Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




PRIPOZNAVA DOLGA IN KAJ TO POMENI ZA VAS?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni pravni kotiček
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2019 09:58    Naslov sporočila: PRIPOZNAVA DOLGA IN KAJ TO POMENI ZA VAS? Odgovori s citatom

Pripoznava dolga
Kaj pomeni "pripoznati dolg"?


"Pripoznava dolga" je mogoče izraz, ki ga večina od nas ne pozna najbolje, je pa izraz, ki opisuje situacijo, oz. dejanje, ki je je v praksi zelo pogosto.
Pripoznati dolg pomeni, da s svojim dejanjem dolžnik prizna, da upniku dolguje določen dolg in s tem pretrga zastaranje tega dolga. Torej pretrga in ponovno podaljša obdobje, v katerem lahko upnik vloži izvršbo za izterjavo dolga.

V naslednjem članku bomo pogledali, katera so dejanja dolžnika, s katerimi pripozna dolg in kaj pripoznanje dolga pomeni tako za dolžnika, kot tudi za upnika.

Kaj je zastaranje?

Da bi lahko govorili o pripoznanju dolga, moramo vedeti, kaj je zastaranje dolga.

Zastaranje, grobo povedano, predstavlja obdobje, v katerem mora upnik izterjati terjatev, ki mu jo dolguje dolžnik.

Če upnik to obdobje zamudi, preneha njegova pravica zahtevati izpolnitev obveznosti, torej plačila njegove terjatve.

To ne pomeni, da upnik za zastarano terjatev ne more več vložiti izvršbe, pomeni pa, da lahko dolžnik zoper takšno izvršbo ugovarja. V tem primeru bo dolžnik z ugovorom uspel in terjatev ne bo izterjana.

Pretrganje zastaranja

Ko pride do pretrganja zastaranja, začne zastaranje znova teči in se čas, ki je pretekel pred pretrganjem, ne šteje v zastaralni rok, ki ga določa zakon.
PRIMER: Upnikova terjatev zastara v 5 letih. Recimo, da dolžnik po 3 letih pripozna dolg, in se zastaranje pretrga. Od takrat dalje ponovno teče 5-letno zastaranje.

Zastaranje, ki začne po pretrganju znova teči, se dovrši, ko preteče toliko časa, kolikor ga določa zakon za zastaranje, ki je bilo pretrgano.
Dejanja, ki pretrgajo zastaranje

Zastaranje se pretrga, če dolžnik pripozna dolg. To lahko stori, če poda izjavo upniku ali če plača del dolga ali obresti na njegov na račun, ali pa poda zavarovanje za dolg.

Zastaranje nato začne teči znova od dolžnikove pripoznave dolga.
Vendar pozor. Samo upnikova pisna zahteva od dolžnika, naj izpolni obveznost, denimo opomin ali s strani dolžnika nepotrjen izpisek odprtih postavk, sama po sebi še ne zadošča za pretrganje zastaranja.

Če je zastaranje pretrgano z dolžnikovo pripoznavo dolga, upnik in dolžnik pa sta se sporazumela, da bosta spremenila podlago ali predmet obveznosti, zastara nova terjatev v času, ki je določen za njeno zastaranje.
Pri tem pa po sodni praksi vsako dolžnikovo plačilo še ne pomeni samodejne pripoznave dolga. Da se šteje kot pripoznava dolga, mora biti delno plačilo plačilo na račun, da bi ga bilo mogoče šteti kot pripoznavo dolga. Vsak primer se presoja posebej, pri čemer pa je pomembno, da je volja dolžnika jasna in določna.

Zastaranje se pretrga tudi z vložitvijo tožbe in z vsakim drugim upnikovim dejanjem zoper dolžnika pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, da bi se ugotovila, zavarovala ali izterjala terjatev. Običajno to dejanje pomeni vložitev izvršbe zoper dolžnika.
V teh primerih zastaranje med postopkom ne teče in začne znova teči od dneva, ko je spor končan ali kako drugače poravnan. V primeru priglasitve terjatve v stečajnem postopku ali predlogom za izvršbo, začne tako znova teči od dneva, ko je končan ta postopek.

Zastaranje, ki začne po pretrganju znova teči, se dovrši, ko preteče toliko časa, kolikor ga določa zakon za zastaranje, ki je bilo pretrgano.
Če upnik umakne tožbo ali če je upnikova tožba ali zahteva zavržena ali zavrnjena ali če je izposlovani ali opravljeni ukrep za izvršbo ali zavarovanje razveljavljen, do pretrganja ne pride.

Če je tožba zoper dolžnika zavržena zaradi nepristojnosti sodišča ali iz kakšnega drugega vzroka, ki se ne tiče same stvari, pa vloži upnik novo tožbo v treh mesecih od pravnomočnosti odločbe, s katero je bila tožba zavržena, se šteje, da je bilo zastaranje pretrgano že s prvo tožbo. Isto velja v primeru imenovanja prednika in uveljavljanja pobota terjatev v pravdi, pa tudi, če sodišče ali drug organ napoti upnika, naj svojo prijavljeno terjatev uveljavlja v pravdnem postopku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni pravni kotiček Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow