|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 04 Okt 2011 10:34 Naslov sporočila: Dopis čebelarja poslan na MKGP |
|
|
Vir: Spletna stran ČZS:
S spletne strani ČZS !
Obveščam vas, da je predlog Uredbe o nepredvidljivih dogodkih v kmetijstvu v medresorskem usklajevanju. V tem predlogu uredbe je ukrep III namenjen podpori kmetijskim gospodarstvom zaradi škode, ki je nastala zaradi nenadnih pomorov čebel. Namen ukrepa je ohranitev čebeljih družin zaradi ogroženosti. Predmet podpore je dodelitev nepovratnih sredstev v obliki podpore na čebeljo družino. Za podporo zaradi škode, ki je nastala zaradi nenadnih pomorov čebel, bodo zagotoviljena sredstva do višine 150.000 eurov. V skladu z našim terminskim planom je predvideno, da bi lahko bili postopki zaključeni v prvi polovici novembra. Predlog Uredbe o nepredvidljivih dogodkih v kmetijstvu je objavljen na
e-demokraciji.
S spoštovanjem
Majda ZAVŠEK-URBANČIČ
SEKREATAR
___________
Spoštovani!
Odziv na obvestilo cenjene sekretarke gospe Majde ZAVŠEK-URBANČIČ
Preprosti ljudje radi povedo, ko komu česa ne uspejo dopovedati, "da je le v mlinu potrebno isto stvar večkrat ponoviti". In tako je tudi s to zgodbo. Bom pač še enkrat ponovil: ne želim prav nobenih odškodnin, temveč želim žive čebele, ki bodo živele v relativno zdravem in varnem naravnem okolju. In v takšnem okolju želim živeti tudi sam s svojimi otroci in vnuki. Je to res tako težko razumeti ???
Odškodnine so zadnje za kar naj se MKGP zavzema, ker je vaša osnovna naloga, da poskrbitein zagotovite, da se bodo vsi uporabniki naravnega prostora obnašali v skladu s pozitivno zakonodajo in dobro prakso ter tako, da s svojimi ravnanji in postopki ne bodo škodovali ne rastlinam, ne vodi, ne živalim in ne človeku. Pravica vseh kmetov, sadjarjev, vinogradnikov in drugih, ki uporabljajo FFS, se konča tam kjer se začne pravica vseh živih bitij v naravnem prostoru vključno s človekom. Je tudi to kabinetno asfaltnim in oblastnim damam ter gospodom težko razumeti ???? Če na MKGP uspevate razumeti to kar vam govorijo predstavniki kmetijskega in kemijskega lobija, potem se potrudite in vsaj občasno skušajte razumeti tudi to kaj vam govorijo čebelarji.
Stroški odškodnin, ko te pač že morajo biti izplačane, pa ne morejo in ne smejo biti breme vseh davkoplačevalcev države Slovenije, temveč smejo in morajo biti izključno breme tistih, ki so pomore čebel povzročili. To pa seveda niso nujno le kmetje, sadjarji, vinogradniki in vrtičkarji, temveč pogosto tudi državne institucije in njihovi ministri, državni sekretarji, državni uradniki, šefi raznih agencij in podobnih služb, ki so dovolili in uporabo določenih nevarnih FFS omogočili.
Odškodnine kot so predlagane bodo v bodočnosti le priročen alibi za vse barabije, ki se v naravnem prostoru počnejo in za neprestano zastrupljanje vsega živega v naravnem prostoru. Z odškodninami se čebelarjem in še manj čebelam ne bo prav nič pomagalo. Z njimi se bo le potolažilo nekatere stremuške in dobičkolovne čebelarske posameznike, ki pa v strukturi vseh slovenskih čebelarjev predstavljajo veliko manjšino. So pa dovolj glasni in nekaterim kmetijskim lobijem in oblastnim krogom dovolj priročni za utišanje velike množice prizadetih malih ljubiteljskih čebelarjev, ki ne čebelarijo s kalkulatorjem v rokah, temveč »s čebelo v srcu«, če je ta odnos med čebelarjem in čebelo sploh nekomu, ki ni čebelar, mogoče razumeti.
Prav v tem letu smo v Pomurju spoznali ves blišč in še večjo bedo načinov reševanja tega vprašanja, ko od velikih besed in obljub na koncu ni bilo skoraj nič. Kmetijski lobij je ob izdatni asistenci samega ministra, šefic in šefov ranih agencij in služb ter drugih njegovih sodelavcev uspel potlačiti v prisilno zamolčanje katastrofo v kateri je bilo prizadetih več kot 3000 čebeljih družin. Čebele padajo vsako pomlad in to vsi vedo. Velik del čebelarjev ste uspeli zastrašiti in tako pomorov čebel sploh več ne prijavljajo, ker ste jim vedno uspeli do konca zagreniti življenje. Vendar se kaj hitro lahko dogodi, da bodo čebelaji prenehali molčati in potem se bo razkrilo tudi tisto ozadje slovenskega čebelartva, ki ne bo nikomur v ponos in v čast in ki se ga tudi medijsko odmevnimi "čebelarskimi" aktinostmi ne bo dalo več prikriti.
S spoštovanjem in lepim pozdravom !
Nazadnje urejal/a Čelar 27 Mar 2015 10:11; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 13 Mar 2015 14:25 Naslov sporočila: |
|
|
Povezava: http://www.mkgp.gov.si/index.php?id=1333&tx_ttnews[tt_news]=7927&tx_ttnews[backPid]=12029&L=0&no_cache=1
Dopolnitev Navodila za knjiženje poslovnih dogodkov v kmetijski dejavnosti z vzpostavitvijo povezave med FADN in davčnim knjigovodstvom in temu ustrezen kontni načrt
Ljubljana, 13. 3. 2015 - V obdobju dveh let od izdelave in objave Navodila za knjiženje poslovnih dogodkov v kmetijski dejavnosti z vzpostavitvijo povezave med FADN in davčnim knjigovodstvom in temu ustrezen kontni načrt (v nadaljevanju: Navodilo), je prišlo do sprememb evropske in slovenske zakonodaje, tako na področju računovodenja kot tudi FADN.
V obdobju dveh let od izdelave in objave Navodila za knjiženje poslovnih dogodkov v kmetijski dejavnosti z vzpostavitvijo povezave med FADN in davčnim knjigovodstvom in temu ustrezen kontni načrt (v nadaljevanju: Navodilo), je prišlo do sprememb evropske in slovenske zakonodaje, tako na področju računovodenja kot tudi FADN.
Odbor sekcije preizkušenih računovodij pri Slovenskem inštitutu za revizijo je tudi pripravil strokovno razlago o računovodskem obravnavanju uporabe kmetijskih pridelkov in bioloških sredstev za zasebne namene ter sestavitvijo začetne bilance stanja.
Zato je pripravljeno in objavljeno Navodilo z dopolnitvami in redakcijskimi popravki, ki vključuje:
1. vnosi novih stopenj DDV v vseh besedilih in primerih knjiženj,
2. popravek opredelitve davčne osnove in
3. vsebinske dopolnitve Navodila, ki izhajajo iz:
- strokovne razlage Odbora sekcije preizkušenih računovodij pri SIR glede sredstev in obveznosti do virov sredstev za potrebe začetne bilance stanja s 1. 1. 2014 in v zvezi s problemi pospravljenih kmetijskih pridelkov, ki so pridelani za namene lastne uporabe;
- zadnjih podatkov o zavezancih za dohodnino od dohodka iz dejavnosti v okviru kmečkega gospodinjstva in samostojnih podjetnikih;
- spremenjenih pogojev za »normirance«;
- uvedbe e – računov med knjigovodskimi listinami;
- novih evropskih uredb na področju mreže za zbiranje računovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev (FADN);
- poenostavljenega načina knjiženja poslovnih dogodkov, povezanega z biološkimi sredstvi in kmetijskimi pridelki;
- nove uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost gradnje (opredelitev nepremičnin);
- odgovorov FURS, ki se nanašajo predvsem na statusna in davčna vprašanja (nova pojasnila povezana z obdavčitvijo kmečkih gospodinjstev.
Objavljeno Navodilo za knjiženje poslovnih dogodkov v kmetijski dejavnosti z vzpostavitvijo povezave med FADN in davčnim knjigovodstvom vključuje prilogi:
Priloga 1: Priporočen enotni kontni načrt
Priloga 2: Tabele FADN in
Priloga 3: Primeri knjiženja v FADN tabele
Nazadnje urejal/a Čelar 27 Mar 2015 10:15; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 27 Mar 2015 10:06 Naslov sporočila: |
|
|
Vlada izdala Odločbo o izbiri koncesionarja za izvajanje javne svetovalne službe v čebelarstvu za obdobje 1. 4. 2015 do 31. 12. 2020
Vlada RS izdaja odločbo, s katero se koncesija za izvajanje javne svetovalne službe v čebelarstvu podeli Čebelarski zvezi Slovenije, Brdo pri Lukovici 8, 1225 Lukovica. Koncesionar je izbran za obdobje od 1. aprila 2014 do 31. decembra 2020 na podlagi javnega razpisa, ki je bil objavljen v Uradnem listu dne 27. februarja 2015. Na razpis je prispela ena vloga, to je vloga Čebelarske zveze Slovenije.
V obdobju od 1. aprila 2015 do 31. decembra 2020 bodo aktivnosti javne svetovalne službe v čebelarstvu namenjene izvajanju strateških usmeritev in ciljev, ki so opredeljeni v Resoluciji o zaščiti kranjske čebele, Operativnem programu za izvedbo resolucije o zaščiti kranjske čebele in Strategiji za izvajanje resolucije o strateških usmeritvah razvoja slovenskega kmetijstva in živilstva do leta 2020.
Cilje bo javna služba dosegala z izvajanjem številnih usposabljanj, osebnih svetovanj in pripravo in objavo strokovnih gradiv, prispevkov, člankov, strokovnim delom na področju čebelarstva, sodelovanjem na sejmih, prireditvah, organizacij aktivnosti, praktičnimi prikazi itd.[/u] |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 14 Maj 2015 12:41 Naslov sporočila: |
|
|
Najava razpisa za oddajo vlog v okviru sklopa Tehnična pomoč čebelarjem za leto 2015
Ljubljana, 14. 5. 2015
Ministrstvo za kmetijstvo , gozdarstvo in prehrano obvešča čebelarje, da bo jutri 15.5.2015 v Uradnem listu RS objavljen javni razpis za oddajo vlog v okviru sklopa Tehnična pomoč čebelarjem za leto 2015. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša do 250.248 evrov.
Rok za oddajo vlog začne teči peti dan po objavi javnega razpisa v uradnem listu, kar pomeni v sredo 20. 5. 2015 s pričetkom ob 8. uri in traja do zaprtja javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani MKGP.
V okviru ukrepa Tehnična pomoč čebelarjem se čebelarjem omogoča posodobitev čebelarstva, prispeva k izboljšanju stanja proizvodnje in trženja čebelarskih proizvodov ter s tem izboljšanje starostne strukture čebelarjev v Sloveniji.
Vlagatelji so čebelarji, ki opravljajo čebelarsko dejavnost na ozemlju Slovenije ter izpolnjujejo predpisane pogoje za dodelitev sredstev, opredeljene v javnem razpisu.
Dodatne informacije
Več informacij o objavljenem javnem razpisu lahko zainteresirani po njegovi objavi v uradnem listu dobite na:
- spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano;
Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja;
oziroma na telefonski številki ARSKTRP: 01/580-77-92, od dneva objave javnega razpisa na internetni strani, vsak dan v času uradnih ur.
Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp(at)gov.si. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 11 Jun 2015 05:29 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: spletna stran MKGP
ČEBELE
Slovenija je izvorna dežela kranjske čebele, katere lastnosti so mirnost, delavnost in odlična orientacija. V številnih deželah so avtohtone čebele zaradi vnašanja novih pasem z leti izginile, v Sloveniji pa se je avtohtona čebela ohranila vse do dandanes. K temu je prispevala tudi pristopna pogodba Slovenije k Evropski uniji, v kateri se je Slovenija zavezala, da bo še naprej izvajala vse ustrezne ukrepe, potrebne za ohranitev kranjske čebele. Čebelarstvo ima v Sloveniji zelo velik gospodarski pomen. Čebelje pridelke kot so med, cvetni prah, vosek, propolis, matični mleček in čebelji strup, človek uporablja za hrano in kot pomoč pri lajšanju zdravstvenih težav. Prav tako pa so ti pridelki pomembni kot surovina za pridobivanje nekaterih živilskih in drugih proizvodov.
Vrednost vseh čebeljih pridelkov pa je veliko manjša od koristi, ki jo imamo zaradi opraševanja čebel, saj so čebele najpomembnejše opraševalke žužkocvetnih rastlin. V sadjarstvu so ključnega pomena v obdobju največjega cvetenja, preostali možni opraševalci (npr. čmrlji, metulji) po navadi le malo prispevajo k uspešnosti opraševanja.
Po podatkih centralnega registra čebelnjakov je bilo na dan 15.4.2013 v Sloveniji 9.885 čebelarjev, ki so imeli 12.545 čebelnjakov oz. stojišč s 146.755 čebeljimi družinami.
Povprečna starost čebelarja je podatkih iz registra čebelnjakov 58,7 let. V letu 2013 so imeli čebelarji v povprečju 15,04 čebeljih družin. Prevladujoči način čebelarjenja je čebelarjenje v AŽ-panjih (Albert Žnideršič), kjer je naseljenih kar 93 % čebeljih družin.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je bilo v Sloveniji leta 2012 pridelano 1031 ton medu ali za 60% manj kot leto pred tem, ko je bilo proizvedenih 2.500 ton.
V zadnjih letih se je proizvodnja medu nekoliko povečala. Potrošnja medu je v opazovanem obdobju presegla domačo proizvodnjo in je vsa leta stabilna, znaša okrog 1kg/na prebivalca na leto in se v zadnjih desetih letih bistveno ne spreminja. Stopnja samooskrbe se od leta 2006, giblje se med 70,6 % in 85,0 %. Izvoz medu se v obdobju 2000-2012 zmanjšuje, gibal se je med 32 ton medu (v 2011) in 214 ton medu (v 2000). Uvoz medu se v obdobju 2000-2012 povečuje, in sicer iz 213 ton (v 2000) na 685 ton medu (v 2011).
Odkupne cene vseh vrst medu v Sloveniji so v zadnjih letih narasle. V letih med 2005 in 2008 so se gibale okoli 2 eurov/kg, medtem ko je odkupna cena v letu 2012 znaša 3,3 eure/kg. Precej višjo ceno čebelarji dosegajo pri prodaji na tržnicah. Odkupna cena medu na tržnicah je od leta 2000 narasla iz 4,9 eura/kg medu na malo nad 7 eurov/kg medu. Slovenski čebelarji več kot 80 % medu prodajo neposredno na domu vendar je v zadnjih desetih letih opazen trend povečanja prodaje na tržnicah. V letu 2000 se je na tržnicah prodalo 38 ton medu, v letu 2011 pa že 131 ton medu.
Trg z medom in drugimi čebeljimi proizvodi je urejen z Uredbo (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007.
Uredba o izvajanju Programa ukrepov na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji v letih 2014-2016 je letni izvedbeni akt Programa ukrepov na področju čebelarstva v Sloveniji v letih 2014-2016 in predvideva naslednje ukrepe:
tehnična pomoč čebelarjem,
nadzor nad varozo,
kakovost medu,
obnavljanje čebeljega fonda in
aplikativne raziskave.
Slovenska zakonodaja s področja čebelarstva:
Uredba o izvajanju programa ukrepov na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji v letih 2014-2016 (Uradni list RS št. 6/14).
Uredba o izvajanju programa ukrepov na področju čebelarstva v Republiki Sloveniji v letih 2011-2013 (Uradni list RS št. 4/11, št. 40/11 in 7/13).
Evropska zakonodaja s področja čebelarstva:
Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 z dne 22. oktobra 2007 o vzpostavitvi skupne ureditve kmetijskih trgov in o posebnih določbah za nekatere kmetijske proizvode (UL L št. 299 z dne 16. 11. 2007, str. 1).
Uredba Komisije (ES) št. 917/2004 z dne 29. aprila 2004 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 797/2004 o ukrepih za izboljšanje splošnih pogojev za proizvajanje in trženje čebelarskih proizvodov (UL L št.163 z dne 30. 4. 2004, str. 83). |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 05 Avg 2015 05:18 Naslov sporočila: |
|
|
Nova Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji
03.08.2015
Vir: spletna stran ČZS
Vlada RS je izdala novo Uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Uredba je objavljena v UL RS št. 57/2015 z dne 31.7.2015 in začne veljati 15. dan od objave v Uradnem listu.
Uredba prinaša pomembne administrativne poenostavitve za kmete. Ukinja se vodenje posebnih evidenc za opravljanje dopolnilnih dejavnosti. Zahtevani deleži surovin se bodo ugotavljali na podlagi prejetih računov ali z drugimi dokazili, ki vsebujejo potrebne podatke, ki jih kmetije že vodijo na podlagi drugih zahtev.
Zakon o kmetijstvu določa, da Vlada RS predpiše vrste dejavnosti, ki se lahko opravljajo kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji, njihove značilnosti, obseg in podrobnejše pogoje. Dopolnilne dejavnosti kmetijam omogočajo boljšo rabo proizvodnih zmogljivosti, izkoriščenosti delovnih moči, izboljšanje dohodkovnega položaja kmetij in novih delovnih mest na podeželju.
V Uredbi so določene oblike povezave med osnovno kmetijsko pridelavo in dopolnilno dejavnostjo. Zahtevajo se minimalni deleži domačih pridelkov ali izdelkov pri predelavi ali porabi v turizmu na kmetiji. Potrošnikom se omogoča izbiro kmetijskih izdelkov, ki so narejeni iz surovin s slovenskih kmetij. Na kmetijah se lahko opravljajo naslednje skupine dopolnilnih dejavnosti:
- predelava primarnih kmetijskih pridelkov;
- turizem na kmetiji;
- predelava gozdnih lesnih sortimentov;
- prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij;
- vzreja in predelava vodnih organizmov;
- dejavnost, povezana s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki;
- predelava rastlinskih odpadkov ter proizvodnja in prodaja energije iz obnovljivih virov;
- storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo in opremo ter ročna dela;
- svetovanje in usposabljanje v zvezi s kmetijsko, gozdarsko in dopolnilno dejavnostjo;
- socialno-varstvene storitve.
Kmetija, na kateri se opravlja dopolnilna dejavnost, mora imeti v uporabi najmanj en hektar primerljivih kmetijskih površin. Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti predelava primarnih kmetijskih pridelkov iz 10. člena te uredbe, prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij iz 12. člena te uredbe in turizem na kmetiji, ki je gostinska dejavnost iz 14. člena te uredbe, mora vložnik, pred oddajo vloge za izdajo dovoljenja v predpisanem roku vložiti zbirno vlogo po predpisih, ki urejajo izvedbo ukrepov kmetijske politike (v nadaljnjem besedilu: zbirna vloga). Ne glede na določbo prejšnjega odstavka, kmetiji, na kateri se opravljajo dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom iz 15., 16. in 17. točke prvega odstavka 10. člena, 12. člena, 4. 5. in 6. točke prvega odstavka 17. člena 9., 10., 33., 39., 47. in 48. točke prvega odstavka 18. člena, 11., 19. in 21. točke 20. člena in prvega odstavka 21. člena te uredbe, ni treba imeti v uporabi najmanj enega hektara primerljivih kmetijskih površin in prav tako ji ni potrebno oddati zbirne vloge, mora pa imeti vpisanih najmanj 10 čebeljih družin v register čebelnjakov v skladu s predpisom, ki ureja register čebelnjakov.
Nosilci dopolnilnih dejavnosti, ki so do uveljavitve te uredbe dopolnilno dejavnost na kmetiji opravljali v skladu s predpisi, ki s sprejetjem te Uredbe prenehajo veljati, morajo dejavnosti uskladiti z določbami te uredbe najpozneje do 1. januarja 2016. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 05 Feb 2016 05:57 Naslov sporočila: |
|
|
4. 2. 2016
Poročila internih analiz medu v seznanitev Svetu za čebelarstvo
Ljubljana, 4. 2. 2016 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je pred jutrišnjo 6. sejo Sveta za čebelarstvo, danes seznanil z rezultati dosedanjih ukrepov na področju čebelarstva v obdobju 2011-2015. Na njej se bo med drugim obravnaval osnutek predloga novega Programa ukrepov na področju čebelarstva za obdobje 2017-2019, med katerim je tudi ukrep »interna kontrola medu«.
V okviru ukrepov skupne kmetijske politike se na področju čebelarstva izvajajo triletni programi ukrepov. Na podlagi Programa ukrepov na področju čebelarstva za obdobje 2014-2016 se v Sloveniji izvajajo naslednji ukrepi: tehnična pomoč čebelarjem, nadzor nad varozo, interna kontrola medu, obnavljanje čebeljega fonda in aplikativne raziskave. Ti ukrepi so v višini 50 odstotkov financirani s strani Evropske unije, ostala sredstva so zagotovljena iz proračuna Republike Slovenije.
Minister se je seznanil z izvajanjem vseh ukrepov v dosedanjem obdobju, med katerim je tudi ukrep interna kontrola medu. Interna kontrola medu se izvaja že od leta 2011 z namenom spremljanja in izboljšanja kakovosti medu. V okviru interne kontrole medu čebelar prejme informacijo o rezultatu preiskave medu iz lastnega čebelarstva in strokovno pomoč v zvezi z zdravstveno ustreznostjo in ugotovljenimi ostanki zdravil ter drugimi odstopanji v kvaliteti medu. V letu 2014 se je kot pilotni projekt izvedla tudi analiza čebeljih pridelkov.
Vsi vzorci interne kontrole medu izkazujejo skladnost z zakonodajo in posledično varno živilo, pri interni kontroli drugih čebeljih izdelkov (cvetni prah, propolis in vosek), ki je bila izvedena v letu 2014 pa je minister predlagal izdelavo ocene tveganja iz razloga, kjer za te izdelke ne obstajajo mejne vrednosti ostankov veterinarskih zdravil.
Rezultati kontrole medu in čebeljih pridelkov za leto 2014 so bili s strani Čebelarske zveze Slovenije že januarja 2015 predstavljeni Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Organizacijam za kontrolo integrirane in ekološke pridelave ter Nacionalnemu veterinarskemu inštitutu.
V letu 2014 je bil v okviru ministrske konference v Mariboru na temo »Zaščita medonosnih čebel v Evropi«, eden izmed zaključkov, da se Komisijo pozove za določitev standardov glede ostankov problematičnih substanc v satnicah. Zaključki konference so bili novembra 2014 predstavljeni tudi na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo v Bruslju.
Slovenija je sicer že v okviru reforme skupne kmetijske politike junija 2013 predlagala, da bi bilo potrebno izvajati tudi interno kontrolo ostalih čebeljih pridelkov. Ta pobuda je bila sprejeta, zato se čebelarjem v novem programskem obdobju 2017-2019 kot stalni ukrep omogoča tudi analiza čebeljih pridelkov
Prilogi:
Poročila si oglejte na:
http://www.mkgp.gov.si/index.php?id=1333&tx_ttnews[tt_news]=8495&tx_ttnews[backPid]=12029&L=0&no_cache=1 |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 06 Feb 2016 05:10 Naslov sporočila: |
|
|
5. 2. 2016
6. seja Sveta za čebelarstvo
Ljubljana, 5. 2. 2016 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je danes udeležil 6. seje Sveta za čebelarstvo, ki mu predseduje dr. Peter Kozmus (ČZS). Na seji so v luči priprave novega programa evropskih ukrepov na področju čebelarstva za obdobje 2017 – 2019 razpravljali o rezultatih internih kontrol medu in drugih čebeljih pridelkov v obdobju 2011-2015.
V okviru interne kontrole medu in čebeljih pridelkov so se izvajale analize medu z namenom izboljšanja tehnologije čebelarjenja. Interna kontrola medu se izvaja od leta 2011. V letu 2014 se je kot pilotni projekt izvedla tudi analiza čebeljih pridelkov. V tej kontroli je bil analiziran tudi propolis nabran iz sten starih panjev v trdnem stanju, ki se kot tak ne uporablja za prehrano.
Rezultati slednjih so bili s strani Čebelarske zveze Slovenije predstavljeni Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, organizacijam za kontrolo integrirane in ekološke pridelave ter Nacionalnemu veterinarskemu inštitutu že januarja 2015. V februarju 2015 pa tudi javni veterinarski službi na Nacionalnemu veterinarskemu inštitutu. Na obeh sestankih je bilo ocenjeno, da ostanki v medu in čebeljih pridelkih ne pomenijo tveganja za potrošnika.
Po podrobnejšem pregledu rezultatov je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin nedavno izvedla preliminarno oceno tveganja za potrošnike na podlagi katere je ugotovila, da ni pričakovati tveganja za zdravje ljudi. Ne glede na to pa je v izogib kakršnih koli dvomom Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin naročila Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje izdelavo ocene tveganja.
Čebelarska zveza Slovenije je po navodilu izvajalca analiz medu in čebeljih pridelkov Erico d.o.o izvedla dodatna izobraževanja čebelarjev, pripravila posodobljene smernice dobrih higienskih navad v čebelarstvu in podala priporočila za pripravo propolisa, ki se prideluje iz namenskih mrež za zbiranje propolisa v času, ko v njem ni zdravil za zdravljenje varoze v prehranske namene.
Svet za čebelarstvo je strokovno posvetovalno telo ministra, ki daje strokovna mnenja k ukrepom izvajanja kmetijske politike, ki vplivajo na čebelarstvo, k predlogom predpisov s področja čebelarstva, predlaga znanstvene in izobraževalne dejavnosti s področja čebelarstva ter daje strokovna mnenja k drugim pomembnejšim odločitvam na področju čebelarstva. [b]Člani sveta, ki so imenovani za dobo štirih let, so: dr. Peter Kozmus (predsednik), Boštjan Noč, mag. Andreja Kandolf, dr. Aleš Gregorc, Andreja Bizjak, dr. Anton Svetlin, dr. Metka Pislak Ocepek, dr. Stanko Kapun, dr. Peter Dovč, dr. Janko Božič, Aleša Kandus, Anton Komat, Lidija Lipič-Berlec in Marjeta Bizjak.[/b] |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 13 Feb 2016 07:51 Naslov sporočila: |
|
|
MKGP
PRAVNOMOČNE ODLOČBE - ČEBELARJI
V skladu s sprejetim sklepom Odbora Državnega zbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, št. 321-09/16-1/3 z dne 20.1.2016, objavljamo odločbe tistih čebelarjev, pri katerih je bilo pravnomočno ugotovljeno, da so uporabljali neregistrirane pripravke za zdravljenje varoze:
- Bandelj Alojz Dušan, Počehovska ulica 20, 2000 Maribor
- Krajnc Ivan, Farovec 6, 2318 Laporje
- Lovrin Leopold, Nova Lipa 1, 8344 Vinica
- Gramc Vinko, Mrzlava vas 26 a, 8262 Krška vas (2.del)
- Štanta Just, Miren 190, 5291 Miren (2.del)
- Sirk Viljem, Drnovk 1, 5212 Dobrovo v Brdih (popravek)
- Šorl Peter, Stagne 32, 4260 Bled
- Šimenko Ivan, Krčevina pri Vurbergu 76/A, 2250 Ptuj
- Križan Franc, Gabernik 52, 2256 Juršinci
- Lampret Jože, Šentvid pri Stični 23, 1296 Šentvid pri Stični (2.del)
- Trstenjak Jože, Gibina 22, 9246 Razkrižje, Trstenjak Jože, 2. odločba
- - Golob Roman, Topolščica 28, 3326 Topolščica
Ogled odločb na povezavi: http://www.uvhvvr.gov.si/si/medijsko_sredisce/novica/article/1328/5884/b9d96675d707adb9f8043965ddfbba81/ |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 02 Apr 2016 06:18 Naslov sporočila: |
|
|
Previdno pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev
Besedilo: K. Ž./STA
01. 04. 2016
Pristojne službe so začele obveščati in osveščati javnost o pomenu pravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev. S tem želijo zaščititi okolje in zdravje ljudi, poseben poudarek pa je na varovanju čebel, ki so eden ključnih indikatorjev čistosti okolja in imajo zelo pomembno vlogo v kmetijski proizvodnji.
Fitofarmacevtska sredstva so namenjena zatiranju škodljivih organizmov, ki negativno vplivajo na rast, razvoj in skladiščenje rastlin. Zaradi načina delovanja in uporabe lahko ob nepravilni uporabi negativno vplivajo na zdravje ljudi in okolje, zato jih uporabimo šele, ko izčrpamo vse druge možnosti varstva rastlin, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Osnovno načelo pravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev je, da vedno uporabljamo le v Sloveniji registrirana sredstva in zgolj za namene in na način, za katere je uporaba dovoljena. Pozorni moramo biti na odmerek, čas in število tretiranj ter karenco, pomembna pa je tudi dosledna in pravilna uporaba zaščitne opreme. Vsi ti podatki so dostopni na etiketi oz. v navodilih za uporabo, ki jih morajo uporabniki skrbno prebrati.
Škropilno brozgo je treba pripraviti na posebnih mestih za polnjenje in mešanje, kjer morebitno razlitje ne more doseči vodnih tokov in drenažnih jarkov. Za tretiranje s fitofarmacevtskimi sredstvi je treba uporabiti brezhibno delujoče naprave za nanašanje, nikoli pa se ne sme škropiti v vetrovnem vremenu. Uporabnik mora pri uporabi teh sredstev upoštevati tudi varnostni pas med območjem škropljenja in vodno površino, ki je naveden na etiketi in navodilu za uporabo.
Posebno mesto pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev ima skrb za čebele in druge neciljne organizme, ki so jim izpostavljeni z nabiranjem nektarja, cvetnega prahu in medene rose. Fitofarmacevtska sredstva, ki škodijo čebelam, so na etiketi označena z napisom Nevarno za čebele, opremljena pa so tudi s posebnim grafičnim znakom.
Kmetijsko ministrstvo aktivnosti osveščanja vodi skupaj z Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Čebelarsko zvezo Slovenije in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije.
********
Kako pa v praksi to obveščanje in osveščanje poteka pa ne povedo veliko. V elektronskih in tiskanih medijih ni ravno zaslediti kakih povečanih aktivnosti na to temo. Delo in dom objavlja ta prispevek in nisem prepričan, da ta objava doseže ravno veliko tistih, ki vsako leto zapored morijo čebele. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 06 Jul 2017 05:28 Naslov sporočila: |
|
|
Vir: AGROBIZNIS, 06.07.2017
Dobrega pol milijona čebelarski zvezi za svetovanje
05.07.2017 10:49
Petra Šubic
Vlada je sprejela program dela javne svetovalne službe v čebelarstvu v letošnjem letu, za kar ima Čebelarska zveza Slovenije koncesijo do leta 2020. Letos imajo za svetovanje 576.689 evrov. V letošnjem programu so določili te naloge:
• svetovanje na področju tehnologije, ekonomike in varne hrane;
• svetovanje pri izdelavi razvojnih načrtov čebelarstva;
• svetovanje pri uveljavljanju ukrepov skupne kmetijske politike s področja čebelarstva;
• svetovanje pri organizaciji in delovanju organizacij proizvajalcev iz 107. člena ali skupin proizvajalcev iz 107.a člena zakona o kmetijstvu;
• svetovanje pri pripravi predpisov s področja čebelarstva;
• sodelovanje pri pripravi razvojnih programov v čebelarstvu in
• osveščanje mladine in širše javnosti o pomenu čebelarstva.
Potrebno je opozoriti čebelarje, ki niso člani čebelarskih društev in tako tudi ne ČZS, da so pri koriščenju uslug svetovalne službe popolnoma enakopravni in upravičeni zahtevati enakovredno obravnavo s strani zaposlenih v svetovalni službi. Sem spada tudi korektno obveščanje in pošiljanje raznih obvestil in drugih strokovnih materialov.
Da svetovalna služba nima podatkov in naslovov teh čebelarjev je lahko le slab izgovor, ker imajo ministrstvo za kmetijstvo in institucije v njegovi sestavi vse podatke o vseh čebelarjih v državi in obstaja enoten register čebelarjev iz katerega je seveda mogoče dobiti potrebne podatke. Torej se da, če se le želi. In želeti se mora, ker je čebelarska svetovalna služba pri ČZS financirana iz državnega proračuna, torej javnih sredstev davkoplačevalcev. Čebelarji koristite to kar vam pripada in kar vam slovenski davkoplačevalci financirajo!
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|