|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 04 Jul 2017 19:28 Naslov sporočila: IZVRŠBA |
|
|
Izvršba
Nekaj koristnih nasvetov za upnike, ki želijo v izvršbi izterjati svojega dolžnika
Čeprav je postopek izvršbe v preteklih letih doživel precej sprememb, predvsem v smeri hitrejše in enostavnejše izterjave, pa se večina upnikov kljub temu pogosto znajde v situaciji, ko izvršba preprosto ni mogoča.
V kolikor upnik naleti na težave pri izterjavi je pomembno predvsem, da ostane aktiven in išče nove možnosti ter sodišču redno predlaga nove možnosti izterjave nad dolžnikom.
V naslednjem članku bomo tako preverili, kako pridobiti podatke o dolžniku, kako pridobiti seznam dolžnikovega premoženja, ter pregledali nekaj koristnih napotkov glede izvršbe na dolžnikove prejemke, premičnine in nepremičnine.
Tako bomo pregledali nekatere možnosti izvršbe, ki bi jih moral poznati vsak upnik.
Podatki o dolžniku
Včasih se postopek izvršbe ustavi, še preden se prične, zgolj, ker upnik nima podatkov o dolžniku, kot denimo podatek o dolžnikovi EMŠO ali davčni številki. Te podatke je možno pridobiti, v kolikor upnik izkaže pravni interes. Pravni interes izkaže s sklepom sodišča (denimo o dopolnitvi), ki ga priloži vlogi na organ, ki vodi evidenco podatkov, ki jih upnik želi pridobiti.
Seznam dolžnikovega premoženja
Medtem, ko je možno (vsaj v omejenem obsegu) podatke o dolžnikovih nepremičninah pridobiti iz javnih portalov, kot sta Prostor in e-Sodstvo (elektronska zemljiška knjiga), pa ne obstaja splošna evidenca, kjer bi lahko upnik pridobil podatke o vsem dolžnikovem premoženju.
Sodišče lahko v postopku izvršbe po uradni dolžnosti pridobi podatke o premoženju in podatkih dolžnika, ki se nahajajo v javnih evidencah.
Kljub temu pa je smotrno od upnika, da sodišču predlaga, naj dolžnika pozove na izstavitev seznama vsega njegovega premoženja.
V kolikor upnik pozna, s kašnim premoženjem dolžnik razpolaga, lahko sprejema bolj učinkovite odločitve glede nadalnega postopka izvršbe.
Dolžnik je tako dolžan predložiti podatke o premičnem in nepremičnem premoženju, o transakcijskih računih in stanju na teh računih, ostalih denarnih in drugih depozitih, podatke o skupnem mesečnem znesku plače, pokojnine ali drugih rednih prejemkov ter o njihovih izplačevalcih, podatke o terjatvah, o življenjskih in premoženjskih zavarovanjih, o premoženju, ki ga ima v tujini, itd.
Izvršba na dolžnikovo plačo, pokojnino, premičnine, nepremičnine, itd.
Čeprav izvršba na dolžnikovo plačo in izvršba na dolžnikova sredstva na njegov račun na banki, v večini primerov prineseta isti rezultat, pa to ni vedno tako.
V kolikor ima dolžnik več upnikov in več izvršb, se bodo le-te opravile (v večini primerov) v vrstnem redu, kot je bile začete. To pomeni, da je upnik, katerega izvršba je prva pravnomočna, prvi poplačan, drugi upnik je poplačan za njim itd.
V kolikor je upnik z izvršbo pri rubežu dolžnikovih sredstev na banki na koncu čakalne vrste, je smiselno, da izvršbo razširi na dolžnikovo plačo (v kolikor je zaposlen) ali na dolžnikovo pokojnino (v kolikor je upokojenec).
Rubež se bo tako opravil na dolžnikove prejemke (plačo ali pokojnino), s strani dolžnikovega delodajalca, še preden rubež opravi banka dolžnika, torej je upnik tako poplačan pred upniki, ki imajo izvršbo zgolj na dolžnikova sredstva na bančnem računu.
V kolikor dolžnik nima rublivih prejemkov, ima pa ostalo premoženje, je vsekakor smiselno vložiti izvršbo tudi na ostalo premoženje, kot so dolžnikove premičnine in dolžnikove nepremičnine.
Izvršba na dolžnikove premičnine
V rubež premičnin spada dolžnikovo premično premoženje, pri čemer pa je določeno premoženje izvzeto.
Predmet izvršbe tako niso:
1. obleka, obutev, perilo in drugi predmeti za osebno rabo ter posteljnina, posoda, pohištvo, štedilnik, hladilnik, pralni stroj in druge za gospodinjstvo potrebne stvari, kolikor je vse to nujno potrebno dolžniku in članom njegovega gospodinjstva;
2. hrana in kurjava, potrebni dolžniku in članom njegovega gospodinjstva za šest mesecev;
3. delovna in plemenska živina, kmetijski stroji in druge delovne priprave, ki so dolžniku kmetu nujni za kmetijsko dejavnost, ter seme za uporabo na njegovem gospodarstvu in krma za živino za štiri mesece;
4. predmeti, ki so dolžniku, ki opravlja javno službo ali znanstveno, umetniško ali drugo delo kot poklic, nujno potrebni za opravljanje njegovega dela;
5. gotovina dolžnika, ki ima stalne mesečne prejemke, do mesečnega zneska, ki je po zakonu izvzet iz izvršbe, v sorazmerju s časom do naslednjih prejemkov;
6. redi, medalje, vojne spomenice in druga odličja in priznanja, poročni prstan, osebna pisma, rokopisi in drugi osebni dolžnikovi spisi ter slike oziroma fotografije družinskih članov;
7. pripomočki, ki so bili dani invalidu ali drugi osebi s telesnimi hibami na podlagi predpisa, ali si jih je sam nabavil, in so nujni za opravljanje njegovih življenjskih funkcij.
Izvršba na dolžnikove nepremičnine
Predmet izvršbe ne morejo biti kmetijska zemljišča in gospodarska poslopja kmeta, kolikor jih potrebuje za lastno preživljanje in za preživljanje članov svoje ožje družine ter drugih oseb, ki jih je po zakonu dolžan preživljati (razen ko gre za uveljavitev denarnih terjatev, zavarovanih s pogodbeno zastavno pravico na nepremičninah (hipoteko) oziroma za poplačilo zemljiškega dolga).
Pri izvršbi na nepremičnine je pomembno vedeti, da ima dolžnik možnost v osmih dneh od vročitve sklepa o izvršbi predlaga, naj sodišče dovoli drugo sredstvo izvršbe, torej izvršbo drugega premoženja, ali naj opravi izvršbo na drugi nepremičnini.
Sodišče ugodi temu predlogu, če dolžnik izkaže za verjetno, da bo terjatev poplačana z drugim izvršilnim sredstvom ali s prodajo druge nepremičnine. Če predlaga dolžnik kot drugo izvršilno sredstvo izvršbo na plačo, pokojnino, invalidnino ali na druge stalne denarne prejemke, ugodi sodišče predlogu, samo če dolžnik izkaže za verjetno, da bo terjatev poravnana v enem letu od izdaje sklepa o dolžnikovem predlogu.
Po izdaji sklepa o ugotovitvi vrednosti nepremičnine izda sodišče odredbo o prodaji nepremičnine in določi način in pogoje za prodajo ter čas in kraj prodaje. Če želi, lahko upnik na lastne stroške objavi odredbo o prodaji nepremičnine v sredstvih javnega obveščanja, torej v javnih oglasih.
Na prvem prodajnem naroku nepremičnina ne sme biti prodana za manj kot 70% ugotovljene vrednosti. Na drugi dražbi, se cena lahko spusti do 50% ocenjene vrednosti.
Tudi v primeru nepremičnin velja, da mora upnik, v kolikor prva dražba ni uspešna, predlagati drugo dražbo. V kolikor tega ne stori, sodišče ustavi izvršbo.
Z izjavo, ki jo dajo na zapisnik pri sodišču, pred katerim teče izvršilni postopek, ali pri kakšnem drugem sodišču, se stranki in zastavni upniki oziroma upniki zemljiškega dolga lahko sporazumejo, da sme biti nepremičnina prodana na dražbi tudi za ceno, nižjo od 70% ugotovljene vrednosti, oziroma nižjo od polovice ugotovljene vrednosti.
V kolikor je smiselno, sklenite sporazum o obročnem odplačilu
V kolikor ocenite, da je možno z dolžnikom skleniti dogovor o obročnem odplačilu in da boste tako hitreje prišli do poplačila dolga, lahko sklenete dogovor in odložite izvršbo.
V tem primeru z dolžnikom sklenete dogovor o obročnem odplačilu dolga.
Na podlagi tega sporazuma lahko izvršbo odložite za obdobje največ enega leta.
V kolikor se dolžnik dogovora o obročnem odplačilu dolga ne drži, lahko izvršbo nadaljujete.
Izvršba se lahko prične tudi na podlagi plačilne liste
Že nekaj časa velja, da je pisni obračun delodajalca - plačilna lista, verodostojna listina. Delavec, ki mu je delodajalec plačilno listo izdal, ni pa mu plačal zneskov obračunanih na plačilni listi, lahko tako vloži izvršbo elektronsko, preko portala e-Sodstvo.
Delodajalec je plačilno listo delavcu dolžan izdati. V kolikor je ne izda, je smotrno, da delavec to od njega zahteva, saj mu lahko zelo skrajša morebiten kasnejši postopek izterjave.
Pazite na zastaralne roke
Terjatve nimajo neomejenega roka trajanja, ampak lahko zastarajo v kolikor upnik ni pazljiv in dovoli, da poteče zastaralni rok.
Zastaralni rok pretrga z vsakim drugim upnikovim dejanjem zoper dolžnika pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, da bi se ugotovila, zavarovala ali izterjala njegova terjatev. Po pretrganju zastaralnega roka, začne zastaranje teči na novo.
Če dolžnik objavi stečaj, terjatev prijavite
V kolikor se zoper dolžnika prične stečajni postopek (ali postopek osebnega stečaja) je potrebno terjatve (razen v primeru nekaterih terjatev v osebnem stečaju) nujno prijaviti in to v zakonsko določenem roku.
V nasprotnem primeru, vaša terjatev namreč preneha in ni nikoli poplačana.
V kolikor ste upnik v izvršilnem postopku, vas bo sodišče obvestilo o ustavitvi izvršbe. Vsekakor pa je smiselno, da objave o stečajnih postopkih spremljate tudi sami preko objav v spletnem registru AJPES-a.
Izvršba se ne ustavi, v kolikor gre ste upnik, ki ima do dolžnika, ki je objavil osebni stečaj izvršbo za izterjavo prednostne terjatve. Niti terjatev v tem primeru ne preneha, tudi če se osebni stečaj zaključi z odpustom obveznosti. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|