Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kam z nevarnimi odpadki?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Varstvo okolja in podobne teme
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Okt 2016 17:13    Naslov sporočila: Kam z nevarnimi odpadki? Odgovori s citatom

Vir: spletna stran ČZS
Kam z odpadki FFS?


06.10.2016

Rastlinska vegetacija je v tem času že povsem končana, posledično je tudi zaključeno varstvo rastlin s fitofarmacevtskimi sredstvi. Sedaj pa se pojavi vprašanje kam s prazno embalažo in ostanki FFS?

Nepravilno skladiščena oz. odstranjena odpadna embalaža FFS predstavlja veliko nevarnost za okolje. Odpadna embalaža FFS in odpadni ostanki FFS niso komunalni odpadki in zato ne sodijo v zabojnik z mešanimi odpadki, prav tako jih ne smemo odlagat v zabojnike za ločene odpadke.
 
Med nevarne, ne komunalne odpadke spadajo:
FFS, ki jim je potekel rok uporabe;
neuporabljeni ostanki FFS v prodajni embalaži;
FFS, ki jim je potekla registracija ali dovoljenje za uporabo;
odpadna embalaža FFS, ki ni bila pravilno očiščena ali pa je ni bilo mogoče očistiti
embalaža, ki je vsebovala FFS z oznako T in T+.
 
ODAJANJE ODPADNIH FFS

Odpadna FFS lahko celo leto brezplačno oddamo v trgovine kjer prodajajo FFS. Možno jih je tudi brezplačno oddati v zbiralnice odpadnih FFS, ki od prodajnega mesta ne mejo biti oddaljene več kot 5 km. Seznam zbiralnic za oddajo odpadne embalaže je razviden na spletni strani: http://www.slopak.si/zbirni_centri_in_reciklaza. Pred oddajo na zbirno mesto se na pravilno pripravljeno odpadno embalažo navedejo osebni podatki: ime, priimek in naslov.

Ob oddaji odpadnih FFS lahko od prevzemnika odpadnih FFS zahtevamo potrdilo o prevzemu odpadnih FFS. Potrdilo mora vsebovati ime uporabnika, datum prevzema in količina ter klasifikacijska številka prevzetega odpadka.
 
SHRANJEVANJE ODPADNIH FFS

Odpadke FFS, ki jih ni mogoče takoj in na primeren način odstraniti, mora uporabnik do odstranitve hraniti v posebnih pokritih, nevnetljivih, ne korozivnih posodah in predvsem nedosegljivo otrokom.
 
SHRANJEVANJE IN ČIŠČENEJ ODPADNE EMBALAŽE

Embalaža od FFS mora biti ustrezno izpraznjena in očiščena. Izprazni in očisti se ob pripravi škropilne brozge. Embalažo kot so pločevinke, steklenice in plastenke je po uporabi potrebno trikrat temeljito izprati s čisto vodo in izprazniti v rezervoar škropilnice in osušiti. Pokonci postavljeno in odprto embalažo po čiščenju hranimo do oddaje na zbirno mesto v suhem in zaščitenem prostoru. Zamaške hranimo ločeno ob embalaži.

Pravilno očiščena embalaža fitofarmacevtskih sredstev ni nevaren odpadek. Izjema je embalaža FFS v kateri so bila sredstva s skupino nevarnosti T ali T+, ki ima tudi po ustreznem čiščenju še vedno lastnosti nevarnega odpadka. Odpadno embalažo trdnih fitofarmacevtskih sredstev npr. prahu, granulatov, vodotopnih praškov, močljivih zrnc, moramo popolnoma izprazniti. Odpadne vrečke, kjer so bili granulati in prah ne smemo izpirati!
Več informacij o pravilnem ravnanju z odpadno embalažo lahko dobite na prodajalnih mestih fitofarmacevtskih sredstev, na agenciji RS za okolje, na GIZ fitofarmacije, na kmetijsko svetovalni službi pri Kmetijsko gozdarski zbornici ali pa pri SLOPAK d.o.o., ki je nosilec edinega skupnega načrta ravnanja z odpadnimi fitofarmacevtskimi sredstvi.
 
                                                                                                               Aleš Bozovičar,  Svetovalec specialist za tehnologijo čebelarjenja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Varstvo okolja in podobne teme Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow