Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Zatiranje varoje - MRAVLJIČNA KISLINA

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zdravstveno varstvo čebel
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 08 Mar 2017 15:29    Naslov sporočila: Zatiranje varoje - MRAVLJIČNA KISLINA Odgovori s citatom

Vir: Vlado Avguštin

MRAVLJIČNA KISLINA

nakladni panji

Mravljična kislina z formulo HCOOH je oksidacijski produkt metanola . Je brezbarvna tekočina z rezkim neprijetnim vonjem.

V naravi je zelo razširjena, npr.: najdemo jo v žlezah mravelj  v čebeljem želu, koprivah, znoju. Mravljična kislina je drugače vsestransko tehnično uporabna, tako da jo uporabljamo v tekstilni industriji, farmacevtski industriji itd.

Mravljično kislino pri metodi kratkotrajnega izhlapevanja oz. šok metodi uporabljamo pri dnevnih temperaturah okoli 20 C. V kolikor je temperatura višja apliciramo v večernih urah. Priporočljivo je, da je ob dodajanju kisline v panj oblačno vreme brez sonca, kajti pri kratkotrajnem izhlapevanju celotna doza MK izhlapi iz panja v 8 - 10 urah. Zato moramo pri tej metodi upoštevati zunanjo temperaturo in pridobiti določeno mero občutka.

Najbolj pa je priporočljivo, da s šok metodo zatiramo varoo šele po zadnjem točenju, ko v panjih ni več medu in smo  že odstranili matično rešetko.  V kolikor nameravamo še točiti med pa iz panja, odvzamemo mediščne naklade in čebele zgostimo v plodišču.  Čez mediščne sate namestimo Vileda krpo (15x 20 cm, debeline 4-5 mm), ki jo pred tem operemo v topli vodi in osušimo.   Na krpo  nakapamo z medicinsko brizgalno 85% MK , ki pa naj bi bila ohlajena v zmrzovalniku. Ohlajena pa zato, ker je topla MK zelo hlapljiva in neprijetnega, rezkega vonja za vdihavanje. V primeru, da je primerno ohladimo, pa lahko delamo z njo brez zaščitne dihalne maske.

Velika prednost pa je tudi ta, da ohlajena kislina ne bodo v polni meri delovala v trenutku, ampak bo zaradi nizke temperature potrebovala kar nekaj časa, da pride do maksimalne stopnje izhlapevanja.  Tako bo šok za čebele, ki se bodo pred kislino umaknilč eim manjši. V kolikor hočemo še zmanjšati izhlapevanje, ovijemo Viledo krpo v  PVC vrečko v kateri pustimo luknjo velikosti cca 3 cm. Na eno etažo nakladnega panja pride 15 ml kisline. V kolikor so čebelje družine v več nakladah, za toliko povečamo odmerek. Za  normalno družino z dvema mediščnima nakladama uporabimo 20 ml MK. Pri kapanju MK na Viledo krpo bodo čebele rahlo zašumele in se umaknile od  izvora kisline stran. Ker dodajamo kislino  šele na vrh druge mediščne naklade, ni nevarnosti da bi poškodovali matico, ki je daleč od izvora kisline. V kolikor imamo močne družine z veliko čebel, se bodo te nabrale na bradi panja. V tem primeru odpremo panj in zmanjšamo učinek kisline. V vsakem primeru pa obvezno opazujemo čebele najmanj pol ure po aplikaciji.

Pred aplikacijo MK v panj je priporočljivo dva dni pred tem družine nakrmiti z cca 2 dl sladkorne raztopine. Čebele bodo zaradi tega mirne, ker bodo mislile da je paša in imele zaradi hrane napete zadke, kar povzroči lažji odpad varoj. 

Kislinski hlapi bodo delovali v treh smereh:
uničili bodo večji del varoe
matico bodo prisili k prenehanju zaleganja
dobro razkužili čebelji panj pred zimo

Postopek zdravljenja ponovimo najmanj  še najmaj dvakrat v razdobju s presledkom  do 7 dni. Ker samo z zatiranjem z MK težko dosežemo popolno uničenje je nujno potrebno izvesti še zimsko zatiranje z oksalno kislino. Oba načina sta zaradi enostavne konstrukcije in rokovanja z nakladnim panjem zelo preprosta in učinkovita.

Uporaba mravljične kisline za zatiranje varoe je priporočljiva:
zaradi nizke cene
zaradi enostavnosti uporabe pri nakladnem panju
možnost uporabe v obdobju zaleganja
ubija varoo tudi v pokriti zalegi
možnost ostankov škodljivih snovi v vosku in medu je nična
ustrezna uporaba onemogoča povečanje koncentracije v medu preko fizoloških količin
odbira odpornih varoj na akaricide se zmanjša na minimum
verjetnost nastanka odpornosti varooe na MK je minimalna

Po uporabi    mravljične kisline moramo kontrolirati odpad varoj, tako da v podnico vstavimo testni vložek - na sliki. Na njem preštejemo število odpadlih varoj in s tem natančno ugotovimo napadenost družin in učinkovitost zdravljenja.

Pri uporabi    mravljične kisline iz  čebelje družine izginejo tudi znaki poapnelosti, poleg tega pa se zmanjša še okužba čebel z nosemavostjo. Kakor pri delu z vsemi kislinami, moramo biti tudi tu previdni in se ustrezno zaščititi.

Poleg kratkotrajnega izhlapevanja mravljične kisline t.i. šok terapije poznamo tudi podaljšano izhlapevanje mravljične kisline, katero dosežemo s hlapilniki. Te poznamo v različnih oblikah in izvedbah . Z njimi  dosežemo, da v panju daljše časovno obdobje ohranjamo potrebno koncentracijo mravljične kisline, ki uničuje varoo. Posamezna terapija traja 7 dni in jo izvedemo, kakor šok terapijo  po zadnjem točenju. Samo apliciranje in količina MK je odvisna od konstrukcije hlapilnika.

Pomanjkljivost vseh hlapilnikov je ta, da so  dragi in nerodni za rokovanje, ter zahtevajo še dodatne konstrukcijske posege v panjih. Poleg tega so  zelo dovzetni na spremembo temperature in vlage v zraku, ki vpliva na količino izhlapele MK/dan. Značilnost mravljične kisline je, da ji z višjo temperaturo pada gostota, kar povzroča večje izhlapevanje. Le to je eksponentno glede na temperaturo, zato moramo pri temperaturah nad 30 C hlapilnike  začasno odstraniti iz panja ali ustrezno zmanjšati površino izhlapevanja.  Na to vpliva tudi moč čebelje družine, zato moramo biti pri uporabi hlapilnikov zelo previdni in zagotoviti stalno kontrolo izhlapevanja, kar pa je pri večjem številu družin in ob spremenljivem vremenu skoraj nemogoče
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 04 Jul 2017 02:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ČEBELARJI PREVIDNO IN S PAMETJO!

ZATIRANJE VAROJE Z MRAVLJIČNI KISLINO (MK)


Industrijska mravljična kislina (HCOOH) je produkt metanola. V naravi je zelo razširjena in jo najdemo v žlezah mravelj, v čebeljem želu, koprivah, znoju, itd. Mravljična kislina je vsestransko tehnično uporabna; veliko jo uporabljajo v tekstilni, farmacevtski, lesni industriji, v zadnjem času pa tudi v veterini predvsem za uničevanje varoje destruktor v čebeljih družinah. Je edina med kislinami, ki uničuje do 40 % varoje v pokriti čebelji celici.
Mravljična kislina v literski PVC steklenici z lijakom za lažje pretakanje Tokrat želim opisati, kako v našem čebelarstvu MA-JA uporabljam 85% mravljično kislino (MK).

Za delo z MK obvezno uporabljam gumijaste rokavice, predpasnik in če kislina ni ohlajena še zaščitno masko. V bližini čebelnjaka kjer delam s kislino je za vsak primer vedno posoda s 5-6 litri čiste vode.

Mravljično kislino vsa leta ( od leta 1999-2006) uporabljam v tako imenovani šokterapiji, leta 2004 do 2006 pa sem jo uporabil tudi v tako imenovanem podaljšanem izhlapevanju pri dnevnih temperaturah od 18 do 30° C. Če ugotovim, da je dnevna temperatura višja od 24° C začetek postopka pomaknem v večerne ure. Za eno zatiranja s šokterapijo uporabim na čebeljo družino 15-20 ml 85% MK, za podaljšano izhlapevanje pa 60 ml. Ob pravilnem izhlapevanju v šokterapiji iz panja izhlapi MK v dobrih 15. urah. Med vsakim zatiranjem je bil na podnici testni vložek, da sem po zatiranju preštel število odpadlih varoj. Prvo zatiranje opravim takoj po točenju lipovega medu, ki je pri nas na Kočevskem in v Kostelu zadnja - skoraj redna paša. Izjema je bilo leto 2005, saj smo čebelarji točili bolj solze kat med.

Zatiranje varoj po t.i. šok terapiji sem torej vedno začel kot sem že omenil po koncu lipove paše, ki se pri nas na Kočevskem konča okoli 20 julija. Pri delu z MK mora imeti čebelar potreben občutek. Nikoli si nisem dovolil, da bi MK kar potisnil v panj. Vedno sem dodal čebelam ohlajeno mravljično kislino približno na 8° C. S tem sem pri čebelah preprečil prevelik šok, saj se je MK počasi ogrela na optimalno izhlapevanje, to pa je pogoj, da čebele zaradi nenadne prevelike količine ne zapustile panj. Če je MK ohlajena, pri delu ne uporabljam zaščitne maske, kljub temu pa je ne odsvetujem, nasprotno, čebelarjem svetujem, da jo uporabljajo zaradi lastnega zdravja.

Pred začetkom zatiranja varoj na podnico AŽ panja vedno postavim PVC-lovilec varoje tipa Medja, da ugotovim njihov naravni odpad. Po petih dneh pregledam lovilce in ukrepam na podlagi ugotovitev naravnega odpada. Vsako leto do 25. julija varoje vsaj enkrat zatiram s šokterapijo. Odpadle so varoje, ki so bila na čebelah. Postopek sem ponovil po šestih ali sedmih dneh in še tretjič v enakem presledku, če je po drugi šokterapiji padlo na podnico več kot 50 varoj. Tako, sem vsako jesen pričakal z razmeroma močnimi družinami.

Postopek uporabe MK


Enostaven doma izdelan hlapilnik - PVC vrečka in krpa vileda. S črno barvo je nakazan izrez V letih od 1999 do 2003 sem za uničevanje varoj s šok-terapijo uporabljal podnične podstavke Medja, v katere sem vstavil vileda krpo, na izpraznjeno medišče na nosilne palice za sate nad matično rešetko pa sem postavil podnični podstavek z vileda krpo prepojeno z 15-20 ml MK. Po letu 2003 sem tovrstno šokterapijo opustil, ker sem ugotovil, da so se zunanje temperature včasih povzpele na več kot 30° C in je tu in tam kaka matica, ki je bila starejša od enega leta, oslabela, čebele so jo prelegle, nova pa se ni pravi čas oplodila in tako sem ostal brez matice in hkrati tudi brez družine. Tedaj sem se domislil, da bi na vrata AŽ-panja obesil PVC-vrečko z vileda krpo ali tremi do štirimi polami časopisnega papirja. Ker so hlapi MK težji od zraka padajo na dno panja, nakar hlapi MK s pomočjo ventilacije čebel zapuščajo panj. Od vrha vrečke do 4 cm nad spodnjim robom sem prerezal 2 -3 cm široko odprtino, da je MK lahko izhlapevala skoznjo. V vrečko z vileda krpo ali papitjem sem nalil med 50 in 60 ml MK in jo obesil tik pod vrh vrat AŽ-panja. Kislina je počasi izhlapevala pet do sedem dni, odvisno od zunanje temperature. V teh letih mi je na ta način vedno uspelo toliko zmanjšati število varoj, da so čebelje družine brez večje škode dočakale zimsko zatiranje varoj z oksalno kislino (OK); tega po navadi izvedem v mesecu novembru ali decembru, ko v čebelji družini ni večpokrite zalege. Leta 2005 sem OK prvič uporabil 28. oktobra ker so bile družine že brez zalege. Edina pomanjkljivost MK je v tem, da med postopkom s to kislino nekatere matice prenehajo zalegati in to predvsem zaradi podaljšanega izhlapevanja, ko v hlapilnik vstavim 60 ml MK. Seveda ni dobro, če matice prenehajo zalegati že v začetku avgusta, saj se družine ne morejo dovolj okrepiti za prezimitev. Z gotovostjo pa lahko trdim, da je to način, pri katerem v vosku in čebelji prehrani ne ostane nič takega, kar bi bilo nevarno bodisi za čebelje potomstvo ali ljudi.

Varoja čaka, da se vgnezdi v zaleženo celico Invazija varoje na trotove celice. Na posnetku je vidnih deset varoj Pred tretiranjem čebeljih družin z MK je dobro dve do tri ure prej čebelje družine nakrmiti z 3 dcl sladkornega sirupa, da se jim napnejo zadki. Tako bodo čebele nehote pripomagle k večjemu odpadu prisesanih varoj.

Vsako nepravilno krmljenje čebel med delovanjem MK je lahko pogubno za čebelarja, saj se v čebelnjaku lahko pojavi rop družin. Zato previdnost ni nikoli odveč. Družine obvezno krmite zvečer, ko je že mrak.

Zakaj je priporočljiva uporaba MK?

Varoja prisesana na trotovo žerko Na 28 cm2 je v avgustu tudi do 380 varoj, ta družina le stežka preživi brez zdravljenja Z uporabo MK do neke mere pomagamo razkužiti notranjost panja. V septembrskem dodajanju MK prisilimo matico k prekinitvi zaleganja. To je pomembno predvsem tedaj, če uporabljamo kislino konec septembra, ko naj nebi matice več zalegale, ker se s tem matice le izčrpavajo. Tudi cena postopka z MK je (poleg uporabe OK) za čebelarja najnižja, poleg tega pa MK ubija varoje tudi v pokriti zalegi. Možnost ostankov škodljivih snovi v vosku in medu je nična, saj je ena izmed sestavin medu tudi mravljična kislina. Verjetnost nastanka odpornosti varoje na MK je nična, to pa so dokazali številni znanstveniki. Opazil sem tudi, da se je z uporabo MK zmanjšala okuženost s poapnelo zalego. V mojem čebelarstvu že nekaj let tudi ni noseme. Dokaz za to je vsakolitna kontrola mrtvih zimskih čebel na NVI v Ljubljani.

Varna hrana - varen med je tisto, kar moramo čebelarji vedeti prej, preden damo med na polico domače čebelarske trgovine.

Varoja je uničena, september v Podnu Odgovornost čebelarja je, da za uničevanje varoj uporablja registrirana in dovoljena sredstva, ki jih bo dal čebelam v dovoljenih količinah in ob pravem času. S tem bo pripomogel k ugledu svojega čebelarstva in poskrbel, da bodo porabniki čebeljih pridelkov res zaužili tiste dobrine, ki so jih nabrale marljive čebelice in znosile v svoja bivališča - čebelje panje.

Na ta način torej že sedmo leto relativno uspešno uporabljam za uničevanje varoj v svojem čebelarstvu 85 % MK.

Ker po večini čebelarim z AŽ-panji sem opisal kako to metodo uporabljal v AŽ panjih.

Branko Obranovič
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zdravstveno varstvo čebel Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow