Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Goljufije na področju hrane

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelji pridelki in trženje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 07 Mar 2017 08:09    Naslov sporočila: Goljufije na področju hrane Odgovori s citatom

Vir:


Goljufije na področju hrane
24. 1. 2017

[b]Skrajšano:[/b]
Prevare in zavajanja potrošnikov niso nič novega, segajo daleč v zgodovino, lahko bi rekli, da so nastale s pojavom trženja blaga in storitev. Na področju trženja živil so na primer Rimljani v svojo zakonodajo vključili uradna določila proti potvorjevalcem vina in proti trženju hrane, ki ni bila varna. To je bil tudi eden od povodov za razvoj živilske kemije in analiznih postopkov za ugotavljanje potvorb in varnosti hrane.

Goljufije na področju hrane (angleško: FoodFraud) zajemajo različna namerna dejanja v zvezi z živili z namenom pridobivanja finančne koristi, na primer: nedovoljeno zamenjavo in/ali dodajanje sestavine ali zavajajočo, neresnično predstavitev živila ali sestavine v živilu. Splošna definicija goljufij na področju hrane bi se tako lahko glasila, da gre za nepoštene prakse do potrošnika in neskladnost živil z živilsko zakonodajo, ki so namerne, namen pa je pridobivanje finančne koristi.

Pričakovanja potrošnika


Potrošniki pričakujejo širok izbor različnih vrst varnih živil, ki jih odlikuje kakovost in primerna cene. Pričakujejo svežino, privlačen izgled, okusnost, hranljivost in predvsem to, da so živila varna. Po drugi strani potrošniki ne morejo preveriti ali so njihova pričakovanja upravičena, zato morajo zaupati proizvajalcem, pa tudi vladnim organom, zakonodajalcem in pristojnim inšpekcijskim organom, ki to nadzorujejo. Študije med potrošniki kažejo, da so potrošniki najbolj zaskrbljeni v zvezi z onesnaževali in s kemikalijami v hrani, pa tudi v zvezi s prevarami in potvorbami živil. Zanimiv psihološki vidik dojemanja tveganj pri potrošnikih je, da so bistveno manj sprejemljivi za tveganja, v katera so prisiljeni, kot pa za tista, na katera lahko vplivajo. Tveganja, ki jih prinaša njihov življenjski slog, za katerega so se zavestno odločili, poznajo in jih ocenijo kot sprejemljiva (kajenje, prehitra vožnja...), skrbijo pa jih skrita, nevidna in nepričakovana tveganja.

Goljufije pri živilih

Goljufije v zvezi s hrano moramo vedno obravnavati z dveh vidikov in sicer z vidika kakovosti in varnosti. Kakovost je skupek lastnosti in značilnosti živila, kot so na primer izgled, vonj, okus, tekstura - lahko tudi poreklo živila. Varna pa je hrana, ki ne vsebuje toksinov, pesticidov in kemijskih ter fizikalnih onesnaževal, pa tudi mikrobioloških patogenov, kot so bakterije in virusi, ki lahko povzročijo bolezen. Bistvena razlika med tema dvema vidikoma je torej v vplivu morebitnega tveganja na zdravje. Velja da je nesprejemljivo tveganje za zdravje takšno, ki lahko privede do morebitne bolezni, poškodbe ali celo ogroža življenje potrošnika.

Razlika med goljufijami v zvezi s hrano in drugimi primeri, ob katerih so potrošniki tudi lahko izpostavljeni tveganju, je v tem, da so goljufije storjene namerno - s ciljem pridobivanja dobička. V takih primerih ne obravnavamo skritih dejavnikov tveganja, morebitnih posledic neučinkovitega sistema zagotavljanja varne hrane proizvajalca, ampak nepošteno prakso, ki jo proizvajalec živila ali drugo podjetje v verigi nosilcev živilske dejavnosti izvaja namenoma.

Najpogostejše goljufije

Potrošniki so lahko žrtve zastrupitev s hrano, potvarjanja živil, zavajanja v zvezi s sestavo živila, zavajajočim opisom, označevanjem, navodili, zavajajočimi grafičnimi podobami, embalažnim materialom. Napačno ali zavajajoče označevanje živil lahko tudi škodi potrošnikovemu zdravju. Takšen primer je npr. izpustitev navedbe o vsebovanih alergenih, ki pri občutljivih potrošnikih lahko povzroči resne zdravstvene težave ali celo smrt.
Najpogosteje se zavajanja v povezavi z živili pojavljajo na področju predstavitev in označevanja živil višjega cenovnega razreda, ali živil s posebnimi lastnostmi (npr. funkcionalna živila, živila posebnega izvora oz. porekla,...). Med goljufije vključujemo tudi različne nepoštene prakse, kot so zavajajoče oglaševanje in/ali označevanje živil ter potvarjanje izdelkov (razredčevanje, zamenjava sestavin.).

V praksi se nepoštene prakse najbolj pogosto izvajajo v povezavi z naslednjimi živili:
Ekstra deviško oljčno olje (redčenje s cenejšimi manj kakovostnimi olji)
Ribe in ribji izdelki (nelegalno trgovanje, zamenjava rib z ribjimi izdelki, navedba napačnega porekla)
Organska hrana (neskladno označevanje)
Med (dodajanje sladkorja, dodajanje mešanice glukoze in fruktoze)
Kava, čaj (dodajanje cikorije, listov drugih rastlin in ne čajevca)
Začimbe (origanu dodano oljčno listje)
Vino (dodajanje sintetičnega glicerola)
Sadni sokovi (dodani sokovi cenejšega sadja, ki niso označeni)
Hitra prehrana (dražja vrsta mesa zamenjana s cenejšo vrsto mesa)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelji pridelki in trženje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow