Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




OSKRBOVANJE ČEBEL SKOZI LETO

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Nega in vzreja čebeljih družin
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 07 Jul 2014 06:01    Naslov sporočila: OSKRBOVANJE ČEBEL SKOZI LETO Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS




PRIPRAVA ČEBEL V ČASU julij - avgust - september


Čebele po svojem naravnem nagonu zgodaj zaslutijo bližajočo se zimo. Hkrati z usihajočo pašo tako matica že julija zmanjša zaleganje, čebele delavke pa avgusta preženejo trote, da jim ti po nepotrebnem ne odžirajo hrane, s katero je treba varčevati za dolgotrajno zimo. Obseg celotnega čebeljega gnezda se skrči v tisti del panja, v katerem nameravajo čebele prebiti zimske mesece. Vse špranje in reže v stenah panja čebele skrbno zadelajo s smolo ali zadelavino, da ni prepiha.

Pred začetkom priprave čebelje družine na zimo je treba vedeti, kakšno je stanje v družini. To ugotovimo s podrobnim pregledom, ki ga opravimo konec julija ali morda v začetku avgusta. Točen začetek del moramo ugotoviti čebelarji sami, odvisen pa je od paše v okolici, saj se čebele same nagonsko pripravljajo na zimo, ko usahne zadnja paša.

Vzreja zimskih čebel

Poglavitna naloga čebelarjev v tem obdobju je kakovostno vzrediti čim večje število zimskih čebel. Te so genetsko oblikovane tako, da živijo dlje, saj zelo malo delajo, zaradi tega pa porabijo petkrat manj hrane kot čebele drugih generacij. Ker svoje življenjske energije ne uporabljajo za hranjenje zalege ter za prinašanje vode, nektarja in cvetnega prahu, ostanejo fiziološko mlade. V primerjavi s čebelami drugih generacij njihov organizem vsebuje manj vode ter več beljakovin in suhih snovi. Te hranljive snovi izločijo iz svojega organizma spomladi, ko ob vzreji prve zalege v naravi primanjkuje cvetnega prahu. Temeljna in poglavitna naloga vsakega čebelarja je zato ohraniti zdravje, življenjsko in delovno sposobnost zimskih čebel. Kako nam bo to uspelo, je odvisno od našega čebelarskega znanja in marljivosti. Če zamudimo pravočasno pripravo čebeljih družin za zimo, bomo obremenili zimske čebele, zato bodo te izčrpane že ob zazimitvi, takšne pa ne bodo mogle optimalno sodelovati pri zgodnjespomladanskem razvoju čebelje družine.

Da bi bili čebelarji pri tej nalogi čim bolj uspešni, moramo ob julijskem točenju medu v panju pustiti vsaj nekaj kilogramov medenih zalog, takoj po točenju čebele v čim večji meri očistiti varoj ter jih tako ohraniti pri dobrem zdravju in v maksimalni fizični kondiciji. Ob morebitni avgustovski suši in brezpašni dobi pa je treba čebelje družine dražilno krmiti in tako ustvariti razmere za neprekinjeno zaleganje matice.

Moč čebelje družine in prezimovanje

Stanje čebeljih družin v čebelnjaku je v tem obdobju po navadi različno: v njem so roji, izrojenci, narejenci in tudi družine, ki smo jim dodali novo matico. Čebelarji si moramo biti na jasnem, koliko čebeljih družin in katere bomo prezimili. Preveliko število ni priporočljivo, bolje je prezimiti manj družin, a tiste dobre, kajti vsaka čebelja družina ni primerna za prezimovanje. Prešibka družina ne vzdrži hude ali dolgotrajne zime. Zaradi tega moramo ob pregledu ugotoviti: moč in zdravstveno stanje čebelje družine, kakovost matice in satja ter količino in kakovost hrane.

Pri pripravi čebeljih družin na prezimovanje je zelo pomembna količina čebel v vsakem panju. Idealno bi bilo, če bi jih zazimili s približno 25.000 čebelami, vendar je to v naših razmerah zelo težko doseči. Pri nas po navadi zazimimo družine s približno 15.000 čebelami, večkrat pa tudi družine z manjšim številom čebel. Čebelarji lahko številčno stanje oziroma moč družine ocenimo ob pregledu konec avgusta. Če je tedaj v panju 7–8 polnih ulic čebel in 5–6 polnih satov zalege, to pomeni, da bo za zimo v panju približno 15.000 čebel. Pogosto pa v čebelnjaku najdemo družine, v katerih je v tem obdobju 4–5 ulic čebel in 2–3 sati zalege. Takšna čebelja družina, žal, nima nikakršnih možnosti za prezimitev, zato jo je najbolje pridružiti kaki močnejši družini. Samo tako namreč lahko v prihodnjem letu pričakujemo dobro prezimitev in soliden spomladanski razvoj.

