|
Slovenski ljubiteljski čebelarji slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 05 Feb 2018 18:52 Naslov sporočila: BOMO V SLOVENIJI SPLOH ŠE USPELI REŠITI NAŠE ČEBELARSTVO? |
|
|
BOMO V SLOVENIJI SPLOH ŠE USPELI REŠITI NAŠE ČEBELARSTVO?
S spreminjanjem slovenskega tradicionalnega čebelarstva v industrijsko čebelarstvo, se je slovenskemu čebelarstvu spisala smrtna obsodba!
Škoda, da se velika večina čebelarjev tega ne zaveda in še pravočasno ne dvigne svojega odločnega glasu proti takšni uničujoči čebelarski državni politiki in raje naivno nasedajo prikazovanim demagoškim podobam lepe in svetovno uspešne slovenske čebelarske bodočnosti. Ta obljubljena slovenska in svetovno uspešna čebelarska bodočnost pa ne bo ne lepa in ne družbeno, strokovno, ekonomsko in predvsem naravovarstveno, uspešna. Drvimo v polomijo in katastrofo, ki bo usodna za danes zelo uspešno slovensko čebelarstvo, ki nam ga mnogi v svetu zavidajo.
*******
Postaja pa v zadnjem času zelo zanimivo tudi na poslovno organizacijskem področju slovenske čebelarstva, kjer se ob ČZS, KIS-u in ministrstvu za kmetijstvu, vse pogosteje pojavlja tudi Strokovni svet pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in v njegovem imenu predsednik Damjan Medved, ki s svojimi prispevki v medijih že počasi jemlje veter iz jader ČZS.
Ob prebiranju njegovih prispevkov lahko hitro ugotovimo, da Medved zastopa interese profesionalnih čebelarjev, ki pa seveda niso vedno kompatibilni z interesi velike množice malih ljubiteljskih čebelarjev. Kako se bo nadalje odvijala ta zgodba v kateri se bo v kratkem morala opredeliti tudi ČZS, ker jo bodo v to prisilili izzivi Medveda in Strokovnega sveta pri KGZS, pa bomo šele videli. Vsekakor bodo tisoči malih slovenskih ljubiteljskih čebelarjev morali biti zelo pozorni kaj se jim bo tiho podtikalo, sprejemalo in uzakonjalo, ker poti nazaj več ne bo ali pa bo ta zelo težka in boleča. Malo previdnosti in veliko več budnosti nikakor ne bo odveč. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čelar Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24 Prispevkov: 812
|
Objavljeno: 05 Apr 2018 05:46 Naslov sporočila: |
|
|
ZAVOŽENA SLOVENSKA ČEBELARSKA POLITIKA!
SE VAM NASLEDNJA TRDITEV ZDI NERAZUMNA IN NELOGIČNA?
ZARADI NENADNEGA VELIKEGA POVEČANJA ŠTEVILA ČEBELARJEV V SLOVENIJI BO SLOVENSKEGA MEDU ŠE OBČUTNO MANJ IN BO SČASOMA ZARADI NEOBVLADLJIVEGA ŠIRJENJA ČEBELJIH BOLEZNI MANJ TUDI ČEBEL.
Slovenija je s svojo "čebelarsko politiko" pod vodstvom kmetijskega ministra Dejana ŽIDANA in predsednikovanjem Čebelarski zvezi Slovenije Boštjana NOČA popolnoma zavozila in posledice bomo občutili vsi.
Vir: SolNET
Četrtek, 5. 4. 2018
Zakaj je na slovenskih policah med iz Čila, ne pa domač?
Slovenija je po številu panjev na prebivalca druga v Evropi. Naš največji proizvajalec medu in izdelkov Medex pa med tudi uvaža, celo iz Čila. Številne kupce Medexovih izdelkov je presenetilo, zakaj je na slovenskih policah tudi tuji med.
Zakaj naš največji proizvajalec medu in izdelkov Medex med uvaža?
Odgovore, zakaj je treba uvažati med v Slovenijo, kjer sta čebelarska tradicija in kultura zelo bogati, smo iskali pri dveh proizvajalcih medu. Pri največjem, Medexu, in pri Čebelarstvu Ferenčak.
Med iz Čila je dražji od slovenskega
Če ste menili, da je glavni razlog za uvoz medu v Slovenijo cena, se motite. Odkupne cene medu iz tujine so enake slovenskim, med iz Čila pa je celo dražji, pojasnjujejo v Medexu, kjer kot glavni razlog za uvažanje medu navedejo veliko zanimanje za njihove izdelke.
Slovenskega medu je premalo, zato gredo ponj tudi v tujino
Na leto pri Medexu porabijo okoli 700 ton medu, vendar zaradi velikega povpraševanja slovenskega medu ni dovolj. "V Medexu odkupimo ves razpoložljivi slovenski med, vendar pa je med 11.200 čebelarji le 100 profesionalnih čebelarjev, ki ustvarjajo tržne presežke medu. Preostali čebelarji med prodajo ali podarijo svojim sorodnikom in prijateljem," so pojasnili. Največkrat ga prodajo doma.
Pri Medexu kot glavni razlog za uvažanje medu navajajo veliko zanimanje za izdelke.
Čebelarji lahko zaslužijo več, če med prodajo sami
Marko Ferenčak je pojasnil, da se številni čebelarji, ki se s čebelarstvom ukvarjajo profesionalno, za prodajo medu Medexu morda ne odločijo, ker lahko pri prodaji doma zaslužijo več, celo do dva evra več na kilogram, kar se pri na primer toni medu zelo pozna.
Vse manj medu tudi zaradi žledoloma in neobičajnega vremena ( ta trditev le deloma drži )
Razlog za uvoz medu pa ni samo povečano povpraševanje, temveč tudi slabe letine in izguba paše. Pred leti je zaradi mile zime in izmenjujočega toplo-hladnega pomladnega vremena popolnoma zatajila cvetlična in akacijeva paša, pozneje je svoje naredil žledolom, ki je podrl ogromno dreves medonosnih listavcev in iglavcev. Medu je bilo kar 80 odstotkov manj kot leto prej.
Lanska letina medu je znašala le 30 odstotkov običajne letine medu. Ferenčak je ob tem poudaril, da smreka in jelka pravzaprav izginjata iz nižjih leg. Smreka zaradi že omenjenega žledoloma in lubadarja, mlade jelke pa ogroža divjad, ki se z njimi hrani. Pogozdovanje z jelkami in smreko je v nižjih legah v zadnjem obdobju tudi zelo redko.
Od kod Medex uvaža med?
Ferenčaku za svoje podjetje medu ni treba kupovati, ves med je slovenski, pri Medexu pa so primorani med iskati drugje. V Čilu kupujejo cvetlični med, kostanjevega v italijanskih Dolomitih, akacijev med uvažajo iz Madžarske. Da je med, ki ga uvozijo iz tujine, res najvišje kakovosti, dokazujejo z analizami, ki jih opravijo v Sloveniji in Nemčiji. "Za vsak med, pa naj ga kupimo v Sloveniji ali drugje, v Medexu opravimo vrsto analiz, s katerimi preverimo kakovost. Z njimi potrošniku zagotovimo, da z nakupom blagovne znamke Medex res kupi kakovosten in varen med," so dejali.
Tudi slovenski med pošljejo na analize v Nemčijo
Analize vseh čebeljih pridelkov opravljajo v najboljših, svetovno priznanih in akreditiranih laboratorijih. Foto: Getty Images Analize vseh čebeljih pridelkov opravljamo v najboljših, svetovno priznanih in akreditiranih laboratorijih, to so Eurofins, QSI in Intertek v Nemčiji. Nemčija je največji svetovni trg medu, Eurofins, QSI in Intertek pa so največji laboratoriji na področju medu in preostalih čebeljih pridelkov na svetu in opravljajo najzahtevnejše analize medu. Tako zahtevnih analiz, kot jih opravljajo tam, v drugih laboratorijih ne morejo narediti, saj preprosto nimajo zadostnega števila vzorcev, da bi lahko razvili pravilne metode testiranja.
"Med iz tujine je povsem primerljiv s slovenskim" Res????????
Za mnenje o medu iz tujine smo prosili tudi Ferenčaka, ta je dejal, da je akacijev med iz Madžarske povsem primerljiv s slovenskim in da je odličen, prav tako je poskusil med iz Južne Amerike, za katerega meni, da je imeniten. Pri tem dodaja, da je poleg paše in čebel za kakovosten med potrebno tudi dobro delo čebelarja, brez tega je lahko tudi povsem slovenski med zanič oziroma slabega okusa.
Je pa mogoče kupiti tudi Medexov med, ki je izključno slovenskega porekla, ta je označen s posebno oznako Zlati panj, medu namreč ne mešajo.
Samozadostni ne bomo več
Podnebne spremembe, naravne nesreče in ujme, lubadar, bolezni čebel … Vse to so razlogi, da je slovenskega medu premalo. Glede na to, da se narava počasi obnavlja, povpraševanja po medu pa je vse več, je nemogoče, da bi bili pri medu samozadostni. Ferenčak je ob tem povedal, da lahko čebelarjem pomagamo tako, kot to že počnejo nekatere slovenske občine, ki so namesto zelenih okrasnih rastlin začele zelene površine zasajevati z medotvornimi drevesnimi vrstami. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow
|