Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




TROTI

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Vloga in pomen matice - čebele - trota
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Feb 2015 19:21    Naslov sporočila: TROTI Odgovori s citatom

ČEBELJI TROTI




Trot, tretji član čebelje družine

Troti so za čebelami in matico tretji člani čebelje družine.

Trotova naloga je oploditi mlado matico, ki prileti na svatbeni let

So nekoliko širši in krajši od matice. Čebelja družina začne vzrejati trote pozno spomladi. Število trotov v eni čebelji družini je odvisno od moči družine. V običajni družini je na višku razvoja nekaj 100 trotov. Včasih celo več kot 2000. V celi sezoni zaleže matica med 4000 in 10000 trotovskih celic. Jajčece trota je enako kot za matico ali čebelo, le, da je neoplojeno. Življenska doba trota je med 30 in 50 dni. Več trotov v eni čebelji družini je zato, da je večja selekcija pri oploditvi matice. Kako trot oplodi matico je opisano na strani o maticah.

Trotov zadek je poraščen z dlačicami ter nekoliko bolj okrogel od čebeljega

V panju troti ne opravljajo posebnih nalog. Grejejo zalego in pomembni so za naravno razpoloženje v čebelji družini. Za zrejo 1000 trotov porabi čebelja družina približno 7 kg meda.

Troti pa so pomembni pri selekciji matic, saj prenašajo dedne lastnosti (gospodarske lastnosti in zunanje znake) na potomce in sicer v prvi generaciji na matice in čebele, v drugi pa na trote. Dokler traja paša, se trotov nobena čebelja družina ne brani.
Stražarke, ki so do ostalih čebel sila nezaupljive in vsako sproti pregledajo, prej ko jo spuste skozi žrelo v panj se za trote sploh ne zmenijo. Povsod so gostoljubno sprejeti.

V družini kjer ni matice in matičnikov začno zalegati neoplojena jajčeca čebele - trotovke. Neoplojena jajčeca lahko zalegajo tudi matice trotovke
(zaradi starosti, iztrošene spermateke ali bolezni matice).
Tako družino je najbolje omesti pred panj, da si čebele izprosijo
novo domovanje v sosednjih panjih

Izgon trotov iz panja je običajno po zadnji paši, ter tedaj, ko se matice sprašijo in začno zalegati

Toda, ko so matice sprašile in začno zalegati, se naklonjenost trotom sprevrže v sovraštvo. Ko se še konča glavna paša začno čebele trote izganjati iz panja, tako, da čebelja družina prezimi brez trotov. Nekateri omenjajo trote celo z besedo "klativitez".

Trotovo spolovilo je spolna troba

Razvoj trota traja 24 dni, kar je za tri dni več kot za čebelo in osem dni več kot za matico. Spolno dozorijo 12 - 14 dni stari.

Dolgo je bila neznanka, kako, da se matica vrne iz svatbenega poleta v 20. minutah. Na podlagi raziskav bratov Ruttner vemo, da so zbirališča trotov natančno omejeni kraji v naravi. Tam se zbirajo troti iz okolice. Zbirališča so trajna, kar pomeni, da se vsa leta pojavljajo na istem kraju. Prav tako kot troti se na teh mestih pojavljajo matice. Za test so privezali na balon z vodikom matico v matičnici. Takoj, ko je balon prišel na to področje je priletel roj trotov. Matice so lahko oplojene, neoplojene ali celo mrtve. Še več, roj trotov privabi že samo košček vate namočen v matični mleček.

Ni še znano kaj privlači trote in matice na določeno področje. Običajno so to mirne gozdne jase, zaščitene pred vetrom. Na teh področjih se zbirajo tudi mladi troti na orientacijskih poletih. Dnevni obiski zbirališč trotov in matic ob lepem vremenu so med 11 in 14 uro. V roju trotov, ki sledi matici je med 300 in 400 osebkov različne starosti. Pri tem opravilu so bučni in bliskovito hitri ko sledijo matici. Matico dosežejo vedno le najmočnejši troti.

Torej, trot je zelo pomemben člen v razvoju čebelje družine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 28 Feb 2015 09:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ŠE NEKAJ O TROTIH

Troti so v čebelji družini od pomladi do jeseni. Njihova osnovna vloga je oprašitev matice, poleg tega pa tudi vzdrževanje ustrezne temperature v panju in vzdrževanje “delovnega” razpoloženja družine. Podobno kot matice, tudi troti nimajo telesnih delov za nabiranje nektarja ali cvetnega prahu, nimajo pa tudi želnega aparata. Oči in tipalnice trota so specializirane za opazovanje in sledenje matici. Troti se razvijejo partenogenetsko, to je iz neoplojenih jajčec, ki jih matica zalega v večje, trotovske satne celice. Ko se trot izleže, ga v prvih dneh krmijo čebele delavke, kasneje pa sam jemlje med iz satja.

Po dveh tednih troti spolno dozorijo in začnejo izletavati iz panja. Izletavajo večkrat na dan, večinoma med 14. in 16. uro. Izleti trajajo od 25 do 32 minut. Trot se pari samo enkrat. Pri parjenju sproži spolno trobo v spolne organe matice in ejakulira. Po ejakulaciji se loči od matice. Pri tem se mu spolna troba izruje in ostane v spolovilih matice, sam pa propade.

Spolni organi trota

Moški spolni organi razvojno izhajajo iz 9. zadkovega obročka in so homologni posameznim delom žela pri čebeli delavki. Moda so pri trotu na približno istem mestu kot jajčnika
pri matici. Modo sestavljajo semenske cevke. Iz zasnove testisov v stadiju ličinke, se le-ti razvijejo v stadiju bube. Med petim in šestim dnevom razvoja bube se v semenskih
cevkah zaključi razvoj spermijev. Iz praspolnih celic nastajajo semenčice, celice nitaste oblike.

Testisi tedaj obsegajo dobršen del posteriornega dela zadka. Širi dni pred izleženjem trota testisa v dolžino merita okrog 5 mm, sta fižolaste oblike in sivorumene barve, po izleženju trota se testisa skrčita, sploščita in sta zelenkastorumene barve. Po spolni dozoritvi, 12 dni
po izleženju, testisa predstavljata komaj 1/3 svoje največje dolžine.
Iz vsakega moda poteka semenska vodnica, ki je v začetnem delu tanka in poteka vijugasto, nato preide v dolg, razširjen semenski mešiček. V njem se spolne celice s svojo glavo vgnezdijo v epiteliju in dobijo končno obliko. Mešiček se zoži in preide po tanki cevki v vrečasto sluzno žlezo. Sluzni žlezi sta pomožni spolni žlezi, vrečasti izbuhlini na zadnjem koncu semenskih vodnic.

Epitelij sestavljajo žlezne celice, v ostenju pa so močna notranja krožna in zunanja vzdolžna vlakna. Izloček je blago alkalen, bele barve in v stiku z zrakom koagulira. Na tistih koncih, kjer vstopata semenski vodnici, sta sluzni žlezi združeni, z mesta združitve pa poteka dolga, pentljasto zavita štrcalna cevka. Ta je z nasprotnim koncem priključena k spolni trobi, to je k spolnemu udu trota. V njem se spolna troba razširi v izbuhlino, ki ji pravimo čebulica, nato pa se spet zoži in končuje v široki spolni odprtini. Na zoženem delu spolnega uda ločimo: vzmet, spiralno progo in dva rožička. Pri parjenju nenadno skrčenje mišic in pritisk trotovega zadka povzroči izvrnitev spolne trobe. Hkrati se stisne semenski mešiček, potisne seme v štrcalno cevko in sluz iz sluzne oz. mukozne žleze.

Semenčice so dolge okrog 250 µm in imajo premer 0,5 µm. Glava spermija, ki nosi genetski material, je dolga10 µm.

Dedovanje spola

Iz neoplojenih jajčec se praviloma razvijejo haploidni troti, iz oplojenih pa se razvijejo diploidni osebki: matica ali delavka. Mehanizem sproščanja spermijev iz semenske mošnjice matice je odločilen za to, ali bo jajčece oplojeno ali neoplojeno. V oplojenem jajčecu spol določa lokus z več (6 do 1Cool aleli. V primeru pojava enakih genov na tem lokusu se razvije diploidni trot. Ta lastnost je večinoma letalna, saj jih delavke odstranijo v starosti do treh dni, domnevno zaradi izločanja substance, ki povzroči kanibalizem. Posledica je presledkasta zalega. Pri parjenju v sorodstvu se presledkasta zalega pogosteje pojavlja. Takrat govorimo o inbridingu.

Razvijajoče se ličinke diploidnih delavk ne kažejo teh lastnosti.
V določenih okoliščinah tudi delavke zalegajo jajčeca, ta pa se razvijejo v trote. Ta pojav je pogost v brezmatič ni družini. Kadar v čebelji družini propade matica in družina ne more vzrediti nove, delavke z razvitimi ovariji, lažne matice, v nekaj tednih začno zalegati neoplojena jajčeca. Ta jajčeca so manjša kot jajčeca matice. Pogosto je več jajčec položenih na stene satne celice in ne na dno celice, kamor sicer matica prilepi eno jajčece. Razviti troti so plodni, vendar manjši in pri parjenju manj uspešni kot troti, razviti v trotovskih satnih celicah.

Pregled zalege v plemenilniku, ki jo ustvari mlada, komaj oprašena matica, je pomemben kriterij ocene kvalitete matice in same oprašitve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 29 Jul 2017 05:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS


Navzočnost trotov v čebelji družini
26.07.2017

Vsem je dobro poznana beseda trot, ki pa pri čebelarjih niti malo ne predstavlja slabšalnega pomena. Troti so moški predstavniki čebelje družine z življenjski ciljem, da se pari z matico. To nalogo pa lahko izpolnjujejo le v obdobju rojenja čebel v zgodnjem poletju, ko za paritev pripravljene deviške matice izletavajo na praho. Zato družine vzgajajo in negujejo trote predvsem v tem obdobju.

Razvoj od jajčeca do spolne zrelosti traja pri trotu vsaj dva tedna dlje kot razvoj matice. Zaradi tega se začne vzreja trotov nekaj tednov pred vzrejo matic. Na ta način čebele dosežejo, da je takrat, ko so prve mlade matice pripravljanje na paritev, na razpolago dovolj zrelih trotov.

Predhodno pred zaleganjem trotovskih jajčec morajo delavke najprej pripraviti celice, šele potem in samo v paritveni sezoni matica vanj zaleže neoplojena jajčeca. Da ve kakšno jajčece bo zalegla vedno pred zaleganjem pogleda v celico in z sprednjimi nogami izmeri njeno velikost. Na ta način prepozna ali ima pred seboj celico trota ali delavke in celici primerno odloži jajčece. Ob zaleganju trotovske celice matica zapre dozirno zaklopko in odloži neoplojeno jajčece.

Število trotov v družini nadzirajo predvsem delavke, prvič z graditvijo trotovskih celic in drugič z pripravo teh celic za zaleganje, saj se matica tistih celic, ki niso pripravljanje za zalaganje, izogiba, vanje pa čebele pogosto shranijo med. Pri naravni gradnji satovja je približno 10 % celic trotovskih. Število trotovskih celic se spreminja z velikostjo družine. Vsekakor pa je število trotov v družini manjše od števila trotovskih celic. V srednje močnih družinah je v povprečju od 1500 do 2000 trotov, kar predstavlja slabih 5 % skupnega števila osebkov.

Sedaj, ko smo na konec paritvene sezone se odnos čebel do trotov zelo spremeni. Za trote je to nič kaj prijazno obdobje. Čebele prenehajo z njihovo oskrbo in z oskrbo trotovskih celic. Kar pomeni, da matica nima prostora kamor bi odlagala neoplojena jajčeca in tako se počasi zmanjšuje obseg trotovske zalege. Ker so troti v tem času zgolj porabniki hrane jim preprečujejo dostop do nje v kasnejši fazi pa jih celo izženejo iz panja. Tako lačni in brez doma po večini kmalu umrejo. Praviloma čebele trotov ne pikajo in pomorijo, vendar se v redkih primerih lahko zgodi tudi to.

Aleš Bozovičar, JSSČ
Vir:

Gudrun in Nikolaus Koeniger, Friderich-Karl Tiesler, (2014), prevod Špela Schrader, Biologija in nadzorovanje parjenja pri medonosni čebeli.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Vloga in pomen matice - čebele - trota Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow