanju čebel, prenehanju gradnje satja, ali celo zaleženju matičnikov, poiščem in odstranim matico. Ko so prvi matičniki pokriti jih vse izrežem, par najlepših pa dam v sat v sredi gnezda v zamrežene, zaprte tulce, da se tam izležejo in najbolj oblegano s čebelami nato spustim, ostale pa po potrebi uporabim drugje.
- V tem primeru lahko tudi polovim varojo, če prvo pokrito zalego novosprašene matice odstranim skupaj z varojo, ki je dolgo čakala, da je lahko šla v to prvo zalego.
V AŽ "trojčku"
- "Gnezdo" čebelje družine je prav tako, kot pri "dvojčku"- samo, da je tedaj v srednjem panju.
- "Medišče" je tudi tako, kot v "dvojčku".
- Ima pa priključen na isti način spodaj še en AŽ-panj, ki služi kot "servis".
Ta panjska enota je običajno prevelika, da bi jo lahko obvladala družina z eno matico. Zato ji pomagam spomladi pred glavno pašo z dodajanjem zalege iz pomožne družine na ta način, da najprej prestavim enega ali več robnih, nezaleženih satov iz gnezda v "servisno " etažo tik pod gnezdom. V izpraznjeno mesto v gnezdu sredi zalege pa vstavim sat ali več zalege brez čebel iz pomožne družine. To ponavljam, dokler ni v gnezdu v obeh etažah polno zalege, razen morda na krovnih satih.
V ta "servisni" AŽ-panj pod gnezdom dajem tudi :
- satje za čiščenje in popravilo po točenju medu,
- satje s strjenim medom, ki ga namočim (oprham z vodo), da ga čebele predelajo in prenesejo na njim bolj ustrezno mesto ob gnezdo ali v medišče.
- V ta prostor ob prilikah ali namensko naselim novo družino za okrepitev ali zamenjavo matic iz osnovne družine in še kaj.
AŽ-panj (žnideršič) je pri meni izgubil slabševalni vzdevek, da je panj z omejeno prostornino - postal je panj s poljubno veliko prostornino.
Risba prikazuje bistvo mojega načina ljubiteljskega čebelarjenja z AŽ-panji v posebni rabi poljubno velike panjske prostornine.
V tipično slovenskem čebelnjaku imam prostora za AŽ-panje v treh vrstah.
Te panje sem navpično povezal (sestavil ali združil) s pomočjo veh, v 6-etažno panjsko AŽ enoto.
Vse panje imam zadaj zadelane (zaprte namesto vrat) samo s tesno vstavljeno blazino iz penaste gume.
***********
Zanimiva tehnična rešitev z zanimivim opisom tehnologije čebelarjenja. Če tebi to na tak način ustreza je seveda vse prav in sam k temu nimam kaj dodati. Zase lahko le zapišem, da če bi še enkrat začel čebelariti iz nič, kot temu rečemo, bi si nabavil panje 11+3 in nič drugega. Res si ne morem predstavljati, da bi točil le enkrat na leto. Želim točiti cvetlični med, potem čisto akacijo, če mi je seveda vremenske razmere ne vzamejo in na koncu še lipa-kostanj. Takšne so pač pašne razmere v okolju v katerem sam čebelarim.
Prav tako ne želim niti pomisliti na to, da bi moral skozi leto dvigovati težke panje in jih ali nastavljati ali celo podstavljati v nekakšen "servis?" Če bi že želel "dostavljati" prostor čebelam, bi se potem raje odločil za enega od nakladnih sistemov. Glede na pašne razmere v katerih sam čebelarim in podobno velja tudi za največji del naše države, lahko veliko večino čebelarjevih in tudi potreb čebel, prav dobro zadovolji panj 11+3. Ker pa so pašne razmere vsako leto slabše, bo kmalu povsem zadostoval panj 10S ali 9S.
Najini pogledi se očitno zelo razlikujejo tudi glede rojenja čebel. Rojenje je edini naravni način razmnoževanja vrste in čebele drugega niso razvile. Torej morajo tudi rojiti. Rojenje je za zdravje čebelje družine veliko bolj pomembno kot smo si to pripravljeni priznati in kot o tem pove stroka.
Prav tako, kot ljubiteljski čebelar nimam in ne potrebujem rezervnih čebeljih družin s katerimi bi potem krepil in z zalego oskrboval tako imenovane gospodarne družine. Pri tem seveda opažam, da kljub temu, da se razglašaš za ljubiteljskega čebelarja ves čas razmišljaš kot pridobitni čebelar. Kar seveda ni nič slabega, le s to razliko, da pridobitni čebelarji ves čas iščejo načine kako tehnologijo čebelarjenja tehnično, finančno ter tudi časovno racionalizirati, ti pa si nalagaš nove in precej nepraktične tehnične rešitve ter dodatna opravila. Kot pa sem že zapisal, če tebi to odgovarja, potem je to seveda prav in nihče ti tukaj nima pravice ničesar očitati.
Na koncu me zanima le še kaj počneš s prvo zalego mlade matice, ki jo odvzameš zaradi ukrepa zatiranja varoje in kako potem sploh uspeš v tej družini zagotoviti prepotrebno živalnost do zadnjih jesenskih paš? Če jim potem dodaš zalego iz rezervnih družin, kaj veliko koristnega ravno nisi naredil. Zelo pozorno sem prebral tvoj gornji zapis in opis tehnologije čebelarjenja in prišel do ugotovitve, da moraš ob vsaki "gospodarni" družini imeti še eno rezervno, da potem skozi leto uspevaš zagotavljati ustrezno živalnost v teh "gospodarskih" družinah. Ker treba je vendarle računati na pogoste zelo muhaste pomladi, ki ne zagotavljajo pravočasnega in zadovoljivega razvoja čebeljih družin, na to, da vse matice ne "štartajo" ravno po naših željah in potrebah, da imamo lahko zelo mokra ali pa zelo sušna leta, da lahko pride do raznih bolezni zaradi katerih se razvoj čebel zelo upočasni, zgodijo se pomori čebel zaradi nepravilne uporabe FFS in še veliko kaj je kar lahko vpliva na življenje ter razvoj čebel skozi leto.
Spoštujem tvoja prizadevanja za inovativne rešitve v tehnologiji čebelarjenja, čeprav jih ne bi nikomur priporočil, da se jih loti ali da te v tem posnema. Še najmanj pa kakšnemu ljubiteljskemu čebelarskemu začetniku.
-----------------------------------------------------
Na gornje tehtne pomisleke dajem naslednja pojasnila:
O (ne)priporočanju mojega načina čebelarjenja:
Ob predstavitvah mojega načina čebelarjenja nimam nobenih namenov koga vabiti, da me posnema. Vsi čebelarimo po svojih predstavah, kako bi čim bolje. Kot pravi reklo: »vsak po svoje, Bohinc pa s svedrom (ovce dere). Tako jaz, kot vsi drugi, pa iz tujih izkušenj pridobimo kaj koristnega tudi zase. Če se imamo le možnost seznaniti z novostmi.
Še o drugih nesporazumih:
Tudi moj pašni okoliš ni nič posebnega, kar podoben je slovenskemu povprečju ali celo pod njim. Kljub temu sem se ne le na podlagi teorij čebelarjenja, temveč iz lastnih izkušenj prepričal, da z močnejšimi družinami (ki rabijo primerno večjo panjsko prostornino) lažje, prijetneje in uspešneje čebelarim.
Povečano panjsko prostornino sem dosegel kar z uporabo (sestavljanjem preko izrezanih veh) starih, standardnih, devetsatnih AŽ-panjev v novo stalno panjsko enoto (npr. v AŽ-»dvojček«)..Torej pri čebelarjenju s tako panjsko enoto mi ni potrebno nič dvigovati, nastavljati ali podstavljati.
Pri mojem čebelarjenju se otepam svojih naravnih rojev na visokem drevju ali s pobegi. Tudi jih ne rabim za večanje števila družin. Opisujem načine, kako to dosežem, ne da bi škodoval zdravju družin, nasprotno, kako jim s temi metodami koristim pri ta čas največji nadlogi, varozi.
Kot ljubiteljskemu čebelarju z majhnim številom čebeljih družin me ni treba skrbeti ekonomika čebelarjenja in vse, kar je z njo v zvezi. Če pa je moj način zame tudi ekonomičen, pa toliko bolje.To velja tudi za primer, ko imam poleg nekaj glavnih družin, tudi kakšno pomožno ali rezervno družino za razne potrebe in namene.
Tehten je tudi pomislek, kako mi uspe ohraniti zadostno moč glavnih družin za zadnje paše in tudi za prezimovanje? Kot rečeno mi kot ljubiteljskemu čebelarju ni treba skrbeti za maksimalni donos medu. Najbolj važno mi je, da lahko čebelarim brez vsake kemije. Zaradi tega res pride proti koncu pašne sezone do manjšega upada čebelnosti družin, ki pa so pred tem visoko nadpovprečno čebelne.
Nazadnje urejal/a MAXI 19 Okt 2016 08:29; skupaj popravljeno 2 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
MAXI
Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50 Prispevkov: 48
|
Objavljeno: 13 Jan 2016 15:49 Naslov sporočila: |
|
|
Še o mojem veliko-prostorninskem čebelarjenu z AŽ-panji
V tem sestavku prikazujem mojo rešitev prostorninskega problema standardnega AŽ-panja. Nikakor ne mislim, da bi to lahko bila splošna praksa rabe našega standardnega 9 - 10 satnega AŽ- panja - žnideršiča!
Morda pa bo koga le zanimalo poskusiti, kako bi uporabil že rabljene žnideršiče, ki imajo skoraj neomejeno dolgo uporabnost, za čebelarjenje v poljubno veliki panjski prostornini?
Zavedam se, da je nezaslišano govoriti, da AŽ-panj ni večno samo panj z omejeno prostornino. Zavedam se tudi, da ima moja "spreobrnitev" AŽ-panja v poljubno velik panj tudi kakšno napako glede na idealne potrebe čebelje družine. Tu mislim predvsem na znatno večje prekinitve satovja med posameznimi etažami kot je to nujen kompromis pri vseh večetažnih (večnakladnih) panjih s premakljivim satjem. Izkazalo se je, da čebele bolje sprejemajo take kompromise kot imajo o njih teoretično mnenje čebelarji, oziroma čebelarji brez dobre prakse čebelarjenja s takimi panji.
Lahko pa je ves ta prikaz le kot zanimivost, kaj se z našimi "prostorninsko omejenimi" panji AŽ da narediti, predno jih kdo "ne razseka in požge" ali jih uporabi za omarice.
(A) SESTAVLJANJE ENOTE
1. Varianta z veliko, izrezano veho:
Spodnjemu panju sem izžagal stropno veho. Panju nad njim pa na prilegajočem mestu izrez v podnici. Za sestavo "trojčkov" sem srednjemu panju izrezal veho na podnici in na stropu.
V odprtino (izrezani vehi) panjev, ki sem jih položil drug vrh drugega, sem vstavil "lamelni distančni vložek", ki poskrbi že sam po sebi za zadovoljivo učvrstitev sestavljenih panjev. Po potrebi pa bi panje lahko med seboj še bolj učvrtil s kakšnim z vijakom.
V prikazanem, izjemoma novem AŽ-panju je vse pripravljeno za sestavo v poljubno veliko panjsko enoto. Na podnici je že izrezana veha, v katero je vstavljen lamelni distančni vložek. Med etažama znotraj panja je vstavljen etažni distančni vložek. Na panju je samo za ilustracijo postavljen drug lamelni distančni vložek, ki se ga uporabi, če se želi sestaviti še večjo AŽ panjsko enoto in je srednjemu AŽ-panju treba izrezati veho tudi v stropu.
2. varianta z vrtanjem več manjših, okroglih veh
Najbolj enostaven način povezave panjev v "maksi AŽ" sistem je z vrtanjem veh. Izvedljiv tudi, če je spodnji panj naseljen.
foto: Jernej Mehle
Obema AŽ-panjema, ki bi jih nameraval sestaviti na način luknjanja veh, bi seveda prav tako, kot v prvem primeru, na mestu matične rešetke med plodiščem in mediščem najprej pripravil etažni distančni vložek.
Nenaseljen (prazen) AŽ-panj bi postavil točno nad naseljen ali nenaseljen AŽ-panj in ju privijačil z dvema vijakoma..
Skozi podnico gornjega in stropom spodnjega panja (ki je lahko naseljen s čebeljo družino) bi kar hkrati skozi oba panja izvrtal odprtine "vehe". Čebele spodaj, bodo to vrtanje najbrž "uvidevno" prestale; čebelar pa tudi..
V tem primeru pa je koristno vstaviti (poriniti) na podnici, med vrste veh na tesno ustrezno velike letvice za lažje prehajanje čebel med sati v etažah.
Nazadnje urejal/a MAXI 28 Apr 2016 13:18; skupaj popravljeno 4 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
MAXI
Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50 Prispevkov: 48
|
Objavljeno: 13 Jan 2016 18:26 Naslov sporočila: |
|
|
[quote="MAXI"]Še o mojem veliko-prostorninskem čebelarjenju z AŽ-panji
(B) KAKO ČEBELARIM V MAKSI PANJSKI AŽ - ENOTI
Pričetek - naselitev
Močno čebeljo družino, ki zaseda vse sate v plodišču "navadnega" AŽ-panja, preselim v drugo etažo, sedaj dvoetažnega plodišča.
V spodnjo etažo vložim lepe, zgrajene prazne sate, da se lahko družina optimalno (maksimalno) razvija, z zalego na satih v obeh etažah in veča zalegalno gnezdo iz najtoplejše zgornje etaže proti spodnjemu žrelu.
"Stara" ali pa novonaseljena družina se najprej dobro razvije na toplem v gornji plodiščni etaži. Bolj prazni sati v spodnji etaži pri panjskem žrelu so družini dobrodošli pri razširjanju gnezda v bolj toplih dneh.
Odprem prvo mediščno etažo
Običajno družina spomladi brez problemov napolni dvoetažno prostornino plodišča, ki je v spodnjem AŽ-panju.. Predno bi družina zaradi prenapolnjenosti obeh spodnjih etaž prešla v rojno razpoloženje, ji odprem veho (odstranim pokrovno ploščo) v priključenem drugem AŽ-panju, ki funkcionira kot medišče.
V prvo etažo tega medišča vložim iz shrambne omare prazno (iztočeno) satje, oprhano z medom osladkano vodo, da hitro privabi čebele na satje v novi etaži. Zgornja, druga etaža medišča še ostaja prazna in prekrita s penasto gumo. Prvo mediščno etažo že lahko družina polni z medičino prvih paš (travniških, akacijevih...).
Hkrati toliko preuredim zalegalno gnezdo, da so pod veho (pod prehodi v medišče) tri do štirje do vrha zaleženi sati, vsekakor brez večjih medenih vencev. S tem je družini ponujeno na najbolj naravni način skladiščenje medu v mediščne sate (nad zalego).
Za protirojni ukrep (poleg povečevanja panjske prostornine), dam družini možnost proste gradnje trotovine v tridelnem trotovskem satniku ob gnezdu družine. Zgrajeno trotovsko satje, ko je že pokrito, izrezujem ali praznim in izpranega vračam. Na ta način precej zmanjšam število varoj v panju in imam tudi dodatno kontrolo, koliko jo je v panju. Na podnici panja, pod gnezdom, imam sicer za kontrolo odpada varoj stalno vstavljen tudi zamrežen testni "pladenj".
S čebeljo družino do njenega razvojnega viška
Zelo močna družina, ki se razvije v velikem, dvoetažnem gnezdu še brez rojnega razpoloženja je pripravljena za optimalen izkoristek mojih glavnih paš (lipek, smreka...) Predno je prvo medišče popolnoma polno, odprem drugo medišče in vanj po potrebi prestavim napolnjeno medeno satje prve mediščne etaže. V prvo medišče pa vstavim nove prazne sate.
Na ta način lahko maksi močna družina dobro izkoristi pašo, ker ima dovolj satja za odlaganje, zorenje in pokritje medičine tudi ob najizdatnejši paši.
Medišče v dveh etažah pa mi v manj ali zmerno medenih letih omogoči tudi samo enkratno točenje, ker ne jemljem sortni med in najbolj cenim mešani med iz vseh pašnih virov.
Zoper varojo imam domišljen postopek njenega lovljenja v enosatni matični izolator prav času, ko je družina na višku razvoja in nekaj časa lahko pogreši prekinitev zaleganja v korist vlovitve varoj v pokrivajočo čebeljo zalego, ki je le v satu izolatorja. (Glej temo: Zdravstveno varstvo čebel, podtema: ALTERNATIVNI NAČINI ZATIRANJA VAROJ.
Po paši izpraznim mediščni etaži in stočim "čebelarjev" med. Namreč le toliko medu, da ga družini še ostane skoraj dovolj za prezimovanje in zgodnji pomladanski razvoj. Izpraznjeni gornji - "mediščni" panj pustim odprt za dostop čebel, kar jim pride prav v poletni vročini in gneči "brezposelnih" čebel iz razvojnega viška. Vstavim petlitrsko pitalno korito s kontrolirano hitrostjo odvzema (s pripiranjem vhodne odprtine do možnosti prehoda samo ene čebele).
Zazimitev
Samo z blazinami penastih gum, dovolj debelih in vloženih na tesno. Stanje družine opravim zaradi kontrole lahko tudi sredi zime in brez škodovanja družine. To naredim tako, da nalahko odgrnem vogal penasto gumo in z ročno svetilko pogledam v satne ulice.
Nazadnje urejal/a MAXI 03 Mar 2016 11:03; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
MAXI
Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50 Prispevkov: 48
|
Objavljeno: 15 Jan 2016 22:07 Naslov sporočila: |
|
|
Čebelja družina v AŽ-dvojčku na naravno grajenem satju
Za prosto gradnjo satja - brez žičenja in brez satnic – sem opremil običajne AŽ satnike z dvema vmesnima tanjkima, manj širokima letvicama, ki zagotavljata zadostno trdnost satja. Brez satnic, a samo z žičenjem satnikov, sam še nimam izkušenj, a je zagotovo tudi možno in že prakticirano.
Žrelo "dvojčka" je odprto v začetku v gornjem panju, Ko pa je tam satje zgrajeno, pa odprem spodnje žrelo, da se družina usmeri h gradnji satja tudi v spodnjih dveh etažah.
S takimi satniki, po tem mojem planu, nameravan postopno opremiti vse štiri etaže mojih AŽ dvojčkov. Močan naravni ali umetni roj jih postopno dogradi od zgornje etaže, kamor za začetek v sredino vstavim za orientacijo – (določitve mesta zgručanja roja v panju), - sat odkrite zalege. Tak roj ob dobri paši v naravi - ali po potrebi v pitalniku, - lahko izdela večino satja že v prvem letu. Preostalo pa v naslednjem.
Če ima družina po koncu glavnih paš presežek nabranega medu, se ji ga odvzame v gornji etaži in vse ostalo satje prestavi navzgor, spodaj pa doda prazne tridelne satnike ali pa vrnjene iztočene.
Proti varoji in rojivosti imam pripravljeno »lovilno« metodo z enosatnim matičnim izolatorjem, da to naravno satje prav nič ne obremenjujem s kakršnokoli kemijo. Za »nagrado« dobim poleg prihrankov opremljanja satnikov z žičenjem in satnicami, ob primernih pašnih pogojih tudi brezhiben med, poleg tistega, ki ga puščam čebelam za prezimitev in prvi pomladni razvoj.
Tako naravno satje lahko pustim čebelji družini dolgo vrsto let. Saj je »čisto« in vanj so čebele naravnost »zaljubljene«. Vedno dajo v panju prednost staremu satju. Pa tudi čebelarju je pogodu, ker nima dela in stroškov s pripravo novih opremljenih satnikov ter ni kvarjanje satja pri točenju medu.
Tridelni satnik za naravno gradnjo satja
V AŽ-satnik nekoliko zažagam koničasta žlebova v zgornjo in spodnjo satnično letvico, v katera zelo enostavno vstavim brez lepljenja dve ožji in tanki letvici, ki jih na konceh na brusilnem papirju ošilim, da se lažje in dovolj čvrsto porinejo v žlebiče. Pod gornjo letvijo satnika privoskam satnične trakova. Vse ostalo delo prepustim čebelam.
Čebele zgrade čvrsto, prostograjeno satje v AŽ-satniku. Letvici sta jim pri tem bolj v pomoč, kot v oviro. foto: M. Repe
Močni čebelji družini, ki je imela plodišče v dveh AŽ-etažah, sem odvzel zgodaj spomladi vse sate in jo ometel na prazne tridelne AŽ-satnike v gornji dve etaži. Rezultat je bil odličen. Res je kasneje, poleg satja s celicami čebel-delavk, zgrajena tudi trotovina. Kar pa vzamem v zakup. Saj jo po potrebi lahko izrežem, pa tudi sicer je to naravno stanje, popolnoma po volji čebelje družine. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
MAXI
Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50 Prispevkov: 48
|
Objavljeno: 18 Okt 2016 18:56 Naslov sporočila: |
|
|
Čebelarjenje v AŽ-trojčku
Ne le z dvema povezanima panjema (AŽ-dvojčkom), tudi s tremi takimi povezanimi panji (AŽ-trojčkom) mi je užitek čebelariti. Še najbolj in zadnja leta samo s temi!
Užitek zato, ker z njimi lahko za moje potrebe (naj)bolj smotrno* preprečujem rojno razpoloženje in imajo v »kleti« tudi oddelek za razne namene, ki so v veliko korist čebelam in čebelarju. V prikazanem primeru tako, da pred nastopom rojnega razpoloženja družine, vanj prenesem sate pokrite zalege s čebelami vred,
Metodo sem podrobneje opisal v temi »Razni aspekti malega ljubiteljskega čebelarjenja« in tu objavljam le skico, ki vsebuje poleg shematičnega prikaza zraven tudi najnujneše razlage.
*Smotrno zato, ker z njo hkrati spodbujam in omogočam dosego maksimalnega razvoja osnovnih čebeljih družin in mi pri dobri kondiciji družine ni treba - tudi pri tako veliki panjski prostornini - za dosego največjega možnega razvoja posamezne družine, sicer pomagati še z zalego ali čebelami pomožne družine. V teh primerih ena močnejša pomožna družina lahko pomaga tudi večim osnovnim družinam. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|