|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 31 Mar 2015 16:47 Naslov sporočila: Plačilo denarnih kazni in drugi ukrepi prekrškovnih organov |
|
|
Kazen za prekršek
Dobil sem kazen za prekršek. Kaj lahko storim?
Hitro se zgodi. Trenutek nepazljivosti, nepozornosti ali pa zavestno kršenje predpisov in doleti nas kazen.
Toda kakšne so naše možnosti? Kaj lahko storimo? Je možno ugovarjati? Je možno odplačilo kazni na obroke? Kaj če bi nas plačilo kazni socialno ogrozilo?
V naslednjem članku bomo preverili kako ugovarjamo zoper kazen za storjeni prekršek, kdaj lahko kazen odplačamo po obrokih, kaj storiti, če nismo mi storili prekrška in kaj storiti, če nimamo denarja in bi želeli kazen oddelati z družbeno koristnim delom...
Kazen sem prejel neupravičeno
Običajno je najbolje, da kazen poravnamo takoj. Torej v 8 oz. 16 dneh. Tako bomo namreč plačali le polovično kazen.
Če pa smo kazen prejeli neupravičeno, lahko vložimo zahtevo za sodno varstvo oz. ugovor. Postopek kako to storite se razlikuje glede na to, ali Vam prekrškovni organ izda plačilni nalog oz. odločbo.
Več o tem si lahko preberete v članku: Kako ugovarjati zoper odločbo oz. plačilni nalog prekrškovnega organa?
Zahteva za sodno varstvo zoper plačilni nalog uradne osebe prekrškovnega organa
Zahteva za sodno varstvo zoper odločbo prekrškovnega organa
Ugovor zoper plačilni nalog uradne osebe prekrškovnega organa
Vedeti pa morate, da v primeru, da je zahteva oz. ugovor zavrnjen izgubite možnost plačila polovične kazni.
Kaj če je prekršek storil nekdo drug?
Pogosta situacija je tudi, ko denimo naš avtomobil vozi druga oseba in takrat stori prekršek, za katerega kot lastnik prejmemo mi.
V tem primeru je potrebno podati zahtevo za sodno varstvo oz. ugovor, v katerem je potrebno izjaviti, da niste vozili vozila in da ga je uporabljala druga oseba. Predložiti morate tudi močne dokaze, da vozila takrat niste uporabljali, kot denimo izjava delodajalca, da ste bili takrat na delovnem mestu, posnetke nadzornih kamer, fotografije, dokaze Vašega dela, ipd.
Čeprav ni nujen, pa je močan dokaz tudi navedba in pričanje osebe, ki je prekršek dejansko storila. Tu je potrebno omeniti, da sama navedba voznika z Vaše strani še ne pomeni, da bo ugovoru ugodeno, če ne boste priložili tudi zgoraj omenjenih dokazov, da vozila dejansko niste vozili vi.
Če organ ugotovi (oz. mu to sporočite), kdo je dejansko storil prekršek, dobi kazen ta oseba, ki ima prav tako možnost ugovora oz. polovično plačilo kazni.
Je možno plačati polovičko in se potem pritožiti?
Možno, vendar ni smiselno. V primeru da pritožbo zavrnejo, morate namreč plačati še drugo neplačano polovico kazni.
Lahko odplačam kazen na obroke?
Lahko, če je višina kazni vsaj 120,00€. Vendar pa boste v tem primeru odplačali celotno kazen in ne polovičke.
V pisni obliki morate do izteka roka za plačilo globe prekrškovnemu organu predlagati obročno plačilo globe. V primeru, da obročno odplačilo odobrijo, sodišče izda sklep, v katerem je določeno število mesečnih obrokov (največ 12) in način odplačila. Če zamudite s plačilom posameznega obroka, z dnem zamude zapadejo v plačilo še vsi do takrat neplačani obroki.
Kaj če si ne morem privoščiti plačila kazni?
Če bi plačilo kazni socialno ogrozilo Vas (in vaše družinske člane), lahko predlagate, da se plačilo globe nadomesti z opravo določene naloge v splošno korist ali korist samoupravne lokalne skupnosti.
Nazadnje urejal/a Čelar 31 Mar 2015 17:07; skupaj popravljeno 4 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 31 Mar 2015 16:53 Naslov sporočila: |
|
|
Grozi vam odvzem vozniškega dovoljenja
Odvzem vozniškega izpita
Kaj lahko storite, ko Vam grozi odvzem vozniškega dovoljenja (izpita)?
V primeru hujšega prekrška, lahko voznik za posledico utrpi odvzem vozniškega dovoljenja (izpita). Vendar pa zakon dovoljuje, da voznik, tudi v takšnem primeru, odvzem vozniškega dovoljenja prepreči. V naslednjem članku bomo pogledali, kaj lahko storite v primeru, da Vam je bilo vozniško dovoljenje začasno odvzeto, oz. kako lahko odvzem vozniškega dovoljenja preprečite.
Odvzem vozniškega dovoljenja
Vozniško dovoljenje, torej vozniški izpit se vozniku odvzame, kadar v dveh letih s storitvijo enega ali več prekrškov doseže, oz. preseže 18 kazenskih točk. Za voznika začetnika ta meja znaša 7 kazenskih točk.
V pimeru, ko voznik stori takšen prekršek, da bo izgubil vozniško dovoljenje, prekrškovni organ predlaga sodišču začasen odvzem vozniška dovoljenja. Če policist to ugotovi na kraju samem, vozniku takoj prepove nadaljnjo vožnjo in mu tudi odvzame vozniško dovoljenje. Če se prekršek ugotovi s tehničnim sredstvom ali na drug način in voznik s kršitvijo ni seznanjen na kraju kršitve, o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja odloči sodišče s sklepom.
Sklep o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja
Sodišče mora o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja odločiti v 8 dneh od prejema zadeve. Zoper sklep o odvzemu vozniškega dovoljenja lahko voznik v treh dneh od prejema sklepa vloži ugovor. Vendar je potrebno opozoriti, da ugovor ne zadrži izvršitve sklepa, torej začasnega odvzema vozniškega dovoljenja.
Vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja
Voznik lahko v primeru začasnega odvzema, na sodišču vloži predlog, s katerim predlaga, da se mu začasno odvzeto vozniško dovoljenje vrne, dokler o zadevi ni odločeno. V tem primeru mora voznik predlogu priloženo zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu po zakonu o voznikih, sicer se predlog zavrže. Ta zdravniški pregled je možno opraviti v večini zdravstvenih domov, kjer ponujajo tovrstne preglede. Za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja morate podati predlog za vrnitev, ki bo vrnitev opravičeval na podlagi zakonskih kriterijev.
Odlog odvzema vozniškega dovoljenja
Če sodišče izda sklep o prenehanju vozniškega dovoljenja, lahko voznik na sodišču vloži predlog, s katerim sodišču predlaga, da se odvzem vozniškega dovoljenja odloži. Predlog mora vložiti v 15 dneh od pravnomočnosti oz. od dneva vročitve pravnomočnega sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Tudi predlog za odlog izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja mora za uspešno odobritev vsebovati določene kriterije, na podlagi katerih sodišče lahko oceni utemeljenost ne-odvzema vozniške.
Voznik v primeru odloga v času preizkusne dobe, ki jo določi sodišče (od 6 do 24 mesecev), ne sme storiti hujšega prekrška in mora izpolniti obveznosti, ki jih določi sodišče na podlagi zakona o voznikih (udeležba v programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo ali udeležba v ustreznem rehabilitacijskem programu). Tudi v tem primeru je potrebno priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu (če ni bilo priloženo že v postopku za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja). Če sodišče ugotovi, da storilec v preizkusni dobi ni storil hujšega prekrška in da je izpolnil določene obveznosti, s sklepom odloči, da se vozniško dovoljenje vozniku ne odvzame. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|