|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 23 Jan 2016 10:37 Naslov sporočila: Pogoji za opravljanje dejavnosti – Čebelarstvo |
|
|
Pogoji za opravljanje dejavnosti – Čebelarstvo
Poglobili smo se v kmetijsko panogo gojitve čebel in pridobivanja čebeljih produktov. To so produkti, predvsem iz medu in voska, kot tudi pelod, matični mleček, surov propolis ter tudi korist opraševanja.
Za čebelarstvo kot kmetijsko dejavnost se šteje tudi prodaja čebeljih družin, rojev in matic.
Organizacijska oblika
Čebelarstvo je lahko organizirano kot:
pravna oseba,
samostojni podjetnik posameznik,
kmetija, ki ni pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, pri čemer se za kmetijo šteje tudi čebelarka ali čebelar, ki ni samostojni podjetnik posameznik,
kmetijsko gospodarstvo – skupni pašnik,
kmetijsko gospodarstvo – planina.
Pogoji za opravljanje čebelarske dejavnosti
Čebelar mora imeti registrirano kmetijsko gospodarstvo in biti vpisan v evidenco imetnikov rejnih živali (EIRŽ), vsi čebelnjaki pa vpisani v register čebelnjakov. Za opravljanje zootehniških opravil je zahtevana tudi ustrezna usposobljenost.
Ob vpisu v register kmetijskih gospodarstev (RKG), za primer živinoreje, imetnik živali dobi dodeljeno KMG-MID identifikacijsko številko. Sam vpis izvajajo upravne enote, ureja pa ga Zakonu o kmetijstvu (ZKme-1), ki tudi tretira ne-vpis, kot tudi ne-prijave sprememb v ta register kot prekršek. Obenem se določi tudi nosilec kmetijske dejavnosti ter člani kmetije.
V primerih, ko kmetija uveljavlja ukrepe kmetijske politike, mora nosilec kmetije izmed članov kmetije določiti tudi namestnika nosilca, za primer ko postane nosilec njegov namestnik.
Če se v okviru kmetijskega gospodarstva obdelujejo zemljšča, se v Register kmetijskih gospodarstev vpišejo tudi podatki o kmetijskih zemljiiščih v uporabi.
Vsi čebelnjaki morajo biti registrirani in označeni.
Stojišča in namestitev
Čebelar predlaga izvajalcu pašnega reda namestitev čebel na pašo oziroma za uporabo stojišča za prezimovanje najmanj 30 dni pred nameravanim pričetkom paše oziroma nameravanim dovozom čebel na prezimovanje.
Izvajalec pašnega reda najpozneje v 15 dneh od prejema predloga za namestitev čebel izda soglasje o namestitvi čebel.
Namestitev čebel ureja »Pravilnik o katastru čebelje paše, čebelarskem pašnem redu in programu napovedi medenja«.
Registracijo stojišč izvaja predvidoma lokalno čebelarsko društvo oziroma Čebelarska zveza Slovenije (izvajalec pašnega reda). To naredi z vlogo za potrditev ali dopolnitev pašnega reda.
Dodeljena mu je registrska številka stojišča, čebelar pa mora na samem stojišču ob namestitvi čebel namestiti kopijo veterinarskega potrdila za promet s čebelami z imenom izvajalca pašnega reda.
Čebelarski pašni red
Izvajalec pašnega reda mora vložiti pisno vlogo za potrditev čebelarskega pašnega reda na pristojni organ. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) potrdi pašni red z odločbo, za obdobje petih let.
Register čebelnjakov
Register čebelnjakov je evidenca, ki jo vodi pristojni organ in vsebuje podatke o čebelarjih, čebelnjakih, stojiščih ter o številu čebeljih družin in o premikih čebel.
Čebelar vloži vlogo za registracijo čebelnjaka na pristojni organ najpozneje 30 dni po naselitvi čebelnjaka. Pristojni organ je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR).
Ob registraciji čebelnjaka pristojni organ izda čebelarju registrsko oznako in obvestilo o vpisu v register.
Označevanje čebelnjakov
Po pravilniku o označevanju čebelnjakov in stojišč (https://www.uradni-list.si/1/content?id=89662), mora čebelar v sedmih dneh po prejemu registrske oznake, trajno označiti čebeljnjak na vidnem mestu. Registracija je izvedena za nedoločen čas.
Potrebno je tudi soglasje lastnika parcele, če je parcela, na kateri namerava namestiti čebelnjak, v lasti nekoga drugega.
Vzrejevalec matic
Za organizirano vzrejo matic z namenom oddaje vzrejnih matic v promet, je potrebna najmanj pridobljena čebelarska poklicna kvalifikacija ali ustrezne delovne izkušnje na odobrenem vzrejališču matic. Za vzrejevalca je zahtevana tudi dodatna strokovna usposabljanja in nadaljne pridobivanje specializiranih znanj.
Poleg tega mora zadovoljevati ustreznosti števila čebelnjakov in stojišč, zagotavljati ustreznost objekta, prostora in opreme ter morfološko in etološko ustreznost čebelje družine. Posebne zahteve zadevajo tudi namestitev avtohtonih kranjskih čebel.
Pristojen organ je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Sporočanje števila čebeljih družin
Sporočanje števila čebeljih družin, čebelarji izvedejo za čebelnjake, za katere imajo urejen vpis v Register čebelnjakov, na dan 31. oktober in 15. april.
Izvede se v Register čebelnjakov, lahko tudi preko spleta (https://storitve-mkgp.gov.si/dad/sir_javno/w_apis_census.startup). |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|