Vloga čebelje matice

Kakovostna matica je pogoj za dobro stanje v čebelji družini, tako med prezimovanjem in spomladanskim razvojem kot tudi na paši. Kadar pregledujemo družine, ni nujno, da vedno poiščemo matico. Njeno kakovost presojamo zlasti pa zalegi, po številčnosti čebel, po letnem donosu, mirnosti čebel in po zapiskih, ki smo jih pisali med čebelarsko sezono. Najbolje je, če zazimimo družine z enoletnimi maticami, ki so se do zdaj izkazale kot dobre. Če puščamo v panju dveletne matice, ki smo jih izrabljali na najrazličnejših pašah, je zelo tvegano, kaj bo z njimi tretje leto, tako glede njihove telesne moči kot tudi glede zaloge semena.

Če je matica nekakovostna, je zdaj, ob koncu nabiralne sezone, pravi čas za njeno zamenjavo. Mlada matica bo jeseni nekaj dlje časa zalegala, svojo pravo moč pa bo pokazala prihodnjo čebelarsko sezono.

Ravnanje s sati

Med pregledom je treba podrobno določiti starost in kakovost satja v panju. Zelo temne in deformirane sate odstranimo in jih nadomestimo z boljšimi, bodisi iz medišča bodisi iz rezerve. Dodajamo jih h kraju gnezda, ob stene, nikakor pa ne v sredino, da ne razdvojimo zalege. Ta mora vedno ostati skupaj, v svojem stalnem naravnem redu. Jedro ali težišče gnezda je navadno bolj v sredini. Nikakor ne pustimo v sredini gnezda deviškega satja, ker ga čebele ne bodo zasedle, tako da bo čebelja gruča ostala razdeljena. Staro satje, v katerem je med, premaknemo do stene panjev, kjer bodo počakali do pomladi, ko jih bomo v obdobju cvetenja sadnega drevja kot prve zamenjali.

Pomen cvetnega prahu

Ker je pomanjkanje cvetnega prahu v poletnih mesecih poglavitni vzrok manjše moči in slabega razvoja družin prihodnjo pomlad, moramo zagotoviti, da imajo čebele poleg zadostnih medenih zalog vsaj tri sate cvetnega prahu. Kolikor je to mogoče, naj bo cvetni prah enakomerno porazdeljen po vseh panjih, tako da nobeden ne bo brez njega. Čebelarji, ki imajo čebelnjake v okolici kostanjevih gozdov, imajo veliko prednost pred čebelarji, ki te paše nimajo na voljo. Na kostanjevi paši čebele naberejo veliko cvetnega prahu, ki je poglavitni pogoj za dobro prezimovanje in za spomladanski razvoj čebeljih družin. Ne zaradi hudih zim, temveč zaradi pomanjkanja hrane, še posebej zaradi pomanjkanja cvetnega prahu med vročimi sušnimi poletji, čez zimo propade veliko čebeljih družin. Čebele se brez cvetnega prahu fiziološko hitreje starajo, njihova življenjska doba je krajša, manj so odporne proti boleznim in slabše prenašajo nizke temperature. Prav zaradi tega bi morala biti naloga vsakega čebelarja, da s sajenjem medovitih rastlin čebelam zagotovi pelodno pašo tudi v teh kritičnih mesecih.

Zdravstveno stanje čebeljih družin

Pri pregledu čebeljih družin za prezimovanje moramo ugotoviti tudi zdravstveno stanje čebeljih družin. Če posumimo v katero koli spremembo v čebelji zalegi, pokličimo terenskega svetovalca, s katerim bomo skupaj razčistili dilemo in ob sumu hude gnilobe čebelje zalege poklicali veterinarja za zdravstveno varstvo čebel. V poznem poletju se prepleteta vrhunca populacijske dinamike čebel in staleža varoj v čebelji družini. Naloga čebelarjev je, da že od aprila naprej z apitehničnimi ukrepi zmanjšujejo število varoj, usodni udarec pa jim zadamo po zadnjem točenju. Če tedenski naravni odpad varoj avgusta spet preseže število tri, zatiranje ponovimo.

Krmljenje za zimo

V tem obdobju moramo čebele tudi nakrmiti za zimo. Kdaj začeti krmljenje, nam bo pokazala tehtnica. Ta se ne sme zniževati, če pa se to vendarle dogaja, moramo tako družino intenzivneje krmiti. Čebelam dodajamo sladkorno raztopino, ki jo naredimo tako, da tri dela sladkorja raztopimo v dveh delih vode. Raztopino pripravimo vsaj dan pred krmljenjem, saj se sladkor povsem raztopi le ob večkratnem mešanju. Zelo pomembno je, da družine krmimo proti večeru ali ob mraku in da krmimo vse čebelje družine hkrati.

Ob krmljenju čebelji družini dodamo največ po dva litra sladkorne raztopine, saj večjih količin čebelje žleze ne bi mogle prenesti. Postopek ponovimo petkrat do šestkrat. Kolikšno količino zimske zaloge naj bi imela čebelja družina, je odvisno od velikosti panja in načina prezimovanja. Zaloga hrane mora zadostovati do konca marca prihodnjega leta. Presežek hrane bomo prihodnje leto uporabili za izdelavo narejencev ali pa jo bomo dali družini, v kateri je primanjkuje. Tako naj bi bilo v AŽ-panju od 12–15 kg, v LR-panju pa od 20–25 kg zimske zaloge.

Preprečevanje ropanja

Naslednji pregled in vsa potrebna čebelarska opravila skušamo izvesti ob hladnem ali deževnem vremenu. Nevarnost ropanja je namreč tolikšna, da je bolje, če panjev ne odpiramo. Žrela morajo biti ves čas priprta vsaj na polovico, v kočljivih primerih pa še več. Le tako bomo z dobro pripravljenimi čebeljimi družinami dočakali najpomembnejše opravilo pri čebelah – zimsko zatiranje varoj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 01 Mar 2015 18:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivosti so iz knjjige Od čebele do medu.



Najstarejši najdeni fosil čebele je star 25 do 50 milijonov let.

1. Kranjska čebela (Apis mellifera carnica) je po razširjenosti druga na svetu in vodilna v Evropi.

2. Poleti živijo čebele 14 do 40 dni, pozimi do 140 dni, v posameznih primerih celo več kot 300 dni.

3. Zimske čebele izletavajo že pri 8C, poletne šele pri 12C.

4. Čebelje krilo zaokroži med poletom 250-300 krat v sekundi, čebela leti s hitrostjo 25km/h, na daljše razdalje s hitrostjo 40km/h.

5. Čebele s plesom sporočajo o oddaljenosti, smeri in intenzivnosti paše.

6. Pri poletu porabi čebela 10mg sladkorja v eni uri.

7. V medni golši lahko čebela prenese 20 do 40 mg nektarja, v izjemnih primerih do 1000mg.

8. S polno medno golšo lahko preleti razdaljo 6 do 7 km, za kar potrebuje 15 minut.

9. Mlada matica se na dveh paritvenih izletih pari z 12 do 20 troti.

10. V obeh jajčnikih matice dozori okrog 2000 jajčec na dan, pri zelo plodni tudi do 3000 in več.

11. Do 10 dni stara čebela čisti satne celice.

12. Od 6. do 16. dne čebele negujejo zalego.

13. 8 do 17 dni stare čebele gradijo novo satje ter prenašajo in skladiščijo nektar v panju.

14. Stražarke so specializirana  skupina  čebel, pozneje lahko postanejo pašne čebele.

15. Čebele z bližnjih paš nosijo manjše tovore kot z bolj oddaljenih.

16. Pašne čebele imajo bolj razvite možgane kot panjske.

17. V zimski gruči vlada temperatura  od 18C do 35C in več.

18. Ko se pojavi zalega, je dopustno le manjše nihanje temperature med 33C in 34C.

19. Na robu zimske gruče temperatura ne sme pasti pod 8C.

20. Matica ima ves čas 6 do 10 spremljevalk, ki imajo poleg oskrbe matice pomembno vlogo pri razširjanju matičnih feromonov v čebelji družini.

21. Medičino izločajo rastline na cvetovih, mano pa listne uši, kaparji in skržati, ki sestajo rastlinske sokove.

22. Slovenski panj kranjič je neuradni predhodnik panjev nakladnega tipa.

23. LR Panj je v svetu najbolj razširjen; pri nas so v uporabi normalne naklade v višini 242mm (višina okvirja satnika 232mm), dvetretjinske (170mm in 160mm) in male (147mm in 137mm). V srednjeevropskem prostoru se uveljavlja predvsem dvotretjinska naklada.

24. Pameten čebelar se primerno zaščiti ne zaradi sebe, temveč zaradi čebel, da ne umirajo po nepotrebnem zaradi pikanja.

25. V nakladnem panju dosežemo nižjo proizvodno ceno medu.

26. 40 dni pred glavno pašo poskrbimo za stalen dotok hrane v panj – če ni nobene paše, družine krmimo.

27. V času paše poskrbimo, da čebelam ne zmanjka praznega satja za odlaganje medičine.

28. Pri prestavljanju satja izpustimo trote iz medišča.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MAXI



Pridružen/-a: 25.08. 2015, 07:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: 02 Feb 2016 21:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LJUBITELJSKO - HOBI - ČEBELARJENJE z majhnim številom čebeljih družin
(Nekaj poskusnih uvodnih tez za razpoznavnost in uveljavitev hobi čebelarjenja, ki od nekdaj manjka pri razumevanju in organiziranju čebelarjenja).

• Koliko nas je in kakšni smo hobi (mali, ljubiteljski) čebelarji?l Začetniki, ostareli, onemogli-invalidni, načelni- celoživljenski ...
• Razvidni smo po načinih – odnosih, filozofiji – do čebelarjenja, po številu čebeljih družin, (so)naravne oblike čebelarjenja, čebelarjenje brez kemikalij proti varoji...), povdarjene posebne, nematerialne koristi od ukvarjanja s čebelami...
• Smo prevladujoča skupina gojiteljev čebel!
• Smo (vsaj zaenkrat) sestavni, a značilni del splošnega čebelarjenja (ločiti je tržne in hobi čebelarje).
• Primerjalno k hobi čebelarjenju = kmetovanje, (sadjarstvo...) - vrtičkarstvo .
• Izmenjave izkušenj najrazličnejših načinov hobi čebelarjenja.
• Kako na najprijetejši, najlažji način hobi čebelariti ?
• Hobi čebelarjenje za fizično prizadete?
• Kje in kako namestiti kakšno čebeljo družino za hobi čebelarjenje?
• Kako pridobiti zase in svoje najbližje nekaj čebeljih pridelkov iz hobi čebelarjenja?
• Kako se povezati hobi čebelarji za izmenjavo izkušenj in klepet o čebelah?
• Kakšni panji pridejo za hobi čebelarje najbolj v poštev v raznih okoliščinah namestitve in glede fizičnih zmožnosti hobi čebelarjev (starost, invalidnost...)?
• Če moramo biti (če hočemo biti) hobi čebelarji obvezno (?) vključeni v gospodarsko vejo čebelarjenja, naj imamo v njej svojega zastopnika (v ČZS) in svoj stalni oddelek v skupnem čebelarskem glasilu.
• Hobi čebelarji sprejemamo vse skupne splošne (zakonske) obveznosti iz čebelarjenja (zdravstvo, varnost, pravne norme...)
• Hobi - (mali, ljubitelski) čebelarji iščemo stike s sorodnimi skupinami po svetu in članstvo seznanjamo z njimi in njihovimi dosežki in značilnostmi.
• Na vseh čebelarskih prireditvah in povsod moramo hobi čebelarji nastopati samozavestno, razpoznavno, s svojimi značilnostmi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 10 Sep 2018 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS

Čebelje družine v septembru
10.09.2018

Dan se je pričel intenzivneje krajšati, kar je znak da se poletje preveša v jesen. V kmetijstvu prihaja čas pobiranja pridelkov in ocene sezone, čebelarji pa smo čebelje pridelke večinoma že pobrali v preteklih mesecih, ter že pričeli z pripravo čebeljih družin na prezimovanje in na prihodnjo čebelarsko sezono. Pred nami je še mesec september, v katerem s pripravami na zimo nadaljujemo in poskrbimo, da zazimimo pravilno razvite, močne in oskrbljene čebelje družine.

V panjih kjer je iz dneva v dan manj poletnih čebel, se še polegajo dolgožive zimske čebele, za katere je pomembno da imajo v času razvoja na voljo dovolj hrane, predvsem cvetnega prahu, ter da niso prekomerno obremenjene z varojo. Ker so zimske čebele steber prezimitve družine ter njenega razvoja v zgodnjem spomladanskem času, je od oskrbe v pozno poletnem času odvisna uspešnost prezimitve čebeljih družin. September je čas, ko z oskrbo ki smo jo začeli v avgustu, nadaljujemo in čebelje družine dokončno pripravimo na zimo. Ker je eden glavnih vzrokov za propad čebeljih družin v zimskem času, preveliko število varoj, je izjemno pomembno, da na testnih vložkih redno spremljamo naravni odpad, ter odpad varoj po uporabi sredstev za zatiranje. Varojo zatiramo po navodilih veterinarjev VF NVI, pomembno pa je, da v pozno poletnem času, število varoj zmanjšamo na največ 500, s katerimi obračunamo pozimi, v času ko v družinah ni zalege.

Da zagotovimo dovolj hrane za porabo v zimskem in zgodnje spomladanskem času, čebele v AŽ panju nakrmimo z 12,5-15 kg sladkorja, v LR panju z eno naklado z 15-18 kg, ter v LR panju z dvema nakladama z 20-25 kg sladkorja. Ker smo zaradi letošnjega zgodnjega brez pašnega obdobja, z krmljenjem pričeli nekoliko prej kot običajno, moramo upoštevati, da so čebele del prejetega sladkorja že porabile. Zato v panjih preverimo zaloge hrane in čebele po potrebi nakrmimo z dodatnimi količinami sladkorne raztopine. Ker je nevarnost nastanka čebeljega ropa še vedno velika, čebele krmimo zvečer, po sončnem zahodu. Na isti lokaciji krmimo vse družine naenkrat, pri krmljenju pa pazimo, da raztopine ne polivamo po tleh ali panjih. Pazimo tudi, da ne uporabljamo poškodovanih pitalnikov, ali pitalnikov ki ne tesnijo.

Da zagotovimo, da zazimimo le močne čebelje družine, v septembru opravimo enega izmed zadnjih pregledov družin. Družinam ki ne zasedajo celotnega prostora, prostor v panju zmanjšamo, preveč šibke družine, ki ne bi preživele zime, pa pridružimo močnejšim družinam. September je tudi zadnji čas da družinam ki so brez matice, le to dodamo, ter da pri družinah z zelo slabo matico le to zamenjamo.

Na nekaterih območjih v letošnjem letu opažamo povečano število os in sršenov, ki so se zaradi ugodnega vremena in velike količine sadja, namnožili in v večjem številu zahajajo v bližino čebelnjakov in naših domov. Čeprav so oboji pomembni za ohranjanje ravnovesja v okolju, jih čebelarji obravnavamo kot škodljivce saj lahko neposredno škodijo čebeljim družinam. Ose napadajo čebeljo družino z namenom ropanja njihovih zalog hrane, sršeni pa se hranijo tudi z čebelami ki jih lovijo pred panjem, če pridejo v panj pa tudi z zalego. Zaradi možnosti za nastanek škode s strani os in sršenov, je smiselno, da čebelje družine pred njimi primerno zavarujemo in ob njihovi prisotnosti ustrezno ukrepamo. Žrela družin zožimo, tako kot pri preprečevanju ropa ter tako omogočimo, da se čebelje družine pred vsiljivcu lažje branijo. Na žrela namestimo kovinske zapornice, ki sršenom preprečujejo vstop v panj. Če želimo zmanjšati število obeh škodljivcev v okolici čebelnjaka, pa lahko iz plastenke izdelamo preprosto past v katero se bodo le ti lovili. Past izdelamo iz 1,5 l plastenke z ozkim vratom, ki jo prerežemo na polovico (med vratom in spodnjim delom plastenke). Odrezan zgornji del nato obrnemo za 180 ° in vstavimo v spodnjega. V past nalijemo sladkano vodo, kateri dodamo pivo, sadno žganje ali viljamovko. Ker čebele v past ne zahajajo, jo lahko namestimo neposredno na ali ob čebelnjak, koristna pa je tudi v sadovnjaku, ter bližini naših domov. Ker so sršeni in ose pomembni živalski vrsti, ki skrbita za ravnovesje v okolju in je njihov obstoj pomemben za ohranjanje le tega, njihovo število zmanjšujemo le tam, kjer nam povzročajo neposredno škodo.

September je mesec, ko čebelje družine dokončno pripravimo na zimo, ter tudi mesec ko lahko delno še popravimo napake, ki smo jih pri pripravi na zimo storili v avgustu. Družine moramo zato primerno oskrbeti, nikakor pa ne smemo zazimiti šibkih družin, družin z premajhnimi zalogami hrane ali družin, ki so prekomerno napadene z varojo.
Simon Golob, JSSČ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Nega in vzreja čebeljih družin Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow