Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kaj pa minister za kmetijstvo počne in govori?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Odnos države in družbe do čebelarstva
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 19 Mar 2015 18:50    Naslov sporočila: Kaj pa minister za kmetijstvo počne in govori? Odgovori s citatom

Minister Dejan Židan bi kuril čebelje panje!



Kmetijski minister Dejan Židan je pred dnevi za medije izjavil, da bo država zagotovila finančna sredstva kot odškodnino čebelarjem za čebelje panje, ki jih bodo skurili ob pojavu malega panjskega hrošča. !!!!!!!!!

Tako torej! Ko se bo v Sloveniji pojavil mali panjski hrošč in v čebelarstvu v katerem bo njegova prisotnost ugotovljena in potrjena, se bo pač skurilo čebelje panje, Še prej pa se bodo z zaplinjenjem ( žveplanjem ) pobile vse čebelje družine. To je tudi edini ukrep v boju proti širjenju malega panjskega hrošča, ki ga je minister navedel in pri tem še povedal, da bodo čebelarji prisotnost hrošča prijavljali le, če bodo potem dobili odškodnino za skurjene panje. Samo za panje? Kaj pa umorjene čebelje družine, okvirji, satnice, med, vosek in cvetni prah ter čebelarjevo minulo delo?
Koliko pa bo znašala ta odškodnina za en skurjen čebelji panj? 250 ali več evrov? Ker vsak znesek, ki bo pod tem ( najmanj 250 evrov), bo norčevanje iz čebelarja. Prava cena bi bila tam okrog 350 evrov ali celo še kaj več.


[i]Nacionalni veterinarski inštitut ( NVI ) se verjetno s takšno poenostavljeno in za slovensko čebelarstvo uničujočo ( barbarsko ) strategijo boja proti malemu panjskemu hrošču skoraj zagotovo ne bi ( ne bo ) strinjal. Že danes, ko prisotnost tega hrošča v Sloveniji še ni ugotovljena in uradno potrjena, bi moral obstajati program kako se s to nadlogo čim bolj uspešno spopasti in se v ta namen odreči tudi kakšnih ekonomskih koristi iz naslova čebelarjenja.

Nobenega zagotovila pa ni, da mali panjski hrošč v Sloveniji že ni prisoten. Tega danes še ne vemo in niti vedeti ne moremo. Tam do poletja pa bomo verjetno že vedeli, če bo čebelar sum prisotnosti prijavil. Preventivni pregledi panjev pri čebelarjih, ki jih bodo spomladi opravljali terenski veterinarji bodo lahko le potrdili, da v pregledanih čebelarstvih hrošča ni ali pa, da slučajno ravno v enem takšnih že je. Glede na število veterinarjev bo lahko pregledanih relativno malo čebeljih panjev, ker so tovrstni pregledi v AŽ panjih zelo težavni ( skoraj nemogoči ) in hudo nezanesljivi. Ko pa je že sesuto satje v panju, pa bo red delal in težavo reševal lahko le še ogenj.

Ker nič od tega kar se v panju nahaja, ki ga je napadel in zdelal mali panjski hrošč, ni za uporabo. Ne panj AŽ, ne med, ne cvetni prah in ne vosek. Vse je potrebno uničiti.


Minister je očitno ponovno klonil pod pritiski nekaterih čebelarskih lobijev, ki obvladujejo tudi ČZS in "znanju" strokovnjakov s KIS, ter tako zanemaril izkušnje čebelarjev ter stroke iz dežel v katerih se s tem hroščem že dalj časa spopadajo. Tako minister niti z besedo ne omeni omejevanje prometa s čebelami in čebeljimi maticami, privozov na pašo in drugih nujnih ukrepov s katerimi bi lahko vsaj upočasnili širjenje tega hrošča ter tako zagotovili veterinarjem NVI nekaj več časa, da bi v sodelovanju s čebelarji širjenje hrošča imeli pod strokovnim nadzorom.

[i]Prav tako bo potrebno zagotoviti potreben čas tudi čebelarjem, da primerno preuredijo žrela AŽ panjev za vstavljanje lovilcev hrošča, nabavo notranjih lovilcev hrošča, nabavo kremenčevega peska oziroma primerno ureditev tal pred čebelnjaki. Kako pa bodo to naredili čebelarji, ki imajo svoje čebele na premičnih enotah pa je seveda že drugo vprašanje. In vse to seveda tudi stane. Imajo čebelarji denar za vse tovrstne preventivne ukrepe? Bojim se, da veliko čebelarjev tega denarja nima. Torej bi morebiti bilo koristno razmišljati o vlaganju davkoplačevalskega denarja v preventivo in ne le v odškodnine zaradi skurjenih panjev ter za vedno uničenih malih in tudi kar nekaj večjih čebelarstev.
Težave s primerno ureditvijo tal pred panji pa bodo imeli tudi lastniki nakladnih panjev, ki jih imajo razstavljene po kričih in dolinah v naravnem okolju in si tam navažanja kremenčevega peska ali celo betoniranja tal nikakor ne bodo mogli privoščiti.

Če bo prevladala Židanova in njegovih "strokovnih prišepetovalcev" doktrina kurjenja čebeljih panjev, potem bo Slovenija ob pojavu tega hrošča v nekaj letih ostala povsem brez AŽ panjev. Ne pa tudi brez panjskega hrošča. Ko ne bo več AŽ panjev tudi ne bo veš slovenskih znamenitih čebelnjakov. Pa je to le ena od mnogih sekundarnih posledic takšne doktrine ( kurjenje panjev ) zatiranja malega panjskega hrošča, ker jih je še veliko več. V AŽ panju je namreč zelo težko odkriti hrošča vse tako dolgo dokler se, ali slučajno ne ujame v nastavljeno vabo ali pa ko je že v glavnem uničeno satje ali pa je čebelja družina na silo izrojila. V nakladnih panjih je to odkrivanje prisotnosti hrošča malo lažje, čeprav izkušnje iz ZDA, Španije in Italije kažejo. da tudi tam pri preventivnem odkrivanju prisotnosti hrošča niso ravno zelo učinkoviti.

V Sloveniji smo res pravi posebneži, ki se iz slabih izkušenj drugih nismo v stanju ničesar naučiti in bomo očitno tudi pri nas ponovili vse napake, ki so jih delali v deželah v katerih so se s to nadlogo srečali že veliko pred nami. Nismo bili v stanju učinkovito spopadati se s hudo gnilobo, in ne s parazitom varojo in tako bo skoraj zagotovo tudi s tem malim panjskim hroščem, ki pa lahko celo popolnoma uniči celotno slovensko čebelarstvo.

Na izbiro imamo torej samo dve možnosti in sicer, da se za določen čas odrečemo ekonomski učinkovitosti slovenskega čebelarstva in sprejmemo ostre ukrepe ali pa, da ugrozimo celoten slovenski čebelji fond in za veliko desetletij izgubimo vse.
[/i]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Odnos države in družbe do čebelarstva Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow