Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




V KREMPLJIH NEVARNE KEMIJE

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Varstvo okolja in podobne teme
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 27 Jan 2016 08:15    Naslov sporočila: V KREMPLJIH NEVARNE KEMIJE Odgovori s citatom

Vir: DELO

Nevarne kemikalije v oblačilih in športni opremi
Greenpeace je testiral 40 izdelkov iz različnih držav, tudi v Sloveniji. Nevarne kemikalije so našli v 18 izdelkih.

STA, Ba. Pa.
Tor, 26.01.2016

PFC-ji so kemične spojine, ki v naravi ne obstajajo. Ko so sproščeni v okolje, se mnogi od njih razgrajujejo zelo počasi in vstopijo v prehranjevalno verigo, zaradi česar je onesnaženje skoraj nepovratno. Najdeni so bili v zelo odročnih delih sveta, v jetrih živali, kot so delfini in polarni medvedi, ter celo v človeški krvi.

Ljubljana, München − Blagovne znamke, kot so The North Face, Patagonia, Mammut, Columbia in Haglöfs, še vedno uporabljajo nevarne in obstojne polifluorirane kemikalije PFC, ki omogočajo nepremočljivost opreme ter ogrožajo zdravje ljudi in okolje, razkriva novo poročilo Greenpeacea.
Greenpeace je testiral 40 izdelkov, ki so jih kupili v 19 različnih državah, tudi v Sloveniji.

Nevarnih PFC-jev niso našli le v oblačilih, temveč tudi v čevljih, šotorih, nahrbtnikih, vrveh in celo v spalnih vrečah. Čeprav je večina znamk javno izjavila, da nevarnih dolgoverižnih PFC-jev ne uporabljajo več, so te v visokih koncentracijah našli v 18 izdelkih, so zapisali na spletni strani Greenpeacea Slovenija.

»Visoka raven dolgoverižnega PFC-ja, PFOA, ki je povezan s številnimi učinki na zdravje, vključno z rakom, smo našli v nekaterih izdelkih znamke The North Face in Mammut. [...] To so žalostni rezultati za ljubitelje dejavnosti na prostem, ki si želijo, da so njihova oblačila tako trajnostna in čista kot kraji, ki jih raziskujejo,« je dejala vodja projekta Detox Outdoor Mirjam Kopp.
Višje koncentracije v izdelkih, kupljenih v Sloveniji

Ene izmed višjih koncentracij nevarnih kemikalij so našli tudi v obeh izdelkih, ki sta bila kupljena v Sloveniji, in sicer v pohodniških čevljih znamke Salewa ter pohodniških hlačah znamke Mammut, so še zapisali.

»Nad ugotovitvami poročila so lahko razočarani tudi številni ljubitelji narave v Sloveniji. Upamo, da bodo skupaj z nami od podjetij zahtevali, naj prenehajo uporabljati nevarne kemikalije pri proizvajanju opreme, ki nas spremlja prav med preživljanjem prostega časa in občudovanjem narave,« je ugotovitve poročila komentirala Ines Kavgić, predstavnica Greenpeacea Slovenija.

PFC-ji so kemične spojine, ki v naravi ne obstajajo. Ko so sproščeni v okolje, pa se mnogi od njih razgrajujejo zelo počasi in vstopijo v prehranjevalno verigo, zaradi česar je onesnaženje skoraj nepovratno. Našli so jih v zelo odročnih delih sveta, v jetrih živali, kot so delfini in polarni medvedi, ter celo v človeški krvi, so še zapisali na spletni strani Greenpeacea Slovenija.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 25 Feb 2016 11:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: Statistični urad Republike Slovenije


Poraba pesticidov v kmetijstvu, Slovenija, 2014

[b]V kmetijstvu v Sloveniji je bilo v 2014 porabljenih 676,2 tone pesticidov[/b]

V kmetijstvu v Sloveniji je bilo v letu 2014 porabljenih 676,2 tone
pesticidov; od tega je bilo 514,1 tone fungicidov, 134,6 tone herbicidov, 22,4 tone insekticidov in 5,1 tone drugih pesticidov.


Podatke o porabi pesticidov v kmetijstvu v Sloveniji SURS objavlja prvič.
V letu 2014 je bilo v kmetijstvu v Sloveniji porabljenih (po začasnih podatkih) 676,2 tone pesticidov, prodanih pa je bilo v tem letu v Sloveniji 1.009,9 tone pesticidov.

Zaradi vremenskih razmer v letu 2014 se je v tem letu povečala prodaja[/b[b]] fungicidov. Prodanih je bilo 724,5 tone teh sredstev; od tega je bilo v kmetijstvu porabljenih 514,1 tone ali 71 %. Največ fungicidov je bilo porabljenih v vinogradih (380,9 tone) in v intenzivnih sadovnjakih (88,0 tone). Herbicidov je bilo v letu 2014 prodanih 238,5 tone; od tega je bilo v kmetijstvu porabljenih 134,6 tone ali 56 %. Največ herbicidov, 96,4 tone, je bilo porabljenih na površinah s koruzo (za zrnje in za silažo). Na površinah z žiti (brez koruze za zrnje) je bilo porabljenih 17,7 tone herbicidov.

Insekticidov je bilo prodanih 33,6 tone; v kmetijstvu pa je bilo v tem letu porabljenih 22,4 tone ali 67 % teh sredstev. Največ insekticidov je bilo porabljenih v intenzivnih sadovnjakih (18,1 tone) in vinogradih (3,1 tone).
Od fungicidov je bilo porabljenega največ žvepla (252,5 tone), sledila sta folpet (59,3 tone) in mankozeb (54,0 tone). Od herbicidov je bilo porabljenega največ S-metolaklora (60,0 tone), sledili so terbutilazin (19,7 tone), glifosat (12,5 tone) in prosulfokarb (11,5 tone). Iz skupine insekticidov je bilo porabljenega daleč največ parafinskega olja (15,6 tone), sledila sta klorpirifos-metil (1,8 tone) in klorpirifos (1,5 tone).

Na hektar celotne površine s posamezno kmetijsko kulturo je bilo v povprečju porabljenih največ pesticidov v intenzivnih sadovnjakih (29,1 kg/ha) in v vinogradih (24,4 kg/ha). Večinoma so bili na teh kmetijskih zemljiščih porabljeni fungicidi, in sicer v intenzivnih sadovnjakih 22,8 kg/ha, v vinogradih pa 23,8 kg/ha. Na površinah, posejanih s pšenico in piro, je bilo v povprečju porabljenih 0,8 kg pesticidov na hektar, od tega fungicidov 0,4 kg/ha, herbicidov pa 0,3 kg/ha. Na površinah, posejanih s koruzo (za zrnje in silažo), je bilo v povprečju porabljenih 1,4 kg pesticidov na hektar (večinoma so bili to herbicidi).


Metodološko opozorilo

Uredba (ES) št. 1185/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2009 o statističnih podatkih o pesticidih trenutno zahteva samo podatke o fitofarmacevtskih sredstvih, vendar se pričakuje, da bodo ob spremembi te uredbe vključeni vanjo tudi podatki o biocidih. Zato se podatki, ki jih objavljamo za referenčno leto 2014, nanašajo le na fitofarmacevtska sredstva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2016 06:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: MLADINA

EU je preložila glasovanje o podaljšanju dovoljenja za rabo pesticida glifosat

Francija, Švedska, Nizozemska in Italija so članice EU, ki so preprečile, da bi v EU v tem tednu še za 15 let podaljšali dovoljenje za rabo pesticida glifosat, za katerega je Mednarodna agencija za raziskovanje raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ugotovila, da najbrž povzroča raka. Evropska komisije je predlagala podaljšanje dovoljenja, ker je Evropska agencija za varno hrano (EFSA) novembra lani sporočila, da glifosat ne povzroča raka.

Evropska komisija zdaj lahko pripravi nov predlog, vendar Nizozemska po navedbah Guardiana zahteva, da je z odločitvijo o podaljšanju dovoljenja treba počakati, dokler prihodnje leto ne bo končana analiza o njegovi strupenosti. Če bo ta predlog upoštevan, bo dovoljenje za uporabo glifosata, ki ga pod blagovno znamko Roundup trži ameriška družba Monsanto, v EU poteklo konec junija.

Med članicami EU podaljšanje dovoljenja najbolj odločno zahteva Velika Britanija, Nemčija se je tokratnega glasovanja vzdržala, ker imata njeni ministrstvi za okolje in kmetijstvo o varnosti rabe glifosata različno mnenje.
Razkol med članicami EU glede te kemikalije je lani poleti povzročil poziv 96 vodilnih znanstvenikov evropskemu komisarju za zdravje Vytenisu Andriukaitisu naj ne upošteva mnenja agencije EFSA, ker njena analiza »ni kredibilna«. Monsanto pa v ZDA s tožbo spodbija poročilo agencije IARC.
Glifosat je po podatkih Spiegla najbolj prodajan pesticid na svetu. Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) bo po poročanju Newsweeka približno leto dni po objavi poročila agencije IARC, da glifosat lahko povzroči raka, prvič na sploh začela analizirati ostanke glifosata v živilih, ki so na prodaj v ZDA.
V FDA pojasnjujejo, da do zdaj teh analiz v hrani niso izvajali, ker bi bile »metode, ki so na voljo, zelo drage in delovno intenzivne«. Zanje bi torej potrebovali preveč denarja in preveč ljudi. Ker so zdaj razvili »racionalnejše« metode za njegovo testiranje, bodo letos njegove ostanke med drugim analizirali v soji, koruzi, mleku in jajcih.

Po podatkih iz študije, ki jo je objavila revija Environmental Sciences Europe, da so kmetje do zdaj na polja poškropili 9,4 milijona ton glifosata, kar pomeni, da so povprečno na vsake 0,4 hektarja obdelovalne zemlje na svetu poškropili slabih četrt kilograma tega pesticida.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 16 Apr 2016 06:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: Facebook

Kompromis za uporabo nevarnega herbicida
- Delo

Kompromis - namesto podaljšanja dovoljenj uporabe glifosata predlagajo 7 let! Torej je tudi to dovolj, da umre polovica Evropskih državljanov in druga polovica zboli za rakom. Idioti v Bruslju seveda ne smejo mimo direktive njihovih nadrejenih, saj bi tudi ob prepovedi prihodnje leto vrnili uporabo ob milijardnih tožbah, kajti TTiP je tukaj!

Se je pa oglasil tudi eden od slovenskih izdajalcev na plači v Bruslju, Franc Bogovič, Slovenska ljudska stranka (SLS), ki absolutno podpira kancerogene herbicide in bi uvedel še razširitev RoundUp-a. Brez smrtonosnih škropiv bi mi, po njegovem praznem nakladanju, kmetijsko propadli, tako pa je Slovenija, zahvaljujoč glifosatu zadržala še 30 od 100% lastnega kmetijstva. ( temu se je očitno do konca zmešalo ali pa mu je kdo krepko povečal stanje na osebnem bančnem računi )

Ker je večina poslancev v Bruslju sprejela velike donacije je malo možnosti, da bi pamet prevladala. Vas bodo pa zato še naprej lagali, kako neoporečno hrano jeste, pa je recimo samo jagoda na prvem mestu najstrupenejših pridelkov na policah, zanimivo, prav zaradi glifosata. Tudi jagode, ki jih niste sami vzgojili zavrnite, če bi radi še nekaj časa brez farmacevtskih pripomočkov za podaljševanje raka! Bogoviču pa jih lahko postrežemo, pa kozarec čistega glifosata, da bo okus po idiotizmu imel pravi učinek!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2016 04:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Članice EU-ja niso podprle podaljšanja uporabe spornega herbicida
Slovenija je glasovala za podaljšanje
6. junij 2016

Ljubljana - MMC RTV SLO/STA

Predlog Evropske komisije (EK), ki je želela začasno podaljšati dovoljenje za uporabo herbicida glifosata, ni prejel potrebne podpore med državami članicami. Slovenija je sicer predlog podprla.

Predstavniki držav članic so v okviru razprave v odboru za rastline, živali, živila in krmo odločali o kompromisnem predlogu, po katerem bi začasno podaljšali dovoljenje za obdobje od 12 do 18 mesecev. V tem času naj bi Evropska agencija za kemikalije (Echa) objavila mnenje o morebitni rakotvornosti glifosata.

Za potrditev predloga komisije je bila potrebna kvalificirana večina, kar pomeni, da bi za sprejetje moralo predlog podpreti 55 odstotkov vseh članic, v katerih živi 65 odstotkov prebivalstva celotnega EU-ja.
Slovenija glasovala za podaljšanje

Predlog je po poročanju Politica podprlo dvajset članic, med njimi tudi Slovenija. Vendar v teh državah živi manjši delež EU-prebivalstva od zahtevanega, saj so se vzdržale Nemčija, Francija, Italija, Grčija, Avstrija, Portugalska in Luksemburg. Edina država, ki je glasovala proti začasnemu podaljšanju, je bila Malta.

Glede na to, da je bil ključni element razprave o glifosatu v povezavi s potencialno rakotvornostjo, kjer se pojavljajo različna stališča tako strokovne javnosti kot tudi nevladnih organizacij, je komisija predlagala začasno podaljšanje obstoječe odločitve za čas, ki je potreben, da se Echa opredeli do razvrstitve snovi. Slovenija je v dozdajšnji razpravi poudarjala predvsem nedokončno razvrstitev snovi, zato je predlog za začasno podaljšanje podprla, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo.

Komisija je v razpravi izpostavila tudi možnosti za dodatno omejevanje uporabe snovi na nekmetijskih površinah in tudi prepoved uporabe določenih dodatkov v pripravkih. Na kmetijskem ministrstvu menijo, da gredo dodatne omejitve rabe glifosata in tudi drugih fitofarmacevtskih sredstev v pravo smer, ki je skladna tudi s politiko na področju kmetijstva v Sloveniji.
Odločati mora še prizivni odbor

Predlog komisije bo po stalnem odboru obravnaval še prizivni odbor. Če tudi tam ne bo dosežena potrebna večina, bo odločitev sprejela Evropska komisija. Zdaj veljavno dovoljenje za uporabo glifosata je že bilo podaljšano za šest mesecev in se izteče konec junija.
******
Taki pač smo! Saj ni najhuje, da je Slovenija to podprla, hudo je, da nas ob tem pred svetom ni prav nič sram in še pobudnik razglasitve dneva čebel v OZN smo. Nekoč so takšnemu obnašanju rekli dvoličnost ali kar hinavščina. Kako pa danes?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2016 05:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bruselj podaljšal dovoljenje za glifosat
Bruselj 29.06.2016

M.K./STA

Evropska komisija je za 18 mesecev podaljšala dovoljenje za uporabo spornega pesticida glifosat, čeprav članice unije niso dosegle potrebne večine za tak korak. Slovenija je predlog o podaljšanju uporabe spornega pesticida podprla.

Glifosat se nahaja tudi v hrani, ki jo jemo v Evropski uniji! Foto: arhiv
Trenutno dovoljenje za ta najbolj uveljavljeni pesticid v kmetijstvu, ki pa naj bi bil po nekaterih opozorilih rakotvoren, se izteče v četrtek.

Članice unije kljub večkratnim poskusom niso dosegle kvalificirane večine za podporo 12- do 18-mesečnemu podaljšanju dovoljenja za uporabo spornega pesticida, zato je končna odločitev padla na komisijo.

Neuradno sta Francija in Malta glasovali proti podaljšanju. Sedem držav, med njimi Nemčija, Italija in Avstrija, so se glasovanja vzdržale. 19 držav, med katerimi naj bi bila tudi Slovenija, so predlog komisije podprle.
Evropska komisija se je zdaj odločila, da bo dovoljenje podaljšala do konca 2017, v vmesnem obdobju pa naj bi Evropska agencija za kemikalije (Echa) objavila mnenje o morebitni rakotvornosti glifosata. Odločitev za podaljšanje je v torek ob robu zasedanja ministrov za kmetijstvo razkril pristojni komisar za zdravje Vytenis Andriukaitis, dokončno pa so jo komisarji sprejeli danes.

Slovenija je v skupini 19 držav, ki so predlog komisije o podaljšanju uporabe spornega pesticida podprle.

Iz Bruslja so po podaljšanju sporočili, da bodo pri nadaljnjih korakih v celoti upoštevali mnenje Eche. Ob tem je komisija članicam predlagala omejitev pogojev uporabe glifosata, okrepitev nadzora nad uporabo tega pesticida pred žetvijo in zmanjšanje uporabe na posebnih področjih, kot so javni parki in igrišča. Komisija tudi obžaluje, da se članice niso bile sposobne dogovoriti.
Okoli uporabe glifosata se krešejo mnenja. Kritiki opozarjajo na morebitno rakotvornost herbicida, ki je najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974.

*****
Minister Dejan Židan se je izkazal kot navaden demagoški gobezdač!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 03 Dec 2016 09:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[size=18]Što Europa ima protiv pčela?[/size]
( ali hinavščina EU politike!)


Predstavnici zemalja EU-a 2013. godine su ponovo raspravljali o zaštiti pčela. Zapravo se radi o zabrani određenih sredstava za zaštitu biljaka – a njihovi proizvođači su već jednom spriječili odluku EU-a.

Činjenica je da u Europi pčele odumiru i znanstvenici dugo nisu mogli otkriti, što je tome razlog. Jer pčele nisu tek ugibale, nego su se čudno ponašale: više nisu mogle pronaći svoju košnicu, prestale su “plesati” u košnici kako bi svojim drugaricama pokazale put prema nalazištu hrane, nisu se čak više brinule niti za potomstvo. Rezultat je bio – košnice su ostajale prazne, a pčele i ličinke bi ugibale od gladi.

Konačno, znanstvenici su ušli u trag vjerojatnom uzročniku: pesticidu koji se miješa u sredstvo za zaštitu biljaka i koji je baziran na neonikotinoidu. Slično kao njegov kemijski srodnik u cigaretama, to je droga od koje i pčele postaju ovisne i čak traže polja gdje se nalazi taj pesticid – uz fatalne posljedice.

Zabraniti otrove – nije lako

“Ta sredstva su nervni otrovi”, objašnjava Walter Haefeker, predsjednik Europske udruge profesionalnih pčelara (EPBA) i traži potpunu zabranu upotrebe tog pesticida u poljoprivredi. S njim se slažu i u njemačkoj Udruzi za zaštitu okoliša BUND i podsjećaju na kobnu godinu 2008. kada su ti pesticidi izazvali odumiranje rodova pčela u do tada neviđenim razmjerima. Ne samo to: pesticid je pronalazio put u tlo i u podzemne vode, tako da su stradavali i drugi insekti, a i ptice su onda umirale od gladi.
Pčele čak onda traže prerađene biljke da bi došle do otrovne droge.

Obzirom da je povezanost s pesticidom vrlo izvjesna, rješenje se čini jednostavno: zabraniti sredstava poput Clothanidina, Imidacloprida ili Thaimethoxama kako bi se spasila populacija pčela u Europi. Ali, to se ne sviđa veoma moćnim protivnicima i proizvođačima tih sredstva za zaštitu bilja, njemačkom koncernu Bayer CropScience i švicarskom koncernu Syngenta, koji su u bliskoj suradnji sa korporacijom Monsanto.
Štoviše: taj pesticid se tvornički miješa već u pripremu sjemena, tako da poljoprivrednik “ne mora razmišljati” o mjerama zaštite kad sije svoju njivu. Ovi kemijski koncerni uporno tvrde kako njihov pesticid nije kriv za odumiranje pčela, nego zlokobna grinja varroa destructor koja napada europske košnice. Drugim riječima, treba zapravo još više “kemije” da bi se izašlo na kraj i tom parazitu.

U Njemačkoj je zabranjeno korištenje tog pesticida za kukuruz i žitarice – ali se treba samo sjetiti beskonačnih polja, na primjer uljane repice…

Zabranjeno – ali ne sasvim
Kemijski koncerni s milijardama eura prometa i konkretno obećavaju ministarstvima poljoprivrede pojedinih zemalja Europske unije “pomoć” u borbi protiv te štetočine – i da onda ne glasuju za zabranu pesticida iz njihovih tvornica. Za sad su u tome uspjeli: predstavnici zemalja Europske unije su već ovog ožujka raspravljali o zabrani ili barem privremenoj, trogodišnjoj suspenziji upotrebe tih pesticida. Ali se na koncu – nisu uspjeli složiti.

Ni predstavnik Njemačke se ovog ožujka nije osobito proslavio u glasovanju. Njemačka je zapravo jedan od najvećih potrošača meda u Europi i ovdašnji pčelari su uspjeli još 2008. natjerati vladu da donekle zabrani tu vrstu pesticida. To znači da se zabrana odnosi samo na pripremu sjemenja kukuruza i žitarica. To niti njemačkim pčelarima ne pomaže mnogo, jer se ta sredstva još uvijek marljivo miješaju sa sjemenjem – na primjer uljane repice čiji žarki žuti cvjetovi privlače pčele i iz velike udaljenosti. Ali ovog ožujka se njemački predstavnik – suzdržao od glasovanja.

Ako opet ne bude sloge, Tonio Borg će onda odlučiti sam
Ovog ponedjeljka (29.4.) počinje nova rasprava o zabrani pesticida. Martin Häusling, zastupnik njemačke stranke zelenih u Europskom parlamentu, i ovaj put sluti sličan ishod: “Makar je sve jasnije kakve uništavajuće posljedice uzrokuju ti neonikotinoidni pesticidi na pčele i druge insekte koji oprašuju biljke, bojimo se da će zemlje Europske unije popustiti pod pritiskom kemijske industrije i glasovati protiv prijedloga Europske komisije o zabrani.”

I u Europskoj komisiji slute da bi se ovog tjedna moglo dogoditi slično kao i u ožujku – ali to je loša vijest za kemijske gigante Bayer i Syngenta. Jer ako se predstavnici zemalja niti po drugi put ne uspiju dogovoriti, onda odlučuje nadležni europski povjerenik. To je povjerenik za zdravstvo i zaštitu potrošača, Maltežanin Borg – koji se već više puta glasno izjasnio za zabranu pesticida i zaštitu pčela u Europi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 14 Maj 2019 09:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: DELO
14. maj 2019

Bayer mora zaradi Monsantovega herbicida paru plačati dve milijardi dolarjev odškodnine
Par je, kot je odločilo sodišče, upravičen do visoke odškodnine, ker je po večletni uporabi glifosata zbolel za rakom.

Kalifornijsko sodišče je prikimalo paru, ki trdi, da je raka dobil zaradi Monsantovega herbicida roundup, in nemškemu farmacevtskemu gigantu Bayerju naložil plačilo dveh milijard dolarjev (1,78 milijarde evrov) odškodnine.

Porota je odločila, da je podjetje ravnalo malomarno, ker ni opozorilo na vsa tveganja okoli herbicida, katerega glavna sestavina je glifosat.

Nemško podjetje, ki je leta 2016 za 66 milijard dolarjev (59 milijard evrov) prevzel Monsanto, zanika vse obtožbe in poudarja, da je roundup varen za uporabo. A porota v Oaklandu jim ni verjela in dosodila plačilo visoke odškodnine Alvu in Alberti Piliod, ki sta zbolela za Ne-Hodgkinovim limfomom (NHL). Odvetniki para so sodbo opisali kot »zgodovinsko«.

»Porota je sama videla interne dokumente podjetja, ki kažejo, da od prvega dne Monsantu ni bilo v interesu, da bi preučili, ali je roundup varen,« je poudaril odvetnik Brent Wisner. Poleg kazenske odškodnine je sodišče dosodilo še kompenzacijsko odškodnino v višini 55 milijonov dolarjev (49 milijonov evrov).

Piliodova, stara nekaj čez 70 let, živeča v Livermoru, sta roundup uporabljala več kot 30 let za urejanje okolic hiš. Leta 2011 so Alvu diagnosticirali NHL na kosteh, Alberti pa leta 2015 na možganih. Oba sta zdaj v remisiji, a imata trajne posledice zaradi bolezni.

Njun odvetnik Michael Miller je še dejal, da je tokrat porota dovolila predstavitev precej več dokumentov o postopkih Monsanta kot v prejšnjih sojenjih, ko so bile odvetniške ekipe pogosto zelo omejene z uporabo dokazov.

Bayer je kakopak nad odločitvijo porote razočaran in se bo pritožil. Iz podjetja so sporočili, da je sodba pretirana in nepravična. Dodali so, da ima par zgodovino bolezni, ki so lahko vplivale na razvoj raka limfatičnega sistema.

Poudarili so še, da študije dokazujejo, da sta glifosat in roundup varna za človeško uporabo. Glifosat je razvilo ravno ameriško podjetje Monsanto v 70. letih prejšnjega stoletja in kmalu je postal herbicid številka ena.

Nekatere študije kažejo, da močno škoduje opraševalcem, očitno pa ni neškodljiv niti za ljudi. Bayer ima nad sabo kar 13.400 tožb, ker roundup domnevno povzroča raka. Sodišča so se do zdaj večinoma postavila na stran tožnikov.

Marca je porota v San Franciscu Bayerju naložila plačilo 80 milijonov dolarjev odškodnine Edwinu Hardemanu, ker so dokazali, da je roundup krivec za njegovo obolenje z rakom. Lani avgusta se je zgodila prva obsodba Monsanta, ko je sodišče Dewaynu Johnsonu dosodilo odškodnino v višini 289 milijonov dolarjev (257 milijonov evrov).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Varstvo okolja in podobne teme Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow