Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




ZAKAJ ČEBELARJEM ČEBELE UMIRAJO ZARADI LAKOTE?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni komentarji in medsebojno obveščanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 21 Maj 2019 04:27    Naslov sporočila: ZAKAJ ČEBELARJEM ČEBELE UMIRAJO ZARADI LAKOTE? Odgovori s citatom

DA, RES JE, TAKO HUDO PA ŠE NI BILO!

25 let čebelarim in letošnje leto je prvo, ko nisem točil cvetličnega medu in ne bom točil akacijevega medu. Namesto točenja sedaj krmim čebele in skrbim, da ne bodo lačne. Čebelarju, ki mu čebele umirajo zaradi lakote in ki zanje ne poskrbi, pa ne moremo reči čebelar. Pogosto ni mogoče čebel obvarovati pred izbruhom kakšne bolezni, pred lakoto in umiranjem zaradi pomanjkanja hrane pa je čebele zelo lahko obvarovati. Le skrbeti je potrebno zanje in jih nahraniti. Vsak čebelar, ki je vedel čebelam odvzemati skozi leto med za svoje potrebe in prodajo, mora vedeti pravilno in humano ukrepati v primerih, ko v panjih zanj ni medu, ker ga ni niti za preživetje čebel. Čebelam je enostavno kdaj potrebno vrniti to, kar so same toliko krat dale čebelarju, ker jim je tokrat pač muhasta narava preprečila, da bi same poskrbele zase. Tudi to kritično leto bo minilo in čebele bodo ponovno nabrale medu za čebelarja, za vse ljubitelje čebeljih pridelkov in seveda tudi zase. Za umiranje čebel zaradi pomanjkanja hrane ( lakote ) ni kriva narava in ne slabo vreme, KRIV JE ČRBELAR !!!!


Vir: POP TV 24 ur

So tudi vas pričakale prazne police? 'Tako hudo ni bilo že desetletja'
Ljubljana, 20.05.2019
AVTOR
Natalija Švab

Za slovenske čebelarje letošnji svetovni dan čebel, ki ga obeležujemo prav danes, ni pretirano slovesen. Pa čeprav so z bojem za ta dan na svetovni ravni pomembno prispevali k ohranjanju čebel. Lakota, ki je posledica hladnega in deževnega vremena, namreč letos mori njihove čebele. Tako hudo ni bilo že desetletja, opozarjajo.

Iz SVETA: Življenje brez čebel

Tretjina svetovne hrane je odvisna od čebel, 70 odstotkov pa od čebel in ostalih opraševalcev. Torej – vsaka tretja žlica hrane, ki jo pojemo, je plod dela čebel. Tako o pomenu ter marljivih živalih naš sogovornik, predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.

Tako bi bile v svetu brez čebel videti police trgovinFOTO: Kanal A
Pomen čebel je torej izjemen, vendar pa številni čebelarji že več tednov opozarjate, da so naše čebele trenutno v precej slabem stanju.
Trenutno je največja težava vreme, ki je katastrofalno, izmenjavajo se hladni valovi in brez pomoči čebelarjev bi čebele letos že pomrle. Glavna skrb slovenskih čebelarjev je tako v tem trenutku krmljenje, krmljenje in še enkrat krmljenje čebel, da bodo sploh preživele ta čas, ko v naravi pravzaprav zanje sploh ni hrane. Prav tako posamezniki seveda spet kršijo zakonodajo in škropijo vsepovprek, zunaj navodil proizvajalcev.
Kaj v praksi pomeni hraniti čebele, kako nadomeščate hrano, ki bi jo čebele sicer našle v naravi?

Kaj bi nas v trgovinah pričakalo, če bi čebele izumrle? Situacijo so nazorno prikazali v celjskem nakupovalnem središču, kjer so lahko kupci "nakupovali" med praznimi policami in ob sporočilu - "svet brez čebel lahko postane tudi svet braz nas".

Treba se je zavedati, da so čebelje družine trenutno na višku svojega razvoja. V panjih je v eni čebelji družini do 70.000 čebel in poraba hrane je na čebeljo družino tudi do kilogram hrane na dan. In če čebele en teden ne vzletijo, v naravi ne najdejo ničesar, to pomeni, da čebelja družina v tem času potrebuje od pet do sedem kilogramov hrane, ki jo mora zagotoviti čebelar.

Nadomestilo je v obliki sladkornega sirupa, trenutno ga je treba dodajati dnevno, saj bi v nasprotnem primeru čebele od lakote propadle. Pravzaprav je nepojmljivo, da je treba maja dodajati toliko hrane. Namreč, to se ni zgodilo že vsaj 50 let. Sam čebelarim več kot 30 let in se ne spomnim enega samega primera takšnega ritma vremena, kot je letos. Da bi moral čebelam aprila in maja dajati več kilogramov hrane za preživetje, se ni zgodilo še nikoli. So bila seveda leta, ko ni bilo medu, ampak da bi pa čebele potrebovale toliko čebelarjeve pomoči za golo preživetje, se pa še ni zgodilo.
Je že mogoče napovedati, kaj katastrofalna situacija pomeni za letošnji pridelek medu?

Tretjina sezone je za nami. Akacije skoraj ne bo, razen če bi se zdaj vreme izrazito popravilo, a upanja skorajda ni. Tudi lipa nima pravih cvetnih nastavkov. Tako da na minimalno bero lahko upamo le, če se vreme resnično izboljša, ampak se bojim, da bo letošnja letina najslabša v zadnjih 50 letih.
Slabe novice za potrošnike, najbrž pa to pod vprašaj postavlja preživetje marsikaterega čebelarja?

Zavedati se je treba, da so tisti, ki poklicno živijo od čebel v izjemno težki situaciji. Preživeti morajo družine, imajo tudi zaposlene ... Poleg tega pa ne gre samo za stroške, povezane z izpadom pridelka. Marsikdo se ne zaveda, koliko stane krmljenje in vzdrževanje čebel. Včasih je v bistvu ta del še bolj pomemben od vprašanja pridelka, kajti če čebelar ne skrbi za čebele, bo posledično brez čebel in pridelka tudi prihodnje leto. Gre za zahtevno nalogo, ki je povezana s konkretnimi stroški.

"Pravzaprav je nepojmljivo, da je treba maja čebelam dodajati toliko hrane," pravi čebelar Boštjan Noč.

Morda za ilustracijo – kaj vse takšni stroški vključujejo?


Sam sem čebele peljal na akacijevo pašo na Primorsko. To pomeni, da sem potreboval dva kamiona, večkrat sem šel tja preveriti stanje, nosil sem jim hrano – več kilogramov sladkorja na čebeljo družino, a so čebele vseeno v slabšem stanju, kot če bi jim narava nudila svoje darove.

Kako se boste čebelarji spopadli s to situacijo? Lahko računate na pomoč države?

Z ministrico se ravno mudiva v Rimu, spregovorila sva tudi o tej težavi. Ker je Slovenija čebelarska država, upam in verjamem, da bodo na ministrstvu našli možnost pomoči čebelarjem.

Dolgo ste si prizadevali za svetovni dan čebel, zdaj ga imamo. Kako se je v zadnjih letih spremenil odnos do čebel, čebelarstva?

Doseči moramo, da se čebele razglasi za ogrožene, kajti samo takrat bomo lahko res rekli, da bodo sprejeti ukrepi, ki bodo zares zaščitili čebele in ostale opraševalce.

Zgodil se je ogromen napredek v razmišljanju ljudi o pomenu čebel in drugih opraševalcev. Ljudje se danes zavedajo, da čebela ni samo žuželka, ki piči, ampak je kritični člen v verigi pridelave hrane, zato se tudi število pomorov čebel zmanjšuje.

Večje je tudi zavedanje o pomenu lokalnih čebeljih izdelkov, moram reči, da smo v Sloveniji, kar se tega tiče, krepko nad svetovnim povprečjem. Je pa kljub temu tudi po svetu danes ogromno prireditev, namenjenih čebelam – od Italije, do Kitajske, Japonske, ZDA ... Mislim, da se sploh ne zavedamo, kakšen val smo povzročili.

Seveda pa nas čaka še ogromno dela. Doseči moramo, da se čebele razglasi za ogrožene, kajti samo takrat bomo lahko res rekli, da bodo sprejeti ukrepi, ki bodo zares zaščitili čebele in ostale opraševalce.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Splošni komentarji in medsebojno obveščanje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow