Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




DA SE NE POZABI

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 11 Feb 2014 06:58    Naslov sporočila: DA SE NE POZABI Odgovori s citatom

Vir: MMC RTV, februar 2014

GENETSKO SPREMENJENI G PETERLE
NAMESTO UVODA




V februarski prilogi Dela za »starejšo populacijo«, PLUS 50, nas je gospa Marjeta Šoštarič seznanila z nenavadnim dejstvom, da so trije slovenski evro-poslanci, gggLojze Peterle, Jelko Kacin in Ivo Vajgl, glasovali v korist (vse)mogočne mednarodne korporacije MONSANTO, ki je zahtevala, da na medu ni oznake, iz katere dežele ali pokrajine prihaja in da se v njemu mogoče nahaja cvetni prah gensko spremenjenih rastlin (GSO). Članek bi nedvomno zaslužil veliko pozornost in objavo na vidnem mestu v Delu, vendar so uredniki očitno mislili, da bi bilo tik pred volitvami novih-starih evro-poslancev neokusno in nekakšna proti propaganda omenjenim (verjetnim) kandidatom, zato so ga potisnili v prilogo PLUS 50. Saj veste, za nas upokojence to ni nevarno. Zdavnaj ga bomo pozabili, preden bodo čez tri mesece nove volitve.
Ga bomo res? Kaj to glasovanje pravzaprav pomeni?

VSEMOGOČNI MONSANTO

Že pred časom sem v nekem francoskem časopisu prebral, kako mogočna in uspešna je ta korporacija. V lasti ima preko 4.000 patentov, nekaj s področja sredstev za zaščito rastlin, nekaj s področja gnojil, večino najpomembnejših pa s področja gensko spremenjenih rastlin: koruze, pšenice, avokadov, riža, itd, itd. Malo za tem sem v drugem časopisu prebral o nenavadnem pojavu, kako so na Haitiju zaradi ne vem kakšne bolezni propadli vsi nasadi domačih, naravnih avokadov, kar je pomenilo pravo gospodarsko katastrofo za malo državo. Rešil jih je MONSANTO ki je pridelovalcem »ponudil« gensko spremenjene rastline, odporne na to in podobne bolezni.
Res, MONSANTO je napredna in uspešna korporacija. Njegovi raziskovalci prodirajo na nova in nova področja, njegov management podira vse zakonske ovire. Očitno razpolaga tudi s čudežnimi napitki: ko jih na sprejemu ali predstavitvi svojih dosežkov ponudijo evro poslancem, ti takoj spoznajo vso veličino GSO in njihov pomen za prehrano lačnih ljudstev in glasujejo za njihovo (vse bolj neomejeno) uporabo.

GENSKO SPREMENJENI POSLANCI

Upravičeno torej govorimo o »gensko spremenjenih slovenskih evro-poslancih«, ki so glasovali v korist te korporacije. Resnici na ljubo je treba dodati, da je bila doza čudežnega napitka, potrebna za tako »razsvetljenje« slovenskih poslancev, različna. Gg Kacin in Vajgl sta deklarirana levičarja, zaverovana v napredek in (tehnološki) razvoj brez omejitev in njima je bila, ob prepričljivi predstavitvi MONSANTOVIH dosežkov, dovolj čajna žlička čudežnega napitka.

G Lojze Peterle je mož drugačnega kalibra. Zaprisežen desničar, verujoč v božje stvarjenje sveta, ljubitelj naravnega, strokovnjak za čebele, reden uživalec medu in praktikant očiščujočega posta, se verjetno ni dal kar tako. Po mojem skromnem mnenju so ga morali tedne in tedne preparirati z velikimi dozami čudežnega napitka, spremeniti pa so mu morali tudi njegovo (zastarelo?) osnovno versko prepričanje. Očitno je zdaj prevzel ameriško verzijo krščanstva, ki sprejema Darwinizem, razvoj vrst, neomejeno tehnologijo in neomejen znanstveni razvoj (vključno s ciljem, v laboratoriju vzgojiti Novega človeka!), s prepričanjem, da vse poteka po Božjem načrtu.
Šele po tej reinkarnaciji v Novega Peterleta je bil kleni mož pripravljen glasovati za MONSANTOVE predlog
e.

SO GSO ČLOVEKU NEVARNI?

Resnici na ljubo, ne vem. Nisem strokovnjak za ta in podobna vprašanja in se v to razpravo ne bom spuščal. Sem pa očitno po naravi (ali zaradi let, saj veste: z leti postajajo pametni pametnejši, ker zbirajo izkušnje, bedaki pa še bolj bedasti, ker kopičijo predsodke!) rahlo konzervativen in najmanj, kar bi predlagal, je velika doza previdnosti. Mogoče pa je eksplozija raznih alergij, tudi najhujše vrste, smrtno nevarne »druge celijakije«, kaj povezana z vsemi temi spremembami, ki so že »nekako v zraku«?

ČLOVEKU JE NEVAREN MONSANTIZEM!


Če se že ne moremo sporazumeti, ali so GSO človeku nevarni ali ne, pa ni nobenega dvoma, da je (zlasti malim) državam, ljudstvom, človeštvu v celoti, nevarna poslovna filozofija MONSANTA. Nekateri vedno znova spregledajo bistvo: koruza, npr, je naravna (naravno selekcionirana in kultivirana) rastlina, tako kot več kot 95% »kulturnih rastlin«. In nje ni mogoče »posvojiti«, jo patentno zaščititi, jo proglasiti za »last« nekega podjetja.

Povsem drugače pa je, če v tej koruzi spremenite en sam gen: potem postane nov produkt, proizveden po posebnem postopku, ki ga je mogoče zaščititi, torej patentirati. S tem prepoveste njegovo svobodno rabo ali uporabo in tako postane predmet trgovanja. Če vam uspe v istem času nekako pospešiti izroditev ali obolevanje naravnih vrst te rastline (kar se je zelo verjetno zgodilo pri avokadih na Haitiju!), postanejo kmetje oz pridelovalci povsem odvisni od lastnika oz proizvajalca »nove vrste" te rastline (GSO).

In zdaj si predstavljajte, da bodo nekako v dveh destletjih MONSANTO&Co razpolagale z gensko spremenjenimi različicami večine kulturnih rastlin (pa zdravilnih rastlin, pa tudi domačih živali!), ki bodo izključno v njihovi lasti! Bodo, da bi ustvaril tržne pogoje in pospešil prodajo SVOJIH različic, »nekaj malega prispeval« k obolevanju in izroditvi naravnih vrst?
Da so to fazmagorije? Da vidim vse črno? Zaboga, ljudje, poglejte krog sebe: TO SE ŽE DOGAJA!

Kaj npr sprememba zdravniške norme o »zdravem pritisku« z nekdanje »100+leta« na striktno »140« pomeni za farmacevtiko? Bistveno razširitev trga, povečanje populacije, ki mora dosmrtno uporabljati zdravila proti visokemu pritisku: prej, po starem, je bilo to nekako 10 – 15% populacije, stare nad 30 let, zdaj nekako 80% populacije te starosti!
Spomnim se časov, ko sem se v Beogradu še (uspešno) »tepel« za sredstva za slovenski »krompirjev center«, ki ga je v Šenčurju gradil krompirjev inženir Miloš Kus. Že takrat smo se zavedali pomena »genskih bank«. In takrat smo Slovenci razpolagali z lastnimi semenskimi sortami krompirja; se spomnite »igorja«? Danes ta center prerašča trava, namenjena paši političnih oslov, semenski krompir pa uvažamo iz Nizozemske. In ta krompir ima krasno lastnost: približno v 4-5 letih se seme izrodi in kupiti moramo nove sorte!

MONSANTO, VRH LEDENE GORE!

Monsantizem se nam torej že dogaja na vsakem koraku, le da ne vselej povsem razvidno. Zlasti pa je to očitno v farmacevtiki, medicini nasploh, zdaj pa čedalje bolj tudi v kmetijstvu. Ne delajmo si iluzij: monsantizma ne žene ga skrb za nahranitev čedalje večjega števila lačnih ust, torej skrb za človeka, temveč predvsem nuja povečevanja korporacijskih dobičkov. In ne slepimo se: dokler bo trajal kapitalistični princip »potrošno-profitnega gona«, torej kapitalizem kot sistem, se bo stvar čedalje hitreje razvijala v to smer:

- medicina že ugotavlja, da praktično nimamo nobenega zdravega človeka več (vsi torej postajamo potrošniki medicinskih uslug in farmacevtskih produktov);
- farmacevtika se je zdavnaj orientirala na proizvodnjo masovnih zdravil (posamezni bolniki jo ne zanimajo!); če jih ne more prodati, poskrbi za ustrezno »pandemijo«;
- bioinženiring naglo spreminja rastlinske in živalske vrste, nove vrste pa so lastniški patenti korporacij.
Še malo in prepovedali nam bodo nabirati materino dušico, arniko, šentjanževko in glog. Pač pa boste to lahko kupili v posebnih zavojčkih. Vseeno je, kaj bo nanjih pisalo: MONSANTO ali Lek, pardon, Novartis.

VERJAMETE, DA JE TO "BOŽJI NAČRT"?

Vse poteka torej »po božjem načrtu«. V tem načrtu je bilo očitno tudi to, da (gensko in versko spremenjeni) g. Peterle (ter Kacin in Vajgl) glasujejo za MONSANTO. V tem načrtu je tudi predvideno, da več ljudi verjame v konec sveta (kar potrebuje zlasti Vatikan), kot v konec kapitalizma (Žižek).


Nazadnje urejal/a Čelar 01 Mar 2015 07:51; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 19 Feb 2014 18:46    Naslov sporočila: 2013 ČZS Odgovori s citatom

POVZETEK PROBLEMSKE KONFERENCE

Na sedežu ČZS smo 6. decembra 2012 pripravili problemsko konferenco o zdravstvenem stanju in varstvu čebeljih družin. Na njej so dejavno sodelovali: Boštjan Noč, predsednik ČZS, Drago Karl Kotnik (za gorenjsko območje), Zmago Štucin (za primorsko območje), Anton Žnidaršič (za notranjsko območje), Ivan Atelšek (za obalno-kraško območje), Ivan Čopar in Peter Gradišnik (za celjsko območje), Miha Metelko (za posavsko območje), Jožef Smrkolj (za zasavsko območje), Matija Absec (za belokranjsko območje), Dominik Žvikart (za koroško območje), Franc Gosar (za ljubljansko območje), Anton Koželj (za dolenjsko območje), dr. Stanko Kapun (za pomursko območje), Janez Dremelj (predstavnik vzrejevalcev matic), Gregor Jere (komisija za prevoze čebel na pašo), Andrej Pihler in Janko Šarman (za podravsko območje), Lidija Lipič Berlec (Ministrstvo za kmetijstvo in okolje), Alenka Jurić (VF NVI), Vida Znoj (VURS), Aleš Gregorc (KIS) in Janko Božič (BF).

Ob tej priložnosti so predstavniki čebelarjev poročali o zdravstvenem stanju čebeljih družin na posameznih območjih Slovenije, svoja poročila pa so predstavile tudi različne institucije, ki delujejo na področju čebelarstva. Ob koncu konference so udeleženci soglasno sprejeli stališča in predloge za reševanje nekaterih najbolj žgočih problemov:



Varoza

Nujno je treba sprejeti operativni program zdravljenja varoze. Čebelarji želimo, da nam pristojna institucija (torej VF NVI) zagotovi tista sredstva za zatiranje varoj, ki so jih ustrezne slovenske institucije že preizkusile v praksi. Na podlagi njihovih izkušenj naj bodo ta sredstva vključena v operativni program zdravljenja varoze. Predvsem je treba vsem slovenskim čebelarjem posredovati jasna tehnološka navodila za uporabo sredstev za zatiranje varoj v vseh vrstah panjev, s katerimi čebelarijo. Poudarek naj bo na AŽ-panju, ki je pri nas najbolj razširjen. Posebna pozornost pri uporabi sredstev mora biti namenjena zagotavljanju varnosti čebeljih pridelkov. Čebelarji si torej želimo učinkovita in v »slovenski« praksi preizkušena sredstva za zatiranje varoj, ki ne puščajo ostankov v čebeljih pridelkih.

Poenostaviti je treba način razdelitve sredstev za zatiranje varoj čebelarjem. Predlagamo, da bi ustrezno količino sredstev za posamezno društvo prevzela pooblaščena oseba društva ali da se ta delijo na lokaciji posameznega društva. Razbremeniti je potrebno veterinarje VF NVI, tako da bi ti lahko več svojega časa namenili strokovnim zadevam, predvsem testiranju sredstev za zatiranje varoj pri svojih čebelah.

Domala enotno je mnenje o državnem sofinanciranju sredstev za zatiranje varoj. Smiselno je sofinancirati ali financirati samo tista sredstva, ki so učinkovita, hkrati pa v čebeljih pridelkih ne puščajo ostankov.

Izvajati je treba tudi dodatna praktična usposabljanja čebelarjev o pravilni uporabi sredstev za zatiranje varoj ter o apitehničnih in tehnoloških ukrepih, predvsem pa je treba najti način, kako še dodatno usposabljati čebelarje začetnike in kako v sistem vključiti tudi tiste čebelarje, ki se nikoli ne udeležujejo usposabljanj.

V zvezi z ostanki kemičnih sredstev v čebeljih pridelkih bi bilo treba z aplikativnimi raziskavami ugotavljati vpliv tehnologije čebelarjenja na čebele in čebelje pridelke, pa tudi vpliv uporabe sredstev za zatiranje varoj in vpliv okolice, predvsem FFS, na kakovost in varnost vseh čebeljih pridelkov.

Huda gniloba

V zadnjem času je zelo velik gospodarski problem postala huda gniloba, saj je zaradi kužnih območij onemogočena tako optimalna izraba čebeljih paš kot tudi prodaja čebeljih matic in družin.

Čebelarji si želimo, da bi bili kužni krogi hitreje sanirani in da bi bilo spomladi (konec aprila) v Sloveniji čim manj kužnih krogov oziroma – še bolje – da ne bi bilo nobenega!

Da bi dosegli ta cilj, predlagamo, da se dodatno usposobi kader, ki bo v pomoč veterinarjem VF NVI. Posamezni kužni krogi so zdaj povprečno zaprti skoraj 90 dni, to je pravzaprav celotno pašno in vzrejno sezono, zato želimo doseči, da bi se ta zapora skrajšala na povprečno 40 dni. Potrebno je več pozornosti nameniti tudi preventivi.

Večina udeležencev konference je predlagala, naj VF NVI uvede praktično usposabljanje čebelarjev o prepoznavanju in preprečevanju bolezni čebel. Pristojne službe naj se opredelijo do predloga za spremembo zakonodaje, po kateri bi gospodarsko odvisni čebelarji (vzrejevalci, prevaževalci čebel) lahko zapustili kužni krog, če bi pregled njihov čebel pokazal, da te niso okužene s hudo gnilobo.

Tehnološka oskrba čebel – prehrana

Večina udeležencev je opozorila tudi na zelo spremenljive pašne razmere v zadnjih letih in v zvezi s tem na problematiko prehrane čebel, zaradi česar bo treba prilagoditi tudi tehnologijo. Strokovne institucije se morajo bolj poglobiti v problematiko vpliva prehrane na čebele, in na osnovi tega za čebelarje pripraviti strokovna navodila o pravilni oskrbi čebel. Nujno potrebno je uvesti aplikativne raziskave o vplivu prehrane na čebele, na podlagi katerih bi lahko čebelarjem posredovali ustrezna tehnološka navodila. Čebelarske institucije bi morale nameniti več strokovnega dela na področju tehnologije čebelarjenja, predvsem z morebitnimi nujnimi spremembami oziroma prilagoditvami tehnologije čebelarjenja v AŽ-panjih na nove razmere v čebelarstvu. Povečati je treba število izobraževanj o pravilni tehnološki oskrbi čebel, predvsem pri začetnikih.

V sklepni razpravi, v kateri so sodelovali tudi čebelarji, je bilo poudarjeno stališče večine udeležencev, da bi bilo treba za čebelarje začetnike v prvih treh letih čebelarjenja uvesti obvezen pregled veterinarja VF NVI in terenskega svetovalca. Čebelar začetnik naj bi tako v prvih treh letih vsako leto vsaj enkrat poklical tako veterinarja VF NVI kot tudi terenskega svetovalca.

Ob koncu so udeleženci sprejeli sklep, da pristojne institucije do 15. marca 2013 pripravijo predloge za reševanje problematike zdravstvenega stanja in varstva čebeljih družin, tako da bodo ti lahko objavljeni že v aprilski številki Slovenskega čebelarja. V glasilu naj bo objavljen tudi odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje na ta zapis.

Na podlagi predlogov, izraženih na problemski konferenci, bo Javna svetovalna služba v čebelarstvu v letu 2013 izvajala usposabljanja o apitehničnih ukrepih s poudarkom na tehnološki oskrbi čebel ter o ustrezni tehnologiji pridelave medu in označevanju medu, ter pripravila in izdala brošuro o pravilni tehnološki oskrbi čebel.

Boštjan Noč, predsednik ČZS
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 01 Mar 2015 07:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ugotovitve Računskega sodišča RS[/[ 2011



Povzetek revizijskega poročila Poslovanje Čebelarske zveze Slovenije

Računsko sodišče je izvedlo revizijo pravilnosti poslovanja Čebelarske zveze Slovenije (v nadaljevanju: zveza), da bi preverilo pravilnost porabe sredstev po programih in ukrepih zveze ter pravilnost in upravičenost odhodkov v letu 2009. Zveza je pravna oseba zasebnega prava, ki izvaja program javne svetovalne službe in ukrepe za 6.420 čebelarjev iz vse Slovenije.

O pravilnosti poslovanja zveze v letu 2009 je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, ker je ugotovilo, da zveza ni poslovala v skladu s predpisi v naslednjih primerih:

v nasprotju z Uredbo o javni svetovalni službi v čebelarstvu ni zagotovila pravilnih podatkov o porabi sredstev za program javne svetovalne službe v čebelarstvu in zato za 31.685 evrov prenizko izkazala izdatke za nastale stroške na navedenem programu ter ni pravilno evidentirala in usklajevala porabe sredstev z zahtevki za financiranje delovanja javne svetovalne službe v čebelarstvu, saj je porabila 858 evrov več za izdatke, kot jih je izkazala v zahtevkih Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano;

v zahtevke Kmetijskemu inštitutu Slovenije za povračilo izdatkov za ukrep spremljanja in napovedovanja medenja v čebelarstvu je neupravičeno vključila tudi 5.991 evrov za stroške, ki v pogodbi niso bili dogovorjeni;
ne da bi imela sklep upravnega odbora, je izplačala 1.452 evrov za nezgodno zavarovanje zaposlenih, kar je v nasprotju s Pravili Čebelarske zveze Slovenije;

izplačala je 2.236 evrov za avtorsko delo, ne da bi sklenila avtorsko pogodbo, in 2.462 evrov za storitve po podjemnih pogodbah, ne da bi imela takšne pogodbe za leto 2009 tudi sklenjene;

za izvedbo preverjanja in potrjevanja poklicne kvalifikacije ni pridobila sklepa Državnega izpitnega centra o določitvi komisije.


Računsko sodišče je zvezi podalo vrsto priporočil, ki se nanašajo na pripravo pravilnika o finančno-materialnem poslovanju zveze, na dopolnitev notranjih pravil, ki se nanašajo na nadzor nad porabo sredstev zveze, ureditev dodatnega pokojninskega zavarovanja za zaposlene, na avtorske pogodbe in pogodbe o delu.

Ljubljana, 10. maja 2011
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 04 Jan 2016 08:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vir: DNEVNIK

Zanimivo branje, čeprav staro že eno leto!


Čebelarska zveza Slovenije udriha po sebi

Tatjana Pihlar
23. januar 2014 23.

Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) je okrcala poslance evropskega parlamenta, ki so sprejeli po njenem nerazumljivo dikcijo, da je cvetni prah sestavni del in ne sestavina medu, zato cvetni prah gensko spremenjenih rastlin v medu ne bo posebej označen. Zanimivo pa je, da ČZS takšno dikcijo tudi sama zagovarja.

»Potrošniki, pozor – evropski parlament je sprejel nerazumljivo odločitev: cvetni prah gensko spremenjenih rastlin v medu ne bo posebej označen.« Tako ogorčeno se je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) pred dnevi odzvala na izid glasovanja v evropskem parlamentu, katerega rezultat je dikcija, da bo cvetni prah v novi direktivi o medu opredeljen kot sestavni del medu in ne kot njegova sestavina, torej kot dodatek. Če bi bil sestavina medu, bi bilo namreč treba delež cvetnega prahu in delež morebitne vsebnosti gensko spremenjenih organizmov v njem (GSO) na vsaki embalaži z medom posebej navesti, zdaj to ne bo potrebno.

Dvoličnost slovenskih čebelarjev

Ob pohvalni skrbi ČZS za zdravje in informiranost potrošnikov pa je treba v zvezi s tem opozoriti tudi na njeno dvoličnost. Strokovne službe te iste zveze so namreč lansko jesen, ko so oblikovale pripombe k osnutku evropske direktive o medu, zagovarjale enako dikcijo, kot so jo zdaj sprejeli poslanci v evropskem parlamentu (slovenski predstavniki so ji nasprotovali) – da je cvetni prah sestavni del in ne sestavina medu. ČZS takšno definicijo še vedno zagovarja, zato je nekoliko nenavadno, da jo zameri evropskim poslancem. »Čebelarska zveza Slovenije je imela možnost dati pripombe k predlogu evropske direktive o medu in meni, da je cvetni prah sestavni del medu in ne sestavina, saj v skladu s Codexom Alimentarius medu ni dovoljeno ničesar dodati,« so nam včeraj pojasnili na ČZS.

Med pojmoma sestavni del in sestavina na videz ni velike razlike, v praksi pa je. Če bi v evropski direktivi o medu, ki jo evropska komisija še sprejema, pisalo, da je cvetni prah sestavina medu, bi bilo namreč treba vsako serijo medu analizirati na vsebnost cvetnega prahu in tudi na morebitno vsebnost GSO v njem ter delež enega in drugega zapisati na embalažo z medom. Takšne analize bi bile po besedah dr. Jelke Šuštar - Vozlič, predsednice znanstvenega odbora za namerno sproščanje GSO v okolje in dajanje izdelkov na trg, zelo drage in dolgotrajne. ČZS zato podpira mnenje svojega nekdanjega predsednika in zdajšnjega evropskega poslanca Lojzeta Peterleta, da bi bilo treba vzpostaviti register območij, kjer gojijo gensko spremenjene organizme, in tistim, ki jih ne gojijo, ne bi bilo treba preverjati morebitne prisotnosti GSO v medu.

Znanstveniki: Preplah je odveč( očitno tudi znanstveniki niso več to kar so nekoč bili )

Znanstveni odbor za namerno sproščanje GSO, ki ga sestavljajo znanstveniki agronomske, veterinarske, kmetijske, medicinske, farmacevtske in biološke stroke, bo v prihodnjih dneh objavil strokovno mnenje o novi direktivi o medu, Šuštar-Vozličeva pa pravi, da je preplah odveč, saj zdravje potrošnikov po njenih navedbah ni v nobenem primeru ogroženo, ne glede na to, ali bo cvetni prah sestavni del ali sestavina medu.

Dr. Borutu Bohancu, ki na ljubljanski biotehniški fakulteti predava o biotehnologiji, pa se zdi razprava o primernosti označevanja medu, »ki bi morebiti vseboval kakšno zrno peloda z gensko spremenjenih rastlin«, nenavadna. »Več kot jasno je pokazala, da je raven racionalnosti debate povsem v ozadju, v ospredju pa so prerivanje za politično všečnost volilcem in parcialni interesi grupacij, ki se želijo na tak način izogniti mednarodni konkurenci,« meni Bohanec. Prepričan je, da je verjetnost, da bi cvetni prah iz gensko spremenjenih sort sploh zašel v med, zelo majhna, saj gre pretežno za pelod koruze in soje, »ne ene ne druge pa čebele ne obletavajo«. ( ***koruzo čebele obletavajo ) »In če bi vendarle po naključju kak pelod izviral iz katere koli po svetu odobrene gensko spremenjene sorte, kako bi lahko škodil zdravju ljudi? Če kdo s tem straši, ga, prosim, pozovite, naj to podrobneje pojasni. Predvidevam namreč, da brez bujne domišljije ne bo šlo,« sklene Bohanec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 06 Mar 2016 07:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Program 2016 - 2020 - Boštjan Noč - novi ( stari ) predsednik ČZS

05.03.2016
 
še naprej se bom zavzemal, da je ČZS servis za slovenske čebelarje in da članarina ostane nespremenjena;

še več sodelovanja s čebelarskimi društvi in zvezami na »terenu«;
nadaljevali bomo vse uspešne projekte minulih let in jih nadgrajevali (medeni zajtrk, dan odprtih vrat čebelarskih društev, dan kulinarike, ocenjevanja medu, dan apiterapije, sodelovanje na AGRI, Kar sejemo, to žanjemo, čebelam prijazna občina, zlati medenjak, dan čebelarskega turizma in certificiranje čebelarskih turizmov, dan kranjske čebele, Ambrožev ples, čebelarski praznik, tekmovanja mladih čebelarjev …);
povrnili bomo ugled slovenskemu čebelarstvu in predvsem medu, saj je bil ta decembra 2015 neupravičeno omajan;
eden ključnih projektov v 2016 bo dan odprtih vrat SLOVENSKIH čebelarjev, saj moramo javnosti pokazati kako in na kakšen način čebelarimo. Javnost sedaj to želi videti in prav je , da jim pokažemo!
ne bomo se uklonili »monopolu«, ki želi prepovedati oziroma otežiti prodajo medu na domu.Možnost prodaje na domu mora imeti tako kot doslej vsak čebelar;
končali bomo karakterizacijo cvetnega prahu, matičnega mlečka in propolisa;
postavili bomo standarde za kakovost satnic;
še odločneje se bom zavzemal, da bi v programe usposabljanja čebelarjev uvedli več praktičnega usposabljanja, tudi za začetnike;
še naprej bom podpiral delo čebelarskih krožkov;
še odločneje se bomo zavzemali za ureditev področja zdravstvenega varstva čebel, trga s sredstvi za zatiranje varoj in zahtevali evropsko primerljive cene teh sredstev. Zavzemal se bom za »legalizacijo« uporabe oksalne in mravljinčne kisline;
zavzemal se bom za  legalizacijo apiterapije;
čim prej je treba urediti zakonodajo o pašnih redih in pašnem katastru, zakonodajo o plemenilnih postajah ter vso preostalo »odprto« zakonodajo;
zavzemal se bom, da bi se čim več čebelarjev vključilo v sheme višje kakovosti (Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kraški med, Kočevski gozdni med in Ekološki med), zato bomo skušali pridobiti sredstva za promocijo teh shem;
še več pozornosti bo treba nameniti ohranjanju naše kranjske čebele in ustanoviti rejsko organizacijo za kranjsko čebelo za vso Evropo;
podprl bom vse projekte za izboljšanje tehnologije čebelarjenja in zatiranja varoj  v povezavi z varno hrano;
podprl bom vse projekte, povezane z razvojem čebelarskega turizma;
doseči moramo, da bo na  turističnih katalogih Slovenije čebela Saj je čebela  »sinonim« za čisto in zeleno Slovenijo;
nadaljevati je treba delo opazovalno-napovedovalne službe ter okrepiti predvsem napovedovanje medenja;
vzpostavili bomo nova stojišča za izrabo paš na območjih, kjer je dovolj pašnih kapacitet, ni pa »fizičnih« stojišč;
nadaljevali bomo promocijo sajenja medovitih rastlin na javne površine, še zlasti pa zelo uspešen projekt sejanja AJDE, ki ga bomo skušali nadgraditi s promocijo sejanja facelije, detelje, sončnic …; Predvsem je treba zakonsko doseči, da morajo omenjene posejane poljščine tudi odcveteti…
prek razpisov EU je treba zagotoviti sredstva za raziskovalne dejavnosti in končno v okviru ČZS ustanoviti čebelarski inštitut;
kandidirati moramo na vse razpise za pridobitev sredstev za promocijo čebelarstva;
program JSSČ je treba še natančneje predstaviti čebelarjem in ga po potrebi prilagoditi aktualnim razmeram v čebelarstvu;
čebelarjem še naprej zagotavljati sofinanciranje čebelarske opreme, predvsem pa jim pomagati, da si na podlagi razpisov zagotovijo sofinanciranje večjih investicij v čebelarstvu. Glede na novo nastalo situacijo je potrebno zagotoviti sofinanciranje za ekološke satnice.;
okrepiti moramo sodelovanje s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije;
prizadevali si bomo, da bi bil v redne šolske programe vključen tudi del čebelarskih vsebin, predvsem pomen čebel za pridelavo hrane in ohranjanje narave;
čim preje sprejeti odločitev glede velikosti revije Slovenski čebelar. Prav tako je potrebno v revijo vnesti še več »praktičnih« nasvetov za čebelarje;
projekta Svetovni dan čebel in Evropski medeni zajtrk morata biti realizirana najpozneje leta 2017 ;
Anton Janša in slovensko čebelarstvo morata postati blagovna znamka – kot v Avstriji  MOZART!
ApiSlovenija (čebelarski posvet in sejem) v Celju mora postati osrednji čebelarski dogodek v regiji;
Apimondia mora postati servis za čebelarje; zavzemamo se za to, da bi leta 2017 podpredsednik postal dr. Peter Kozmus, leta 2019 pa bomo podprli njegovo kandidaturo za predsednika Apimondie;
pripravili se bomo za vnovično kandidaturo za organizacijo svetovnega čebelarskega kongresa Apimondia (leta 2021);
skupaj z MKGP in partnerji moramo prepričati EU, da bi v Sloveniji ob pomoči evropskih sredstev ustanovili evropski center za usposabljanje čebelarjev;
nujno in zelo pomembno je nadgraditi tudi gospodarjenje s Čebelarskim centrom Slovenije na Lukovici.

Boštjan Noč
************
Da bodo člani ČZS, ko bodo čez kakšno leto, dve ali tri delali inventuro, hitro našli k čemu vse so se z izvolitvijo Boštjana Noča za predsednika ČZS, zavezali in kaj obljubili. Velika množica, okrog 7 do 8 tisoč malih ljubiteljskih čebelarjev, naj ne pričakuje preveč, ker v gornjem programu zanje ni veliko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Čelar
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812

PrispevekObjavljeno: 12 Sep 2016 06:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sprememba ali kolektivni samomor?
Miša Čermak / Jana
10 26.09.2014


»Varčujemo, crkavamo in uničujemo se, da bi rešili kapitalizem, pustimo se poniževati in zasužnjevati, da bi rešili kapitalizem; uničujemo biosfero in naravne vire, da bi rešili kapitalizem, natančneje zgornji odstotek najbogatejših, če kaj ostane, pa razdelimo med nas, 99 odstotkov, drobtinice z globalne požrtije.« Opozorila Antona Komata, naravovarstvenika, svobodnega raziskovalca, publicista in evroskeptika, so tehtna.

Opozorila o revoluciji proti državi blaginje, o tem, da sta socialna država in javni sektor sedaj lovišče kapitala – »edini trg, ki je še preostal«, bi nas morala prebuditi. Posledice požrešnosti namreč na svoji koži občutimo domala vsi prebivalci planeta. »Treba se je upreti diktatu korporacij. Upor je bil vedno stvar človekovega dostojanstva, danes je postal temelj človekovega preživetja!«

EU narekuje način življenja vsem članicam, Juncker je ukinil tudi komisarsko mesto za okolje in prostor. Kaj se dogaja?

Država že dolgo ni okvir, skozi katerega si državljani postavljajo pravila medsebojnih odnosov in odgovornosti: ni to, za kar je bila ustanovljena, postala je orodje korporacij. Ne samo da je z vojsko in policijo orodje prisile, država je postala rešilni čoln za kapital. Ko ta zabrede, kot smo videli v finančni krizi 2008, države s prisilo ožamejo račune državljanov. Nova podoba Evrope bo verjetno še bolj zaostrena, še bolj prestreljena z lobisti in s centri moči, ki so v Bruslju – vemo, da je lobistov tam že več kot uradnikov. Vsa ekipa, ki se skriva za politiko, ni več politika, ampak totalitarizem korporacij. Ukinitev resorja za okolje pa je simbolno dejanje, saj »okolje« itak ni imelo nobene vloge.

»Naj bi državljani plačevali dva, tri evre pri elektriki za TEŠ6? To ni več reševanje energetike, naša energetika je kot podjetje v stečaju. Na eni strani imamo TEŠ6, v katerega je šla milijarda in šesto milijonov, pa to še ni zadnja številka, na drugi strani imamo termoelektrarno Trbovlje, ki je kar naenkrat ostala brez premoga. Bo tudi TEŠ ostal brez premoga? Očitno, kajti verjetno je, da imajo izračuni o zalogah premoga značaj kreativne bilance, avtocesta in tir, ki naj bi bila narejena, najbrž pomenita uvoz premoga iz Indonezije. Scenarij je narejen že vnaprej,« pravi Anton Komat 

No, ljudje smo imeli boljši občutek, komisar je bil Slovenec ...
To šteje toliko kot okolje, torej nič. V mlinu velikih interesov korporacij je »okolje« samo moteč ostanek preteklosti, ki ga slej ali prej ukinejo, in zdaj je prišel čas, da to formalno storijo tudi v Bruslju. Če gledamo Slovenijo in vse naše ministre za okolje od osamosvojitve do danes, vidimo, da je bil ta resor odlagališče kadrovskih odpadkov, vsi naši okoljski ministri so imeli značaj naravne katastrofe. Pojma niso imeli, kaj pomeni varovanje narave in kaj sploh je trajnostni razvoj, o katerem so govoričili.

TISA, tajni prostotrgovinski sporazum, naj bi zajel vodo, zdravje, energetiko, socialo, pokojnine ...
Centrom moči se sila mudi, dogovarjanje je zanje prepočasno, zato so vse delovanje zagrnili s strogo zaupno – še celo pet let po podpisu. Tema je dokončna in nepovratna privatizacija vsega ostanka državne, javne in skupne dobrine ter popolna deregulacija finančnih trgov.

Nekdo je lepo pojasnil, da gre za napad na javni interes, ampak verjetno je to preblaga beseda?

To ni napad, to je vojna in ker smo napadeni, se je treba braniti. V državnem sektorju imamo avtoceste, železnice, telekomunikacije, luko, letališča – torej ožilje, če si državo predstavljamo kot telo; elektroomrežje je kot živčni, komunikacijski sistem, voda je substrat življenja. V vsako hišo pripeljeta samo ena vodovodna cev in samo ena električna žica, kje je konkurenčno omrežje? Obstoječe omrežje smo naredili mi, državljani Slovenije, naši predniki, naši očetje. Če si to nekdo prilasti, to v bistvu ukrade ljudem in potem pleteniči o tržnem gospodarstvu, ki pa bi bilo tako šele takrat, ko bi jaz imel v hiši npr. pet konkurenčnih cevi za vodo in pet električnih kablov ter bi izbiral, katerega bom vklopil. Tako rekoč vse, kar imamo v Sloveniji, razen kakšnih malih podjetij in trgovinic, je bilo zgrajeno pred osamosvojitvijo, toda uničili smo bistveno več, kot smo potem zgradili. Kar naenkrat je bila nacionalizacija kriminalno dejanje, denacionalizacija pa ni kriminal?! Če bi večino narodovega bogastva pridobili z nacionalizacijo, bi se morda še strinjal, toda ker smo 95 odstotkov bogastva zgradili ljudje te dežele, je neverjetno, da denacionalizacija ni problem, da kraja ni pravni problem! Kraja zasebnika, ki ukrade javno, torej naše premoženje, je zdaj čisto legitimno dejanje!

Za poskus privatizacije pitne vode marca 2013 sem izvedel od Avstrijcev, nobeden od naših evroposlancev ni odprl ust in povedal, kakšen predlog direktive se obravnava!," je ogorčen Komat

Kako je mogoče, da peščica ljudi obvladuje svet?

Država kot inštitucija državljanov, ljudi, ki so jo ustanovili zato, da jih varuje, s korupcijo to dopušča. Korupcija je neločljivo povezana s sistemom, kapitalizem sploh ne preživi brez nje, zato lahko nekdo govori o boju proti korupciji samo otroku, ne pa odraslemu. Glavna značilnost kapitalizma je neomejena akumulacija, toda kje v naravi jo vidite? Samo en pojav v naravi jo ima, in to je rakavo tkivo, ki neomejeno akumulira snov in energijo iz okolja, torej iz zdravih celic, in jo usmerja k sebi. Rak ubije organizem, toda s tem, ko ubije organizem, ubije tudi sebe, saj uniči substrat, od katerega živi. Vidimo, da je težnja po neomejeni akumulaciji sprta z zdravo pametjo: najprej je destruktivna do ljudi in do narave, potem pa je samomorilska. Izraz parazit je za bankirja preveč mil, kajti komar, ki piči, spije samo toliko krvi, kot je potrebuje, da preživi, in nič več. To je nauk narave. Če bi levi požrli ves plen, bi izumrli. Neomejena akumulacija je rakavo tkivo.

»Namesto nesposobne politike smo pobudo prevzeli državljani. Problem smo sprožili v državnem svetu, tam so soglasno sprejeli predlog spremembe ustave, da voda ostaja skupna in javna dobrina državljanov Slovenije. Zagrozili smo, da bomo javno objavili imena vseh poslancev, ki bi bili proti. Žal je bil parlament razpuščen, toda nadaljujemo, pobuda državnega sveta še velja. In bodo morali gospodje dvigniti roke, sicer bo res revolucija.«
Toda peščica bogatašev, lastniki multinacionalk, ne morejo delovati mimo odločitev ljudi, ki jih v državah in EU zastopajo poslanci. Voda, čist zrak in hrana so osnova za bivanje, zdaj pa jih prevzemajo. 

To so posledice težnje po neomejeni akumulaciji, toda o tem se moramo pogovarjati mi, državljani! Vsak izmed nas ima tanko denarnico, toda milijon denarnic pomeni veliko moč: dokler bodo ljudje zamenjevali pravo demokracijo za demokracijo izbire v supermarketu, sprememb ne bo. Resni analitiki so prešteli, da bi človek za spodobno življenje potreboval sto petdeset stvari – mizo, stol, posteljo, radio, uro, računalnik ..., toda v povprečnem marketu imamo 25.000, 30.000 izdelkov. Ali je to za zaradi nas? Ni. Ločiti je treba, kaj človek potrebuje za svoje biotsko preživetje, in videli bomo, da potrebujemo streho nad glavo, kurjavo (energijo), oblačila, hrano in vodo. Če so te potrebe zadovoljene, živi človek v okviru delovanja ekosistema planeta. Če pa želimo imeti neskončno materialnih dobrin in se iti noro potrošnjo, imamo takšen svet, kot je. Napredek nam je omogočil lajšanje dela, toda ko vstopi kapital s filozofijo neomejene akumulacije, se začne favorizirati potrošništvo. Nujna postane manipulacija ljudi – ustvarjanje umetnih potreb in hkrati morečih strahov. V množičnih medijih se nenehno reproducirajo strahovi, ki paralizirajo ljudi.

Konca pa ni, kapital odkriva vedno nove niše, kjer se še da pridobivati profit.
Tako je, vedno se seli tja, kjer bo ujel še kakšen profit: najprej je šla proizvodnja v Azijo, predvsem na Kitajsko, kar je povzročilo pri nas brezposelnost, potem so začeli iskati profit v tem, da blago ni več kvalitetno. Sesalnik za prah se ne servisira, zato ga vržemo stran in kupimo novega – tudi s tem smo izgubili na tisoče delovnih mest v servisnih dejavnostih. Ta hitrost, ki jo še pospešujemo, je zelo nevarna, kajti pri vstopu imamo omejene naravne vire, pri izhodu pa se s produkcijo krame hitro kopiči orjaška gora odpadkov. Povežimo vse skupaj: težnjo pa akumulaciji kapitala, padajočo profitno stopnjo in proizvodnjo krame ter dodajmo temu nakladanje politikov. Oni pravijo, da potrebujemo več znanja za večjo konkurenčnost – to je zame nagovor k vojni, vojno hujskaštvo. Mi potrebujemo več domišljije za velike spremembe, ki so nujne za preživetje. Ustvarjalnost je v tej družbi ubita: postajamo butlji, ki samo reproducirajo in bodo na koncu »nagrajeni« s svetovno vojno za vire. Ne samo za nafto, tudi za hrano in vodo. V tem je sistem samouničevalen.

To se tako rekoč že dogaja, le da se marsikdo tega ne zaveda.
Seveda, vojna za vire se že dogaja.

Beremo o GSO, kemikalijah, ki jih bo nadzorovala industrija, živalskih odpadkih in biocidih, ki so zdaj v EU zajeti v direktorat za zdravje in varstvo potrošnikov ...

Evropa je imela od leta 1999 do 2004 odlično komisarko za okolje, Švedinjo Margot Wallstrom, imela je vso podporo komisarja Romana Prodija. Takrat se je še dalo. Njen slogan je bil: »Evropske reke bodo tako čiste, da bodo otroci v njih lahko plavali in to vodo tudi pili.« Finančno je podprla tudi raziskave hormonskih motilcev, med njenim mandatom sta bila sprejet EHAP (EU Health Action Plan) in previdnostno načelo. Do takrat je moral državljan dokazati korporacijam, da je kemikalija nevarna, ona pa je to obrnila in v previdnostnem načelu definirala, da je vsaka kemikalija nevarna, dokler ni dokazano, da je varna. Prišel je seveda kontraudar kemične industrije, prišel je Barosso in najprej odstranil »motečo« komisarko, najpopularnejšo med vsemi, premestil jo je na nepomembno uradniško mesto, ter celotno okoljsko in tudi zdravstveno politiko EU obrnil v prid korporacijam.

Zanimivo, da se izvajajo zakoni v vseh pičicah in podredjih tam, kjer ima nekdo interes.
Ugotovila sva, da kapital rine tja, kjer je še profit, tudi na način tajnega sporazuma, kakršen je TISA. Toda pojavlja se še en način delovanja: kapital je začel povzročati nesreče, ker so ugotovili, da so izredno donosne. Poglejte samo katastrofalen primer Vipavske doline, ki naj bi postala rajski vrt Slovenije. Najprej regulacije, ki so povzročile poplave, potem nadaljnje regulacije, ki povzročajo upad podtalnice in kmetijsko sušo. Vse v imenu poplavne varnosti. V mandatu Janeza Podobnika se je ukinilo obvezno vodnogospodarsko soglasje pri gradnjah; to je bilo za kapital moteče, kajti najcenejša gradnja je ob rekah, tam ni miniranja in zahtevnih gradbenih del, pa še gradbeni material si izkoplješ ... Namesto obvezno vodnogospodarsko soglasje so zapisali neobvezno in dobili smo na tisoče hiš pod vodo. Vsak je zidal, kjer je hotel.

Ostala sva pri TISI ...
To je že četrti udar v dveh letih. Prvi je bil poskus privatizacije pitne vode marca 2013. Zame je bilo šokantno, da sem za to izvedel od Avstrijcev, novinarji niso vedeli, nobeden od naših evroposlancev ni odprl ust in povedal, kakšen predlog direktive se obravnava! Ko je ta predlog že prej, jeseni, prišel do vlade, ga je tajno obravnaval odbor za finance, ne pa pristojni parlamentarni odbor za kmetijstvo in okolje! Podpisali so, da se Slovenija strinja, in to poslali v Bruselj! Ko je zavrelo v Evropi, se je začelo zbiranje protestnih podpisov tudi v Sloveniji in Bruselj je moral ustaviti direktivo. Aktivisti smo povezani preko meja in sedaj se končno skozi upor rojeva evropski državljan.

Mislim, da bo kmalu spet treba zbirati podpise.

Verjetno, in to res kmalu. Drugi udar se je zgodil konec maja, ko je završalo zaradi poskusa privatizacije semen: že leta 1980 je Evropa uvedla zakon, da se lahko tržijo samo tista semena, ki so registrirana, to je takrat zneslo okrog 10.000 nemških mark na posamezno sorto, česar si mali semenarji niso mogli privoščiti. Mnoge male semenarske kmetije so propadle, korporacije pa so takoj pokradle semena in jih patentirale kot svojo intelektualno lastnino. Medtem so se v Evropi razvile zelo močne zbiralnice semen starih sort, pri nas so ustanovili Varuhe semen v Mariboru. Semena so mamljiv plen za krajo, pa so spet poskušali uvesti novo »registracijo« semen. A so naredili napako: ker je bila javnost še vedno razburkana zaradi vode, so spet zbrali dva milijona podpisov. Naši oblastniški hlapci so podpisali obe, vodno in semensko direktivo.

Zakaj ni tega prej nihče ustavil?
Namesto nesposobne politike smo pobudo prevzeli državljani. Problem smo sprožili v državnem svetu, tam so soglasno sprejeli predlog spremembe ustave, da voda ostaja skupna in javna dobrina državljanov Slovenije. Zagrozili smo, da bomo javno objavili imena vseh poslancev, ki bi bili proti. Žal je bil parlament razpuščen, toda nadaljujemo, pobuda državnega sveta še velja. In bodo morali gospodje dvigniti roke, sicer bo res revolucija. Ljudje se ne bodo pustili peljati žejne čez vodo. Tretji udar je bila genska tehnologija, ki ji nasprotuje velika večina Evropejcev. Kljub pritiskom ameriških korporacij si Bruselj ne drzne zapovedati uporabe GSO. Pa so dorekli hinavsko opcijo, češ naj se vsaka država sama odloči, ali bo imela GSO. To je vojaška taktika: razbiješ sovražnika na manjše enote in uničiš eno enoto za drugo s koncentriranim udarom, s korupcijo. Za zdaj imamo dovolj restriktiven zakon, a to se lahko spremeni čez noč. Toda v slogi je moč.

Pa četrti udar?

TISA, o kateri sva že govorila. Ker trije javni poskusi niso uspeli, sledi nadaljevanje v tajnosti. Vedno in povsod ponavljam, da je nekaj najbolj nevarnega brisanje zgodovinskega spomina, kajti narod, ki izgubi zgodovinski spomin, je brez korenin in kot čoln brez krmila. Zato ne smemo pozabiti, kako so naši predniki preživeli v marsičem hudem vso zgodovino. Mi, zagovorniki narave, nismo neki zblojeni romantiki, kot nam očitajo ekonomisti, da želimo nazaj v kameno dobo – vedno jim odgovorim, da nas bodo oni spravili v jame, ker nimajo pojma o življenju. Še svoje stroke ne obvladajo, saj je na nivoju slabe vremenske napovedi. Tradicionalno ekološko znanje pomeni, da mi uporabimo vsa znanja prednikov in jih nadgradimo z najnovejšimi spoznanji: za to pa potrebujemo domišljijo za spremembe, ki so nujne! Vse drugo nas pelje v destrukcijo in avtodestrukcijo, v kolektivni samomor ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Iz arhivov v novo objavo in splošni arhiv foruma Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow