Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




BARVA OPALITNIH PLOŠČIC - označevanje matic

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Vloga in pomen matice - čebele - trota
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 24 Okt 2010 06:42    Naslov sporočila: BARVA OPALITNIH PLOŠČIC - označevanje matic Odgovori s citatom

Barva opalitne ploščice, s katero označimo matico:


• v letih, ki se končujejo z 1 ali 6: bela

• v letih, ki se končujejo z 2 ali 7: rumena

• v letih, ki se končujejo z 3 ali 8: rdeča

• v letih, ki se končujejo z 4 ali 9: zelena

• v letih, ki se končujejo z 5 ali 0: modra
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2019 13:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS

Označevanje čebelje matice
25.04.2019

Razvoj čebeljega panja s premičnim satjem je omogočil temeljito raziskovanje dogajanja v čebelji družini. To je povzročilo uvajanje novih tehnologij in opravil v čebelarstvu, katerih cilj je bil povečati donos medu in s tem ekonomičnost te kmetijske panoge. Eno izmed teh pomembnih opravil je tudi označevanje čebelje matice.

Matice označujemo iz več razlogov:
• matico, ki smo jo označili z ustrezno barvo, veliko lažje najdemo v množici čebel,
• po barvi lahko ugotovimo, koliko je matica stara oz. katerega leta je bila izležena,
• če v panju opazimo neoznačeno matico, takoj ugotovimo, da jo je čebelja družina zamenjala.

Označevanje matice je zelo pomembno pri nekaterih opravilih v čebelji družini, še posebej pri premeščanju zaleženih satov iz plodišča v medišče v AŽ-panju, pri vzreji matic in pri izvajanju apitehničnih ukrepov (izdelava narejencev in ometencev). Pri vseh teh opravilih je namreč treba najprej poiskati matico. Vsekakor je označevanje matice občutljivo opravilo, saj za to potrebujemo mirno roko in veliko potrpljenja. Starejši čebelarji to delo izvajajo rutinsko in pri tem nimajo nikakršnih težav, mlajši čebelarji pa za označevanje matice potrebujejo predvsem vztrajnost in veliko vaje.

Če vaše matice še niso označene, priporočamo, da se za to opravilo odločite ob enem izmed prvih aprilskih pregledov, v obdobju cvetenja divje češnje, ko družine še niso tako močne. V panju moramo najprej poiskati matico. To je najlažje dopoldne, saj je v tem obdobju dneva največ pašnih čebel zunaj panja. Matica se največkrat zadržuje na stranskih satih zalege na vzhodni strani panja. Ko jo iščemo na zaleženem satu, se nam zelo rada odmakne na senčno stran, zato moramo sat obračati, mlade matice pa zelo rade pobegnejo celo na stene panja. Panje, v katerih ne najdemo matice, si zapi-šemo, da jo bomo poiskali in označili ob naslednjem kontrolnem pregledu.

Ker za lovljenje matice in rokovanje z njo potrebujemo dosti občutka in izkušenj, si lahko pri delu pomagamo tudi z različno opremo katero je možno kupiti v čebelarskih trgovinah. Pri delu so nam v pomoč mreže in kletke s katerimi matico na satu ujamemo in omejimo njeno gibanje. Uporabne se tudi priprave z prozorno cevjo in batom. Matice ujamemo v cev, z batom na katerem je pena pa jo previdno pritisnemo na zgornjo mrežico, skozi katero jo označimo. Možno je kupiti tudi cevke, ki imajo bate z navojem, tako da lažje prilagodimo pritisk na matico. Izvedba nekaterih cevi nam omogoča tudi, da maticam pristrižemo krila.

Ker smo čebelarji organizirani in združeni na svetovni ravni, ker medsebojno komuniciramo, menjamo matice in roje ter trgujemo z njimi, je za označevanje matic na mednarodni ravni sprejeta barvna lestvica letnega razporeda barv za ta namen. Letos je na vrsti ZELENA barva.

Čeprav nam označevanje matic vzame kar nekaj časa, se nam to pozneje obrestuje, kajti vsa naslednja čebelarska opravila, pri katerih moramo poiskati matico, bomo opravili veliko hitreje in z manj nepotrebnega brskanja po panju.

Vlado Auguštin

PRIPIS:

Če se vam to da početi potem pač počnite. Mali ljubiteljski čebelaji kake velike koristi od tega početja ne bodo imeli.

Vlado zapiše, da označeno matico v družini lažje in hitreje najdemo. To je seveda res. Vprašanje pa je zakaj naj bi matico sploh iskali? Matica nima nobene volje ali želje, da bi nas videlain si nas ogledovala in tudi mi je brez res resne potrebe ne rabimo izkati in izgubljati časa za takšno početje. Če sta zaprta in odprta zalega OK , zaprite panj in pustite čebele lepo pri miri, ker čebele vedo kako in kaj morajo v panju narediti in vi jih pri tem res ne morete ničesar naučiti. Ob redkih priložnostih, ko je res potrebno oziroma morebiti celo nujno matico poiskati, ter najti, pa si pač za tisto družino vzamite potreben čas, staro poiščite, stisnite in na primeren način dodajte novo. Pika!

Res verjamete, da morate vedeti koliko je matica stara, če je z zalego ( odprto in zaprto ), mirnostjo, gradilnim nagonom in donosi medu ter cvetnega prahu vse v redu? Nobene potrebe! Dokler je vse OK je pač vse OK in pustite čebele pri miru oziroma opravite le tista opravila, ki so potrebna in nujna. Komplicirajo in pametujejo pri čebelah pa naj tisti, ki drugega dela nimajo in o tehnologiji čebelarjenja nimajo pojma ter neprestano nekaj brkljajo po čebelajih družinah, ker pač tako v nekateri čebelarski literaturi ali mesečnih nasvetih "strokovnjaki?" tako pišejo. To so praviloma najslabši čebelarji, čeprav so prepričani, da vse ali vsaj veliko vedo. Vse kar kje preberejo potem vzamejo kot suho zlato in potem neprestano mučijo čebele, sebe in še ob srečanjih kakšnega od čebelarskih kolegov.

Res moramo vedno vedeti, ko je čebelja družina prelegala oziroma zamenjala matico? Zaradi našega občutka, da imamo vedno vse v našem čebelarstvu pod kontrolo je seveda fajn, če to vemo. Ni pa nujno. Dokler je vse OK mi je popolnoima vseeno ali je v neki družini matica stara 1 ali 3 leta. Namesto neprestanega izkanja matice raje ta čas posvetite opazovanju in kontroli zaprte zalega in izkanju morebitnih prvih znakov prisotnosti hude gilobe. Od tega pa je lahko ogromna korist za vas in vaše sosednje čebelarske kolege. Matice pa pustite naj mirno živijo in pridno opravljajo svoje dolžnosti ter poslanstvo v čebelji družini.
[/color]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Vloga in pomen matice - čebele - trota Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow