Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




ALTERNATIVNI NAČINI ZATIRANJA VAROJE

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zdravstveno varstvo čebel
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 15 Jan 2016 09:08    Naslov sporočila: ALTERNATIVNI NAČINI ZATIRANJA VAROJE Odgovori s citatom

Mnogi čebelarji se lotevajo zatiranja varoje na svojstvene načine od katerih so nekateri uspešni in drugi zopet ne. Tukaj je priložnost, da kakšno svojo izkušnjo tudi opišete. Tudi, če sami v čem niste bili uspešni, bo to vsaj napotilo drugim, da se česa podobnega ne lotevajo ali pa se lotijo na kak drug način. Seveda so zaželjeni opisi metod in sredstev izven znanih doktrin s kemičnimi sredstvi. Vaše izkušnje s kislinami pa bi bile lahko mnogim zelo dobrodošle in koristne in enako tudi drugi apitehnični ukrepi s ciljem zatiranja varoje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAXI



Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: 15 Jan 2016 12:37    Naslov sporočila: Re: ALTERNATIVNI NAČINI ZATIRANJA VAROJE Odgovori s citatom

Alternativno nekemijsko "lovilno" protivarozno ukrepanje

Moja varianta "lovilne" metode, temelji na predpostavkah:
- da gredo pomladne, kratkožive varoje (po dr Riharju 12 - 15 dni življenske dobe) , hitro v celice čebelje zalege lovilnega sata, ker drugje v panju ni več odkrite zalege;
- da je s to metodo mogoče popolnoma nadomestiti kakršne koli druge protivarozne ukrepe.

To metodo sem že uspešno večkrat preizkusil pri manjšem številu mojih družin. Sem pa odločen in nekoliko spodbujen tudi spričo zadnjih dogodkov v zvezi z »strupenim« medom, da jo bom uveljavil v vsem mojem malem, ljubiteljskem čebelarstvu.

Metoda sodi v sklop protivaroznih metod brez kemije.

Postopek:

Prvi ukrep: Izolator matice (glej risbe in sliko) - ki je je v obliki škatlje, z matično rešetko na obeh straneh in vanj obešenim posebnim satom ("lovilcem varoj"), ki ima privoskan trak satnice ali že zgrajenega sata, vstavim med 1. in 15. majem v sredo plodišča med dva AŽ satna razstojišča.
Vanj prenesem matico. Čebele pa imajo k njej prost vstop skozi obojestranski matični rešetki. V izolatorju čebele prično postopno(!) graditi, oz. dograjevati sat (običajno trotovino), ki ga matica sproti zalega, a dalj časa, dokler ni do kraja zgrajen.
V zalego lovilnega sata,- dan ali dva pred pokritjem, - prične vstopati varoja, ki drugje v panju za kaj takega nima več možnosti.
Drugi ukrep: Predno lahko pridejo varoje iz izležene čebelje zalege v izolatorju (čez tri tedne) odstranim izolator z ulovljeno vatojo in spustim matico, da lahko prosto zalega v panju. Takrat, namesto lovilnega sata v izolatorju, vstavim na to mesto iz pomožne družinice drugi lovilni sat odkrite zalege (najbolje trotovske). Ta sat polovi še večino zadnje varoje v panju, ki se je prišla na plano iz zadnje izležene čebelje zalege, ki je ostala v panju po zaprtju matice v izolator.
Tretji ukrep: Ko je zalega v dodanem lovilnem (trotovskem ali čebeljem) satu pokrita, ga odstranim hkrati z ulovljeno večino zadnje varoje v panju.

Družini preostane do zazimljenja še dovolj časa, da se okrepi z mladicami, po večini že z "zimskimi" čebelami.

Pripominjam, da je ves čas tega postopka v družini poleg priprte, a še vedno nekoliko zalegajoče matice, do katere imajo čebele dober kontakt, prisotna čebelja zalega, kar ima velik pomen za družino.

Del varoj v družini, ki so kratkožive in se niso vlovile, odmre v tem času naravne smrti.

Priprtje matice sovpada z rojnim obdobjem in imam s tem morebitno rojno nagnjenje družine pod kotrolo.

To je tudi čas prvih izdatnejših paš, ki jih čebelja družina bolje izkoristi, ker ji ni treba hkrati oskrbovati veliko količino zalege.

Četrti ukrep: Možno je, da se do zazimitve kljub intezivnemu "čiščenju" varoj iz panja, lahko iz minimalnega preostanka varoj v panju in iz "prihoda" varoj ob zunaj, naplodi in zazimi še vedno takšno število varoj, ki bi preveč škodovale družini do ponovnega "sezonskega" lovljenja, ki ga opisujem. Zato pred nastopom mraza, ko se ustavi gojenje zalege v čebelji družini, izrežem iz sata zadnjo pokrito zalego skupaj z v njo zatečeno varojo. Če je ta ukrep potreben mi pokaže povprečno dnevno število odpadlih varoj v podstavljeni zamreženi pladenj.
.
Opomba.
Metoda ima kljub naštetim ugodnostim tudi nekatere slabe strani, predvsem:
- vsakoletno delo čebelarja proti varoji;
- tritedenski primanjkljaj novoizleženih čebel (kar pa je podobno naravni situaciji v družini, ki je rojila);
- "moralno-etični" problem - čebelarjevo uničevanje čebelje zalege (četudi trotovske).



Primer »lovilne« metode v mojih AŽ-dvojčkih. Razvidna je lega lovilnega sata v matičnem izolatorju sredi gnezda in vse ostalo; predvsem razporeditev in vsebina satja v tej velikoprostorski AŽ panjski kombinaciji. Tudi ohišje »lesice« pred žrelom panja.



Enosatni AŽ matični izolator. Načrt.



V AŽ panju nameščen matični izolator z lovilnim satom med dva razstojišča, s satom za lovitev varoj. Na sliki izpraznjen čebel in matice, s pokritimi celicami trotovine v katero se je vlovil velik del varoje v panju, saj lovi (dvakrat), dokler ni vsa varoja v panju na čebelah in ni prešla v lovilni sat (en mesec).


Nazadnje urejal/a MAXI 02 Mar 2016 09:06; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAXI



Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: 12 Feb 2016 13:42    Naslov sporočila: Re: ALTERNATIVNI NAČINI ZATIRANJA VAROJE Odgovori s citatom

Alternativa ukrepov proti varoji brez kemije, v osnovnih (standardnih) AŽ-panjih

Predstavljam še isti način mojega ljubiteljskega »nekemijskega protivaroznega« načina čebelarjenja, ki ga lahko izvajam tudi v osnovnih (standardnih) AŽ-panjih, s katerimi po statistikah čebelari pri nas okoli 94% čebelarjev , oz. je približno tak odstotek vseh naseljenih AŽ-panjev s čebeljimi družinami. Med temi čebelarstvi pa nas je skoraj prav tak odstotek malih, ljubiteljskih čebelarjev. Predvsem njim se bo zdelo morda zanimivo seznaniti s tako možnostjo čebelarjenja v teh nezavidljivih "kemičnih" varoznih razmerah.



Družina se v toplem enoetažnem plodišču vsaj do začetka maja razvije do polne moči. Takrat že odprem medišče brez matične rešetke, ker bo matica tri tedne v izolatorju, V medišče prestavim - da naredim prostor za izolator - iz plodišča dva sata brez vencev »sladkornega" medu od zimskih zalog. Ker ne uporabljam proti varoji kemije so vsi mediščni in drugi sati v panju popolnoma čiste »posode« za shranjevanje medu.
Matico dam v izolator na poseben sat s privoskanim trakom zgrajene trotovine pod zgornjo letvico.Čebele postopno dograjujejo ta sat, matica ga sproti zalega in tako dalj časa, ob odkriti zalegi, vrši nalogo lovilca varoj, Vanj prehajajo kratkožive spomladanske varoje z 12 do 15 dni življenske dobe, ker drugje v panju ne morejo, ker že vsa zalega tam pokrita.
Čez tri tedne, ko je domala vsa »stara« zalega v panju izležena in varoja v njej zunaj, izolator odvzamem, zalego z varojo v njej uničim in matico spustim , da lahko prosto zalega v plodišču. Istočasno pa v izpraznjeno mesto vstavim nov lovilni sat sat, poln odkrite trotovine (lahko pa tudi čebel-delavk, če takega trotovskega sata ne najdem). Ta polovi še pretežni del preostanka varoj v panju. Pod mediščne sate, ki jih je čebelja družina do sedaj popolnoma »osvojila« vstavim matično rešetko, da preprečim širjenje zalege v to etažo.
Predno družina ponovno pride z novo zalego do viška razvoja, mine rojno obdobje, nič pa ni prikrajšana za količino dolgoživih čebel. Predno spustim matico iz izolatorja, jo po potrebi zelo enostavno zamenjam z mlado.
Z drugimi panji nimam izkušen, a ne vidim ovir, da se ne bi po potrebi tudi v njih poslužil te metode.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Zdravstveno varstvo čebel Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow