Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




NOVA ČEBELARSKA AFERA: ANTIBIOTIKI V SLOVENSKEM MEDU

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Nov 2019 08:41    Naslov sporočila: NOVA ČEBELARSKA AFERA: ANTIBIOTIKI V SLOVENSKEM MEDU Odgovori s citatom

Vir: POPTV 24 UR

Nova medena afera: v medu odkrili sledi prepovedanih antibiotikov
Ljubljana, 05.11.2019
AVTOR
Staša Lozar / Tjaša ...

Slovenski čebelarji so čebelam dajali prepovedane antibiotike, je pokazal notranji nadzor v podjetju Medex. Ugotovitve je potrdila Uprava za varno hrano, v podjetju pa so morali uničiti skoraj tri tone medu svojih dobaviteljev. A ob novi aferi, podobni tisti izpred štirih let, ko so v medu našli sledi prepovedanih pesticidov, se znova postavlja vprašanje, zakaj UVHVVR o tem ni obvestil javnosti.

Za nov primer 'medene afere', ki se je zgodil že pred enim letom, nismo izvedeli od Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo raslin (UVHVVR) ali ministrstva, temveč od enega od čebelarjev.
Uničili več kot tri tone medu
V podjetju Medex so namreč v medu odkrili prepovedane antibiotike, ki so ga čebelam dodajali slovenski čebelarji, tako na UVHVVR kot na ministrstvu pa zagotavljajo, da kontaminirani med ni prišel na prodajne police in do slovenskih potrošnikov. Dodajajo, da po njihovih izračunih dodatne količine tudi niso šle med uporabnike prek, denimo, sive ekonomije.
Slovenski čebelarji so čebelam dajali prepovedane antibiotike, je pokazal notranji nadzor v podjetju Medex.

Trije antibiotiki, ki so jih odkrili v medu, se med drugim uporabljajo za zdravljenje različnih okužb pri ljudeh - sečil, dihal in celo lymske borelioze. "V hrani pa nimajo kaj početi," so jasni na Infekcijski kliniki in v Komisiji za smiselno porabo antibiotikov.

Gre za antibiotike oksitetraciklin, trimethoprim in sulfomono methoxin, ki so prepovedani povsod po Evropi. Količine so bile vse prej kot majhne – 'onesnaženega' je bilo skoraj tri tone medu, grešniki pa kar trije slovenski čebelarji, dva sta med oddala skupaj.

Direktorica Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo raslin (UVHVVR) Andreja Bizjak pojasnjuje: "Gre za 26 sodov medu. 2,2 toni v enem in za 931 kilogramov v drugem primeru."

Sporne substance naj bi odkrili, še preden je med prišel do potrošnikov
Natanko 20 let je v Sloveniji in Evropi dajanje antibiotikov čebelam najstrožje prepovedano. Po odrejenem posebnem nadzoru sta verjetni dve možnosti, kje so čebelarji substance dobili, pravi Bizjakova: "Do antibiotikov so prišli ali s tem, da so bila namenjena drugim živalskim vrstam ali pa so jih nabavili v tujini."

Potrošniki se ob številnih aferah v zadnjem času - spornem avstrijskem in poljskem mesu in žveplanih čevapčičih - upravičeno sprašujemo, ali res vemo, kaj jemo in ali je nadzor nad živili ustrezen. Hrana pride namreč najprej na trg, šele nato z notranjimi in inšpekcijskimi nadzori ugotavljajo, ali je tudi varna.

Čebelarska zveza je za dogajanje vedela in čeprav uporabo antibiotikov najostreje obsojajo ter zagotavljajo, da imajo do tega po besedah predsednika čebelarske zveze Boštjana Noča "absolutno stoprocentno ničelno toleranco", umirjajo, da ni razloga za preplah. Sporne substance v medeni snovi naj bi pravočasno odkrili, še preden je med sploh prišel v kozarce in v trgovine.

"Imamo zelo dobro kontrolo, ker ta med, ki bi lahko bil problematičen ni nikoli prišel na police in ga ni bilo možno kupiti," sporočajo s čebelarske zveze.?????????????

Čebelarji zaradi prekrška prejeli kazni

Ob tem Bizjakova znova odločno pojasnjuje, da niso ničesar prikrivali: "Nič ni ostalo pod preprogo, mi obveščamo vedno, ko tvegano živilo doseže potrošnike."

Iz Medexa so nam sporočili, da so opravili tri ločene analize. Eno maja, eno junija in eno avgusta.

Dodaja še, da imajo potrdila o uničenju vsega spornega medu. Prepričani so, da čebelarji, glede na število družin ter količino iztočenega in izdanega medu, niso mogli pridelati kaj dosti več medu, ki bi preko prodaje na drobno prišel med ljudi.

Gre za prekršek, zato so čebelarjem izrekli kazni. Sumijo pa, da so se z dodajanjem antibiotika skušali izogniti hujšim obolenjem čebel oziroma "so jih uporabljali za preprečevanje hude gnilobe."
Gre za snovi, ki v telesa čebel nikakor niso mogle preiti z rastlin ali kakorkoli drugače, še pritrdijo na UVHVVR, kjer za tako početje opravičila preprosto ne najdejo.

Eden od čebelarjev: Zmešali so med treh čebelarjev
Z dvema izmed treh čebelarjev, ki naj bi dodajali antibiotike, smo uspeli govoriti, oba pa trdita, da v njunem medu ni bilo dodatkov. Eden od njiju, čebelar Jure Justinek, je spregovoril pred kamero. Pravi, da se mu je zgodila krivica, ker je Medex več vzorcev testiral hkrati in da kasnejše analize niso pokazale vsebnosti antibiotikov. Še več, trdi, da Medex njegov med nemoteno kupuje dalje.

Kot je še pojasnil, ga inšpektorji obiščejo vsako leto in preverjajo uporabo zdravil. Dodaja, da sam piše vse zapisnike: "Nikoli nisem imel odločbe, da medu ne bi smel prodajati, ker si tega pri 350 panjih ne morem dovoliti."
Kako potem, da se je znašel na seznamu čebelarjev, pri katerih so našli antibiotik? "Kot mi je znano, so zmešali med treh čebelarjev, homogenizirali vzorec in napravili analizo. Obvestili so me, da je v mojem medu antibiotik. Tega nisem mogel verjeti," pojasnjuje in dodaja, da je terjal, da opravijo analizo za vsakega posebej. In rezultat tega testa: "V mojem medu 0.0, v drugem 0.0, tretji pa je imel v vzrocu antibiotik."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Nov 2019 08:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: Slovenske novice

Oporečen med: čebelam dajali prepovedane antibiotike
Objavljeno 05. november 2019
Piše: T. K.
Afere se kar vrstijo.

LJUBLJANA – Slovenski čebelarji so svojim čebelam dajali antibiotike, poroča portal 24ur. To je razkril notranji nadzor v Medexu, kjer so morali zaradi antibiotikov v medu uničiti skoraj tri tone medu.

Čebelam so dajali te antibiotike: oksitetraciklin, trimetoprim in sulfomonometoksin.

Uprava za varno hrano je prisotnost antibiotikov potrdila, obenem pa zagotovila, da med z antibiotiki ni prišel na trgovske police in ga tako potrošniki nismo mogli zaužiti. Antibiotike naj bi čebelam dajali trije slovenski čebelarji.

Antibiotike je čebelam prepovedano dajati že 20 let. Kot so povedali v upravi za varno hrano, so jih čebelarji morali dobiti v tujini ali pa so bili antibiotiki namenjeni drugim živalim. Čebelarjem so zaradi prekrška izrekli kazni. Verjetno so antibiotike čebelarji uporabili za preprečevanje hude gnilobe čebelje zalege.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Nov 2019 11:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: Portal REGIONAL

NOVA PREHRAMBENA AFERA, TOKRAT S SLOVENSKIM MEDOM: Čebelarji so čebelam dajali prepovedane antibiotike

Slovenija

05.11.2019

Slovenski čebelarji so čebelam dajali antibiotike, ki so prepovedani, je pokazal notranji nadzor v Medexu, poroča portal 24ur. Uprava za varno hrano je ugotovitve potrdila. Uničiti so morali 3 tone medu. Ponovno se postavlja vprašanje, zakaj Uprava za varno hrano ni obvestila javnosti?

'Medena afera' naj bi se zgodila že pred letom dni, ko so v podjetju Medex odkrili v medu prepovedane antibiotike, ki so jih čebelam dodajali slovenski čebelarji. Na Upravi za varno hrano so za 24ur zagotovili, da sporni med ni prišel na prodajne police.

Gre za [b]oksitetraciklin, trimethoprim in sulfomono methoxin antibiotike[/b], ki so prepovedani po celotni Evropi. Kontaminiran med naj bi Medexu oddali trije slovenski čebelarji. Njihovo dejanje se obravnava kot prekršek, zato naj bi jim pri Uprav za varno hrano izrekli kazni.

Dajanje antibiotikov čebelam je pri nas prepovedano že 20 let.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 07 Nov 2019 07:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: MMC

Boštjan Noč: Trije kršitelji pravil ne odražajo dela 11.300 slovenskih čebelarjev
V Medexu v treh vzorcih medu odkrili prepovedane antibiotike

"Antibiotiki so v čebelarstvu v Sloveniji že 20 let prepovedani, zato nas je to odkritje presenetilo," poudarja predsednik čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in dodaja, da upa, da slaba praksa treh ne sme metati slabe luči na vseh 11.300 čebelarjev.

Luka Lukič
6. november 2019
Ljubljana - MMC RTV SLO

Na čebelarski zvezi poudarjajo, da imajo do uporabe antibiotikov ničelno toleranco.

Tako se je Noč za MMC odzval na včerajšnje odkritje spornih vzorcev medu, ko so v podjetju Medex pri testiranju treh vzorcev medu odkrili prisotnost prepovedanih antibiotikov. Tako v Medexu kot tudi pri upravi za varno hrano zagotavljajo, da sporni med ni dosegel končnih potrošnikov. V Medexu pa so predali v uničenje poltretjo tono medu.

Ob razkritju so se pojavila ugibanja, da bi z rabo antibiotikov lahko zatirali ameriško gnilobo, ki jo povzroča bakterijska okužba. Noč ob tem ni želel špekulirati, zakaj bi omenjeni trije čebelarji uporabljali antibiotike, ki so v Sloveniji prepovedani, in zagotavlja, da to ni običajna praksa. "Ker so pač prepovedani, se tudi čebelarji ne pogovarjamo o uporabi antibiotikov. Vsi smo bili nad tem podatkom presenečeni in obenem zadovoljni, da je uprava za varno hrano to pravočasno umaknila in preprečila, da bi prišlo do potrošnikov. V čebelarski zvezi imamo absolutno ničelno toleranco do uporabe antibiotikov."

Ob tem Noč poudarja, da je treba kršitelje ustrezno obravnavati, kar pa je v dometu državnih organov. "Mi na zvezi niti ne dobimo podatkov o tem, kdo so kršitelji," še dodaja Noč in obenem poudarja, da to nikakor ne odraža stanja v slovenskem čebelarstvu. Nasprotno, v Čebelarski zvezi Slovenije si prizadevajo, da bi vzpostavili tudi boljša pravila glede označevanja porekla medu, saj so antibiotiki v nekaterih državah zunaj EU-ja dovoljeni. Zato Noč meni, da imajo potrošniki pravico do natančnega vpogleda, od kod izvira posamezen med, in ne zgolj krajših zapisov o tem, da je med iz države EU-ja ali pa iz države, ki ni del EU-ja.

Medex: Vsak vzorec medu je preverjen

V Medexu so ob odkritju zapisali, da vsak vzorec medu preverijo že na vhodni kontroli, tako da v njihov proizvodni proces ne more vstopiti oporečna surovina, analize za vsak med pa so tudi javno objavljene. V okviru vhodnih testiranj so tako ugotovili tri primere nepravilnosti. Maja 2018 so odkrili v slovenskem cvetličnem medu ostanke antibiotikov oksitetraciklina in tetraciklina. Junija 2018 so v slovenskem repičnem medu odkrili antibiotika trimethoprim in sulfamono methoxin. Avgusta 2018 pa so v slovenskem cvetličnem medu odkrili antibiotika trimethoprim in sulfametaxazol. Skupno je šlo v uničenje okoli 2.500 kilogramov medu.

Kot je poročala televizija POP TV, je eden izmed čebelarjev, ki so oddali sporen med, čebelar Jure Justinek, ki pa je zanikal rabo antibiotikov. Pri Medexu so potrdili, da so prisotnost odkrili v vzorcu, za katerega je Justinek pozneje potrdil, da je šlo za med, ki je bil v lasti treh čebelarjev. Zgolj njegov med se je v dodatnih testiranjih izkazal za neoporečnega, antibiotiki pa so bili prisotni v enem izmed preostalih dveh vzorcev medu, še pojasnjujejo na Medexu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2019 06:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: VEČER

V slovenskem medu odkrili prepovedane antibiotike, še pred vstopom v proizvodnjo uničili 2,5 tone medu

A.L., STA
A.L., STA
06.11.2019

Medex, ki preko 65 let polni med in proizvaja prehranska dopolnila, je lani še pred vstopom v proizvodnjo linijo uničil 2,5 tone medu, saj so v njem našli sledi prepovedanih antibiotikov. To so odkrili z notranjo kontrolo, v okviru katere na vhodu testirajo vsak vzorec prejetega medu, ki ga uporabijo kot surovino za proizvode.

Kot so sporočili iz Medexa, so lani maja v slovenskem [b]cvetličnem medu v količini 994 kilogramov odkrili ostanke oksitetraciklina in tetraciklina, junija v slovenskem repičnem medu (931 kilogramov) ostanke trimethoprima in sulfamono methoxina in avgusta v slovenskem cvetličnem medu (580 kilogramov) ostanke trimethoprima in sulfametaxazola[/b].

Skupno gre za 2505 kilogramov medu, ki so ga tudi uničili. "Med tako ni nikoli prišel v proizvodni proces. (V proizvodni proces res ni prišel, je pa v prodaji na domačem pragu seveda prišel med potrošnike in ti so ga kupili, pošteno plačali ter tako grdo zavedeni pojedli. To pa ni nič? Bleferji nesramni!) V Medexu z najvišjimi standardi kontrole varnosti in kakovosti zagotavljajmo, da so vsi naši izdelki kakovostni in varni, saj je testiran prav vsak izdelek," je pojasnila vodja kontrole v Medexu Teja Mižigoj.
( Tudi Medexu ni ravno za verjeti. Spomnimo se zgodbe s tisttimi nesrečnimi kemičnimi Debevčevimi ( Vrhnika ) koktajli za zatiranje varoje, takrat so v Medeksu trdili in se pridušali, da vzrorce na analizo pošiljajo v nek nemški pristojen laboratorij. Tokrat o kakšnih nemčkih laboratorijih več nič ne govorijo, temveč pravijo, da sami delajo analize. )

Medex je sicer o odkritju takoj obvestil pristojni organ, to je inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
( Če to drži, potem bi pristojne inšpekcijske skužbe morale takoj obiskati čebelarje, zapečatiti njihove zaloge medu doma, vzeti vzorce za analizo in potem ves ta med uničiti ter tako zavartovati potročnike. So to storili in če niso, zakaj ne? Nihče namreč nič ne poroča o tem z zakonom predpisanem postopku ter o odgovornosti pristojnih državnih organov, da zavarujejo zdravje potrošnikov. Koliko oporečnega medu so tako potrošniki kupili na drobno pri posameznih čebelarjih, ga pošteno plačali v dobri veri, da kopujejo neoporečne čebelje izdelke in ga potem tako prevarani pojedli? In jedli so ga zagotovo tudi otroci! Sramota!)

O Medexovem odkritju prepovedanih antibiotikov v medu je v torek poročala Pop TV, za katero je direktorica inšpekcije Andreja Bizjak pojasnila, da uprava za varno hrano potrošnike obvešča, ko so neposredno v stiku z živilom, ki je nevarno. V tem primeru pa je šlo za vhodno surovino, ki jo je obrat uničil.

Vse tri čebelarje, ki so uporabljali antibiotike, kaznovali

"Vsak dan je v proizvodnem procesu najrazličnejših nosilcev živilske dejavnosti izločena določena vhodna surovina. Mislim, da v tem ni dodane vrednosti za potrošnika. Lahko pa bi imeli neki sistem sprotnega obveščanja o odkritih nepravilnostih neskladnosti nosilcev dejavnosti, kajti sistem za obveščanje o nevarnih živilih imamo, takšen, ki je evropsko primerljiv," je pojasnila za televizijo.

Bizjakova je zatrdila, da so vse tri čebelarje, ki so uporabljali omenjene antibiotike, kaznovali, tudi čebelarja, ki je kot svoj med oddal med treh čebelarjev, zato so morali z naknadnim vzorčenjem ugotoviti, kateri od teh treh je imel dodan antibiotik.

Te čebelarje in tudi druge so po njenih pojasnilih inšpektorji obiskali na domu, pregledali, kaj je bilo iztočeno, katere serije so bile oddane, katere ne. Pri enem od teh čebelarjev so morali uničiti 80 kilogramov medu, za 300 kilogramov pa je moral dokazati z izvidom, da je varen, je še navedla Bizjakova.
Sistem nadzora v Sloveniji deluje.
(Ker so bili čebelarji pravočasno obveščeni o zapletih, so zagotovo bili dovolj brihtni, da so večino zalog medu pred prihodom inšpektorjev spravili na varno. Lanko leto je bilo relativno dobro glede medenja in čebelar, ki zase pravi, da ima 350 čebeljih družin, je seveda cvetličnega medu stočil najmanj okrog 3500 kg ali 10kg po panju. Ker manj lansko leto ni točil nihče, razen čebelarja, ki bi imel bolne in zelo oslabele čebelje družine. Uničenega pa je bilo skupno sumljivo malo medu.)

Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je medtem za Pop TV ocenil, da je nadzor nad slovenskim medom eden najboljših v Evropi. Imamo namreč eksterni nadzor, ki ga izvaja država, in interni nadzor, ki ga izvaja čebelarska zveza, poleg tega se nadzor izvaja tudi v okviru treh shem evropske kakovosti.

Po njegovem mnenju sistem nadzora v Sloveniji deluje. Zanj je pomembno, da so te čebelarje našli, še preden je med prišel do potrošnikov. ( To je čisto navadna laž in zavajanje, ker nihče ne ve koliko oporečnega medu je do potrošnikov prišlo v domači prodaji na drobno!)"Imamo 11.000 čebelarjev in nepošteno do njih je, da na podlagi treh čebelarjev na vse mečemo črno luč," je še poudaril Noč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2019 06:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir:portal MARIBOR.si ( očitno povzeto po Večeru )

Zaradi vsebnosti spornih antibiotikov uničili kar 2,5 tone medu

Medex, ki preko 65 let polni med in proizvaja prehranska dopolnila, je lani še pred vstopom v proizvodnjo linijo uničil 2,5 tone medu, saj so v njem našli sledi prepovedanih antibiotikov. Med so proizvajali trije čebelarji, ki so bili že kaznovani.

Medex, ki preko 65 let polni med in proizvaja prehranska dopolnila, je lani še pred vstopom v proizvodnjo linijo uničil 2,5 tone medu, saj so v njem našli sledi prepovedanih antibiotikov. To so odkrili z notranjo kontrolo, v okviru katere na vhodu testirajo vsak vzorec prejetega medu, ki ga uporabijo kot surovino za proizvode.

Kot so sporočili iz Medexa, so lani maja v slovenskem cvetličnem medu v količini 994 kilogramov odkrili ostanke oksitetraciklina in tetraciklina, junija v slovenskem repičnem medu (931 kilogramov) ostanke trimethoprima in sulfamono methoxina in avgusta v slovenskem cvetličnem medu (580 kilogramov) ostanke trimethoprima in sulfametaxazola.
Med tako ni prišel na trgovinske police

Skupno gre za 2505 kilogramov medu, ki so ga tudi uničili. “Med tako ni nikoli prišel v proizvodni proces. V Medexu z najvišjimi standardi kontrole varnosti in kakovosti zagotavljajmo, da so vsi naši izdelki kakovostni in varni, saj je testiran prav vsak izdelek,” je pojasnila vodja kontrole v Medexu Teja Mižigoj.

Medex je sicer o odkritju takoj obvestil pristojni organ, to je inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Vse tri čebelarje so kaznovali

O Medexovem odkritju prepovedanih antibiotikov v medu je v torek poročala Pop TV, za katero je direktorica inšpekcije Andreja Bizjak pojasnila, da uprava za varno hrano potrošnike obvešča, ko so neposredno v stiku z živilom, ki je nevarno. V tem primeru pa je šlo za vhodno surovino, ki jo je obrat uničil.

“Vsak dan je v proizvodnem procesu najrazličnejših nosilcev živilske dejavnosti izločena določena vhodna surovina. Mislim, da v tem ni dodane vrednosti za potrošnika. Lahko pa bi imeli neki sistem sprotnega obveščanja o odkritih nepravilnostih neskladnosti nosilcev dejavnosti, kajti sistem za obveščanje o nevarnih živilih imamo, takšen, ki je evropsko primerljiv,” je pojasnila za televizijo.

Bizjakova je zatrdila, da so vse tri čebelarje, ki so uporabljali omenjene antibiotike, kaznovali, tudi čebelarja, ki je kot svoj med oddal med treh čebelarjev, zato so morali z naknadnim vzorčenjem ugotoviti, kateri od teh treh je imel dodan antibiotik.
Čebelarje so obiskali na domu in odredili dokaz z izvidi

Te čebelarje in tudi druge so po njenih pojasnilih inšpektorji obiskali na domu, pregledali, kaj je bilo iztočeno, katere serije so bile oddane, katere ne. Pri enem od teh čebelarjev so morali uničiti 80 kilogramov medu, za 300 kilogramov pa je moral dokazati z izvidom, da je varen, je še navedla Bizjakova.

Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je medtem za Pop TV ocenil, da je nadzor nad slovenskim medom eden najboljših v Evropi. Imamo namreč eksterni nadzor, ki ga izvaja država, in interni nadzor, ki ga izvaja čebelarska zveza, poleg tega se nadzor izvaja tudi v okviru treh shem evropske kakovosti.

Po njegovem mnenju sistem nadzora v Sloveniji deluje. Zanj je pomembno, da so te čebelarje našli, še preden je med prišel do potrošnikov. “Imamo 11.000 čebelarjev in nepošteno do njih je, da na podlagi treh čebelarjev na vse mečemo črno luč,” je še poudaril Noč
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow