Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




MED in GSO

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 01 Mar 2015 07:38    Naslov sporočila: MED in GSO Odgovori s citatom

DNEVNIK

Čebelarska zveza Slovenije udriha po sebi
Vir / Avtor:  Tatjana Pihlar
23. januar 2014



Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) je okrcala poslance evropskega parlamenta, ki so sprejeli po njenem nerazumljivo dikcijo, da je cvetni prah sestavni del in ne sestavina medu, zato cvetni prah gensko spremenjenih rastlin v medu ne bo posebej označen. Zanimivo pa je, da ČZS takšno dikcijo tudi sama zagovarja.

»Potrošniki, pozor – evropski parlament je sprejel nerazumljivo odločitev: cvetni prah gensko spremenjenih rastlin v medu ne bo posebej označen.« Tako ogorčeno se je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) pred dnevi odzvala na izid glasovanja v evropskem parlamentu, katerega rezultat je dikcija, da bo cvetni prah v novi direktivi o medu opredeljen kot sestavni del medu in ne kot njegova sestavina, torej kot dodatek. Če bi bil sestavina medu, bi bilo namreč treba delež cvetnega prahu in delež morebitne vsebnosti gensko spremenjenih organizmov v njem (GSO) na vsaki embalaži z medom posebej navesti, zdaj to ne bo potrebno.

Dvoličnost slovenskih čebelarjev

Ob pohvalni skrbi ČZS za zdravje in informiranost potrošnikov pa je treba v zvezi s tem opozoriti tudi na njeno dvoličnost. Strokovne službe te iste zveze so namreč lansko jesen, ko so oblikovale pripombe k osnutku evropske direktive o medu, zagovarjale enako dikcijo, kot so jo zdaj sprejeli poslanci v evropskem parlamentu (slovenski predstavniki so ji nasprotovali) – da je cvetni prah sestavni del in ne sestavina medu. ČZS takšno definicijo še vedno zagovarja, zato je nekoliko nenavadno, da jo zameri evropskim poslancem. »Čebelarska zveza Slovenije je imela možnost dati pripombe k predlogu evropske direktive o medu in meni, da je cvetni prah sestavni del medu in ne sestavina, saj v skladu s Codexom Alimentarius medu ni dovoljeno ničesar dodati,« so nam včeraj pojasnili na ČZS.

Med pojmoma sestavni del in sestavina na videz ni velike razlike, v praksi pa je. Če bi v evropski direktivi o medu, ki jo evropska komisija še sprejema, pisalo, da je cvetni prah sestavina medu, bi bilo namreč treba vsako serijo medu analizirati na vsebnost cvetnega prahu in tudi na morebitno vsebnost GSO v njem ter delež enega in drugega zapisati na embalažo z medom. Takšne analize bi bile po besedah dr. Jelke Šuštar - Vozlič, predsednice znanstvenega odbora za namerno sproščanje GSO v okolje in dajanje izdelkov na trg, zelo drage in dolgotrajne. ČZS zato podpira mnenje svojega nekdanjega predsednika in zdajšnjega evropskega poslanca Lojzeta Peterleta, da bi bilo treba vzpostaviti register območij, kjer gojijo gensko spremenjene organizme, in tistim, ki jih ne gojijo, ne bi bilo treba preverjati morebitne prisotnosti GSO v medu.

Znanstveniki: Preplah je odveč

Znanstveni odbor za namerno sproščanje GSO, ki ga sestavljajo znanstveniki agronomske, veterinarske, kmetijske, medicinske, farmacevtske in biološke stroke, bo v prihodnjih dneh objavil strokovno mnenje o novi direktivi o medu, Šuštar-Vozličeva pa pravi, da je preplah odveč, saj zdravje potrošnikov po njenih navedbah ni v nobenem primeru ogroženo, ne glede na to, ali bo cvetni prah sestavni del ali sestavina medu.
Dr. Borutu Bohancu, ki na ljubljanski biotehniški fakulteti predava o biotehnologiji, pa se zdi razprava o primernosti označevanja medu, »ki bi morebiti vseboval kakšno zrno peloda z gensko spremenjenih rastlin«, nenavadna.

»Več kot jasno je pokazala, da je raven racionalnosti debate povsem v ozadju, v ospredju pa so prerivanje za politično všečnost volilcem in parcialni interesi grupacij, ki se želijo na tak način izogniti mednarodni konkurenci,« meni Bohanec. Prepričan je, da je verjetnost, da bi cvetni prah iz gensko spremenjenih sort sploh zašel v med, zelo majhna, saj gre pretežno za pelod koruze in soje, »ne ene ne druge pa čebele ne obletavajo«. »In če bi vendarle po naključju kak pelod izviral iz katere koli po svetu odobrene gensko spremenjene sorte, kako bi lahko škodil zdravju ljudi? Če kdo s tem straši, ga, prosim, pozovite, naj to podrobneje pojasni. Predvidevam namreč, da brez bujne domišljije ne bo šlo,« sklene Bohanec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow